Giriş
(3)

Thomas calculus cilt 1

Bu kitap neden yaklaşık 400tl'ye satılıyor? Biliyorum büyük bir emek istiyor bu tarz bir kitap hazırlamak ama yani nasıl 400tl vereyim ben şimdi. Okulun kütüphanesinde vardır muhtemelen ama okul istanbulda ben ise İstanbul'da değilim. Pdf'ini aradım ama bulamadım. Elinde pdf olan atabilir mi? Ya da
Bu kitap neden yaklaşık 400tl'ye satılıyor? Biliyorum büyük bir emek istiyor bu tarz bir kitap hazırlamak ama yani nasıl 400tl vereyim ben şimdi. Okulun kütüphanesinde vardır muhtemelen ama okul istanbulda ben ise İstanbul'da değilim. Pdf'ini aradım ama bulamadım. Elinde pdf olan atabilir mi? Ya da nereden pdf olarak bulabilirim? Ya da herhangi bir çarşıda pazarda uygun fiyata var mıdır?
İthalse çok normal o fiyat (50$) ama çeviri ise absürt olduğuna katılıyorum. Libgen'de çeşitli baskılarının pdf'i var ama sizin aradığınız en son baskıysa eğer var mı bir kurcalamanız lazım. Nadirkitap-Letgo gibi sitelerde de aramaya değer


Özellikle yabancı ders kitapları böyle oluyor malesef. Dövizle geliyor çünkü. Mail adresinizi özelden iletirseniz yollayabilirim pdf'i. Libgen'den kendiniz de indirebilirsiniz.


evrim halkasi
(4 saat)
Türkçe 11. Sürüm
İngilizce 13 ve 14. Sürüm

var bende. İsterseniz gönderebilirim.


(18)

Kopya çekmek hakkında

Üni 1. Sınıf öğrencisiyim. Online sınavlarımız var ve muhtemelen çok fazla kişi kopya çekecek. Ben çekmezsem çekmediğim ile kalacağım. Kopya çekersem mezun olduğumda bu durum içimde bir yara olarak kalacak gibi hissediyorum. Sizce ne yapsam? Ne düşünüyorsunuz bu konuda?Edit: Öğrencilerin açtıkları k
Üni 1. Sınıf öğrencisiyim. Online sınavlarımız var ve muhtemelen çok fazla kişi kopya çekecek. Ben çekmezsem çekmediğim ile kalacağım. Kopya çekersem mezun olduğumda bu durum içimde bir yara olarak kalacak gibi hissediyorum. Sizce ne yapsam? Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Edit: Öğrencilerin açtıkları kopya grupları var. Hatta beni de davet ettiler. Fakat düşünmem gerekiyor dedim ve girmedim gruba. Yani demek istediğim o ki eminim çok fazla kişi kopya çekecek. Ama ben sınava çalışmadığım için kopya çekmek istediğime kanaat getirdim. Eğer kendime güvenim olsaydı hakkımla ortalama bir not almayı yeğlerdim. Yani kopya çekmek istememin asıl nedeni sınava çalışmamış olmam. Yani suçlu benim. Şu an kopya çekmemeye daha yakınım. Teşekkür ederim hepinizin değerli yorumları için.
Bu arada üni istanbulda bir devlet okulu. Keşke yönetim daha iyi bir önlem alsaydı. En azından kimse kopya çekemezdi, herkes hak ettiğini alırdı.
Ben olsam çekebildiğim kadar çekerdim.


fezagezgini_4
(19.11.20)
Etik olarak mi soruyosun? Çek gitsin yahu.


elorelia
(19.11.20)
Mezun olmak için kopya çekebilirsin, bir problem yok bunda. Rahat ol.


roket adam
(19.11.20)
Valla ben de cekerdim. Etik olarak soruyorsan eger okulunuzda zaten sabit ortalama ile ders gecme varsa kimsenin hakkini falan yemiyorsun. Can varsa da herkes cekecegi icin zaten ortalama yukselir ve sen de ortalama altinda kalabilirsin cekmezsen. Cekersen kendini tekrar ortalamaya alabilirsin. Dolayisiyla gormus oldugun gibi herhangi birinin hakkina falan girmis olmuyorsun.

Haa 'presiplerim olmadan yasayamam'ci tayfadansan o baska tabii.


Geçen dönem çekmedim, keşke çekseymişim.


owaki
(19.11.20)
Nasıl başlarsan öyle gider. Daha 1. sınıftan kopya çekmeye alışma.


dissendium
(19.11.20)
Üniversitede bir ders sadece kopya çekerek geçilebiliyorsa kopyayı hak etmiş demektir. Online eğitimde bu kadar kolay kopya çekilmesi de zaten bu çağda düz bilgi sorularının hiçbir anlam ifade etmediğini kanıtlıyor. Nitelikli bir ders, hoca olsa zaten elindeki bilgi ile ne yapabildiğini ölçerdi,kopyanın anlamı kalmazdı. Sene olmuş 2021, Google'a sormayı bırak sormadan tüm bilgileri önümüze seriyor adamlar hala bilgi soruyor.. Oldu olacak test yapsınlar. Dolayısıyla çek gitsin, kimseye haksızlık filan olmaz.


gmzo
(19.11.20)
sinavlarin mantigi sizi siralamak. zaten bozuk olan sistemde vicdan yapip geriye dusmek mi istiyorsunuz, sartlari esitleyip onlerde yer almak mi? kopyaya ihtiyaciniz olmadan iyi sonuc alamayacaksaniz bosuna ortalamanizi düşürmeyin derim.


hazen
(19.11.20)
Ben olsam çekerdim. Sevdiğim ve zevkle hazırlandığım, yorum yapabileceğim bi sınavsa çekmem ama.


Amaranta ursula
(19.11.20)
çekin gitsin ama sırf kopyaya da guvenmeyin çalışın guzelce. sınavın amacı öğrenip öğrenmediğinizi kontrol etmek, çekerken de öğrenmiş oluyorsunuz bir bakıma:P içiniz rahatlayacaksa sınavdan sonra oturur çalışırsınız o dersi tekrardan

rahatça kopya çekin diyorum çunku olağandışı şartlar, evinde yatağından sınava giren adamların arasında çekmeyecek tek bir kişi bile yok. bu durumda herkes çekip fazladan iyi not alırken sizin hiç bakmadan kendinizi dezavantajlı duruma duşurmeniz mantıksız. ama dediğim gibi sırf kopyaya guvenmeyin, öncesinde hazırlanın

@turbo sadık, kimse sınanmadığı gunahın masumu değildir. sizin zamanınızda pandemi yuzunden insanlar evden sınava girmiyordu herhalde, sınıf ortamında kopya kağıdından çekmekle ya da başkasından bakmakla bu durum bu bir mi?


Çek gitsin yahu....demiyeceğim tabi.
Sonra adamını bulan işe giriyor memur oluyor, devlete sırtını dayıyor deme ama. onlar da yüksek ihtimal bir zamanlar kopya çekiyordu.

Hiç olmazsa az dahi olsa dürüst kalmak adına, çalışarak sınava girerdim ki bakarsın bildiklerimiz den çıkar kopyaya da diğerleri gibi çok yeltenmeyiz.

Memlekette, "asla" işinin ehli olmadan, başa veya bir makama geçmek isteyen sürüden insan var zaten.
Neyse.. yaptıklarımızın cezasını çekiyoruz zaten neden şikayet edelim ki o zaman?


Erva
(19.11.20)
gecen hafta fizik sinavi olduk. sinifin hemen hepsi 90-100 almis. ben 40 aldim. en dusuk not benimdi.

kopya cekmedim.

bu gidisle suruden ayrilmis olacagim.


Ya zamanında koca koca insanların amfide kopya çektiklerine şahit oldum çok defa, 3-4 asistanın gözlerinin önünde. Ve görseniz inek tiplilerdi hepsi 3.50+ ortalama yaptı ve gayet iyi yerlere de geldiler. Öyle adalet yerini bulur söylemlerine inanmıyorum ben.


Hadi içinde olduğunuz sistem biraz olsa adil bir sistem olsa yapmayın derdim de.. Şu durumda dezavantajlı bir konuma düşmemek için ya siz de kopya çekeceksiniz ya da gidip yetkili birine durumu bildirecekseniz kendinizi sağlama alıp. Yoksa her türlü siz dezavantajlı olacaksınız.


Hayatımda hiç kopya çekmedim, üniversite 9 yılda bitti, pişman değilim, yine olsa yine çekmem. Bunun yanında henüz öğrenciyken TR'nin en iyi şirketlerinden iş teklifleri geliyordu, full kopya çekerek okulu bitiren arkadaşlar ya dandik yerlerde çalıştılar ya da bir süre işsiz gezdiler falan.

Yanisi olay bence 1-2 dersi geçip geçmemek ya da uzatıp uzatmamak değil. Dürüstlüğü karakter özelliği haline getirmenin faydası çok. Ortamlarda sözüm dinlenir, insanlar saygı duyar, güvenir. Karakterimden taviz verseydim bunlar olmazdı muhtemelen. Vicdani tarafı da var tabi ama o kişisel bir şey, ona karışmıyorum o yüzden.


Siyasette cok fazla kisi caliyor. Siyasete atilirsan calacak misin? Yolda buyuk ya da ufak attigin adimlar seni tanimlar. Turkiye'de gordugun uzere maalesef cok dogru insan yok. Haksizliga ugrayacagin kesin ama umarim bu hissi kendini daha cok gelistirme yonune dogru kullanirsin.


dunal
(19.11.20)
iş hukukunu kopya çekerek verdim. şuan uzmanlığım iş hukuku üzerine.

başka sözüm yok.


trajikomix
(19.11.20)
Üniversitede hiçbir dersi kaçırmayan, hocaların en sevdiklerinden biri, samimi olan olmayan herkesin not istemeye geldiği biri olarak çatır çatır kopya çektim. Hiç de pişman değilim. Zaten kopya çektiğim bilgilere son derece vakıfım, neyin ne olduğunu biliyorum, sadece kendimi garantiye almak ve sınavı daha rahat geçirmek için kopya çektim. Kopya çeksem de çekmesem de sınavlardan hep yüksek puan aldım.

