Giriş
(3)

vertigo hakkında

sabah uyanmadan önce yastığı boynumdan hızlıca çekmiştim, boynum bi geri boşluğa düştü. orda bi sersemledim hatta içinden hass falan dedim. neyse 10 dk sonra yatakta oturmaya çalıştım dünyam döndü, saniyesinde geri sırt üstü uzandım. sonra sağ tarafımdan kontrollü bi şekilde ayağa kalktım. evden ha
sabah uyanmadan önce yastığı boynumdan hızlıca çekmiştim, boynum bi geri boşluğa düştü. orda bi sersemledim hatta içinden hass falan dedim. neyse 10 dk sonra yatakta oturmaya çalıştım dünyam döndü, saniyesinde geri sırt üstü uzandım. sonra sağ tarafımdan kontrollü bi şekilde ayağa kalktım. evden hazırlandım çıktım ama bi gariplik var, araba kullandım tam yolculuğum bitti tansiyondur diyip arka koltukta uzandım ki yine dünya ışık hızıyla dönmeye başladım. oturdum arkada koltuktan beni hastaneye götürdüler. acil nöroloji dedi neyse orda testler sıkıntısız ama sırt üstü uzandığımda yine döndü durdu dünya. beyin mr ve kbb dedi kbb girdim manevrayla kanaldan çıkan kristal yerine geri döndü anladığım kadarıyla. internette de izledim çünkü beni hızlıca arkaya yatırınca bayılma eşiğine geldim. doktor egzersiz verdi, nette de buldum. adam takma kafana bişeyi vesvese yapma uyku kalitene bak vs diyip yanak alıp gönderdi. emarı iptal etti. devam ederse bakarız dedi. kontrole gel dedi vs.
şimdi orda tekrar nükseder mi dedim ama o an odada bulunan herkes yaşamış bunu. ya olur öyle diye püskürttüler beni.
ben çok net eminim yastığı çekince orda bişeyleri bozdum ben, o kristal o anda çıktı olması gerektiği yerden. yani bu bi kere benim ters hareketimle çıktı ve yeniden yerine girdiyse. konunun stresle ne alakası olabilir? yine ters bi hareket yapmadıkça nükseder mi?
Golgi
(27.05.21)
vapur-deniz otobüsü- sarsıntılı kara yolculuklarında ve uçakta yüksek basınç da nüksediyor.
uzun bir süre acil iş planınız yoksa dinlenin.


jamswety
(27.05.21)
anlattığın her şey vertigo direkt. yine hafif atlatmışsın, araba kullanmayı falan boş ver ayağa kalkmak dahi imkansız olur ciddi bir atakta. kristaller yerine oturunca hemen normale dönmen bile çok iyi.

stres fena tetikliyor bu illeti, ayrıca tuzlu yememeye falan da dikkat et bir süre.


reanarchy
(27.05.21)
9 senedir vertigoyla yaşıyorum. ben de başımın üstüne düştükten sonra bir ay boyunca dengeli yürüyemedim. yılda bir ya da iki yılda bir aniden nüksediyor. doktorun önerisiyle vasoserc kullanıyorum böyle zamanlarda. gerçekten yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürüyor kafana takma dencek bir şey değil.


denef
(27.05.21)
(1)

bedellik askerlikten yararlanmak

arkadaşımın kardeşi, 2019 haziran yurtdışı lisans diplomasını alıyor. denklik için yöke başvurusu var pandemi falan derken denklik için sınav sırasını bekliyor. yoklama kaçağısnız diye mesaj atmışlar, yöke denklik için başvurulan dilekçeyi şubeye verince 2 sene tecil hakkı geçerli oluyor. bedelliden
arkadaşımın kardeşi, 2019 haziran yurtdışı lisans diplomasını alıyor. denklik için yöke başvurusu var pandemi falan derken denklik için sınav sırasını bekliyor. yoklama kaçağısnız diye mesaj atmışlar, yöke denklik için başvurulan dilekçeyi şubeye verince 2 sene tecil hakkı geçerli oluyor. bedelliden yararlanamayacak mı? yoklama kaçakları bedelliden yararlanamıyor ifadesi var.

bonus soru: aöf yazılırsa yaşı (24) 29 a kadar tecil hakkı oluşur mu?
Golgi
(05.02.21)
Bonus soruya cevap:

Kısaca; hayır, oluşmaz.

Daha önce mezun olunan en üst dereceyle, aynı derecede bir öğrenime başlanması ya da halihazırda devam ediliyor olması durumunda yeniden tecil yapılmaz. Bir diğer deyişle; kişinin ilk Lisans mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl tecil hakkı olur ve bu mezuniyet tarihinde, başka bir lisans öğrenimine devam ediliyor olması ya da mezuniyet sonrasında başka bir lisans öğrenimine başlanması durumunda yeni bir tecil hakkı verilmez.

Ancak daha üst seviye (yüksek lisans, doktora, bütünleşik doktora) bir derecede öğrenciliğe devam edilirse; maksimum 9 yıl (y.l. + doktora) öğrenim süresi ve 2 + 1 + 1 = 4 yıl mezuniyet sonrası tecil hakları kullanılabilir. Ancak bu durumda tecil yaş sınırı 35 olur.


turk mavisi
(05.02.21)
(5)

google authenticator ve yeni telefon

merhaba bir iphone modelinden diğer iphone modeline geçecem, normalde icloud şifresi girince. iclouddaki herşey notlar rehberler ve uygulamalar geliyor. yalnız authenticator benim için çok önemli ordan bazı sitelere giriyorum. binance gibi. yeni telefonda yüklenince o da otomatik yüklenip şifre verm
merhaba bir iphone modelinden diğer iphone modeline geçecem, normalde icloud şifresi girince. iclouddaki herşey notlar rehberler ve uygulamalar geliyor. yalnız authenticator benim için çok önemli ordan bazı sitelere giriyorum. binance gibi. yeni telefonda yüklenince o da otomatik yüklenip şifre vermeye devam mı ediyor?
Golgi
(09.11.20)
authenticator'ı devre dışı bırak önce sms'e geç. sonra yeni telefonla authenticator'ı tekrar aktif et.


ayseee
(09.11.20)
yukarıdaki gibi de yapabilirsin ama google auth yerine, authy, microsoft auth, last pass auth gibi alternatifleri kullanırsanız telefonunuz bozulsa, kaybolsa bile başka bir cihazdan kodlara ulaşabilirsiniz.


malheiros
(09.11.20)
Authenticator uygulamaları offline çalışır genelde bunu aklınızdan çıkarmayın, onları şifre veren birer saat gibi düşünün.

Bu sebeple o hesaplarda önce devre dışı bırakmalasınız, sonra yeni chazda tekrar devreye alırsınız.
Bunun yanında kesinlikle ve kesinlikle authenticatorı etkinleştirdiğiniz sitenin vereceği yedek şifreleri düzgün bir yerde saklayın (onedrive kilitli kasa gibi).


cevaplar için çok teşekkürler, yalnız benim telefonumda iki authent var. birinde kripto para diğerinde instgram ve gmail girişi var. instagram ve gmail olanda auth. iptal edecem sms gelsin telf tanımlı olsa yeter. geriye kripto paraların yer aldığı aut kalıyor. devre dışı bırakın derken çok bi işlevi yok gibi uygulamanın. binance verisini ordan silip yeni telde uygulamayı kurup + yere tıklayıp yine mi kurmam gerekiyor? devre dışı bırak kısmını anlamadım.


Golgi
(09.11.20)
Google authenticator ile dışa aktar diyeceksin. Sonra da yeni telefonunda yine Google Auth ile ice aktar diyip sana verdiği kare kodu taratıp, tüm otp'lerini aktaracaksın. Hiç bir fark da yaşanmayacak. Hepsi bu.


conta
(09.11.20)
(7)

en iyi photoshop cs6 tutorial (udemy-youtube)

merhaba pcde cs6 yüklü, çok çok az temel bilgim var. arada sırada photoshopluk işler oluyor. elektrik mühendisiyim mesela geçen tabelacıya yol kazısı için bi şablon gönderdik mimar arkadaşla. bi fotodan asfaltı aldı diğerinden direği sonra kazı işareti 10 dk da gönderdi. yazılar arka planı boyama vs
merhaba pcde cs6 yüklü, çok çok az temel bilgim var. arada sırada photoshopluk işler oluyor. elektrik mühendisiyim mesela geçen tabelacıya yol kazısı için bi şablon gönderdik mimar arkadaşla. bi fotodan asfaltı aldı diğerinden direği sonra kazı işareti 10 dk da gönderdi. yazılar arka planı boyama vs vs bu tarz bilgileri öğrenebileceğim ileri düzey anlatıp beni şu aşamada yormayacak. udemy ya da youtubeda deneyimlediğiniz tavsiyeleriniz var mıdır? teşekkürler.
Golgi
(20.10.20)
udemy, lynda tarzi uzun setlerden uzak dur. uzattikca uzatiyorlar. yuzlerce egitim videosu izlemistim. su hintli elemani epey sevmistim. essege anlatir gibi anlatiyor.

www.youtube.com


buenosdias
(20.10.20)
Temel bilginiz varsa biraz pratik de gerekiyor. Klavye kullanmak, hangi tool'u kullanacagini planlamak icin bol bol tutorial uygulamanız faydalı olacaktır. Acacaksiniz internetteki mesela metal görünümlü yüzey yapma tutorial'ini, butun step'leri kendiniz de uygulaya uygulaya zamanla alisacaksiniz. Youtube ve Udemy'deki videolar tabii ki faydalı ama onların icerisindeki tutorial videolarini da bu sekilde uygulamanız faydalı olacaktir.


pass
(20.10.20)
Yakın Kampüs
youtu.be


ankara06
(20.10.20)
youtube en iyi tutorial bence. ihtiyacınız oldukça araştırıp öğreniyorsunuz


argent dawn
(20.10.20)
Valla cok bir bilgiye ihtiyaciniz yok, isinizle ilgili oldugu kadari yeterli.

17 senedir PS kullanirim, benim bile ihtitac duymadigim, kullanmadigim bi ton ozelligi var.


@avoid ben de tam olarak onu soruyorum :) hangi platformda işime yarayacak kısmını alabilirim diye.


Golgi
(23.10.20)
(4)

vlog kanalları (youtube)

vlog izlemeyi seviyorum, yerli yabancı güzel çekimler yapan, izlemesi keyifli kanal önerilerinize talibim. influecer olabilir ama ünlü olmasın mümkünse -sanatçı şarkıcı vs) bir de trendyoldan aldığı 32 elbiseyi deneyen tipler de olmasın. günlük hayatını yansıtabilen, sporcu olabilir, ne bileyim öğre
vlog izlemeyi seviyorum, yerli yabancı güzel çekimler yapan, izlemesi keyifli kanal önerilerinize talibim. influecer olabilir ama ünlü olmasın mümkünse -sanatçı şarkıcı vs) bir de trendyoldan aldığı 32 elbiseyi deneyen tipler de olmasın. günlük hayatını yansıtabilen, sporcu olabilir, ne bileyim öğrenci. trden yurtdışına gidenler vs vs.
Golgi
(18.10.20)
Testo Taylan


olaylar olaylar
(18.10.20)
@olaylar o camiada takip etmediğim yok, gokalf hatta irlandaya giden elemanı bile takip ediyorum.


Golgi
(18.10.20)
Valla ilk aklıma o geldi az biliniyor diye diğerlerini biliyoruz zaten ;) aklıma gelirse yazarım


olaylar olaylar
(18.10.20)
ingilizce olursa jonna jinton var izlersen, pamuk gibi oluyorsun izledikten sonra
www.youtube.com

youtu.be


exlibris
(18.10.20)
(5)

hindi göğüsü nasıl pişirsem

Az zeytinyağı, kapya biber az soğanla tavada pişriyorum. klasik önce su salıyor sonra kavruluyor. artık boğazımdan aşağı gitmiyor baya kuru bence. bunu hangi pişirme yöntemiyle hangi baharatlarla hangi malzemelerle daha yenebilir hale getirebilirim?
Az zeytinyağı, kapya biber az soğanla tavada pişriyorum. klasik önce su salıyor sonra kavruluyor. artık boğazımdan aşağı gitmiyor baya kuru bence. bunu hangi pişirme yöntemiyle hangi baharatlarla hangi malzemelerle daha yenebilir hale getirebilirim?
Golgi
(05.10.20)
Zeytinyagi, az yogurt, salca, sarimsak, sogan suyu, kekik mix yap ve birkac saat beklet bu sosta. Bence bayagi guzel oluyor ben de boyle yiyorum.
Tava ya da firin olur


mor oje
(05.10.20)
@mor oje, teşekkürler şimdi youtube da buna bi benzer bi tarif gördüm migros kanalında. kesinlikle deneyecem ama soğan suyu nasıl elde edecem bilemedim :/


Golgi
(05.10.20)
beklettiğin terbiyeye bir çimdik karbonat atmanı da tavsiye ederim :) tavuk dünyasındaki tavuklar gibi sulu sulu tel tel oluyor.


theseachange
(05.10.20)
soğanı rendenin ince tarafıyla rendelersen hatrı sayılır derecede soğan suyun olur üstad.


sannora
(05.10.20)
Kayisili ve dolmalik fistikli tariflere bakabilirsin.


nax
(05.10.20)
(3)

47 ronin, 300 spartalı, last samurai

bu tarz filmleri çok seviyorum, hele 47 ronin miss miss bu tarza benzer film önerileri verebilir misiniz? not: mısır tanrılı herküllü wonder womanlı filmleri sevmiyorum. o ince çizgi anlaşılmıştır umarım.
bu tarz filmleri çok seviyorum, hele 47 ronin miss miss bu tarza benzer film önerileri verebilir misiniz? not: mısır tanrılı herküllü wonder womanlı filmleri sevmiyorum. o ince çizgi anlaşılmıştır umarım.
Golgi
(03.10.20)
"7 Samuray"ı izle.


ebabil curnatasi
(03.10.20)
İmmortals olabilir belki. Ben çok severim. Tanrılar vs var içinde. Spartansda da fantastik öğeler var diye tavsiye ettim.

Morgan Freeman ın bir filmi var orta çağlı şovalyeli o olabilir. Last knight adı galiba.

Centurion belki olabilir.


Mugen no jûnin olabilir mi?


(1)

spor salonları tekrar kapanır mı?

arama yaptım bulamadım bu konuyla ilgili..şimdi hali hazırda devam eden üyeliğim var ama o salonu gözüm pek tutmuyor.10 hazirandan sonra 3-5 kere gittim. huzursuzdum hep. kalabalık da yoktu gerçi ama ağırlık katında sadece havalandırma var (kapı pencere yok). haftada 2 gün gidecem 1-2 gün de evde iz
arama yaptım bulamadım bu konuyla ilgili..

şimdi hali hazırda devam eden üyeliğim var ama o salonu gözüm pek tutmuyor.10 hazirandan sonra 3-5 kere gittim. huzursuzdum hep. kalabalık da yoktu gerçi ama ağırlık katında sadece havalandırma var (kapı pencere yok). haftada 2 gün gidecem 1-2 gün de evde izole çalışırım. evin yakınında bi crossfitçi açılmıştı butik bişey zaten pl odaklı çalışıyorum işimi görür. hani 2-3 kişinin olduğu saatlere denk getirebilirim. aklımda oraya yazılmak var. amaaa reis tedbirlere uymadınız kısıtlama kapıda dedi. benim eski salonu takip ediyorum igde. hes koduyla girilecek falan yazmışlardı. mantıklı bence. soruma geleyim. yazı boş geçirdim götüm yemedi açıkcası aslında yazları da genelde verimli antreman çıkartamazdım. şimdi 6 aylık yazılayım diyorum bu crosfitçiye ama şansıma kapanır mı acaba diye düşünüyorum. he üyeliği de donduruyorlar galiba ama yine de genel bi fikrinizi öğrenmek istedim.
Golgi
(19.09.20)
sayi artiyor. bu durum imkan dahilinde bence


tunaktunaktun
(19.09.20)
(2)

antep-alanya (okurcalar) araba güzergahı

maps te baktığım zaman alanya için (antep çıkış) mersin üzerinden sahil yolunu gösteriyor. oksalllardaki oteli girdiğim zaman ise o seçeneği kaldırıp karaman üstünden yönlendiriyor.ekran resmini koydum, eskiden sahil yolu sıkıntılıydı biliyorum ama 3-5 tünelle çekilir hale geldi diyorlardı. sizce ha
maps te baktığım zaman alanya için (antep çıkış) mersin üzerinden sahil yolunu gösteriyor. oksalllardaki oteli girdiğim zaman ise o seçeneği kaldırıp karaman üstünden yönlendiriyor.

ekran resmini koydum, eskiden sahil yolu sıkıntılıydı biliyorum ama 3-5 tünelle çekilir hale geldi diyorlardı. sizce hangi yolu tercih edeyim. teşekkürler.
Golgi
(10.09.20)
Karaman üzerinden yol daha iyi.sahil yolu kliman iyiyse güzel manzaralar sunar,kasmadan rahat rahat geleceksen tercih edilebilir,dikkatli olman gereken tatil bölgelerindeki yaya geçitleri.


duptıs
(10.09.20)
sahil yolu manzaralı ama bol virajlı ve tehlikeli bir yoldur. navigasyon da uzun olmasına rağmen muhtemelen daha hızlı gideceğiniz için üst yolu çizmiş, bence de daha emniyetli ve konforludur o yol.


surprise
(11.09.20)
(3)

deniz tatili

istanbuldan aşağılara doğru 2 sap arabamızla insek diyoruz, şöyle çok dolanmadan tek lokasyonda (ev kiralarız muhtemelen) güzel sakin plaj,koyları olan mümkün mertebe en az insanı görebileceğimiz yer seç deseler. nereyi seçerdiniz. güzel deniz kaygımız da var tabi.
istanbuldan aşağılara doğru 2 sap arabamızla insek diyoruz, şöyle çok dolanmadan tek lokasyonda (ev kiralarız muhtemelen) güzel sakin plaj,koyları olan mümkün mertebe en az insanı görebileceğimiz yer seç deseler. nereyi seçerdiniz. güzel deniz kaygımız da var tabi.
Golgi
(05.09.20)
Aynen sizin yaptığınızı yapan 2 sap şuan Adrasan’da kalıyor.


megalomaniac
(05.09.20)
adrasan uzak be kral :( izmiri çok da geçmeyelim.


Golgi
(05.09.20)
En yakın yer. Günler yolda geçmesin.


luluki
(06.09.20)
(11)

borsa gurularına bir soru

evet bu işlerde ciddi emek var ama benim ki biraz sohbet tadında bir soru. çevremde bu işe kafa yormuş kim varsa şunu satmasam şimdi köşeydim cümlesini kurmuştur. ben çok anlamam, geçen hesap açtım takip ettiğim 2-3 hesap var. mesela eregli için ciddi alım fırsatı diyorlar, 7.64 galiba şu an. her gü
evet bu işlerde ciddi emek var ama benim ki biraz sohbet tadında bir soru. çevremde bu işe kafa yormuş kim varsa şunu satmasam şimdi köşeydim cümlesini kurmuştur. ben çok anlamam, geçen hesap açtım takip ettiğim 2-3 hesap var. mesela eregli için ciddi alım fırsatı diyorlar, 7.64 galiba şu an. her gün takip etmektensen aylık 1-2 bin arası buraya yatırım yapabilecek biri olarak diyorum ki, farklı sektörlerde 3-4 kağıda. her ay maaşı aldıktan sonra fiyat neyse bölüştüreyim (emekliliğe kadar ömür yettikçe) bu konularda da sabırlıyımdır. alıp cidden unuturum. he başka fırsat görürsem de satmadan az az odan da alayım böyle sürsğn gitsin diyorum. hani emeklilik planı gibi. sizce bu mantıklı bi yatırım planı mı? altını çiziyorum ne olursa olsun kağıtlara dokunma ihtimalim (al-sat) çok düşük. alıp unutacağım.
Golgi
(01.08.20)
güzel soru, ancak başlangıç için güzel soru

küçük yatırımcılarda, bu işe kafa yorup pek anlamayan insanlarda bir süre sonra "alıp unutma" fetişi oluyor. sanki her şeyin ilacı alıp unutmakmış gibi düşünüyorlar.

evet eregl çok ucuz. teknik olarak güzel alım yerinde. hatta düzeltilmemiş fiyatlara göre trend desteğinde ve tobo yapma ihtimali var. temel olarak ise defter değerinin yarısında işlem görüyor. uzun vadede kazandırma potansiyeli var

ama yabancı yatırımcı bu kadar satıp giderken, türk lirası dolara karşı tekrar değer kaybetmeye başlamışken ve hele hele altın ve gümüş gibi emtialar ralliye başlamışken eregl alınır mı? ne kadar ucuz olursa olsun başka yerde daha çok kazanç var ise akıllı yatırımcı bu fiyata bakar mı?

hisse.net forumda eregl yatırımcıları şöyle diyordu geçen hafta: cahiller kazanıyor, akıllı yatırımcı kaybediyor. eregl aldıkları için akıllı olduklarını ama dandik hisselere yatıran cahiller kadar kazanamadıklarını iddia ediyorlardı. piyasadan daha haklı oldugunu düşünmek en büyük cahilliktir. eregl yükselmiyorsa yükselmiyor, sebebinin bir önemi yok. trend şu an teknoloji hisseleri ve emtialardan yana.

elbet eregl bir zaman sonra yükselecek, buralar gerçekten güzel yerler. ancak emtialarda daha büyük potansiyel görüyorum. ne zaman eregl daha büyük kazanç vaat eder, o zaman eregl alırım.

ama hiç bir zaman alıp unutmam. trend takip ederim, rüzgar ne tarafa eserse o tarafa giderim.

alıp unutmak ancak temettü yatırımcıları için olur. onun için de risk almayacak kadar yaşlı birisi veya risk almayacak kadar zengin birisi olmam gerekir. henüz öyle birisi değilim. daha çok kazanç peşinde olmak gerekiyor bence.

ama bu kadar bilgi sana çok fazla geliyor ve ben asla takip edemem diyorsan buralar toplamak için güzel yerler. 1-5-10 sene sonra kazançlı çıkabilirsin.

ek: satmasaydım zengindim lafı ile alıp unutmak arasında bağlantı kurmamak gerekir. bu insanlar yıllarca fiyat düşerken hamallık ederler, fiyat yükselip biraz kar görünce satarlar. halbuki trend yeni yükselişe geçmiştir ve asıl şimdi tutmak gerekir. geçen hafta haftalardır gümüş tutan bazıları 4.5 liradan satış yaptılar. halbuki asıl şimdi tutmak gerekiyor, çünkü yükseliş trendi başladı. kısacası alıp unutmak çare değil. çare trende saygı göstermek.


dafuq
(01.08.20)
Borsa 2 3 bin lira ile oynanmaz. Borsada en az 50 bin TL paran olacak o zaman yavaştan kazanmaya başlıyorsun.


@dafuq detaylı cevap ve önerilerin için çok teşekkürler, aslında sorum bilgili birine sorulunca fazla genelleme içerdiğini anladım. yani nasıl desem, şu kit satan firmanın hissesini galiba 2 tl de alıp 4 te falan satmıştı. sonra 40 tl yakın ulaştı sonra yine ciddi düştü. ee bunu tutsa elindemilyoner olmayacaktı biliyorum..ben biraz kendim için özelleştireyim dedim soruyu.1-2 bin tl arası aylık bi yatırım bütçesi için hani onu takip edeyim buna zıplayayım. trend şuna kaymış şunların hepsini sat buna yatır yapmak yerine. atıyorum portföyü 4 e bölüp her ay elimde ne kaldıysa alayım diyorum fiyata bakmaksızın. bu sürede de tabiki okuyup araştıracam ama portföyümü bozmadan aklıma yatan yine uzun vadeli yatırımlar olursa 3-5 ondan da köşeye koyarım kafasındayım. hedef 20 yıl sonrası diyelim çünkü.amaç her ay 2 bin tl yatırım yapabilmek, bu bazen kağıt olur bazen dolar vs.


Golgi
(01.08.20)
@jack amacım 1-2 senede para kazanmak değil, belki 20 yıl dokunmadan her ay düzenli yatırım yapabilmek. 20 yıl sonunda yatırdığımı alsam da üzülmem herhalde.


Golgi
(01.08.20)
k.y dediğimiz bireysel yatırımcının doluştuğu hisse gitmez. hisseyi pakistanda üzeri bile dolu olan otobüs gibi düşün. bu tiplerin gitmesi lazım . yatırım için bist30 denilen xu030 hisselerine girmen lazım ama onlarında hepsi bir değil. grafiği dolara çevirip uzun vadeli bakarsan ne dediğimi anlarsın. mesela pegasus: şuan 238 gibi bir değere gelmesi lazım ki 2013 de halka arz sonrası 20 dolardan alan yatırımcının maliyeti çıksın. nasıl hesapladın dersen, 20 *dolar kuru . tl karşılık*7 yıllık faiz (%70 yazdım kabaca) . yani bunun karşılığı 7 yıl önceki 20 doların şimdiki kaba değeri . işte bunun üzerine hissenin sana kazandırdığı kardır. bence 7 yılın karşılığında o hisse 700-800 olmalı ki kazandım diyeyim. 7 yıl dile kolay ömrün gidiyor. %100 kar ile avunulacak bir şey değil. çok basit anlattım umarım anlamışsındır. birde işin al-sat boyutu var ki o türkiyede daha karlı ama bir o kadar da zor.


x571
(01.08.20)
Dediğiniz güzel ancak hisse seçme, bilançoları takip etme işi büyük meziyet, zaman isteyen isler. maaşlı çalışanın çok da takip etmemesi gereken şeyler bence.bir süre sonra bi bakarsınız terfi zamanı geldiğinde eliniz boşta kalır ya da ilk krizde verimsizliğinizden dolayı kapı önünde bulunursunuz. Sadece Haftasonu takip ederim diyorsanız ok. O zaman da tüm hayatınız borsa oluyor.

Son zamanlarda inanılmaz bir güruh türedi 3 ayda %80 kazananlar, trend takip edenler orada tobo var burada QM formasyonu var diyenler vs vs.

Size önerim hisse senedi yoğun fonlara yatırım yapın. Siz trend takip edeyim derken amiriniz de sizi takip ediyor birikimlerimi değerlendireceğim derken ortada birikim yapamayacağınız işiniz kalmayabilir.

Önce iş!