Bana göre kopya hazırlamak, kopya çekmek herkesin yapabileceği bir şey değil. Bir öğrenci derse falan doğru düzgün gitmezse, dersi takip etmezse nereden bilebilir ki hangi konuların sınavlık hangi konuların önemsiz olduğunu? Haliyle yine en iyi kopyayı çalışkanlar hazırlar, haylazlar da çalışkanlardan otlanır. O yüzden vicdan azabı çekmesi gereken birileri varsa o da haylazlar.

O yüzden bırakın da haylazlar vicdan azabı çeksin. Siz kopyanızı çekin.


Ben de çekeceğim.
Maalesef bizim eğitim sistemimiz ezber ve not üzerine kurulu kimse senin neyi öğrendiğini ne kadar çalıştığını umursamıyor. Buna mecbur ediyorlar yani. Sen de ona göre davran


(3)

Trendyol indirimleri yarın devam ediyor mu?

Bitmeden bi şeyler almam lazım ama ya yarın bitecek ya da yarın son gün. Hangisi?
Bitmeden bi şeyler almam lazım ama ya yarın bitecek ya da yarın son gün. Hangisi?
12 si son gün


yarin bitiyor ama fiyatlar cok oynak. indirimde olan urunler bitiyor, ya da urun bitmeyip indirim suresi bitebiliyor. bazi urunlerde ilk gunun indiriminden daha dusuk fiyata gelenler de oldu takip ettiklerim icinde.


in vino veritas
(11.11.20)
o indirimler 365 gün devam ediyor. chrome'a spydrop diye bir eklenti yükledim, geldiğin sayfadaki ürünün fiyat geçmişini gösteriyor. bakıyorum bakıyorum fiyatlar hep çıkmış inmiş.


co2s2
(12.11.20)
(3)

Üniversitede seçmeli ders

İstediğimiz kadar ders seçebiliyor muyuz? Mesela bu dönemki mesleki seçmeliler arasından istediğim 2 tane seçmeli ders var diyelim. 2'sini de bu dönem alabilir miyim?
İstediğimiz kadar ders seçebiliyor muyuz? Mesela bu dönemki mesleki seçmeliler arasından istediğim 2 tane seçmeli ders var diyelim. 2'sini de bu dönem alabilir miyim?
bu okula göre değişir ama muhtemelen alabilirsin.


jelly bear
(11.11.20)
Bizde alamıyordun. Mesela seçmeli dersler SEC101 kodu ile seçiliyordu, o kodun altında seçmeli dersler oluyor birini seçiyorduk.

Bazen SEC101 ve SEC102 gibi derslerin altında farklı farklı seçmeli dersler oluyordu. Mesela SEC101 altında bulunan 10 dersten biri, SEC102 altında bulunan 6 dersten birini seçiyorduk.


infernalcadre
(11.11.20)
@infernalcadre
Bizde de öyle sanırım sistem.


(6)

Akrilik kumaş

Kazak alacaktım bir baktım %100 akrilik yazıyor. Nedir bu kötü bir kumaş türü mü? Alayım mı? Yıkaması falan nasıl oluyor? Teşekkür ederim.
Kazak alacaktım bir baktım %100 akrilik yazıyor. Nedir bu kötü bir kumaş türü mü? Alayım mı? Yıkaması falan nasıl oluyor? Teşekkür ederim.
Açıkçası eve sokmam.
Kimyasal bir kumaş ve yüzde yüz. Büyük ihtimal baya ucuz. Değilse almayın yani.
Polyesterden bir tık iyi ama hala çok kötü.


logisticsmanager
(09.11.20)
Trendyoldaki indirimlere bakıyorum da orada gördüm. Aslında ünlü bir Türk markanın ürünü. 200tlden düşmüş olarak gözüküyor.


500 sene önce pamuk keten ve yün vardı.
bunun dışında herşey kimya fabrikalarında üretilen yapay malzemeler ve hiçbirini kullanmama taraftarıyım.


Naylon gibi düşün. Tam naylon değil ama naylondan farksız desek yeri yani. Bence alma.


1bir1bir1
(09.11.20)
sentetik bir iplik.

en basit haliyle,
avantajları, sıcak tutar. ucuz olur, çabuk kurur.
dezavantajları, hava almadığı için terletir. ağır olur. çekme yapabilir yüksek ısıda.


reanarchy
(10.11.20)
(2)

Ağız bakım sularında da florür var mı?

Ona göre kullanacağım da zararı vs var mıdır acaba? Günde 2 kez dişimi fırçalıyorum o kadar. Florürlü ürünleri fazla kullanmayın diye uyardıkları için soruyorum.
Ona göre kullanacağım da zararı vs var mıdır acaba? Günde 2 kez dişimi fırçalıyorum o kadar. Florürlü ürünleri fazla kullanmayın diye uyardıkları için soruyorum.
tam tersi florür dişler için yararlı diye biliyorum.


kelepir
(08.11.20)
çocukluktan kalma bilgilerime göre florür faydalı ancak fazlası da dişleri sarartabiliyormuş.


alperz
(08.11.20)
(7)

3 bilinmeyenli birinci dereceden bir denklem

3 boyutlu mudur?
3 boyutlu mudur?
olabilir ama olmak zorunda değil


@sos fistik olsun mu
Biraz açar mısınız demek istediğinizi?
Benim merak ettiğim şu
2x + 4y - 2z = 10
denklemini şekle dökmek istesek 3 boyutlu bir şekil çizmek zorundayız. Değil mi?


matematikçi değilim ama şöyle düşünüyorum. x-y-z arasında bağıntı varsa 2 ve hatta tek boyut olabilir ama bu benim kısıtlı matematik bilgimle düşündüğüm bir şey yanıltmak istemem


3 eksen olacak. 3 boyutlu olur.


co2s2
(02.11.20)
Evet 3 boyutlu. Matris olarak ifade edeceksin zira. Boyut değil de rank deniliyor


giovanne
(02.11.20)
Cevapta verdiğiniz örneği wolframalpha sanırım istediğiniz şekilde görselleştiriyor.

www.wolframalpha.com


reactionic
(02.11.20)
2x + 4y - 2z = 10

bu denklem 3 boyutlu uzayda bir düzlem grafiği. Ama 4 boyutlu uzayda değil. 2 boyutta zaten ifade edilemez çünkü içinde x y z değişkenleri var.

Daha basit bir örnekle başlayalım: Mesela y=1 nedir diye düşünelim. Bir boyutlu y uzayında, y=1 dediğimiz şey bir noktadır (sayı doğrusunda bir nokta). İki boyutlu xy uzayında, y=1 dediğimiz şey bir doğru denklemidir. Ama üç boyutlu xyz uzayında y=1 dediğimiz şey, bir düzlem grafiğidir. Dört boyutlu xyzw uzayında y=1 dediğimiz şey, 3 boyutlu bir hyperplane'dir (hiperdüzlem deniyor galiba buna)

Özet: n boyutlu bir uzayda, sayı1, sayı2, sayı3, ... sabit sayılar olmak üzere (sıfır ve negatif sayılar dahil)

(sayı1)x + (sayı2)y + (sayı3)z + .... + (sayı_n)t = sayı_(n+1)

bize n-1 boyutlu bir "düzlem" (daha doğrusu hyperplane) denklemi verir.


benaaymi
(02.11.20)
(3)

Türk tarihi hakkında nasıl fikir sahibi olurum?

Tarih ilgimi çekiyor ama hiç okumak gibi bir eyleme geçmedim :dTürk tarihi hakkında fikir sahibi olmak istiyorum. Üversitedeki tarih dersimiz Osmanlı'nın son 150 yılından yakın Türkiye tarihine uzanıyor. Ama ben henüz Osmanlı'nın kuruluş aşamasını ve ilk yıllarını (klasik çağ deniyor galiba) bilmiyo
Tarih ilgimi çekiyor ama hiç okumak gibi bir eyleme geçmedim :d
Türk tarihi hakkında fikir sahibi olmak istiyorum. Üversitedeki tarih dersimiz Osmanlı'nın son 150 yılından yakın Türkiye tarihine uzanıyor. Ama ben henüz Osmanlı'nın kuruluş aşamasını ve ilk yıllarını (klasik çağ deniyor galiba) bilmiyorum. Sanırım bunları bilmeden son 150 yılı okumam kafa karışıklığına yol açar değil mi? Acaba Halil İnalcık'ın Devlet-i Aliyye serisini okusam bu anlamda sıfırdan bilgi sahibi olur muyum?
Olursunuz. İbrahim Kafesoğlu ve Jean Paul Roux da giriş seviyesi kitaplara sahiptir. Tarihçi arkadaşlar da onaylarl sanıyorum.


le jeune turc
(25.10.20)
Siyasi fikir tarihi için

Tanıl Bora'nın Cereyanlar: Türkiye’de Siyasî İdeolojiler kitabını tavsiye ederim. Başarılı bir kitap. Başucu niteliğindedir ayrıca.


youtu.be

Su gibi akıyor. Tertemiz bilgi, yer yer detay.


baal
(25.10.20)
(6)

1. Sınıf çocuğuna okuma yazma öğretme

Kardeşim ilkokul 1. Sınıfta. Ben üniversite 1'deyim. Pandemiden dolayı baba ocağına döndük. Kardeşimle ben ilgilenmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar E, L ve A harflerini öğrendiler. Harfler tek başına biliyor ama birleştiremiyor. Yani çocuk L harfini LE diye telaffuz ederken nasıl el kelimesini okutaca
Kardeşim ilkokul 1. Sınıfta. Ben üniversite 1'deyim. Pandemiden dolayı baba ocağına döndük. Kardeşimle ben ilgilenmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar E, L ve A harflerini öğrendiler. Harfler tek başına biliyor ama birleştiremiyor. Yani çocuk L harfini LE diye telaffuz ederken nasıl el kelimesini okutacağım ki ona? Bana bi video falan atar mısınız nasıl öğreteceğim hakkında. Ya da taktik verseniz?
Oooooo hemen öğretmeyi bırakmalısın. Çünkü L sesi LE diye öğretilmez. Aman aman yardımcı olacağım diye çocuğa daha çok zarar vereceksin. Bu senin yapabileceğin bir şey değil. İlkokul 1’ler haftada 2 gün yüz yüze diğer günler canlı ders görüyor ve hocalarıyla görüş isterseniz telefondan.


cemallamec
(21.10.20)
Aradan 5 sene geçti ama hatırladığım kadarı ile harfleri LE diye değil "L" (ı'sını tam söylemeden Lı gibi düşünün) öğretiyorlar. Yani L'nin başına sonuna bir sesli harf gelmez ise tam olarak çıkmayacağını da öğretiyorlar çocuğa.
Sessiz hafleri harf, sesli harfleri ise ses diye öğrettikleri de kalmış yarım yamalak aklımda. Öğretmen değilim, veli olarak aklımda kalanlar.


SiyamkedisiZorro
(21.10.20)
Şurada seslerin okunuşuna örnek bir video:

youtu.be


cemallamec
(21.10.20)
Aslında L sesini ben de Lı gibi öğrettim ama sanki ilk kez benden duymuş gibi garipsedi. Ben de kendi kendime dedim acaba okulda LE diye mi öğretiyorlar. Bence de en iyisi öğretmenine bizzat sorayım. Tek başıma bir şey yapmam kötüye gidebilir gibi. Teşekkür ederim uyarınız için.


Sınıf öğretmeniyim. Siz öğretmeyin. Birinci sınıflar zaten okula gidiyor. Öğretmenini bekleyin.


Asla sen ogretme. Annem babam sinif ogretmeni evde cocuguna yanlis okuma yazma ogretmeye calisanlarla cinnet geçiriyorlar. Yanlislari ogretmek sifirdan ogretmekten cok cok zor.


hindistan cevizi
(21.10.20)
(4)

Şarkılarda neyden bahsedildiğini anlıyor musunuz?

Az evvel "neyim var ki" isimli parçayı dinlerken aklıma geldi. Adamlar bir şey anlatıyor ama ben dümdüz dinliyorum sadece. Şarkıyı dinlerken zaten sözlere tam odaklanamıyorum. Onun dışında oturup sözlerini ciddi ciddi incelesem de tam olarak şunu bunu anlatıyorlar diyebileceğimi sanmıyorum. Salaklık
Az evvel "neyim var ki" isimli parçayı dinlerken aklıma geldi. Adamlar bir şey anlatıyor ama ben dümdüz dinliyorum sadece. Şarkıyı dinlerken zaten sözlere tam odaklanamıyorum. Onun dışında oturup sözlerini ciddi ciddi incelesem de tam olarak şunu bunu anlatıyorlar diyebileceğimi sanmıyorum. Salaklık bende mi?
genel olarak sarkilarin melodilerine odaklaniriz ve muzikleri hosumuza gider

ama bazi sarkilar var ki muzikten once sozlerine odaklanirsin ve anlayarak dinlersin. buna ornek olarak candan ercetin - gamsiz hayat www.youtube.com her dinleyen mutlaka sozlerine dikkat edip dinliyordur.

bunun tam tersi olarak da baris manco - bugun bayram www.youtube.com sarkisi

herkes ilk etapta bu sarkiyi melodisi guzel ve eglenceli diye dinler ve bir cok kisi bence sozlerini gozardi edip dinliyordur, oysa ki bu sarkinin huzunlu bir hikayesi var

eyyorlamam bu kadar


exlibris
(02.10.20)
Salak değilsin. O şarkı zaten süslü arabesk sözlerden oluşan pesimist bir şarkı. Hikaye anlatıcılığı yok, dertleri ne belli değil. Türklere rapi sevdirmesi ve şimdinin eskiye özlemi dışında bana özel-kaliteli bir parça gelmiyor. Kaç kere dinledim, hala bildiğin süslü bir arabesk rap işte :D


eazy
(02.10.20)
Valla salak degilsin insan her zaman direkt sozlere odaklanamiyor da neyim var ki sarkisina 'bisey anlatmiyor bildigin arabesk rap' demek de cok baska bir seviye ve sarkiya da buyuk bir hakaret. Hani anlamazsin, hosuna gitmez anlarim da gidip bu adamlarin basta savas, siddet karsitligi temali sarkisini alip, 'sen parfum ben esrar kokarim' gibi sarkilarla ayni sinifa sokmanin da baska aciklamasi yok.


Bahsettiğin şarkıyı bilmiyorum ama yeni dönem “tiz sesli” kızların şarkılarını “duyduğumda” -dinlemek değil kesinlikle- ben de aynı şeyi düşünür hayıflanırım. Derinliği olmayan şarkıların sonraki dönemlere kalabileceğini düşünmüyorum.


(4)

Çalınan sim kart

Başlıkta abarttım ama olay şöyleTelefonum bozuldu, media markt servisine verdim. Telefonu servise verirken sim kartı içinde unutmuşum. Telefonu bugün teslim aldım ama içinde sim kart yok. Nasıl bir süreç izlemeliyim? Yarın turkcelle gidip hattımı kapattırmayı düşünüyorum. Eğer çalışanlardan biri kas
Başlıkta abarttım ama olay şöyle
Telefonum bozuldu, media markt servisine verdim. Telefonu servise verirken sim kartı içinde unutmuşum. Telefonu bugün teslim aldım ama içinde sim kart yok. Nasıl bir süreç izlemeliyim? Yarın turkcelle gidip hattımı kapattırmayı düşünüyorum. Eğer çalışanlardan biri kasıtlı olarak sim kartı çaldıysa ve whatsapp hesabıma giriş yaptıysa (mesela yani) numarayı ben yarın kapattırdıktan sonra whatsapp hesabımı kullanmaya devam edebilir mi? Yani mesela siz kendi numaranızla whatsapp'a kaydoldunuz ve daha sonra sim kartınızı iptal ettiriniz. Whatsapp artık çalışmıyor değil mi?
yeni sim kart isteyin eskisi saniyesinde iptal olur. whatsapp sıkıntı yaşamazsınız da ben olsam daha çok banka konusunda korkardım.


ozdek
(29.09.20)
Peki banka konusunda nasıl bir önlem almalıyım? İş bankası ve ziraat bankasında hesabım var.


Sim kartımda şifre vardı. Onu açamazlar değil mi?


sim kart şifreliyse ve 1234 değilse hiç korkmayın. 3 kere yanlış girse bloke olur zaten.

dertlenmeye gerek yok. sim kart talep edin hemen sanırım yedek sim karta numarayı anında yüklüyor büyük bayiler. o hizmeti alacaksınız. zaten sim kartınızı taktığınız anda diğeri problem olmaktan çıkacak.


ozdek
(29.09.20)
(1)

Darbe sonucu parmak şişmesi ve morarması

6 yaşındaki kardeşim dün evde düştü parmağımı acıttım diye ağladı. Gittim yanına parmağını öptüm falan sakinleştirdim. Ama pek dikkatli incelemedim parmağını. Bugün yazı yazması için alıştırmalardan yaptıracaktım ki bir baktım parmağı şişmiş ve hafif morarmış. Şu an karantinadayız fakat yarın karant
6 yaşındaki kardeşim dün evde düştü parmağımı acıttım diye ağladı. Gittim yanına parmağını öptüm falan sakinleştirdim. Ama pek dikkatli incelemedim parmağını. Bugün yazı yazması için alıştırmalardan yaptıracaktım ki bir baktım parmağı şişmiş ve hafif morarmış. Şu an karantinadayız fakat yarın karantinamız bitecek. En erken yarın doktora götürebiliriz. Darbe alan parmağı morarmış ve şişmiş. Ne olmuş olabilir? Ne yapmamız gerekiyor? Yarın doktora gitsek çok mu geç kalmış oluruz? Kalıcı bir hasar oluşur mu? Şimdi doktora gitmek istesek nerden izin alabiliriz?
film cekilmeden bisey soylemek zor. sabunla ilik suyla yikayip zaman kaybetmeden ortopediye goturun.


tunaktunaktun
(17.09.20)
(2)

Şu illete bir çözüm

Dün sorduğumda kovid belirtisi olabilir dendi. Ama eğer kovid kaynaklı değilse diye soruyorum. Baş ağrısı, burundan nefes aldıkça burnun ve gözün sızlaması durumunu nasıl kendi imkanlarımla geçirebilirim? Burnum tıkalı değil. 2 gündür çekiyorum bu ağrıyı sızıyı. Önerilerinizi bekliyorum.
Dün sorduğumda kovid belirtisi olabilir dendi. Ama eğer kovid kaynaklı değilse diye soruyorum. Baş ağrısı, burundan nefes aldıkça burnun ve gözün sızlaması durumunu nasıl kendi imkanlarımla geçirebilirim? Burnum tıkalı değil. 2 gündür çekiyorum bu ağrıyı sızıyı. Önerilerinizi bekliyorum.
Sinüzit olabilir belki.


apurucikipi
(14.09.20)
Nazal yıkama, ve bol su içmenizi öneririm. Sinüzit ise azaltacaktır şikayetlerinizi.


apurucikipi
(14.09.20)
(1)

Bu durum virüs belirtisi mi?