Mcfly
(01.08.20)
Temettü emekliliği diye plan yapanlar var Twitter da mutlaka denk gelirsiniz ufak bir araştırma ile sizin bahsettiğiniz planlamayı yapıyorlar. Siz ne tür kağıt alacağınızdan bahsetmemişsiniz ama planlama olarak kademeli olarak belli başlı kağıtları alıyorlar. Bir kağıtta yüklü milyarda varlık bulundurup köşe olmanız içten bile değil. Mesela 3 ay önce kent hissesi elinizde olsa geçen haftaya kadar tutmuş olsanız köşeydiniz. Ama bir de madalyonun öteki tarafı var “kaybedenler kulübü” yüklü miktarda paranın borsada olması insanı uyutmayabilir. İşin içine duygular karıştığında aynı metaneti göstermek pek mümkün olmayabilir. Profesyonel bir duruş sergilerim diyorsanız buyrun arena orada sizi bekliyor.


creedwar
(01.08.20)
@x571 evet anladım, attığın taş ürküttüğüne değsin diyorsunuz ama işte bu işe çok kafa yorup kontrolü kaybetmek istemiyorum. 4 kağıt mı var eline para mı geçti al hemen lotları. bu kadar. ne getirdi ne götürdü çok kritik değil benim için.

@ işle ilgili sıkıntım yok hocam, hatta istesem çok güzel manipüle edebilirim ama böyle bi karakterim yok aksine bu işlerin içine girip sıyırmak istemiyorum.


Golgi
(02.08.20)
@creed heh tam düşündüğüm şeymiş, ama işte mesela 3 ay önce kent alsam bile şimdi satmayacam. böyle bi ihtiyacım yok (sallıyorum ama x100 falan vermediyse ve herkes sat demiyorsa).. alacağım kağıtlar aslında düz ne bileyim farklı sektörler eregli olur thy aselsan vs. çok düz düşünüyorum :)


Golgi
(02.08.20)
Çok güzel cevaplar verilmiş: Borsa aslında güzel bir pasif yatırım. Dünya genelinde gelişmiş ülkelerin borsalarına bakarsanız uzun vadede borsa endekslerinin diğer yatırım araçlarına oranla daha iyi bir kazanç sağladığını görürsünüz. Ama iş Türkiye borsasına gelince ne yazık ki aynı şeyi söylemek mümkün değil. Endeks genel olarak yükseliyor gibi gözükse de işin içine enflasyon ve kur gibi değişkenler girince başladığınız yere geri dönmeniz olası.


salihdt
(02.08.20)
20 yıl sonra yatırdığını alsan üzülürsün bence. 20 yıl vadeli tutarım dersen zaten altın al. Borsada evet iyi kazanç var ama Ereğli grafiğini son 3 yıllık incele mesela getirisi tartışılır. Borsada hisseler bazında yorum yapmak daha mantıklı dönemlik fırsatlar oluyor iyi değerlendirmek gerekiyor. Uzun vade ben tr borsasına yatırım yapmazdım.


Topalordek
(02.08.20)
(3)

mediamark webden alınan lenova laptop

bataryada problem var, nisan ayında almıştım iade edemem galiba. garanti süresi devam ediyor. nasıl bi yol izlemeliyim. muhattabım lenova mı mediamarkt mı? istanbul dışında yaşıyorum burda yetkili servis yok galiba.
bataryada problem var, nisan ayında almıştım iade edemem galiba. garanti süresi devam ediyor. nasıl bi yol izlemeliyim. muhattabım lenova mı mediamarkt mı? istanbul dışında yaşıyorum burda yetkili servis yok galiba.
Golgi
(12.07.20)
lenovoyu ara. takip kodu oluşturuyorlar. kapına ups kargo gönderiyor. laptopu veriyon. yapıp gönderiyorlar. bi 7 sene önce böyleydi :D hala böyledir.


glamdr1ng
(12.07.20)
3 kere denedim yoğunluktan dolayı mail atmama yönlendiriyordu, yine denerim yarın ulaşamazsam mail atarım aynı ilgli alaka devam ediyordur umarım :)


Golgi
(12.07.20)
bir şey değişmemiş herhalde :D ben mailden de ulaşamamıştım. facebook sayfalarına yorum yazmıştım oradan ulaşmışlardı bana


glamdr1ng
(12.07.20)
(2)

kullanıp beğendiğiniz maskeler

iş yerinin verdiği maskeler bazen çok dandik oluyor. link olur, marka olur. telli kullanıp çakmak testin vs gibi testlerden geçen önerileriniz lütfen.
iş yerinin verdiği maskeler bazen çok dandik oluyor. link olur, marka olur. telli kullanıp çakmak testin vs gibi testlerden geçen önerileriniz lütfen.
Golgi
(06.07.20)
Çakmak testi ne bilmiyorum ama biz iş yerinde bundan kullanıyoruz. Bence güzel en azından kulağımı acıtmıyor.

www.hepsiburada.com


irene
(06.07.20)
www.trendyol.com

tavsiye ederim.


matilda
(06.07.20)
(10)

pandemi vs spor salonu

haftada 4 günlük spor porgramımı 2 ev 2 salon olarak ayarladım. normalde 3 gün salondu. 3-4 kere gittim pek kimse yoktu 2-3 kişi maks. dezenfektan var yanım da kolonya taşıyorum (cep boy). duş yok, soyunma odasında soyunup-giyinip çıkıyorum. eli yüze götürme yok.. maks 50 dk duruyorum. ailemde 65 y
haftada 4 günlük spor porgramımı 2 ev 2 salon olarak ayarladım. normalde 3 gün salondu. 3-4 kere gittim pek kimse yoktu 2-3 kişi maks. dezenfektan var yanım da kolonya taşıyorum (cep boy). duş yok, soyunma odasında soyunup-giyinip çıkıyorum. eli yüze götürme yok.. maks 50 dk duruyorum. ailemde 65 yaş bireyler var ve zaten aylardır çok yaklaşmıyorum, ya odamdayım ya balkonda.. neyse MANTIKLI düşünecek olursak sizce salona bu şekilde gidilir mi? haftada 2 gün 45-50 dk. yani bu iş daha 1 yıl sürecek gibi duruyor. ondan ya ne gerek var tarzı bi cevap bende çok etki bırakmıyor. spor yapmak istiyorum. powerlifter tarzı çalıştığım için evde deadlift squat bench yapma şansım yok.. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Golgi
(04.07.20)
Şu an için olmasa da ben de benzer bir programlama yapıyorum kendim için. Haftada bir ya da iki gün salona gidip 2 temel hareketi en ağır şekilde düşük tekrarlarla girip salondan çıkmayı planlıyorum. Ben çok fazla kas kaybı yaşayacağımı düşünmüyorum ama güç kaybı çok hızlı ilerleyebiliyor onu bir nebze engelleyebilirsem benim için iyidir.


angelus
(04.07.20)
ben full evde yapıyorum ve salından daha çok verim alıyorum


ipmus90
(04.07.20)
@angelus, evet evde gym kuranlar salonu dediğimiz şekilde kullanıyor. ama ben işin kazancından yana şüphem yok. sadece bir riskli birşey mi yapıyoruz yoksa obsesifliğe mi giriyor onu danışmak istedim.

@ipmus hocam mart nisan full evde yaptım ama özellikle bacak günü evdeki ağırlıklarla çekilmiyor. bir de sıcaklar başladı. salona gitmek bu şartlarda riskli mi onun için açtım başlığı.


Golgi
(04.07.20)
Ben vücut geliştirme için ailemi riske atmazdım açık konuşayım. Evet bu süreç belki uzun sürecek ama şakası yok.

Sadece spor salonlarında değil her yerde risk altındayız ama olabildiğince dikkat etmeliyiz. Spor salonlarında bir aleti kim bilir kaç kişi elliyor, temizlendiğini de zannetmiyorum ayrıca.

Ben amatör olarak evde yapıyorum zaten yıllardır, 6 ay yazıldım salona 3 ay anca gittim sonra korona başladı zaten. Benim hayatımda büyük bir etkisi olmadı salonun. Sizi bilemem tabii.


allahkitapwesli
(04.07.20)
Ben kendi adıma riskli buluyorum, o yüzden çok cesaret edemiyorum eskisi gibi 5-6 gün gideyim 2 saat kalayım diyemiyorum, o nedenle en mantıklısı bu gibi geliyor bana.


angelus
(04.07.20)
@wesli benim evde compound hareketleri yapmam imkansız ve gerçekten ev de işin ancak izole dediğimiz çerez kısmı kalırsa yaparım. angelusun dediği gibi düşük tekrar yüksek ağırlık için salonu kısa süreli kullanmaktan bahsediyorum. yani barbeli zaten kullanamdan önce kolonyalıyorum set aralarında ele dezenfektan vs. eli yüze götürme kesinlikle yok. evet dediğin gibi bu dönemde biraz belki gereksiz bi çaba gibi gözüküyor ama ya spor yapacam ya da 1 sene yatacam noktasındayım. kendime bir çıkış noktası arıyorum. şahsen toplu taşıma kullanmaktan daha az riskli geliyor kulağa. çünkü gittiğim saatlerde bazen tek ben oluyorum.


Golgi
(04.07.20)
Valla abi bazı hareketler için salon şart tabii ama sürekli dezenfektan, kolonya falan uğraşamazdım ben. Bulunduğum ortam dolayısıyla rahat hissedemem zaten bir kere. Ama dediğin gibi, toplu taşıma ne kadar güvenli ya da ben mesela işe gidiyorum bir oda da 3-4 kişi kalıyoruz, orası ne kadar güvenli, ya da mecbur markete gidiyoruz oralar.

Aile faktörünü düşündüm ben daha çok. Yoksa anlattığın gibi gerekli önlemleri alıyorsan ve salon boşsa kulağa güzel geliyor.. Umarım kazasız belasız devam edersin.


allahkitapwesli
(04.07.20)
bu dezenfekte etme kısmını çok kafaya takıyorsunuz. Birisi hapşıracak, öksürecek, tükürecek Ya da elini yalayıp o aleti tutacak, sonra sen de tutacaksın ve üstüne bir de elini ağzına burnuna götüreceksin de bulaşacak. Ohoo bu kadar takıntılı olmayın.

Başından beri zorunlu olan önlemleri aldım sadece. 8 hazirandan beri de haftada en az 5 gün salona gidiyorum. Bence yaptığınız mantıksız bir şey değil.


catch the arrow
(04.07.20)
Dediğiniz gibi bu işin çok daha uzun süreceğini varsayarsak bana kendimizi eve kapatmak artık pek mantıklı gelmiyor. Bir şekilde riski minimize edip ama aynı zaman da göze de alıp eski hayatımızda yaptığımız şeylere devam etmek durumundayız.

Bence sizin ve angelus'un yöntemleri gayet güzel ve mantıklı.


jacque
(04.07.20)
cevaplar için teşekkürler, şimdi döndüm salondan deneme amaçlı gittim. ağırlık katında 2 kişiydik. ben girerken de çıkan bi arkadaşla biraz sohbet ettik. benim de tanıdığım 2 üye pozitif çıkmış ama salon kaynaklı değil ailelerinde çıkınca kendilerinde semptom olmamasına rağmen test yapmışlar. vaka sayısında tr geneli 3. olan ildeyim. @arrowun dediği gibi bu iş tam ihtimaller silsilesi. şu an aklımdan geçen ya 1 ay daha beklemek şehirdeki vaka sayısı düşsün biraz ya da planladığım şekilde devam edip kendimi aileden daha da çok izole etmek.


Golgi
(04.07.20)
(1)

ses sistemlerini yüzeysel de olsa anlatacak kaynak

merhaba, küçük orta çaplı ses sistemleriyle ilgili işim oluyor bazen, line array hoparlörler, subwooferlar,mixer, amfi vs. bunlar ve daha diğer ne kadar eleman varsa mesela bi konferans salonunda veya sinema salonunda neler kullanılmalı tarzında mantığını kavrayabileceğim kaynak veya video önerileri
merhaba, küçük orta çaplı ses sistemleriyle ilgili işim oluyor bazen, line array hoparlörler, subwooferlar,mixer, amfi vs. bunlar ve daha diğer ne kadar eleman varsa mesela bi konferans salonunda veya sinema salonunda neler kullanılmalı tarzında mantığını kavrayabileceğim kaynak veya video önerilerine açığım. ing de olur.
Golgi
(01.06.20)
Music Technology and Education: Amplifying Musicality
Yazar: Andrew Brown
aklıma bu geldi.
pdf olarak da varmış.
books.google.com.tr


ankarakecisi
(02.06.20)
(1)

balkon için saksılık

merhaba, balkon için kadın anama saksılık almak istiyorum. n11de falan çok model varda.. hani asması kolay tercihen raflardan oluşan kullandığınız memnun kaldığınız ürünleri paylaşabilir misiniz? örnek;https://urun.n11.com/saksi/ciceklik-saksilik-balkon-ciceklik-retro-obje-P415951994
merhaba, balkon için kadın anama saksılık almak istiyorum. n11de falan çok model varda.. hani asması kolay tercihen raflardan oluşan kullandığınız memnun kaldığınız ürünleri paylaşabilir misiniz? örnek;

urun.n11.com
Golgi
(31.05.20)
Duvar için
ty.gl

Yer için

ty.gl


elorelia
(01.06.20)
(5)

tshirt marka önerisi

3-4 adet tshirte ihtiyacım var, polo yaka sade renklerden oluşabilir, baskılı gibi desenli modeller görüyorum bazı markalarda o şekil olabilir. vücut ölçülerime güvebiyorum göbek yok slim fit taşırım kollar nispeten dolgun. tanesi 150-200 tl bandını geçmese sevinirim, öneriler için teşekkürler.
3-4 adet tshirte ihtiyacım var, polo yaka sade renklerden oluşabilir, baskılı gibi desenli modeller görüyorum bazı markalarda o şekil olabilir. vücut ölçülerime güvebiyorum göbek yok slim fit taşırım kollar nispeten dolgun. tanesi 150-200 tl bandını geçmese sevinirim, öneriler için teşekkürler.
Golgi
(24.05.20)
benetton


naksidil
(24.05.20)
Dufy şu anda Trendyolda indirimde. Slim fit güzel modelleri var. Herkeste var demezsen polo daha iyi bir seçim.