Sağ burun deliğim nefes aldıkça sızlıyor. Kanayacakmış gibi bir his var. Sinüzit ağrısı gibi aynı zamanda. Burun deliğim sızladıkça yine kafamın sağ tarafı da sızlıyor. Dün gece yatamadım bundan dolayı. Bunun virüsle alakası var mıdır? Başka bi şeyim yok şükür. Bu arada babamın testi yaklaşık 2 haft
Sağ burun deliğim nefes aldıkça sızlıyor. Kanayacakmış gibi bir his var. Sinüzit ağrısı gibi aynı zamanda. Burun deliğim sızladıkça yine kafamın sağ tarafı da sızlıyor. Dün gece yatamadım bundan dolayı. Bunun virüsle alakası var mıdır? Başka bi şeyim yok şükür. Bu arada babamın testi yaklaşık 2 hafta önce pozitif çıkmıştı. 10 gündür karantinadayız işte. Babamda semptom kalmadı da bana mı virüs geçti acaba diyorum. Perşembe normal şartlarda karntinamız bitiyor.
Evet belirti olabilir. Bir kaç gün sinüzit diye gezdim pozitif çıktı.


minikbrowni
(13.09.20)
(3)

Covid19'dan vefat edenin ölüm sebebine

"Doğal ölüm (bulaşıcı hastalık)" yazması anormal mi?Doğal ölüm ne demek oluyor diye ekşide "doğal ölüm" başlığına baktım. Şöyle yazıyor:hastanın kendisinde mevcut bir hastalık dolayısıyla ölümüdür. otopsi ile tespit edilir.12.07.2012 14:20 ufak bilge E işte covid19'dan ölenlerler de bu gruba girmiyo
"Doğal ölüm (bulaşıcı hastalık)" yazması anormal mi?
Doğal ölüm ne demek oluyor diye ekşide "doğal ölüm" başlığına baktım. Şöyle yazıyor:
hastanın kendisinde mevcut bir hastalık dolayısıyla ölümüdür. otopsi ile tespit edilir.
12.07.2012 14:20 ufak bilge

E işte covid19'dan ölenlerler de bu gruba girmiyor mu zaten? Niçin ölüm sebebine covid19 yazılmadı diye yaygara çıkartılıyor?
Bilmediğim için soruyorum. Teşekkürler.
Emin olmamakla birlikte günlük açıklanan vaka sayılarına bu ölüm sebebi dahil edilmiyor olabilir. Çıkan yaygara bundan kaynaklı.


himmet dayi
(26.08.20)
ölüm belgesinde olan seçenekler;
doğal ölüm, intihar, cinayet, trafik kazası, iş kazası, diğer kazalar, diğer, araştırma aşamasında ve bilinmeyen

bu nedenle doğal ölüm işaretleniyor. bu durumda otopsi yapılmıyor, soruşturma açılmıyor.


trajikomix
(26.08.20)
belli kod'lar var işte, kronik hastalıklarda bulunan hastalık kodu gibi. yaygara cahillikten başka bir şey değil. ölüm sebebine covid-19 yazılamaz çünkü öyle bir kod yok. ha bu demek değil ki sayılar doğru. vaka sayılarında olduğu gibi ölüm sayılarının da doğru olduğunu düşünmüyorum.


Improbable
(26.08.20)
(6)

Sıfırdan fizik nasıl öğrenilir?

Sıfırdan başlayıp üniversite seviyesine gelmek istiyorum. Üniversite 1'e geçeceğim bu sene. Fakat hiç fizik bilgim yok. Yurtdışında okuduğum için sayısaldan sadece matematik ve geometri eğitimi aldım. Fizik öğrenmem lazım. Kaynak arıyorum. Teşekkürler.
Sıfırdan başlayıp üniversite seviyesine gelmek istiyorum. Üniversite 1'e geçeceğim bu sene. Fakat hiç fizik bilgim yok. Yurtdışında okuduğum için sayısaldan sadece matematik ve geometri eğitimi aldım. Fizik öğrenmem lazım. Kaynak arıyorum. Teşekkürler.
Richard Feynman ın fizik dersleri iyidir, türkçeye çevrilip kitap olarak da basıldılar, ingilizcen varsa zaten internette bulursun


Richard Feynman'ın kim olduğunu fiziği nasıl basitleştirerek anlattığını araştırırsan bakış açın da değişebilir faydalı olur başlangıç olarak

MIT'nin fizik hocalarından walter levin'de mit deki sınıfta verdiği dersleri birebir youtube'a yüklemişti. Fakat şöyle bir şerh düşeyim adam iyi fizikçi ama tacizci

Walter lewin - mekanik
www.youtube.com

Elektrik & Elektromanyetik ve Quantum playlistlerini de bulursun hesabında


freebird5406_2
(08.08.20)
www.youtube.com

Walter Lewin üstadı es geçmemek lazım.

Üstte sözü geçmiş zaten.


simderun
(08.08.20)
Arkadaşların yazdığı kitaplar üniversite seviyesinde. Fizik bilgin gerçekten sıfırsa onlar hiçbir işine yaramaz. Tam tersi daha çok kafan karışır. Kaynak olarak iyi bir yayının TYT ve AYT fizik konu anlatım kitaplarını öneririm. Önce lise seviyesini bitirirsen sonra üniversite seviyesine geçersin.


dissendium
(08.08.20)
lise kitaplarini alin
zaten universitede de lise sorulari soruluyorlar gausslar atislar elektrik alanlaei vs hep lisede gorulen seyler.


turbo sadık
(08.08.20)
Once liseye basliyormus gibi lise duzeyinde halletmek gerekiyor. Milli egitimin lise ders kitaplari pdf halinde var, indirin. Guzel bir yayindan test kitabi alin. Nihat bilgin olabilir. Youtube’dan konu konu izleyerek ilerleyin. (Umut oncul, vip fizik, ertan sinan sahin vs olabilir. Kendiniz izleyerek birini secin, veya kombo yaparsiniz:) )

Yapilmayacak seyler degil. Zaman ayirmak gerekiyor sadece. BASARILAR!:)


invictae
(09.08.20)
Amacınız sonbahar döneminde alacağınız genel fizik dersine hazırlık yapmak mı? Öyleyse üniversite düzeyinde bir genel fizik kitabından çalışmak daha faydalı olur bence. O kitaplar da sıfırdan başlıyorlar.

Şu kitap okulda 1. sınıf mühendislik öğrencilerinin aldığı genel fizik dersinin daha basit bir versiyonunun ders kitabı olarak kullanılıyordu. Bütün üniversite genel fizik kitapları gibi sıfırdan başlıyor ama sanırım matematiği biraz daha hafif. Türev, integral falan pek kullanılmıyor. Kitabı kendim kullanmadım. O yüzden konular nasıl anlatılmış çok bilmiyorum. Sadece düzeyi hakkında bilgim var biraz.

www.amazon.com

PDF'ini kolaylıkla bulabilirsiniz. Aynı yazarın Physics for Scientists and Engineers diye bir kitabı var onla karıştırmayın.


(2)

Kredi Kartı Kullanımı Hk.

KYK'nın bana tanımlamış olduğu 1000tl limitli kredi kartı var. Daha önce kredi kartı falan kullanmadım. Nakite ihtiyacım var. Şimdi bu kredi kartından harcama yapmak istiyorum. Nasıl işliyor sistem? 300tl harcadım diyelim. 1 ay sonra ödersem faiz mi biniyor üstüne? Yoksa kyk öğrencilere özel faizsiz
KYK'nın bana tanımlamış olduğu 1000tl limitli kredi kartı var. Daha önce kredi kartı falan kullanmadım. Nakite ihtiyacım var. Şimdi bu kredi kartından harcama yapmak istiyorum. Nasıl işliyor sistem? 300tl harcadım diyelim. 1 ay sonra ödersem faiz mi biniyor üstüne? Yoksa kyk öğrencilere özel faizsiz mi veriyor?
kredi kartında ay boyunca yaptığın harcamalar fatura kesim tarihine kadar bekler. kesim tarihinden 1 hafta-10 gün sonrasına yani son ödeme tarihine kadar faiz binmez. o tarihten itibaren borcun tamamını ödemezsen ödemediğin kısma faiz biner. öğrenci kartı olmasının bi numarası yok. aidat almıyorlardır sadece.

bugün karttan 300tl çektirdin diyelim. kesim tarihin 1 ağustos, son ödeme de 9 ağustos olsun. 1-9 ağustos arası 300 lira ödeme yaparsan sorun yok. hiç ödemezsen 300tl üzerine günlük faiz biner. 100tl ödedin diyelim, 200tl üzerine günlük faiz biner.


hadsafhada
(23.07.20)
Nakit avans kullanırsan onun ücreti var ama bilgin olsun, sadece alışverişlerde faiz yok.


antihero
(23.07.20)
(3)

Elektrik mühendisi ne iş yapar

Saçma bir soru gibi gelebilir ama şunu soruyorum.Elektrik mühendisliği var. Bir de elektronik mühendisliği var. Biliyorsunuz bazı okullarda bu iki bölüm ayrı. Peki aradaki fark nedir? Bir elektrik mühendisi elektronik mühendisi gibi çalışamaz mı? Ek derslerle vs?
Saçma bir soru gibi gelebilir ama şunu soruyorum.
Elektrik mühendisliği var. Bir de elektronik mühendisliği var. Biliyorsunuz bazı okullarda bu iki bölüm ayrı. Peki aradaki fark nedir? Bir elektrik mühendisi elektronik mühendisi gibi çalışamaz mı? Ek derslerle vs?
Bildiğim kadarıyla yüksek gerilim konusunda elektrik mühendisleri daha önde. Çalışma konusunda gerçek hayatta iş derslere çok bakmıyor, tecrübeye bakıyor. Benim staj yaptığım fabrikada mekanik ve elektrik bakım bölümünün müdürü elektrik elektronik mühendisiydi, makine mühendisi olmasa da tecrübesi olduğu için o bölümün başında durabiliyor. Elektrik mühendisi de aynı şekilde elektronikle ilgili bir konuda yeterli bilgiye sahipse o işe getirilebiliyor.


dissendium
(18.07.20)
Elektrik mühendisinin çalışabileceği 4 temel alan var: Yüksek gerilim, aydınlatma, elektrik makineleri ve güç elektroniği.