etna
(24.05.20)
çok sıradışı olacak ama n11'de bant giyim var. güzel tişörtleri baskıları var. 40 lira birde. 200 liraya bir tsort alıcaıma 5 tane alırım :) ki aldım da.
urun.n11.com


Techsavvy
(24.05.20)
hm


lycoxin
(24.05.20)
Nautica
Tam o fiyatım tişörtü


otopsicocugu
(24.05.20)
(6)

virüs ve yayılma şekli

son 2-3 haftadır çevremde hapşuran aksıran öksüren insan olmadı diyebilirim. el yıkamaya da azami özen gösteriyoruz temas için. benim merak ettiğim bunca insan nasıl hemen kaptı bu illeti. yani insanın direkt suratına aksıran öksüren vakaların çok olduğunu düşünmüyorum çünkü genelde el hijyenine işa
son 2-3 haftadır çevremde hapşuran aksıran öksüren insan olmadı diyebilirim. el yıkamaya da azami özen gösteriyoruz temas için. benim merak ettiğim bunca insan nasıl hemen kaptı bu illeti. yani insanın direkt suratına aksıran öksüren vakaların çok olduğunu düşünmüyorum çünkü genelde el hijyenine işaret ediliyor. şimdi bi corona taşıyıcısı eline öksürecek sonra o eliyle bi yüzeye dokunacak sonra diğeri gelip o yüzeye dokunup gözünü ovuşturacak falan bana biraz zor gibi geliyor bu ihtimal :/
Golgi
(18.03.20)
çoğunluk bir circle içinde büyüyor, avrupadan/ümreden gelen amca/teyze ile aynı evde ikamet eden kişi veya misafir akabinde ordan alıp kendi circle'ına götürüyor bir yerde kesiliyor veya devam ediyor.

edit: bulaşma şekli; aynı ortam içinde el sıkışma, sarılma, el öpme....


marlonbranda
(18.03.20)
biriyle sarılınca nasıl bulaşabiliyor ? ya daelini öptüğün kişinin elinde virüs olması gerekmiyor mu? ek olarak semptom gösterimi de az. yani hapşıran öksüren de yok.


Golgi
(18.03.20)
Plastik ve celik yuzeylerde 2-3 gun kadar yasayabiliyormus; dayaniksiz bir virus degil. Bir de insanlar yeni yeni dikkat etmeye calisiyor el temizligi, temas vb. durumuna, o da bilincli olanlar dikkat ediyor ve bircogu halen umursamiyor. Normalde el yikama sikligi ve orani toplumumuzda dusuk. Farkinda degiliz ama bir saatte ortalama 20 kez yuzumuze dokunuyormusuz. Virus de ulkemizde yeni test ve tespit edilmeye baslandi, yoksa virusun bize yeni ulastigina inanmiyoruz degil mi?


anthemis nobilis
(18.03.20)
Eklemek isterim yabancı kaynaklarda henüz virüsün cansız nesneler üzerinden bulastigi bulgusuna rastlanmadi. Havada damlacik şeklinde yayilip bulaşıyor. Bunun da tek yolu bu virüsü başkasından kapmış insanlarla yakın temas..


superfluid
(18.03.20)
85 milyon içinde illa ki çevresinde hapşırana temas eden oluyor onun dışında öpüşme, yüzüne dokunma, tokalaşma, aynı tabaktan yeme, aynı bardaktan içme gibi şekilde bulaşabilir. Virüsün elini sterilije eden ve ağzına yüzüne sürmeyen kişilere bulaşması düşük bir ihtimal olduğunu söylüyor uzmanlar.


acebi
(18.03.20)
Asansör, toplu taşıma, dipdibe oturulan cafe restoran vs, okul kantini, kalabalık hastane, kalabalık sk ve bilimum insanların aynı havayı soluduğu ortamlar bulalma için yeterli, illaki temas olması gerekmiyor.


catpat
(19.03.20)
(3)

yerli yabancı dizi-film

malum evde kalacaz bir süre; 6-8 aydır dizi film izlemiyorum.öneriler sonra 6 ayı kapsayacak şekilde olursa sevinirim. ben knives out u izleyecem listem de bi o var :( once upon a time in hwd hayal kırıklığı gibi duruyor. şunu kesin izle dediğiniz filmler hatta diziler nelerdir.
malum evde kalacaz bir süre; 6-8 aydır dizi film izlemiyorum.öneriler sonra 6 ayı kapsayacak şekilde olursa sevinirim. ben knives out u izleyecem listem de bi o var :( once upon a time in hwd hayal kırıklığı gibi duruyor. şunu kesin izle dediğiniz filmler hatta diziler nelerdir.
Golgi
(17.03.20)
Suits


Flipsflops
(17.03.20)
az daha güncel olsa iyiydi :)


Golgi
(17.03.20)
lighthouse
1917
dark waters
ford vs ferrari
joker
parasite
bal ülkesi
sorry we missed you
dolor y gloria


freebird5406_2
(17.03.20)
(4)

film sitesi

yıllara göre tüm filmlerin listelendiği bir site var mıdır?
yıllara göre tüm filmlerin listelendiği bir site var mıdır?
Golgi
(13.03.20)
imdb'de tüm filmleri bulabilirsin ama yıllara göre bir liste yok orada bildiğim kadarıyla. dünyadaki tüm profesyonel filmler, diziler ve daha fazlası olduğu için sonsuz uzunlukta bir liste olurdu sanırım öyle bir şey.


himmet dayi
(13.03.20)
www.moviepostershop.com işine yarar belki


teknikekip
(13.03.20)
@himmet yok öyle değil @teknikekipin attığı gibi bir liste oluyor genelde yani popüler filmler. izlemeden geçme tarzı. aslında bir internet sitesi vardı yine duyuruda görmüştüm. yıllara göre kategori olarak ayırmasa da filmlerin diziliş şekli öyleydi, ve online izlenebiliyordu. o siteyi arıyorum aslında. tüm dünya filmleri yoktu popüler olanlardan oluşuyordu


Golgi
(13.03.20)
imdb de herhangi bir filme girip yilini tiklarsan o yil vizyona giren filmleri listeliyor, populeriteye vs gore siralayabiliyorsun

www.imdb.com

mesela bu 1972 yili, adres cubugunda 1972 yerine istedigin yili yazarak ilerleyebilirsin


exlibris
(13.03.20)
(6)

erkek deodorant tavsiyesi

parfümüm gibi budur diyebileceğm bir deodorant bulamadım daha her seferinde onlarca koku deniyorum almadan önce, neyse ya hep kullandığımı ya da o an hoş bi koku bırakan bi tanesini alıyorum. sporda soyunma odasında millet çok güzel kokular sıkıyor lan hepsini denedim bu koku yoktu diyorum içimden.
parfümüm gibi budur diyebileceğm bir deodorant bulamadım daha her seferinde onlarca koku deniyorum almadan önce, neyse ya hep kullandığımı ya da o an hoş bi koku bırakan bi tanesini alıyorum. sporda soyunma odasında millet çok güzel kokular sıkıyor lan hepsini denedim bu koku yoktu diyorum içimden. öyle işte önerilerinizi bekliyorum
Golgi
(02.03.20)
nivea fresh active
www.nivea.com.tr


exlibris
(02.03.20)
cidden güzel kokulu deodorant istiyorsan kaliteli parfüm markalarının deodorantlarından alman lazım, onlar da normal deo'ların çok katı para.
bana sorarsan kalıcı olmayan bir koku grubu için gereksiz olur, deo'nun kokusuna niye ihtiyacın var ki? iyi kokman gerektiğinde parfüm sıkarsın; anlık güzel koku için gereksiz masraf olur bahsettiğim tarz deo'lar.


Bruce
(02.03.20)
Ter kokmamak için deotak krem, ekstra güzel koku için orjinal parfüm. Kapiş.


megalomaniac
(02.03.20)
old spice'ın deodorant'larını kullan. ülkeye yeni girdi, baya güzel kokuları. migros'larda bulabilirsin.


esmer
(03.03.20)
Slazenger. (mavi olan)


lüzumsuz adam
(03.03.20)
uzun zamandır axe kullanıyorum, memnunum


(2)

amazon prime siparişi ile ilgili

ağırlık kemeri almıştım ürün defolu gelince, amazonla değil de içinden çıkan karttaki mail adresine durumu bildirdim, kartta zaten ilk bize yazın falan diyorlardı. neyse şöyle bişey geldi. cevap olarak Could you please order the new hawk single prong power lifting belt from Amazon and then send me n
ağırlık kemeri almıştım ürün defolu gelince, amazonla değil de içinden çıkan karttaki mail adresine durumu bildirdim, kartta zaten ilk bize yazın falan diyorlardı. neyse şöyle bişey geldi. cevap olarak

Could you please order the new hawk single prong power lifting belt from Amazon and then send me new Amazon order number.

I will do the 100% refund for you.

This belt you can keep with you as a spare.

No need to return anything.

anladığım kadarıyla geleni geri istemiyor, yeni kemer al sipariş numarasını bize gönder sana iade yapalım diyorlar. yani tek kemer parası vermiş olup 2 kemer almış olacam değil mi? bir de şuna kafam takıldı ben amazondan hiç bi iade işlemi yapmamış olacam bunlar bana nasıl paramı iade edecekler.
Golgi
(27.01.20)
yeni sipariş ver onu ücretsiz göndericem demiş sanki. refund'ı yeni aldığın kemere nasıl uygulayacak bilemedim ama bir bildiği vardır. siparişini yap, sipariş numaranı adamlara gönder. paranı iade etmeyecek. onun yerine yeni ürün gönderecek.


Jesus Christ
(27.01.20)
Soyle: sen return yaparsan magazanin puani dusecek. Cunku amazon return olunca urunde sorun var diye dusunuyor ve magazayi gerilere atiyor ve magazanin puanini da kendi sisteminde dusuruyor. Saticida bunu onlemek icin kendi refund yapiyor.

Soyle olacak, son aldiginiz urunun fiyatini size refund yapacak amazon uzerinden. Order no bildirmeniz yeterli.


oscar
(27.01.20)
(11)

aldığınız kitapları?

neye göre seçiyorsunuz? yani öneri aldığınız kişiler, sosyal medya hesapları var mı? şu yazarı sevdim tüm kitaplarını alırım mı diyorsunuz? ilgi alakaya göre tamam da, mesela yakın tr tarihi ilgimi çekmiştir hep. hani bazı kitaplarda aldım ama diyelim ki roman okumak istiyorum onbinlerce kitap var.
neye göre seçiyorsunuz? yani öneri aldığınız kişiler, sosyal medya hesapları var mı? şu yazarı sevdim tüm kitaplarını alırım mı diyorsunuz? ilgi alakaya göre tamam da, mesela yakın tr tarihi ilgimi çekmiştir hep. hani bazı kitaplarda aldım ama diyelim ki roman okumak istiyorum onbinlerce kitap var. hani popülerden-çok satandan gitmek de çok doğru gelmiyor bana. kitap kötü çıkarsa da işlence gibi geliyor.
Golgi
(26.01.20)
www.goodreads.com

hala okumadığım bir sürü klasik var onları okuyorum bol bol, yakın tarihli roman okumak istersem de goodreads'te takip ettiğim insanların ve dahil olduğum gruptakilerin neler okuduğuna bakıyorum.

eğer bilgi içerikli yayınlar okuyacaksam da yazarından ilerliyorum.


aziz dostum jack
(26.01.20)
Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitap diye bir liste var. Onu takip ediyorum. Şimdiye kadar bu kitap bu listeye girmemeliymiş dediğim çıkmadı.


Mirket
(26.01.20)
Uzun zamandır kitap okuyamasam da, okuyacaklarımı ilgi alanlarıma göre seçiyorum.


simderun
(26.01.20)
Erkek arkadaşımla kitap zevklerimiz çok benzer mesela, ona soruyorum; yine benzer kitapları okuduğum arkadaşlarım ile paylaşım yapıyoruz. Birbirimize kitaplar öneriyoruz. Böyle mini gruplar bence oldukça işlevsel.

Bunun dışında popüler bir kitap gördüysem konusuna, yazarına vs bakarım. Hiç bilmediğim bir alanda okuma yapacaksam kült eserlerden başlarım. Yazarına göre kitap seçimi yaptığım da çoktur.


fraise
(26.01.20)
bookdeposit.com da beğendiğim kitap kategorilerinde geziniyorum. goodreads ten skoruna bakıyorum. iyiye konusuna, yorumlara bakıyorum. hala ilgimi çekiyorsa alıyorum.

bi de kitaplar 50 sayfayq kadar ilgimi çekmediyse bırakıyorum.


sttc
(26.01.20)
genellikle klasik okuyorum. klasik haricinde politika felsefe sanat.

kitap alırken kriterim: bu kitabı okumak için ayiracagim zamana değer mi? bu kitap ve yazar bana bir şey katar mı?


tabudeviren
(26.01.20)
Valla benim birinin önerisiyle kitap aldığım çok çok nadirdir. Tavsiyeleri önerileri alırım not ederim bı yere Amaranta oku, diye ama sırf biri dedi diye gidip kitap aldığımı hatırlamıyorum. Kitap için takip ettiğim bı sosyal medya hesabı da yok. Özellikle tüm kitaplarını okuduğum ya da okumaya karar verdiğim bir yazar da yok.