Elektronik ise çok daha geniş bir skalayı kapsıyor. Anten tasarımından tut, vlsi tasarımına kadar hepsi elektronik mühendisliğine giriyor. Elektrik mühendisi bazı alanlarda elektronik mühendisi gibi çalışabilir. Örneğin, analog tümdevre tasarımı veya fpga, plc vs. kullanarak elektrik motoru kontrolü gibi.

Fakat, ben bir elektrik mühendisinin haberleşme sektöründe çalışabileceğini düşünmüyorum.


vhdl
(18.07.20)
kariyer.net gibi ilan sitelerinde aratın, nasıl işler yapılabildiğini en güzel oralardan görürsünüz. Piyasanın nasıl birikimler istediğini de görmüş olursunuz. Bunu okurken de sık sık yapın ki piyasanın ihtiyaçlarından uzak kalmayın.


cosmicstring
(19.07.20)
(9)

Faturanız kaç lira geliyordu

Bu ay kaç lira geldi? Paylaşır mısınız
Bu ay kaç lira geldi? Paylaşır mısınız
Su faturanızı soruyorum.


30-40 arası geliyor hep. bu ay da 37 geldi.


asisamus
(18.07.20)
hatırlamıyorum. aklıma gelirse yazarım.
ama normalin çok üstünde bir tutar değildi. sürekli evde olduğum için normal bir tutar geldi diyebilirim.


biseysorcaktim
(18.07.20)
Bizim de her zaman nasılsa yine aynı geldi; hiç 5-6 lira civarı oynamis ama yazın günde 2 kere duş aldığımızı da eklersek normal bence.


fraise
(18.07.20)
45 Ankara


battal gemalmaz
(18.07.20)
22 TL, Adana.


derleme
(18.07.20)
63 TL Antalya


Arthur Dayne
(18.07.20)
35-40 arasi geliyordu ama bu ay 28 geldi nasil oldu ben de anlamadim surekli dus aliniyor camasir yikaniyor vs., sehir istanbul.


in vino veritas
(18.07.20)
8 kişiyiz 220 su 350 elektrik 80 d. gaz.


m orak
(18.07.20)
(2)

Lisans programı değiştirmek

Çok mu zor bu? Ytü elektrik'ten ytü bilgisayara geçmek istiyorum. 1 sınıfa bu sene başlayacağım. Ne diyorsunuz? Geçebilir miyim bi şekilde? Yani gerekirse tüm senemi buna ayırabilirim. Yeter ki geçeyim. Bi yol gösterseniz çok sevinirim.
Çok mu zor bu? Ytü elektrik'ten ytü bilgisayara geçmek istiyorum. 1 sınıfa bu sene başlayacağım. Ne diyorsunuz? Geçebilir miyim bi şekilde? Yani gerekirse tüm senemi buna ayırabilirim. Yeter ki geçeyim. Bi yol gösterseniz çok sevinirim.
bölümde top3'e girip geçersin ancak yada çap yada yeniden sınava.


girdiğin yılki sıralaman bilgisayarın taban sıralamasından yüksekse merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabiliyorsun.

değilse 1. sınıfın sonunda ortalamana göre kurum içi yatay geçiş başvurusu yaparsın. genelde her bölüm kendi şartlarını belirler. min 3 ortalama, sınav, belirledikleri derslerden şart koştukları minimum not vs. bilgisayar bölümünün istediği şartları öğren önce ama genelde kontenjan sınırlı olduğu için ortalamanın olabildiğince yüksek olması gerekiyor.


rusalka
(16.07.20)
(4)

Parabol türev ilişkisi

Tepe noktası ile türev arasında bir ilişki vardı. Neydi o?İkinci derece bir denklemin türevini alıp bi şeye eşitliyoduk falan. Ne işe yarıyordu. Neyi buluyorduk? Örnek üzerinden anlatır mısınız?
Tepe noktası ile türev arasında bir ilişki vardı. Neydi o?
İkinci derece bir denklemin türevini alıp bi şeye eşitliyoduk falan. Ne işe yarıyordu. Neyi buluyorduk? Örnek üzerinden anlatır mısınız?
Parabol'ün tepe noktasından parabole çizilen teğet x eksenine (veya bağımsız değişken neyse artık) paraleldir. dolayısıyla eğimi 0'dır.

Bir fonksiyonun bir noktadaki teğetinin eğimi o noktadaki (varsa) türevine eşittir.

Yani türevi alıp 0'a eşitlersen tepe noktasının apsinini (x bileşenini) bulursun. Bu değeri parabol fonksiyonunda yerine koyarsan tepe noktasının ordinatını (y değerini) bulursun.


lancelot du lac
(15.07.20)
Örnek de vereyim:

y= 3x^2 - 12x +5 parabolünün tepe noktasının koordinatlarını türev ile bulalım.

y'= 6x - 12 =0 dersek
x=2 çıkar

bunu parabolde yerine yazarsak

y= 3.2^2 -12.2 +5= -7 çıkar

Tepe noktası T=(2,-7) olur.


lancelot du lac
(15.07.20)
@lancelot du lac
Harikasınız. Teşekkür ederim.


@Eksiduyuruhesabim

rica ederim :)


lancelot du lac
(15.07.20)
(1)

İstanbul gece metrosu

Cuma sabah saat 7.30'a uçak bileti almayı düşünüyorum. Gece levent istasyonundan taksime metro seferi var mı? Taksime gitsem geceleri havabus çalışıyor değil mi Sabiha'ya?
Cuma sabah saat 7.30'a uçak bileti almayı düşünüyorum. Gece levent istasyonundan taksime metro seferi var mı? Taksime gitsem geceleri havabus çalışıyor değil mi Sabiha'ya?
e-10 işinize yaramaz mı?
www.iett.istanbul


renegade
(15.07.20)
(1)

Karmaşık sayılar konu içeriği hakkında

Gireceğim bir sınav var. Konulara karmaşık sayılar da dahil fakat şöyle demişler:Karmaşık sayılar (trigonometrik polar gösterimi ve karmaşık düzlem gösterimi hariç)Bu ne demek oluyor sizce? i^2 = -1 bilgisi yeter gibi geldi. Bu bahsettikleri kısımları çıkınca geri bir tek i^2 = -1 bilgisini kullanma
Gireceğim bir sınav var. Konulara karmaşık sayılar da dahil fakat şöyle demişler:
Karmaşık sayılar (trigonometrik polar gösterimi ve karmaşık düzlem gösterimi hariç)
Bu ne demek oluyor sizce? i^2 = -1 bilgisi yeter gibi geldi. Bu bahsettikleri kısımları çıkınca geri bir tek i^2 = -1 bilgisini kullanmak kalıyor sanırım?

Edit: yanlış yazmışım.
i^2=-1
4 işlem, eşlenik
reel, imajiner kısım
ikinci derece denklemin karmaşık kökleri


lancelot du lac
(14.07.20)
(3)

Polinom konusu kafa karışıklığı

P(x)'in tek dereceli terimlerinin katsayıları toplamını bulmak için [P(1)-P(-1)]/2 formulünü uygulamıyor muyuz? Niçin burada bu formül işe yaramıyor?
P(x)'in tek dereceli terimlerinin katsayıları toplamını bulmak için [P(1)-P(-1)]/2 formulünü uygulamıyor muyuz? Niçin burada bu formül işe yaramıyor?
işe yarıyor hocam formül. cevap -28


makarnavodka
(14.07.20)
işe yarıyor d cevap. işlem hatası yapmış olabilirsin.


lancelot du lac
(14.07.20)
@makarnavokda
@lancelot du lac
Teşekkür ederim. Evet işlem hatası yapmışım :f


(4)

Bir polinom sorusu daha

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
cevap 6 mı?


hizliresim.com

p(x)'i deneme yanılma yoluyla (x^2 + x - 1) buldum. p(x)'in (x^2 + 1) ile çarpımı bir x^3 bir de x^4 çıkarması lazım. ama x^2 çıkarmaması lazım. istediği kadar x ve sabit çıkarabilir. bu koşulu sağlayan fonksiyonlardan biri (x^2 + x - 1). sonra a ve b'yi buna göre buldum.


@nickini degistiren yazar
Çok sağ olun. Cevap anahtarı yanımda değil ama muhtemelen doğrudur.


(5)

Polinom sorusu (lütfen yardım)

https://i.hizliresim.com/Wairx7.jpgŞu 2 soruda kafamı karıştıranlar var :(--------------------------------Öncelikle soruda değişkenin ne olduğunu söylemesi gerekmez mi?Mesela P(y)= x^(-4/3) + y ifadesi bildiğim kadarıyla bir polinom belirtir. Ama değişken x olsaydı P(x) = x^(-4/3) + y ifadesi polino
i.hizliresim.com
Şu 2 soruda kafamı karıştıranlar var :(

--------------------------------
Öncelikle soruda değişkenin ne olduğunu söylemesi gerekmez mi?

Mesela P(y)= x^(-4/3) + y ifadesi bildiğim kadarıyla bir polinom belirtir.

Ama değişken x olsaydı
P(x) = x^(-4/3) + y ifadesi polinom belirtmeyecekti. Çünkü değişkenin üssü doğal sayı değil.

Öyle değil mi?
O yüzden değişken belirtmesi gerekmez miydi
--------------------------------
Diğer sorularıma geçecek olursak;
x! Polinom mudur mesela?
Değişkeni x kabul ediyorum.
Bence bu bir polinom değildir ama neden bilmiyorum. Bi kere doğal sayı olmayan x'ler için tanımsız. O yüzden değildir diyebilir miyim? Tanım kümesi eğer N olsaydı polinomdur mu derdim?
--------------------------------
2^(x) polinom mudur? Hiçbir fikrim yok.
--------------------------------

[(x^2)-1]/(x-1) ifadesi sadeleşse aslında polinom olacak ama öyle kafama göre sadeleştirebilir miyim? x=1 için ne olacal o halde?