Bende genelde her kitap bir başka kitaba referans oluyor. Kitap içinde verilen dipnotlar, alıntılar, kitaplar vs genelde okuyacağım bir sonraki kitabı belirliyor. Ya da bu şekilde denk gelip sık sık karşılaşmışsam da gidip alıyorum. Bunun dışında çoğunlukla neyi okumak istediğim belli oluyor o doğrultuda araştırıp hele ne yazılmış deyip de alıyorum.


Amaranta ursula
(26.01.20)
Her kitap bir sonrakine referans oluyor benim için de. Okurken doğrudan referans olmasa da bitirdiğim kitapla ilgili inceleme okursam ordan yeni kitabı buluyorum. Ya da bilimkurgu okuyacaksam mesela belli başlı ödüllere bakarım kimler almış diye. Bazen de yayinevi üzerinden gidiyorum bu aralar jaguar hangi kitabı basarsa alıp okuyorum mesela hiç de üzmediler beni çok seviyorum onları.


bence "doğru" kitabı okumak yerine yanlış kitaplardan kaçmaya yoğunlaşmalı insan.


tüccarlıkla uğraşan "yazar"ları asla okumam (orhan pamuk, ahmet ümit, iskender pala, stephen king vs.)

ana akım egemen düşünceyle uyumlu kitaplar okumam (örneğin günümüzde bol osmanlı övgülü arap soslu tarih kitapları, guns germs steel)

"başarılı işadamı biyografisi" okumam

listem çok uzar ama işte


m4deniz
(26.01.20)
Sevdiğim yazarların vs backlogum 2022ye kadar dolmuş durumda ama son birkaç seferdir biriyle tanistiysam ve bi sinerji hissettiysem 2. date öncesi favori kitaplarını soruyorum, alıp okuyorum.

Daha pişman olmadım en kötü durumda bile kitaplar güzeldi.


aguen
(27.01.20)
Kimseden oneri almiyorum kendim seciyorum. "su kitaplari mutlaka okuyun" turunden listelere bakip almiyorum yani. Ilgi alanima gore arastirip buluyorum.
Yine sagda solda ilgi alanima giren bir yazi okurken konuyla ilgili adi gecen kitap oluyor ornegin, listeye ekliyorum o vesileyle. Bir seyler okurken baska seylere baglantilar cikiyor bir sekilde direkt kitap adi gecmese de.

O degil de kitap diyince ulke genelinde milletin aklina roman geliyor direkt. Baska kitap yokmus gibi.


stavro
(27.01.20)
(3)

amazon ve yurtdışı siparişi

amazonda ships to turkey varsa, ben sürekli gümrük dahil fiyatını çıkarıyor sanıyordum.. yani daha önceki alışverişlerim böyleydi. şimdi bir ürün var, bi tanesinde sadece kargo ücreti diğerinde kargo artı gümrük fiyatı çıkıyor.. sadece kargo seçersem gümrükte sorun yaşar mı? nasıl oluyor bu işler..
amazonda ships to turkey varsa, ben sürekli gümrük dahil fiyatını çıkarıyor sanıyordum.. yani daha önceki alışverişlerim böyleydi. şimdi bir ürün var, bi tanesinde sadece kargo ücreti diğerinde kargo artı gümrük fiyatı çıkıyor.. sadece kargo seçersem gümrükte sorun yaşar mı? nasıl oluyor bu işler.. linkler aşağıda.

sadece kargo

www.amazon.com


kargo artı vergi

www.amazon.com
Golgi
(13.01.20)
gümrük dahil ödeme çıkması lazım. çıkmadıysa satıcı amazon olmayabilir. ürünü alırsanız amazon a ben vergi dahil ödeme yaptım kardeşim diye claim açabilirsiniz. ama gümrükle siz muhatap olursunuz. parayı da öder ve sonra amazondan almaya çalışırsınız.

şimdi bunu bilmeden yapsanız ahlak terazisinde sıkıntı yok. ama artık biliyorsunuz bundan sonrası sizin etik değerlerinize kalmış.


ozdek
(13.01.20)
@ozdek çoğu üründe tax kısmı çıkmıyor çözemedim, yani bu işten bi kazanç sağlayacağımı düşünmüyorum muhtemelen gümrük kısmında rezil olacam.


Golgi
(13.01.20)
gümrüğe takılacak ödeme yapılmadığı için. sana fedex medex kimse ulaşıp gümrüğü ödemeni isteyecek. sonra o gümrük ödeme fişini amazona göndereceksin.

amazon da firmaya ulaşacak firma belki reddedecek, sonra amazona bir daha ulaşacaksın bir süre sonra amazon amaan diyerek sana ödeme yapacak.

yani etik olarak değişik bir yerde. bence satıcının sorumluluğunda bir durum. ama amazon olmasa umursamazlar bile ona göre.

amazon co uk üstünden çeşitli satıcılar tarafından bildiğin dolandırıldım kaç kere. amazon hep çözüyor sağolsun.


ozdek
(13.01.20)
(3)

askeri cezaevi-mahkum

yıllar önce ben terhis olduktan 3 ay sonra, baya muhabbetim olduğu bir uzun dönem asker karakolda cinnet getirerek 3 askeri şehit etmişti. arada sırada aklıma düşüyor. adını soyadını yazıyorum sadece o olayın haberleri çıkıyor. kendisini bir gün ziyaret etmek istiyorum. (olayın farklı bi iç yüzü var
yıllar önce ben terhis olduktan 3 ay sonra, baya muhabbetim olduğu bir uzun dönem asker karakolda cinnet getirerek 3 askeri şehit etmişti. arada sırada aklıma düşüyor. adını soyadını yazıyorum sadece o olayın haberleri çıkıyor. kendisini bir gün ziyaret etmek istiyorum. (olayın farklı bi iç yüzü var) herhangi bir kurumdan nerde ne durumda olduğunu öğrenme hakkım var mıdır? ailesini tanımıyorum açıkcası onlarla iletişime geçmek istemem bu sebepten dolayı.
Golgi
(30.12.19)
Hangi cezaevinde bulunduğunu öğrenmen lazım.
Ondan sonra o cezaevinin bağlı olduğu Cumhuriyet Savcılığını tespit edip savcıya dilekçe yazarsın.
Askerlik arkadaşın olduğunu, görüşmek istediğini söylersin.
Savcı uygun görürse - büyük ihtimalle onay verir- gider görüşürsün.
Ama hangi cezaevinde olduğunu bilmiyorsan o iş biraz zor olur.
Yani devlet, "aradığın mahkum aha şurada" demez.
Bunun bilgisini sizinle paylaşmazlar.


eğer haber buysa kendisi de intihar etmiş diyor...

www.aa.com.tr


kimlanbu
(31.12.19)
@kimlanbu, yok olay doğubayazıtın bir karakolunda gerçekleşti.


Golgi
(31.12.19)
(1)

şişli memorial'a yakın otel

merhaba,evli çift 1 gece kalacak hastaneye yakınlık temizlik fiyat önemli.tavsiyeleriniz nedir teşekkürler.
merhaba,
evli çift 1 gece kalacak hastaneye yakınlık temizlik fiyat önemli.
tavsiyeleriniz nedir teşekkürler.
Golgi
(20.05.19)
ibis styles var. hem yakın. hem temiz. hem hesaplı.


patates
(21.05.19)
(2)

ist havaalanı-şişli memorial

toplu taşımayla en kestirmeden nasıl gidilir?
toplu taşımayla en kestirmeden nasıl gidilir?
Golgi
(19.05.19)
havaist mecidiyeköy, oradan taksi


salem330
(19.05.19)
Mecidiyeköyden metrobuse de binebilirsiniz. Okmeydani perpa durağı sanırım. Perpa nin yanında.


prizmatik
(19.05.19)
(13)

şehir kurmalı eski bir oyun ismi

1999-2000 bu civarlarda oynamış olmam gerekiyor, eski yunan şehirlerine benzer şehir kuruyorduk. akılımda kalanlar, salgın çıkıyordu sürekli hatta plague kelimesini orda öğrenmiştim, sonra göçler oluyordu. efendime söyleyim vergi topluyordum. tax kelimesini de orda öğrenmişti. vergileri arttırınca s
1999-2000 bu civarlarda oynamış olmam gerekiyor, eski yunan şehirlerine benzer şehir kuruyorduk. akılımda kalanlar, salgın çıkıyordu sürekli hatta plague kelimesini orda öğrenmiştim, sonra göçler oluyordu. efendime söyleyim vergi topluyordum. tax kelimesini de orda öğrenmişti. vergileri arttırınca sıkıntı çıkıyordu hatta. sonra çeşmeler su yolları, patika yollar aklımda. buldurun bana çocukluğumu be hacılar :(
Golgi
(02.05.19)
caesar iii olabilir mi


freebird5406_2
(02.05.19)
@freebird çok benziyor çoğu şey canlandı gözümde ama heh işte bu diyemedim, başka buna benzer ne vardı acaba?


Golgi
(02.05.19)
civilization mı?


stronghold crusader ile caesar 3'ü karıştırmıyorsunuz değil mi?


google'da caesar 3 game diye aratınca altta kullanıcıların yaptığı diğer aramalar çıkıyor bi onlara bak istersen, bulursan buraya da yaz :)


freebird5406_2
(02.05.19)
@nothing yok bu değil kesin

@mistread stronghol da değil baktım youtubedan, galiba caesar 3 tü. baya bi şey anımsadım çünkü


Golgi
(02.05.19)
@freebird

onedio.com

şunu okudum da kesin emin oldum cesar 3 olduğunu tarihler de tutuyor, çok teşekkürler.


Golgi
(02.05.19)
simcity 2000?


killerbee
(02.05.19)
ben de sezar demeye gelmiştim. güzel bir oyun idi.


caesar iii'ün yapımcılarının yaptığı antik yunanda geçen "zeus" isimli oyundan bahsediyor olmalısın. bu oyunun mısır da geçen versiyonu pharaoh, roma'da geçeni caesar 3, yunan'da geçeninin adı zeus idi. zeus: master of olympus:

www.google.com


dergus
(02.05.19)
Pharoah olabilir.


panamera
(02.05.19)
son kararım; ceaser olsa en kötü kesinlikle isimden tanırdım.

@panamera pharoah ismini okuduğum an heh lan tamam dedim, youtube da izledim oyun direkt canlandı gözümde.

gerçi zeus'a da baktım grafik görsel olarak birbirlerine çok benziyorlar ama kesinlikle isminden dolayı pharoah.

indirip tekrar oynayacam herkese teşekkürler.


Golgi
(03.05.19)
Zeus: Master of Olympus


beetlejuice
(03.05.19)
(6)

nescafe gold

sade nescafe yada gold isimlisi de aynı galiba, french press yapmaya üşeniyorum. buna sıcak su dökünce gayet içilebilir oluyor. şimdi sorum şu ben if yapıyorum, ve nescafenin 2si bir arada incilemesini görünce midem kalktı (glikoz şurubu,renklendirici vs ). gold olanı sade ama yine de kıllandım. si
sade nescafe yada gold isimlisi de aynı galiba, french press yapmaya üşeniyorum. buna sıcak su dökünce gayet içilebilir oluyor. şimdi sorum şu ben if yapıyorum, ve nescafenin 2si bir arada incilemesini görünce midem kalktı (glikoz şurubu,renklendirici vs ). gold olanı sade ama yine de kıllandım. sizce nasıl bir kahve? böyle kupaya boşalt üstüne sıcak su dök şeklinde önerebileceğiniz tekli paketlerde olan, içinde katkı olmayan gerçek anlamda kahve içeren markalar nelerdir?
Golgi
(30.04.19)
Kupaya boşalt üstüne sıcak su dök şeklinde içinde katkı olmayan gerçek anlamda kahve markası yok.

Ya french press ya türk ahvesi.


kablelvuku
(30.04.19)
Ben icilebilir ve lezzetli buluyorum gold’u. En azindan 2si1aradaya gore bariz kalite ve icerik farki var.


Deathrow
(30.04.19)
nescafe gold kahvenin yüz karasıdır. granülden işe yaramaz bir kahve türü. filtre kahve makinesi al ucuzundan demle iç.


mikahakkinen
(30.04.19)
sade nescafe (siyah poşet) ile gold aynı değil.
Aslında ikisi de sade çözülebilir kahve. ama gold'un tadı çok daha güzel.
üşeniyorsan bunlardan kullanmak mantıklı, 2si veya 3ü bir arada kullanmaktan daha iyi.
Jacobs'un da var yeşil paket o da güzel.


Macro Centre'larda bir marka var, hatırlayamıyorum şimdi. Kendiliğinden filtreli bir kahve ambalajı. Katkı maddesi yok, kupanın üstüne koyup sıcak su dökerek bekliyorsunuz. Filtre kahve oluyor. Tanesi 9 TL galiba.


sopiro
(30.04.19)
Katki madesini neyini hic bilmem ama jacobs yesil paket olan guzel, icimi hos.


stavro
(30.04.19)
(3)

özel okul para iadesi -ne yapmalı-

sene başında 1 yıllık ücret ödendi yarım dönem okundu, bu dönem öğrenci okula devam etmeyecek, okulu bıraktı yani. ve öğrenciyle de iletişim kurmak imkansız yani onun öğrenci işlerine gidip dilekçe vermesi imkansız.okul arandı tahmin edileceği üzerine öğrencinin kendi talebini ya da vekaletnamesini
sene başında 1 yıllık ücret ödendi yarım dönem okundu, bu dönem öğrenci okula devam etmeyecek, okulu bıraktı yani. ve öğrenciyle de iletişim kurmak imkansız yani onun öğrenci işlerine gidip dilekçe vermesi imkansız.
okul arandı tahmin edileceği üzerine öğrencinin kendi talebini ya da vekaletnamesini istiyor. bi ihtimal bir açık vardır diye soruyorum. anne baba abi vs herkes ilgileniyor bu konuyla. öğrenci olmaksızın kayıt sildirme-dodurma ve para iadesi nasıl yaptırılabilir.
Golgi
(09.02.19)
Öğrenci nerede


Frederick Co
(09.02.19)
muhtemelen yaptırılamaz çünkü öğrenci reşit bir birey olarak eğitime orada hak kazanmış oluyor, yani üniversite ile tüm bağlantı kendisinin üzerinde, onun izni olmadan da dediklerinizin yapılamıyor olması lazım. Onun izni olmadan ailesine kendisiyle ilgili bilgi bile verilemez, yönetmeliklerce öğrenci bilgileri gizliliği sağlanıyor. öğrenci izni ya da vekaleti olmadan muhtemelen olamayacaktır bu işler.


nimberjack
(09.02.19)
Özel okul dediğiniz üniversite herhalde, reşit biriyse vekaletsiz bir şey yapamazsınız. Hatta vekaletlerin de çeşitleri var, belli amaçlar için hazırlanmış vekaletle başka işler yapamazsınız falan.

Öğrenciye ulaşmak imkansız demişsiniz, öğrenci inadı mı nedir detsy vermemişsiniz ama eğer öğrenci hastalak sebebi ile, yatalak olma, bilinci kapalı olma gibi durumlar varsa belki heyet raporu ile ailesi yapabilir okulda işlemler. Tabii konunun uzmanı değilim sadece fikrimi söylüyorum...


senolll
(09.02.19)
(4)

intermittent fasting ve açlık

kan değerlerim normal, aşırı kilolu değilim. haftada 4 gün ağırlık antremanı yapıyorum. boy 177 kilo 79. kalori hesabı yapmaya çalışıyorum. karın bölgemde yağlanma var 5-6 cm inceltsem gayet istediğim vücuda ulaşıyorum. şöyle bişey var ramazan dışında kilo verdiğim dönem olmuyor, kilo verdiğim derke
kan değerlerim normal, aşırı kilolu değilim. haftada 4 gün ağırlık antremanı yapıyorum. boy 177 kilo 79. kalori hesabı yapmaya çalışıyorum. karın bölgemde yağlanma var 5-6 cm inceltsem gayet istediğim vücuda ulaşıyorum.

şöyle bişey var ramazan dışında kilo verdiğim dönem olmuyor, kilo verdiğim derken 77 altını ancak o zaman görüyorum. tabi kas kaybı da oluyordur. ben if yapmam gerektiğini düşünüyorum çünkü vücudum yağ yakmak için açlık istiyor.

kalkar kalmaz kahvaltı istemiyor zaten canım ama 2 saat sonra gözüm dönüyor, o saatlerde de sağlıklı kahvaltı imkanım yok. if'i 4. deneyişim hepsi fail. bugün 5. gün 2-3 kere başdönmesi yaşadım toplamda ve en kritiği öğlene kadar modum çok düşük oluyor. okuduğum izlediğim kaynaklar sağlıklı bireyseniz if e alışacağınızı söylüyorlar. bu kadar kastırmaya değecek kadar kritik mi sizce? sabah kalkar kalkmaz yumurtalı yulaflı sağlıklı kahvaltıma döneyim mi yoksa?
Golgi
(31.01.19)
Normalde sağlıklı bireyler sabah kahvaltısı yapmadı diye şekeri düşmez başı dönmez vs ama bunun psikolojik etkileri de var, kahvaltı yapmaya alışmış birine kahvaltı yaptırmazsan kendini kötü hisseder, bu da doğal. IF bir diyet değil, yani IF yaptım kilo verdim yapmadım kilo veremedim diye bir şey yok ama en güzel tarafı durup durup bir şey yemenin önüne geçip gereksiz-çöp kalori almanı engelliyor, onun dışında kilo alıp vermen aldığın kalori miktarıyla alakalı, sabah kahvaltı yapmak sana kendini iyi hissettiriyorsa sabah kahvaltını yap tabii, illa IF yapacam diye kendini kasmana gerek yok, kalori takibini düzgün yap yeter.


angelus
(31.01.19)
@angelus uzun zamandır çer çöpü bıraktım, aslında öyle inanılmaz bi başdönmem de olmadı belki de psikolojiktir. açlık döneminde iyi yağ yakımı sağladığını okudum. ne bileyim uygulamak istiyorum ama hep deneme aşamasında kaldım.


Golgi
(31.01.19)
Saatlerle oynayabilirsin, yani kafadan 18-6 değil de 15-9 gibi yapabilirsin, alıştıkça açlık süresini uzatıp beslenme aralığını düşürebilirsin, bu şekilde daha rahat olabilir senin için.


angelus
(31.01.19)
kahvaltı yapmaya hiç alışık olmadım. senin kilo/boy oranından daha yüksek bir noktadayım ve 18 - 6 if'ine 2. günde alıştım gene. inanılmaz junk food yediğim bir dönem bir de. karşılaştırma fikri vermesi açısından paylaştım.


755904A
(31.01.19)
(1)

profil fotosu ayarlama

fotolarda nadir iyi çıktığım için önemlli mevzu benim için, elimde bi adet foto var ama face ve twitterda pp yapınca foto tam oturmuyor. nasıl desem fotonun sol alt kısmında ben varım geri kalan kısım manzara sadece kafam falan gözüküyor. bir kaç uygulama indirdim ama istediğim sonucu vermedi. koydu
fotolarda nadir iyi çıktığım için önemlli mevzu benim için, elimde bi adet foto var ama face ve twitterda pp yapınca foto tam oturmuyor. nasıl desem fotonun sol alt kısmında ben varım geri kalan kısım manzara sadece kafam falan gözüküyor. bir kaç uygulama indirdim ama istediğim sonucu vermedi. koyduğum fotoyu laps diye oturtacak bi uygulama var mıdır? galiba boyutla oynamam gerekiyor ama beceremedim.
Golgi
(28.01.19)
photogrid indirin, çerçeve koyun fotoğrafa.
o zaman ortalaması gerek.


(6)

ali express ile ilgili

4 ayrı satıcıdan farklı ürünler aldım, sonra ödeme kısmına geçtim bir türlü ödeme işlemi tamamlanmadı. sonra iptal ettim sayfayı. sepet boş gözüküyor. siparişlerim kısmında ise awaiting payment yazıyor. yanında da pay ve cancel seçenekleri var. kredi kartıma baktım provizyonda işlem yok. ama ali e
4 ayrı satıcıdan farklı ürünler aldım, sonra ödeme kısmına geçtim bir türlü ödeme işlemi tamamlanmadı. sonra iptal ettim sayfayı. sepet boş gözüküyor. siparişlerim kısmında ise awaiting payment yazıyor. yanında da pay ve cancel seçenekleri var. kredi kartıma baktım provizyonda işlem yok. ama ali expreste siparişlerim kısmında ürünler gözüküyor. pay seçeneğine tıklasam yanılmıyorsam onu ürünü teslim aldıktan sonra yapıyordum. kafam karıştı ödeme yaptım mı acaba?
Golgi
(06.01.19)
Odeme tamamlanmadigi icin odemeni soyluyor iste. Pay’e basarsan karti girip odeyeceksin kargolama islemleri baslayacak.


ödeme olmadığı için onayda kalmış siparişlerin. önce parayı ödeyeceksin sonra siparişi yollayacaklar. eline geçince de paranın satıcılara geçmesi için onayı vereceksin.


argent dawn
(06.01.19)
Kredi kartı veya banka kartını internet alışveriş ine actirmalisin


protrek
(06.01.19)
aliexpress'ten alışveriş yaparken gerçek kredi kartını sakın kullanma.. sanal kart kullan.. sonra başın ağrımasın!!!


strobist
(06.01.19)
Ödeme esnasında kredi kartın onay vermemiş ya da limit olmadığı için işlem tamamlanamamış, istersen iptal et istersen tekrar ödemeyi dene.

Ödeme gerçekleşirse ürünler kargolanır ve de sen aldığında onay verirsin.

Kredi kartını da güvenle kullanabilirsin, bir çok yerli firma ve markamızdan daha güvenilirdir emin ol.


John Bloor
(07.01.19)
kartımla ilgili sorun yoktu tarayıcıda bir türlü olmadı, mobilden denedim oldu teşekkürler.


Golgi
(07.01.19)
(2)

sırada ne var? -netflix-

unabomber mindhuntersinnerbirini izlerken diğerine benzediği yorumları sayesinde üçünü de izledim çok da tatlı oldu, devamında bu tarzda neler gider sizce?
unabomber
mindhunter
sinner

birini izlerken diğerine benzediği yorumları sayesinde üçünü de izledim çok da tatlı oldu, devamında bu tarzda neler gider sizce?
Golgi
(01.01.19)
Bu türün en iyilerini yazayim;
The missing
Night of
The fall
Bron broen
Broadchurch
Forbrydelsen
Dark


a summer day
(01.01.19)
(6)

toefl mı ielts mi

overal 6 speaking 6 lazım, toeflda da eşdeğeri.. ing seviyem intermediate olduğunu düşünüyorum kelime bilgim belki bi tık fazlasıdır, konuşurken derdimi anlatabilenlerdenim. reading listening de fena değilim udemyden eğitimler satın aldım hem ielts hem toefl için özellikle writing ve speaking için.
overal 6 speaking 6 lazım, toeflda da eşdeğeri.. ing seviyem intermediate olduğunu düşünüyorum kelime bilgim belki bi tık fazlasıdır, konuşurken derdimi anlatabilenlerdenim. reading listening de fena değilim udemyden eğitimler satın aldım hem ielts hem toefl için özellikle writing ve speaking için. ielts olursa bilgisayardakini seçecem öyle işte. online kaynak öneri vs herşeye açığım. saygılar.
Golgi
(03.12.18)
eşdeğeri derken toefl'da kaç isteniyor?


@hayley 60 overal, speaking 18


Golgi
(03.12.18)
@simderun sen çok kral birisin :)


Golgi
(03.12.18)
@golgi
Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)


simderun
(03.12.18)
60'ı her şekilde alırsın ama konuşmana göre speaking kısmı zorlayabilir. bende bir ara tüm ailenin ingilizce sonuçları vardı ama bulamadım şimdi. neyse kendiminkileri yazıyım ona göre toefl veya ielts karar verirsin.

toefl (eylül 2013) reading 27 listening 26 speaking 20 writing 22 toplam 95

toplamda 100'ü geçmem gerekiyordu, o yüzden speaking ve writing'e hazırlanıp tekrar girdim.

toefl (ocak 2014) reading 26 listening 26 speaking 19 writing 24 toplam 95

sikerler, speaking'e çalışıp notum nasıl düşer dedim ve ielts'e döndüm.

ielts (şubat 2014) reading 7.5 listening 9.0 speaking 6.5 writing 6.5 toplam 7.5

ielts (şubat 2018) reading 9 listening 7.5 speaking 6.5 writing 6.5 toplam 7.5

kısacaso speaking'deki 18'i geçerim diyorsan kesinlikle toefl'i seç. diğerlerinden ortalama 14 alsan yetiyor. yoksa ielts daha mantıklı. ben bilgisayarla konuşunca panikleyip donup kalıyorum, ielts'de insan insana konuşunca daha rahat oluyorum.