--------------------------------

Kafa karışıklığımı anlamışsınızdır. Konuyu iyi bilen biri izah edebilir mi? Çok sevinirim. Yardıma ihtiyacım var. teşekkürler.
Tanımı gereği bir fonksiyonun polinom belirtmesi için bağımsız değişkenin doğal sayı kuvvetlerini içermesi gerekiyor. Bağımsız değişkenin katsayılarinin da reel sayı olması lazim. Kök x terimi bir polinom belirtmez çünkü kuvveti 1/2 dir. Ama katsayısı köklü sayı olabilir. 2 üzeri x ve x! ifadeleri, x in kuvvetlerinin lineer kombinasyonu seklinde ifade edilemediğinden polinom olarak adlandirilmaz. Evet değişkeni yani bağımsız değişkeni sorularda söylemeleri gerekir ama lise düzeyinde bağımsız değişken genellikle x olduğundan sorularda belirtilmez.


Hocam her şeyi anladım ama 2^x ve x! için yaptığınız açıklamayı tam anlamadım. Ben de hazırlık öğrencisiyim yani matematiğim lise seviyesinde. Daha basit anlatır mısınız orayı? Bir de şu sadeleşme meselesine de değinir misiniz? Hatırladığım kadarıyla alanınız matematikti sizin değil mi? Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.


Sadeleştirme olayı şu şekilde oluyor, eğer tanım kumesinden 1 i cikarirsan ifadeyi sadelestirip polinom haline getirebilirsin.

İlk sordugun soruya da şöyle cevap vereyim: 2 üzeri x ya da x! ifadelerini x in doğal sayı katlarının toplamı olarak ifade edemiyorsun. Yani mesela x! = a1.x^n + a2.x^(n-1) +.... şeklinde bir eşitlik tanimlayamiyoruz, bu yüzden polinom olarak dusunemiyoruz.


@epistemic
Teşekkürler hocam


Rica ederim :)


(2)

İki adet fonksiyon sorusu

İkisini de kendimce çözüyorum fakat bulduğum cevap şıklarda yok :(Yardımcı olur musunuz?İlk sorum: https://i.hizliresim.com/wF6cwL.jpg (cevap E olarak verilmiş)İkinci sorum: https://i.hizliresim.com/HRaS2j.jpg (cevap B olarak verilmiş)Teşekkürler.
İkisini de kendimce çözüyorum fakat bulduğum cevap şıklarda yok :(
Yardımcı olur musunuz?

İlk sorum: i.hizliresim.com
(cevap E olarak verilmiş)

İkinci sorum: i.hizliresim.com
(cevap B olarak verilmiş)

Teşekkürler.
@pide
Hocam ilkini ben de 13/2 buldum. Sanırım cevap anahtarı hatalı.

2. Soruda kafam karışmış dalgınlıkla x yerine 2 yazmışım :d Meğer içini 2'ye eşitlemem gerekiyormuş. Çok teşekkür ederim.


(7)

Fonksiyon sorusu

Lütfen şu soruyu çözüp atar mısınız? Çok rica ediyorum.https://i.hizliresim.com/U5BOsW.jpg
Lütfen şu soruyu çözüp atar mısınız? Çok rica ediyorum.
i.hizliresim.com
X lerin katsayıları ula sabit terimlerin oranlarının birbirine eşit olması lazım. Paydadan fonksiyonu tanımsız yapan değer gelmemesi için kesrin sadelesmesi gerekir. Sadelesme koşulu da ilk cumlede söylediğim şey.


İle


Sadeleşmesi lazım diyen ezberden konuşuyor. Sadeleşse nasıl birebir olacak?

Cevabı söylüyorum: Mesela a = 10 koysak, fonksiyon ne olur? 2x+5 bölü 8x+3 olur. Peki şu durumda x yerine -3/8 koyabilir miyiz? Hayır koyamayız, çünkü payda sıfır olur.

Halbuki soru bize f: R → R diyor, yani x yerine tüm sayıları yazabilmemiz lazımdı.

Öyleyse, bir tane a değeri bulmalısınız ki "x yerine şu sayıyı koyamayız" diyememelisiniz. Acaba bu a sayısı kaçtır? Bunu bulunca fonksiyonu bulacaksınız. Sonra da fonksiyonda x yerine az önce bulduğunuz a sayısını yazacaksınız.


benaaymi
(07.07.20)
Sadelesmese reel sayılarda nasıl sürekli olacak, paydadan kurtulman gerekiyor. Neresi ezber bunun? Tamam matematiği en iyi siz biliyorsunuz, bir dünya şey yazmışsın, yine aynı şeyleri söylemişsin.


Yani şu snoblar yüzünden bir matematik öğretmeni olarak buradaki matematik sorularına cevap veresim gelmiyor.


paydada xli kisim isi bozuyor. o yuzden sadece (a-2)x li kismi yok ederiz. yani a=2 olursa paydada xli terim kalmaz. boylece birebir olur ve tanimsiz olacagi deger olmaz. bu durumda f(x)=(2x+5)/3 olur. f(a)=f(2)= 3 olur.


pide
(07.07.20)
@epistemic_regress

a = 16/5 yazdım ve sadeleşti diyelim. f(x) = 5/3 oldu. Pardon da f(x) = 5/3 fonksiyonunun neresi birebir? Neresi örten?

Ayrıca, f(x) = 5/3 yazdım ama, bu tam olarak doğru değil. Çünkü mesela g(x) = x/x fonksiyonuna biz kısaca g(x) = 1 diyemeyiz. g(x) = x/x fonksiyonunun x=0 noktasında kaldırılabilir süreksizliği vardır, sürekli değildir.


benaaymi
(08.07.20)
(3)

Kartezyen çarpım hakkında soru (lütfen yardım)

2li kartezyen çarpımı biliyorum. ÖrneğinA={1,2} ve B={3,4} için (AxB)={(1,3),(1,4),(2,3),(2,4)}Peki parantez olmadan nasıl 3lü kartezyen çarpma yapıyoruz?Yani mesela ((AxB)xA) olsa nasıl çarpacağımız ortada. Peki ya sadece (AxBxA) yazarsa ne yapıyoruz? Ya da böyle bir yazım mümkün mü?Bunu şu yüzden
2li kartezyen çarpımı biliyorum. Örneğin
A={1,2} ve B={3,4} için
(AxB)={(1,3),(1,4),(2,3),(2,4)}

Peki parantez olmadan nasıl 3lü kartezyen çarpma yapıyoruz?
Yani mesela ((AxB)xA) olsa nasıl çarpacağımız ortada. Peki ya sadece (AxBxA) yazarsa ne yapıyoruz? Ya da böyle bir yazım mümkün mü?

Bunu şu yüzden soruyorum.
Az önce kitaptan test çözüyordum. A kümesinin eleman sayısını vermiş ve (AxAxA) kümesinin eleman sayısını istemiş. Burada sadece eleman sayısını sorduğu için (AxAxA) yazmıştır değil mi? Normalde elemanlarını tek tek elimle yazmak istesem (AxAxA) kümesini yazamam. Doğru mu?


Edit:
Ya da acaba (AxAxA) kümesi 3 bileşeni de A'dan olmak üzere sıralı üçlülerin kümesini mi temsil ediyor? Farklı bir örnekle (AxBxC) kümesi ilk bileşeni A'dan, ikinci bileşeni B'den ve üçüncü bileşeni de C'den alınan sıralı üçlüleri mi temsil ediyor?

Lütfen yardım. Aradım bulamadım. Teşekkürler.
edit kısmında dediğin gibi. AxBxC için ilk bileşen A'dan, ikinci bileşen B'den, 3. bileşen ise C'den alınıyor.

bu durumda (AxBxA)'yi ((AxB)xA) şeklinde ya da (Ax(BxA)) şeklinde yazman arasında bir fark olmuyor.

naçizane tavsiyem biraz ingilizcen varsa bu tarz şeyleri ingilizce ararsan bulman daha kolay olur. türkçe bulmak gerçekten zor oluyor. örneğin bunun için cartesian product with 3 sets yazarsan bir sürü örnek bulursun.


rusalka
(02.07.20)
@rusalka
Hocam ingilizcem yeterli değil malesef.

Bir de hocam ((AxB)xC) ile (Ax(BxC)) farklı şeyler değil mi? Bakın örnek üzerinden gideyim.
A={1,2}
B={3,4}
C={5}
Olsun.

(AxB)xC'yi bulalım.
Ama önce (AxB)'yi bulmamız gerekiyor.
AxB = {(1,3),(1,4),(2,3),(2,4)}
Şimdi de ((AxB)xC)'yi bulalım.
(AxB)xC = {((1,3),5),((1,4),5),((2,3),5),((2,4),5)}

Ax(BxC)'yi bulalım.
Ama önce (BxC)'yi bulmamız gerekiyor.
BxC = {(3,5),(4,5)}
Şimdi de (Ax(BxC))'yi bulalım.
Ax(BxC) = {(1,(3,5)),(1(4,5)),(2,(3,5)),(2(4,5)}

Gördüğün gibi (AxB)xC ile Ax(BxC) birbirinden farklı. Yani ben böyle biliyorum. Hocam ingilizceniz yetiyorsa müsait vaktinizde bir bakıp bana yazar mısınız? Teşekkür ederim.