(3)

ielts ile ilgili bir soru

1 aralıktaki sınavı seçiyorum sonra speaking için tarih seç diyor ama çıkan tek tarih 30 kasım, başka şehirde gireceğim için 30u gece yola çıkarım diyordum iyice ters köşe oldum, okuduğum yüzlerce yorumda paper based sınavda speakingin diğer sınavlarla aynı gün yapıldığı yazıyordu. sistem mi değişti
1 aralıktaki sınavı seçiyorum sonra speaking için tarih seç diyor ama çıkan tek tarih 30 kasım, başka şehirde gireceğim için 30u gece yola çıkarım diyordum iyice ters köşe oldum, okuduğum yüzlerce yorumda paper based sınavda speakingin diğer sınavlarla aynı gün yapıldığı yazıyordu. sistem mi değişti acaba?
Golgi
(20.11.18)
evet illa ayni gun olacak diye bir sey yok. keske daha dogru kaynaklara baksaydiniz.


baldur2
(20.11.18)
Farklı günlerde de randevu alabiliyorsun artık.
Ben bu sene önce speakinge girmiştim, birkaç gün sonra diğerlerine girdim.


speaking farklı günlerde de olabiliyor.
seçebileceğin tarihlerin çıkması lazımdı.
ama ben sınavımı ilk başta seçerken sadece 2 gün vardı, bi kaç gün sonra kontrol ettiğimde daha çok gün vardı.


durgunfoton
(20.11.18)
(1)

üniversiteye giriş sınavı

merhaba, ikinci lisansı okuma karar verdim, bölüm falan belli iş hayatından dolayı da ikinci öğretim olacak. 10 küsür sene önce girmiştim sınav sistemi de sıkça değişti herhalde. şimdi araştırdığım kadarıyla tyt-ayt olarak iki sınav var. tyt genel yani eski ygs galiba. kpssye 2 sene sağlam hazırland
merhaba,

ikinci lisansı okuma karar verdim, bölüm falan belli iş hayatından dolayı da ikinci öğretim olacak. 10 küsür sene önce girmiştim sınav sistemi de sıkça değişti herhalde. şimdi araştırdığım kadarıyla tyt-ayt olarak iki sınav var. tyt genel yani eski ygs galiba. kpssye 2 sene sağlam hazırlandığımdan bu kısmı çalışarak hallederim diyorumda. sayısallcıyım- alan kısmı yani ayt ile ilgili ne yapsam, kursa gidemem ama online eğitim programları alabilirim. hocalara geldik fena değil gibi duruyor. sayısaldan 320 puana ihtiyacım var. bir de ayt de soru sayısı mı azaldı geçen sene;? yarıya düşmüş gibi geçmiş senelerin soru sayısına baktığımda. sınavların arasında yine 2-3 ay mı var? bilgisi taze olan biri biraz yönlendirebilirse beni çok sevinirim.
Golgi
(04.11.18)
selam, başarılar öncelikle:)

tyt ygs kısmı evet, ayt de lys kısmı. iki sınavın arasında bir gün var, biri cts diğeri pazar yani. öte yanda puana bakmanız yanıltıcı olur çünkü 2018 zordu ve düşük puana yüksek yer geldi, 2016 kolaydı yüksek puana düşük yer geldi vs. yani bakmanız gereken başarı sırası, genelde pek değişmiyor, bu sene biraz oynamalar oldu. hocalara geldik temel düzey anlatıyor, yani sırf onunla kalıp sınava hazırlanmak tyt açısından olabilir ama ayt daha ciddi olduğu için mantığı kavramak adına izlenebilir, daha sonra testlerle, diger hocalarla pekiştirme yapilabilabilir. mat için behzat rasuli var, sağlam dinleyen biri fule yakin yapar ama uzun dersleri, ve paralı.. ha tabi arastirirsaniz internete düşmüş olan dersleri de var, mf için fizikte Ertan sinan Şahin, biyolojide Bekir Avşar veya selin hoca, kimyada kimya özel en iyileri YouTube kanalı olarak. artık konu anlatım devri kapandı ve videolardan daha etkili verim alınabiliyor.

ayt sorusu sayısı da azaldı, normalde fen her dersten 30 toplam 90 soruyken şimdi ucu 40 soru, mat ve geo 80 soruydu şimdi ikisi 40 soru.. edb 56ydi o da 40 oldu, şimdi hepsi tek oturumda yapılıyor. hocalara geldik rehberlik kanalı bunun için bilgi verebilir, mutlaka test kitabı alın yoksa videolar ne kadar iyi de olsa uçar gider, fen alanında palme ve birey iyi, mat için 3-4-5 yayınları ve karekök iyi. mat için dikkat edilmesi gereken husus tyt'de çok fazla problem var ve problemler inanılmaz uzun, karmaşık.. o yüzden 3-4-5 şart, ve biraz da problem kitabı bakın çünkü en az 10 soru problem geliyor ki ayrı bi ders gibi. vakit olursa apotemi problemler olabilir.. onun dışında bol bol deneme çözün çünkü çoğu soru tipi aynı, bi yerden sonra soru tipi ezberleniyor ve soru bankası ile deneme çözmek aynı şey değil.. geçen sınav tyt de kimsenin süresi yetişmedi, süre için deneme çözmek çok önemli o yüzden. baska sorunuz olursa cevaplagabilirim:))


mehmed resad
(04.11.18)
(1)

masterchief tarifleri

başlık biraz abartılı tabi ama işin şakası o, bir süre yalnız yaşıyacam haftasonları yenilenesi yemekler yapmak istiyorum, güzel soslu garnitürler olsun etli yemekler olabilir çorbalar vs. (sebze işine pek girmem). et-sebze olabilir. insanlar yediği zaman ne koydun bunun içine dedirtebilecek bir tad
başlık biraz abartılı tabi ama işin şakası o, bir süre yalnız yaşıyacam haftasonları yenilenesi yemekler yapmak istiyorum, güzel soslu garnitürler olsun etli yemekler olabilir çorbalar vs. (sebze işine pek girmem). et-sebze olabilir. insanlar yediği zaman ne koydun bunun içine dedirtebilecek bir tad yakalamak istiyorum. aşçı değilim ama azimliyim vaktim ve imkanım var. sorum ise şu; seçeneği bol olan, aklıma yatan yemeğin yapılışını en detayına kadar anlatan bildiğiniz instagram sayfaları-youtube kanalları-internet sitesi bunları paylaşabilir misiniz?
Golgi
(10.10.18)
Youtube'da Gordon Ramsay ve Jamie Oliver'ın 3-5 malzeme ile evde yemek yapma videoları var, bayağı oyalar bence sizi.


whoosie
(11.10.18)
(3)

doğu karadeniz gezi programı

merhaba şöyle bir gezi planı yaptım önerileriniz varsa dinlemek isterim. 1. gün trabzondan araba kiralayıp şehir içinde kalkanoğlunda yemek yedikten sonra uzungöle, orda az vakit geçirip aydar yaylası villa de pelitte konaklamaya burda gün biter muhtemelen.2. gün huser ve avosur yaylarına ve o gece
merhaba şöyle bir gezi planı yaptım önerileriniz varsa dinlemek isterim.
1. gün trabzondan araba kiralayıp şehir içinde kalkanoğlunda yemek yedikten sonra uzungöle, orda az vakit geçirip aydar yaylası villa de pelitte konaklamaya burda gün biter muhtemelen.
2. gün huser ve avosur yaylarına ve o gece de aydere dönüş ve villa de pelitte konaklama.

3. gün sabah çamlıhemşine doğru iskikamette olan fırtına deresi zil kalesi palovit şelalesini ziyaret. gece çamlıhemşinde konaklama

4. gün pokut yaylası ve gece orda konaklama
5. gün artvin yolculuğu-mençura şelalesi borçka karagöl vs artvinde konaklama
6. gün öğleden sonraya kadar artvin sonra trabzona dönüş.
Golgi
(14.09.18)
Bu yaylalara kiraladığın araçlarla mı çıkacaksın yoksa turlarla mı ? bir de hava durumuna dikkat et. Pokut yaylasının yolları biraz sıkıntılı. Huser ve avosur yaylası en son düzgündü ama çok sis vardı.

Eğer gidebilirseniz gito yaylasına da bir gidin derim. Yada çat yaylasına


fernandoenes
(14.09.18)
@fernandones 4x4 kiraladım ama yine de havaya bir bakacam ayderde tur varmış bu yaylalara, kendime güvenemezsem turla çıkarım.


Golgi
(14.09.18)
4x4 varken turlara bulaşmayın, ayder yaylası doğası harap edilmiş bir yer fazla vakit ayırmayın, ama gitmişken yukarıya galer düzü- kavron yaylasına çıkılabilir. uzungöl için aynı şekilde, uzungölden yukarı yaylalara doğru çıkarsanız diğer gölleri göreceksiniz.
gito'ya gidin. çinçiva'da kahvaltı yapın. kurban bayramında oldukça kalabalıktı oralar ama şu aralar sakindir diye düşünüyorum. karagöl'e bu sene ilk kez gittim, sizin de beğeneceğinizi düşünüyorum. doğa ile iç içe bir yer. erken gitmeye çalışın,şanlıysanız sis çökmeden gölü görün. gölde sandal turu dakikası 1 liraydı. deneyimleyin. mençunaya giderken biraz yürüme yolunuz var ama yine güzel bir şelale karşılıyor sizi. yalnız yapacak pek aktivite yok orda şelaleyi görür fotoğraf çeker dönersiniz. yöresel müzik olarak marsis-gökhan birben dinleyebilirsiniz. iyi eğlenceler.


ne demezsin
(14.09.18)
(7)

karadeniz turu

6 gece 7 günlük vakit ayırdım, trabzondan başlayıp doğuya doğru gitmeyi düşünüyorum rize-artvin belki batum.. ama samsundan mı başlasam diye de kafamda soru işareti var, sanki hep arabada geçecekmiş gibi olacak o zaman da. bu süre zarfında karadeniz havası solumak pide fasulye yaylada kahvaltı yapma
6 gece 7 günlük vakit ayırdım, trabzondan başlayıp doğuya doğru gitmeyi düşünüyorum rize-artvin belki batum.. ama samsundan mı başlasam diye de kafamda soru işareti var, sanki hep arabada geçecekmiş gibi olacak o zaman da. bu süre zarfında karadeniz havası solumak pide fasulye yaylada kahvaltı yapmak isteyen biri için başlangıç trabzon mu olmalı mı samsun mu?
Golgi
(10.09.18)
samsunu pas geç pişman olmazsın. karadeniz havasını çok yansıtmıyor bana göre.


direk trabzon'dan başla


dieselsingle2
(10.09.18)
Arabayla değil turla gitmeni tavsiye ederim.
Trabzondan araba kiralayacaksan da benim sürekli kiraladığım bir yer var, memnunum. Orayı tavsiye edebilirim (mesaj atarsan bikgilerininatabilitim)


kisa
(10.09.18)
Tur için de bukla tur derim.


kisa
(10.09.18)
trabzondan başla. samsun karadeniz'in en gelişmiş şehri. bildiğin şehir havası var yani karadeniz dokusunu pek hissedemezsin. trabzon-sürmene'de pide yiyerek başlayabilirsin hatta:)


Trabzon'dan baslayin bence de. samsun gorulesi bir yer degil diye degil, Trabzon ve sonrasinda gezilecek gorulecek cok yayla, cok guzellik oldugu icin. 6 gun bile yetmez hakkini vermek icin.

baska bir zamanda da bati karadeniz yaparsiniz. unye, fatsa, sinop cezaevi, uzun saclinin yeri, gideros koyu, ordan asagi valla kanyonu bolgesi vs.


jimicik
(10.09.18)
samsun ''klasik '' karadeniz şehri değil, kalabalık ve kozmopolit.
diğer karadeniz şehirleri gibi falez ağırlıklı değil plaj ağırlıklı, kültür olarak da farklı. samsundan başlanırsa görülmesi gereken yerler daha başka, sinop ve amasyaya kadar uzanıyor.
sadece samsundan başlanırsa şahinkaya kanyonu güzeldir.
ama sadece doğu karadeniz odaklı gezi olacaksa trabzondan başlanmalı.


(6)

evdeki bir pc'nin internet erişimini engelleme

günde 20 saat oyun oynayan bir kardeşim var, konuşmayı denedim ama nafile valla hasta falan olacak bu gidişle. internet superonline kullanıyorum modem de superonline. onun pc ye dokunmadan modem ve kendi bilgisayarımı kullanarak internet erişimini nasıl engelleyebilirim?
günde 20 saat oyun oynayan bir kardeşim var, konuşmayı denedim ama nafile valla hasta falan olacak bu gidişle. internet superonline kullanıyorum modem de superonline. onun pc ye dokunmadan modem ve kendi bilgisayarımı kullanarak internet erişimini nasıl engelleyebilirim?
Golgi
(25.06.18)
modeme girip mac adresini engelleyebilirsin


euphrat
(25.06.18)
Huawei mı modem? Bana verilen modemde istediğim saatlerde ağdaki bilgisayarların internetini kesebiliyorum. Gelişmiş ayarlar gibi bir yerden yapmıştım


false pretension
(25.06.18)
@euphrat hocam modem de mac adresi çıkar de mi? bunu bir deneyeyim.

@false modem turkcell-superonline ama gelişmiş ayarlardan kurcalıyayım.


Golgi
(25.06.18)
firewall menüsünde çıkıyor bende, oraya da bakın. kardeşinizin mac adresini bulun, yoksa kendi bilgisayarınızı engelleyebilirsiniz. :)

"kendi mac adresinizi nasıl öğrenirsiniz?
Windows tabanlı bilgisayarlarda Başlat -> Çalıştır -> cmd açtıktan sonra ipconfig -all yazdığımızda karşımıza çıkan ekrandaki Physical Address alanları (12 hanelidir) her ağ bağdaştırıcısı için yer almaktadır. Linux bilgisayarlarda ise terminali açtıktan sonra ifconfig -a yazdıktan sonra MAC adreslerini görüntüleyebiliriz."


g7mor
(25.06.18)
hocam interneti kestirseniz de internet kolay
cepten baglanır yine baglanır
maalesef karılı kızlı ortama goturmeden duzelmez bu tipler


kingcyrax
(25.06.18)
20 saat oyun oynayan çocuğun internetini pat diye kesmek feci şekilde ters tepebilir. bir şekilde spora, sosyalleşmeye falan yöneltmeniz gerek ama bence interneti kesmek çözüm değil. online oyunların yerine single player oyunlar oynamaya başlar bu sefer.


pitjantjatjara
(25.06.18)
(1)

aylık ingilizce dergi aboneliği

ekrana bakıp okuma işinde pek istikrar gösteremiyorum, lisede ing hocasının newsweek aboneliğinden faydalanıyorduk sınıfça, aylık internetten abonelik yapıp eve teslim 1 adet haber, 1 adet genel kültür ingilizce dergi önerisi verebilir misiniz?
ekrana bakıp okuma işinde pek istikrar gösteremiyorum, lisede ing hocasının newsweek aboneliğinden faydalanıyorduk sınıfça, aylık internetten abonelik yapıp eve teslim 1 adet haber, 1 adet genel kültür ingilizce dergi önerisi verebilir misiniz?
Golgi
(14.02.18)
Focus'u çok seviyorum ben, Popular Science da olabilir eğer o konulara ilginiz varsa.
Skeptic de gayet güzel ama basılı var mı bilmiyorum, appleri üzerinden okuyordum ben zira.


sopiro
(14.02.18)
(3)

dark (dizi) ve zamanda yolculuk üzerine (spoiler içerir)

ilk sezonu bugün bitirdim hepsini olmasa da ekşide de entryleri kısmen okudum. darkta olan paralel evren muhabbeti değil yani geçmişe ve geleceğe etki söz konusu. duyuruyu da biraz muhabbet amaçlı açtım, 1953-86-2019 vs bunlar aynı anda mı yaşanıyor valla soru soracam kafam o kadar karıştı ki toparl
ilk sezonu bugün bitirdim hepsini olmasa da ekşide de entryleri kısmen okudum. darkta olan paralel evren muhabbeti değil yani geçmişe ve geleceğe etki söz konusu. duyuruyu da biraz muhabbet amaçlı açtım, 1953-86-2019 vs bunlar aynı anda mı yaşanıyor valla soru soracam kafam o kadar karıştı ki toparlayamıyorum. dizide olan zamanda yolculuğu bi anlatıverin be. hadi saçma da olsa sorayım soruyu bir zaman çizelgemiz var 1986 önce yaşanır, ama mikkel 2019 dan gelip geçmişi geleceğe taşıyor yani bu bana mantıksız geldi.
Golgi
(28.01.18)
1986 once yasanmiyor. Zaman akisinda sorun yok. Mikkel 2019'da 1986'ya donuyor. 1986 ilk kez Mikkel ile devam ediyor.


Traveller
(28.01.18)
aslında zaman akışında sorun var çünkü zamanın akan bir şey olmadığını, lineer ilerlemediğini söyledi dizideki bir karakter(o kadar çok var ki unuttum hangisini, saatçiydi sanırım).

bir yandan da her şey oldu bitti, geçmişe de gitsen değiştirdiğini sandığın şeyin aslında gelecekte olacak halini yoluna koymuş olacaksın diyor dizi. yani sen halihazırda olmuş bişeyi değiştirmek için geçmişe gidip şimdiki olanı değiştirmek için başka bir şey yapsan bile o yaptığın şey yüzünden şimdiki oldu diyor. bir diğer mesaj "ne yaparsan yap alnımızda ne yazıyorsa o" demek istiyor.

bunların hangisini dizinin mekaniği sayacağız, bilemiyoruz. zaten bunu açıklayacaklarını da sanmıyorum, böyle girift bir konuda "biz bucuyuz" demek bence gereksiz bir tarafçılık olur. dizinin derdinin sinematik ve narratif olduğunu düşünüyorum, şimdiden sonunda "heee demek ki şu şöyle olduğu için şu olmuş" gibi temel soruların cevaplanmayabileceğini söyleyelim de "omo nosul oçuklomozlor yoo" tayfası kafa şişirmesin.


Bruce
(28.01.18)
faq about time travel diye bir film var onu izle


eriksatie
(28.01.18)
(2)

avrupa seyahati

başlığı açmadan arattım ama belki farklı bir güzergah yakalarım diye tekrar başlık açmak istedim, nisan-mayıs gibi 10 günlük bir gezi düşünüyoruz. italya-fransa-hollanda-ispanya buralara gidildi. prag-viyana-budapeşte ilk seçenek, alternatif güzergah önerileniz nedir? tarihi yer olur doğa güzelliği
başlığı açmadan arattım ama belki farklı bir güzergah yakalarım diye tekrar başlık açmak istedim, nisan-mayıs gibi 10 günlük bir gezi düşünüyoruz. italya-fransa-hollanda-ispanya buralara gidildi. prag-viyana-budapeşte ilk seçenek, alternatif güzergah önerileniz nedir? tarihi yer olur doğa güzelliği olur gezimizde hepsinden de tatmak istiyoruz açıkçası. yukarıda yazdığım 4 ülke başkentleri yada popüler şehirleri dışında farklı bir güzergah varsa ona da açığım. ulaşım uçakla olacak.
Golgi
(25.01.18)
yunan adaları?
sakız güzeldir. Ertürk lines tan alın. Tur rehberi olarak da Mustafa Kemal Abi'yi seçin keyfinize bakın.


error522
(25.01.18)
bence planınız ideal. ama berlin'den başlayın.
berlin-dresden-viyana-prag-budapeşte.


japon askeri
(25.01.18)
(2)

macbook pro modelleri

merhaba şu iki model arasındaki fark nedir acaba?https://www.webdenal.com/apple-mlh12tu-a-mbpro-13-3-retina-touch-bar-dc-ci5-2-9ghz-8gb-256gb-ssd-iris-uza_931924.html?ref=akakce&v=1.71https://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/apple-13-macbookpro-mlvp2tua-i5-29ghz-8gb-256gb-flash-touchbar-P140056809?ci
merhaba şu iki model arasındaki fark nedir acaba?

www.webdenal.com


urun.n11.com
Golgi
(20.12.17)
APPLE MLH12TU/A MACBOOK PRO= Sabit Disk Kapasitesi 512 GB
APPLE MLVP2TU/A MACBOOK PRO= Sabit Disk Kapasitesi 256 GB
Anladığım kadarıyla fark bu
Teknosanın sitesinden karşılaştırdım numaralarıyla


bubiruyaolmali
(20.12.17)
İkisi de aynı.


battal gemalmaz
(20.12.17)
(7)

nerde yanılıyorum? (coin mevzusu)

şimdi diyelim ki 10k'lık tanesi 1 tlden 10k x coin aldım, coin ilk gün %10 arttı. 10 k oldu 11 k tl bazında.. şimdi ben bu 1 k yı çekersem benim 10k adet coin azalacak. bunu 2-3 günde ya da haftada 1 yaptığımızı düşünelim evet tl bazında ana param kalıyor sürekli içerde ama coin sayım azalıyor..1-
şimdi diyelim ki 10k'lık tanesi 1 tlden 10k x coin aldım, coin ilk gün %10 arttı. 10 k oldu 11 k tl bazında.. şimdi ben bu 1 k yı çekersem benim 10k adet coin azalacak. bunu 2-3 günde ya da haftada 1 yaptığımızı düşünelim evet tl bazında ana param kalıyor sürekli içerde ama coin sayım azalıyor..

1- bu kazanç mıdır? (parasal anlamda evet ama kripto para mantığıyla soruyorum)
2- kurmam gereken mantık nasıl olmalı?
Golgi
(18.12.17)
Amaciniz daha cok para kazanmak mi yoksa daha cok coin kazanmak mi? Ona gore degisir nasil bir yol izleyeceginiz.


crown
(18.12.17)
ineklerin var. buzağıları doğdukça satıyosun. 3 4 sene sonra elindeki inek yaşlanıyor. buzağı veremiyor. yaşlı bir çift inek/boğa ile başbaşa kalıyosun.


shenergy
(18.12.17)
Maaşınız, kira geliriniz vb. olmadan; elinizdeki ana sermayeyi koruyarak sadece faiz geliriyle geçinmeye benzetilebilir. Şimdilik... İleride BTC veya diğer kripto paralar bu kadar çok artış göstermeyecekler. İşte o zaman aynen bugünün hisse senetleri gibi size daha az kazandıracaklar.


malheiros
(18.12.17)
örnekler süper ama sanırım elimdeki coini arttırmak için ya arbitraj ya da ciddi takiple al sat yapmalıyım. işte al sat noktasında coinler arası geçiş mi yapayım yok x coin yüzde %10 arttığında satıp %10 düşmesini mi bekleyeyim.


Golgi
(18.12.17)
Bittrex'e kayıt ol. Altcoinleri izle. Günlük %100 kazandıranlar var...


malheiros
(18.12.17)
aynı coindeki toplam sayıyı artırabiliyorsan master olmuşsun demektir zaten.

ben olsam düşükten altcoin toplardım. netekim öyle de yaptım.


shenergy
(18.12.17)
(1)

araç içi aksesuar

aracınızın içinde kullandığınız güzel aksesuarları söyler misiniz? efendim koku olur telf tutacağı olur aklınıza ne geliyorsa.
aracınızın içinde kullandığınız güzel aksesuarları söyler misiniz? efendim koku olur telf tutacağı olur aklınıza ne geliyorsa.
Golgi
(18.12.17)
telefon tutacağı, bluetooth aux adaptörü, qualcomm quick charge 3.0 destekleyen şarj aleti.


inheritance
(18.12.17)
(1)

yurtdışı apple storedan ürün kontrol etmek?

merhaba,arkadaşıma houstan apple storedan şu ürünü aldırmak istiyorum.https://www.apple.com/shop/product/FLL42LL/A/Refurbished-133-inch-Macbook-Pro-20GHz-Dual-core-Intel-Core-i5-with-Retina-Display-Space-Graylate 2016 olduğu için apple anasayfasında çıkan bir ürün değil, şimdi bu ürün houstan apple
merhaba,

arkadaşıma houstan apple storedan şu ürünü aldırmak istiyorum.

www.apple.com

late 2016 olduğu için apple anasayfasında çıkan bir ürün değil, şimdi bu ürün houstan apple storeda var mıdır bunu öğrenmedinin bir yolu var mı? bir de %8 muhabbeti varmış daha fazla mı ödüyüroz daha az mı? teşekkürler
Golgi
(05.12.17)
Komple out of stock görünüyor bu ürün, ne mağazalarda ne web sitesinde yok yani. Mağazada olsa store pickup için görünür.

%8 ekliyorsun fiyata yaklaşık olarak.


cakabo
(05.12.17)
(1)

Araç tercihi sizce hangisi?

Vw golf üç seçeneğiniz olsahttp://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-hatasiz-16.01.2017-trafik-cikisli-3900-km-de-500689806/detayGolf 7 1.4 TSI DSG - Discover Pro - ULED - 18' Durban - Hatasızİlan No: 494474344http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-golf-7-1.4-tsi-d
Vw golf üç seçeneğiniz olsa

www.sahibinden.com


Golf 7 1.4 TSI DSG - Discover Pro - ULED - 18' Durban - Hatasız
İlan No: 494474344
www.sahibinden.com


Hatasız, boyasız, tramersiz orjinal. 26.000.
İlan No: 486191941
www.sahibinden.com


Dolu km düşük araç istiyorum, hepsinde istediğimden bi parça var beyaz içi bej istiyorum ama çok çok önemli değil.. 2-3 sene sonra satma ihtimali de göz önüne alınırsa tercih sebebinizle yazar mısını? Tikler geç gelebilir.
Golgi
(11.11.17)
Daha 1.5 ay once 0 aldik arkadasima 1.4 dsg 125 lik 99.500.

Highline olan nedense cok orjinal gibi gelmedi bana. Yaylari u ledi icindeki ekran falan sonradan takilmis gibi. Arayip konusmak gerek.


bir3iki7
(11.11.17)
(2)

araba sigortası

zorunlu sigortadan bahsediyorum, unutmuşuz tesadüfen plakadan sorgulatırken (hasar kaydı) trafikten men edildiği çıkıyormuş, geçen sene ekim ayında yapıldığını hatırlıyorum (abim kullanıyordu o ara) yarın yaptırsam araç üstünden sorgularken men ibaresi kalkar mı? araç satılık ilanında.
zorunlu sigortadan bahsediyorum, unutmuşuz tesadüfen plakadan sorgulatırken (hasar kaydı) trafikten men edildiği çıkıyormuş, geçen sene ekim ayında yapıldığını hatırlıyorum (abim kullanıyordu o ara) yarın yaptırsam araç üstünden sorgularken men ibaresi kalkar mı? araç satılık ilanında.
Golgi
(31.10.17)
sigorta geçti diye trafikten men olur mu emin değilim ama polis ilk çevirmede bağlıyor aracı onu kesin biliyorum. trafikten men başka bir sebep ile olmasın onu bir kontrol edin.

yeni poliçe yapıldığı an sigorta işlemeye başlar.


orpheus
(31.10.17)
Ekimde yaptırdıysanız sanıyorum 5% cezalı olarak yaptırırsınız. Trafikten men edilme durumu ise polis kontrolünde trafik sigortanız yoksa polis aracınızı bağlar ve otoparka çeker, siz de trafik sigortanızı yaptırıp çekici parası + otopark parası + trafik cezasını ödeyip aracınızı alırsınız.

Polis aracı çekmediyse nasıl böyle birşey olmuş acaba? Bence vakit geçmeden bir trafik acentasına gidin ve oradaki yetkililerle konuşun, onlar daha iyi bilirler hem de ZTS'yi yaptırmış olursunuz


Tutkun
(01.11.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.