"bu durumda (AxBxA)'yi ((AxB)xA) şeklinde ya da (Ax(BxA)) şeklinde yazman arasında bir fark olmuyor."

bu cümlemde düşündüğüm şeyi çok yanlış anlatmışım, özür dilerim. ben (Ax(BxC)) ile ((AxB)xC) arasında birebir ve örten bir ilişki olacağını düşünmüştüm ama saçma bir şekilde birleşme özelliği varmış gibi yazmışım. kartezyen çarpımda birleşme özelliği yok oysa.


rusalka
(02.07.20)
(5)

4 adet küme sorusu (yardım)

1. Sorum: https://i.hizliresim.com/xrIjrB.jpg (cevabı denizli)2. Sorum: https://i.hizliresim.com/oiNPRO.jpg (cevabı denizli)3. Sorum: https://i.hizliresim.com/enZIsc.jpg (cevabı ceyhan)4. Sorum: https://i.hizliresim.com/g9zYbC.jpg (cevabı Adana)4. Soruda yaşadığım problem şuBiz bir kümenin altkümele
1. Sorum: i.hizliresim.com (cevabı denizli)
2. Sorum: i.hizliresim.com (cevabı denizli)
3. Sorum: i.hizliresim.com (cevabı ceyhan)
4. Sorum: i.hizliresim.com (cevabı Adana)

4. Soruda yaşadığım problem şu
Biz bir kümenin altkümelerinin tümünün oluşturduğu kümeye, kuvvet kümesi diyorsak eğer, boş küme de bu kuvvet kümesinin içerisinde bir elemandır. Bu durumda biz kuvvet kümesinin de altkümelerini bulmak istediğimizde eğer (2^n) formülü ile bulacak olursak boş kümeden 2 tane saymış olmaz mıyız?

Soruda 3 elemanlı demiş ama 1 elemanlı bir örnek vereyim ki demek istediğimi rahatça bir örnek ile ifade edeyim.
Örneğin
A={1} olsun
A kümesinin altküme sayısı = (2^1)= 2
Bu altkümeler şunlar:
{1}
{}


Biz A kümesinin altkümelerinden bir küme oluşturalım buna da B (kuvvet kümesi) diyelim.
B= { {1}, {} }

Şimdi B kümesinin de altküme sayısını bulalım.
(2^2) = 4

Fakat sorun şurada. Bu 4 altkümeyi tek tek yazmak istesem ne yazacağım?

{1}
{}
{ {1},{} }
{}

E iki tane boş kümemiz oldu?

Sorun nerede. Tanımsal bir hata mı yapıyorum?

Not: Sorular Mustafa Yağcı'nın kitaplarındandır.
diğer sorulara bakmadım ama 4. soruda hatanız şu. Bu 4 altkümeyi tek tek yazmak istesem ne yazacağım?

{1}
{}
{ {1},{} }
{}
altkümeler küme parantezi içinde yazılır. yani bnin elemanı olan {} altküme olarak yazılırsa {{}} olarak gösterilir.


pide
(25.06.20)
Çok teşekkür ederim ikinize de


1. soruyu ben e şıkkı buluyorum ama bilemedim. A partisi kesin var, geri kalan 3 partiden en az 1 tane (tek başına barajı geçemiyor) en fazla 2 tane (1 tane muhalefet partisi kalmak zorunda) seçilecek. yani 3 partiden herhangi bir parti seçilebilir (3'ün 1li kombinasyonu) veya 3 partiden herhangi 2'si seçilebilir (3'ün 2li kombinasyonu). 'veya' dendiği için bu iki kombinasyon değerinin toplanması gerekir. 3'ün 1li ve 2li kombinasyonu 3'e eşit, toplanırsa 6.

@rusalka teşekkürler hiç fark etmemiştim onu.

3. soruda A={0,1,2}, B={0,1,2,3,4,5,6}, C={0,4} olsun. A kesişim C = {0}, B kesişim C = {4}. dolayısıyla önermenin yanlış olduğu bir örnek bulunabiliyor.


pide
(25.06.20)
@pide
hocam 1. soruda %50'den fazla dediği için A ve D'nin birlikte ikili iktidar olduğu durum yok. o yüzden 6 değil 5.


rusalka
(25.06.20)
a şıkkının cevabı C(2,1)+C(3,2) yani 2 nin birl kombinsyonu arto 3 ün 2 kombinsyonu toplamı oluyor değil mi?


faik abi
(25.06.20)
(1)

busuu uygulaması hakkındaki görüşleriniz

Çok kaliteli bir programa benziyor. Premium almaya değer mi sizce? Bununla ingilizce öğrenilir mi? Premium fiyat politikası biraz değişik ama. Neden böyle hiç anlamadım. Bi gün aylık 14 lira bi gün 7 lira yazıyor.
Çok kaliteli bir programa benziyor. Premium almaya değer mi sizce? Bununla ingilizce öğrenilir mi? Premium fiyat politikası biraz değişik ama. Neden böyle hiç anlamadım. Bi gün aylık 14 lira bi gün 7 lira yazıyor.
bu uygulamayi bilmiyorum ama "Bununla ingilizce öğrenilir mi?" sorusunun kisa cevabi hayir. sadece uygulamayla ogrenemezsin. uygulamayi kullanip onun yaninda devamli olarak kitap, haber sitesi falan okuma, film dizi youtube falan izleme, konusma vb sekillerde diger yontemlerle takviye etmen lazim.


hot potato
(24.06.20)
(9)

Uçlu kalemin ucu vücutta kalırsa ne olur?

Dün elimden içeriye uçlu kalemin ucu girdi. Daha doğrusu saplandı. Büyük parçayı çıkardım ama sanki içeride çok küçük bir parça kaldı. Çıkartmasam ne olur bunu?
Dün elimden içeriye uçlu kalemin ucu girdi. Daha doğrusu saplandı. Büyük parçayı çıkardım ama sanki içeride çok küçük bir parça kaldı. Çıkartmasam ne olur bunu?
avcumun içinde haylaz sıra arkadaşımın batırdığı kurşun kalem ucu duruyor 20 senedir. bakınca minnacık görünüyor, derinin içine kaynamış durumda.

bir şey olacağını sanmıyorum. isterseniz uğraşın çıkarmaya. temiz bir cımbızla deriyi kıstırıp sıksanız?


Avucumun içinde 12-13 senelik bir tanesi duruyor. Duruyor öyle.


westblack
(21.06.20)
benim de baş parmağımda vardı 10 senedir. senede bir aklıma gelir bakışırdık. uzun zaman sonra şimdi baktım da kaynamış gitmiş belli olmuyor hiç.


purrp
(21.06.20)
ben de aynı şeyi yaşıyorum. ilkokula başladığım sene kalemi batırmıştım elime, hâlâ ucunun siyahlığı duruyor. bir sıkıntısını görmedim.
belki zaman içinde kendiliğinden çıkabilir. diken batınca çıkıyor. geçmiş olsun.


lovemyself
(21.06.20)
Aynen benim de avucumda 16 senelik var bi tane. Yalnız çok ilginç herkesin avucunda kalmış :D Nası bi zararı olabilir ki vücudumuzun18%si karbon atomu zaten :D


superfluid
(21.06.20)
25 senedir de bende duruyor. minicik gri bir nokta şeklinde. bir şekilde vucttan atılsa bile sanırım dövme gibi deri altı boya şekline kalıyor. Çünkü elime hiç bir şekilde çıkıntı gelmiyor.


janavarorion
(21.06.20)
Benzer durumda olanları görmek güldürdü doğrusu. Benim de 97 senesinde şakacı bir arkadaşımın hamlesi sonucu dizimin üst kısmında kalan bir uç parçası var. Hâlâ duruyor, çıkmıyor da ancak yeri belirsizleşmeye başladı. Bir sorun yaşamadım bugüne dek :)


BuddyGuy
(21.06.20)
Uç taşımayan yokmuş neredeyse bende de 25 senelik durıyor


basond
(21.06.20)
Lisede arkadaş uçlu kalem fırlatmıştı, hani böyle bıçağı ucundan tutarak döndürerek atarlar ya tahtaya saplanır, o şekilde attı ben de tutayım derken parmağıma saplandı, çıkarttım sanırım ama parmağımda boyası kaldı (diye düşünüyorum, belki de uç kaldı ama hiç bastırınca hissetmiyorum olsa hissederdim herhalde)


Kahir ekseriyet
(21.06.20)
(3)

İngilizce gramer konularını öğrenebileceğim bir kaynak

Güzel bir sırada gramer konularını anlatan tavsiye ettiğiniz bir kaynak var mıdır? Online erişebilirsem çok güzel olur.
Güzel bir sırada gramer konularını anlatan tavsiye ettiğiniz bir kaynak var mıdır? Online erişebilirsem çok güzel olur.
Grammarway vardı. Bana ulaşırsanız pdf yollayabilirim.


sensible soccer
(18.06.20)
grammer in use


Youtube-Özkan Çelen


kaset
(19.06.20)
(1)

iki veya daha fazla sayının

harmonik, geometrik ve aritmetik ortalamalarından herhangi ikisi birbirine eşitse mutlaka üçüncüsü de diğerlerine eşittir diyebilir miyiz?
harmonik, geometrik ve aritmetik ortalamalarından herhangi ikisi birbirine eşitse mutlaka üçüncüsü de diğerlerine eşittir diyebilir miyiz?
iki sayı için eğer bu ortalamalardan herhangi ikisi birbirine eşitse, ortalaması alınan bu iki sayı birbirine eşittir. dolayısıyla üçüncü ortalama da diğerlerine eşittir. ikiden fazla sayı için emin değilim.


siradam
(17.06.20)
(4)

Oran orantı hakkında

x, y, z sayıları sırasıyla a, b, c sayılarıyla orantılı dendiğinde hani şöyle yapıyoruz yax/a = y/b = z/c = kBiz neden bunların hepsini birbirine eşitliyoruz? Yukarıdaki söylemin bize anlattığı şey şu değil mi aslındax/a = ky/b = mz/c = nNeden orantı sabitleri eşit olsun ki? Bunu nereden çıkarmışız?
x, y, z sayıları sırasıyla a, b, c sayılarıyla orantılı dendiğinde hani şöyle yapıyoruz ya

x/a = y/b = z/c = k

Biz neden bunların hepsini birbirine eşitliyoruz? Yukarıdaki söylemin bize anlattığı şey şu değil mi aslında

x/a = k
y/b = m
z/c = n

Neden orantı sabitleri eşit olsun ki? Bunu nereden çıkarmışız?
orantılı dediği için orantı oranı k. yoksa herhangi bi x'i a'ya böleriz, sonuç da bi şey çıkar. y'yi b'ye böleriz başka bi şey çıkar vs. ee bu her rastgele sayıda sağlanır zaten. özellikle orantılı dediğine göre bunların belli bi oranda olması gerekir. o oran da k sayısı.


pide
(13.06.20)
@pide
Mantığıma oturtamadım bunu ben ya. Acaba direk böyle kabullenip geçsem mi? Yani x ile a orantılıysa tamam bi orantı sabitleri var. y ile b de orantılıymış. E bunların da kendilerine ait bi orantı sabitleri yok mu :d saçmalıyor muyum acaba? Hani elindeki kumandayı göremez avel avel dolaşıp ararsın ya, öyle hissediyorum şu an :d çok basit bi şeyi anlayamıyormuşum gibi.


orantılı kelimesi x özelinde değil, x, y ve z ile toptan birlikte anlamı içeriyor. soruda sadece x ve a orantılı deseydi, x/a = k derdik ama x,y,z a,b,c ile orantılı dediği için hepsinin oranı birbirine eşit diyoruz.


pide
(13.06.20)
@pide şimdi anladım. Harikasınız teşekkür ederim.


(5)

Lise seviyesi matematik sorusu

Çözer misiniz arkadaşlar?
Çözer misiniz arkadaşlar?
19 büyük ihtimalle. 6 kökx-9u sola alıyorsun. mutlak kısmı sağa alıyon. sol taraf x-6kökx+9 oluyor. bu taraf kökx-3 ün karesi yani. öbür taraf da - (mutlak değer)

bir şeyin karesi ya 0 ya da pozitif olur. mutlak değer de dışarı 0 ya da pozitif çıkar önünde eksi var. demek ki pozitif olamaz. olsaydı - pozitif = negatif olurdu. demek ki mutlağın içi 0. demek ki sol taraf 0 . kökx-3 0sa x 9 olur. x yerine 9 koyarsan y 19 olur


glamdr1ng
(10.06.20)
kompleks dusunmeye gerek yok, mutlak deger var sol taraftan pozitif o zaman sag tarafta pozitif olcak. 6* kokx - 9 > 0 olmali x= 4 verdim hemen, 4+ I8-y+1I = 3 olmadi
x=9 olsun dedim, y=19 verdi siklarda var tamamdir


@glamdr1ng
@neverletyougodown
İkinize de ayrı ayrı çok teşekkür ederim.


microsoft math solver diye bir app var. Okutuyorsun çözümü aşama aşama gösteriyor.


anten
(10.06.20)
@anten
Teşekkür ederim, harika olur böyle bir uygulama. Hemen bakıyorum.


(3)

Berberler güvenli mi

Kayseride berbere gitsem büyük bir risk mi almış olurum?
Kayseride berbere gitsem büyük bir risk mi almış olurum?
siper gotur yaninda. berbere maske ustune bunu takmasini soyle. o zaman sikinti olmaz. ama yok abi takamam falan derse baska yerde dene sansini.


buenosdias
(08.06.20)
Değil.

Siper taksa dahi siperin altı boşluk, e berber de senin üstünde çalıştığı için kaçacak bir şey varsa alttan gelir yine.


cadde üstünde değilde sokak arasında fazla müşterisi olmayan bir berber tercih et. bir de maske takmasını iste.


sizofren06
(08.06.20)
(2)

Bu denklem nasıl ortaya çıkmış? (Yardım)

Bu eşitlik nasıl ortaya çıkmıştır, kanıtlayabilir misiniz? Lütfen, yardımınız bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
Bu eşitlik nasıl ortaya çıkmıştır, kanıtlayabilir misiniz? Lütfen, yardımınız bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden.
ispatlamasi kolay. iki tarafindan karesini alirsan 0=0 cikiyor. esitligin bir tarafindan oburune nasil gideriz dersen o biraz karisik.


crucio
(02.06.20)
çözmesi şu an için sıkıntı. ancak bu eşlenik muhabbeti.


foolrules
(02.06.20)
(4)

Bir haber kanalının george floyd olayı hakkında attığı başlık

"Nefes kesen polis tutuklandı" şeklinde başlık atmışlardı. Gördünüz mü bu başlığı? Tepkiniz ne oldu?
"Nefes kesen polis tutuklandı" şeklinde başlık atmışlardı. Gördünüz mü bu başlığı? Tepkiniz ne oldu?
Görmemiştim, her kim yaptıysa ve izin verdiyse bravo ama. İçinde bulunduğumuz sırf tıklanma uğruna yapılan kelime oyunlarıyla gelen habercilik anlayışına iyi uyum sağlamışlar. Aynen habercilik, muhabirlik böyle bir şey çünkü. Biz de hitap edilen kitle olarak salağız, bunu habercilik olarak algılıyoruz çünkü.

Zaten yabancı kaynaklardan bulamayacağım şeyleri aramak zorunda olmaktan nefret eder hâle geldim, böyle pisliklerle karşılaşmamak için internet yok gibi arkadaşlarıma falan soruyorum artık.

Bakın bunu ofansif mizah sayfası yapmış olsa yine rahatsız olurdum ama tepki göstermezdim çünkü amaçları zaten böyle şeyler olurdu ama işi "haber" yapmak olan herhangi bir kurumun böyle yapması çok rahatsız edici geliyor.


mor bembombom
(31.05.20)
@mor bembombom
Ben internetteki haber sitelerinde görmedim direkt televizyon kanalında kırmızı şerite yazmışlardı bu başlığı. Yani tık almak gibi bir gayeleri bile yok.


Ben o başlığı görmedim.

Nefes kesen deyince çok güzel ve çekici bir kadın çağrısımi mi yapıyor? Belki başlıkta George Floyd ismini görmesem öyle anlardım ama yukarıdaki yorumu okuyana dek bu anlamı çıkarmadım, George Floyd un ölümüne sebep olan polis geldi aklıma doğrudan.

Baska bir zaman olsa farklı anlaşılir. Yine de farklı bir çağrışım yapma amacı gutmeleri hoş değil.


biseysorcaktim
(31.05.20)
@biseysorcaktim
Yok öyle bir çağrışım yapmıyor da yine de kelime şakası yapılacak bir durum değil. O yüzden hoş karşılamadım.


(2)

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı hakkında

Anladığım kadarıyla 1 hazirandan sonra 18 yaş üstüne dışarı çıkmak serbest. Peki bugün yine belirli saatler aralığında bize izin vardı diye hatırlıyorum. 15-20 yaş arasına mı neydi bugün. Ben 18 yaşındayım bugün çıkabilecek miyim hava almaya?
Anladığım kadarıyla 1 hazirandan sonra 18 yaş üstüne dışarı çıkmak serbest. Peki bugün yine belirli saatler aralığında bize izin vardı diye hatırlıyorum. 15-20 yaş arasına mı neydi bugün. Ben 18 yaşındayım bugün çıkabilecek miyim hava almaya?
Evet


red g
(29.05.20)
(7)

köklü sayılar tanım sorusu

kökün derecesi 1'e eşit veya 1'den büyük olmak zorunda mıdır arkadaşlar?Neden soruyorum açıklayayım:Okuduğum kitapta [a dereceli kök içindeki x^b] ifadesinin kökünü genişletmek veya sadeleştirmek için ifadeyi [a.c dereceli kök içinde x^(b.c)] şekline dönüştürürüz bunlar birbirine eşittir diyor. Faka
kökün derecesi 1'e eşit veya 1'den büyük olmak zorunda mıdır arkadaşlar?

Neden soruyorum açıklayayım:
Okuduğum kitapta [a dereceli kök içindeki x^b] ifadesinin kökünü genişletmek veya sadeleştirmek için ifadeyi [a.c dereceli kök içinde x^(b.c)] şekline dönüştürürüz bunlar birbirine eşittir diyor. Fakat bu dönüştürmeyi yapmak için şartlar şunlar;
x>0 olmalı (bu aklıma yattı mantıklı)
c>0 olmalı (bunun sebebini anlamadım?)

x>0 koşulunun sebebini açıklamış ama c>0 koşulunun sebebini daha önce açıkladık diyip geçmiş. Fakat ben nerede açıkladığını bulamadım. Mantıklı bir sebep sunabilir misiniz bana?
"kökün derecesi 1'e eşit veya 1'den büyük olmak zorunda mıdır arkadaşlar?"

hayır

-1 kökünde 4 = 0.25 yapar mesela.

hem kökün derecesini hem de içeriyi -1 üsle çarparsan kökün derecesi +1 olur (yani kökten kurtulur) içerisi de 4^-1 olur ki bu da 1/4 yani 0,25'e eşittir.

c neden >0 olmalı ben de anlamadım ama başka bir anlatımda da c'nin pozitif olması gerektiğini yazmış. sebebini yazmamış.


himmet dayi
(27.05.20)
Hiç bir matematik denklemde "0" sadeleştirilemez , bunu önlemek için yazılmış bir şey , örnek vermek gerekirse "0" yazmak yerine ona eşit "1-1" de "2-2" de yazabilirsin eğer bunları eşitliğin diğer tarafına ayrı ayrı yazama diye yapılmış bir durum. yani 2kök içinde a^b yerine , 2x0 kök a^(bx0) yazama diye yapılmış bir şey. Bir diğer sebep ise kök teriminin tanımı gereği matematik bizzim kullandığımız bir araç bir sayının sıfırıncı kökü diye bir şey tanım gereği yok zaten. dolayısı ile kök çarpanı 0 olamaz.


wishboneash
(27.05.20)
Sıfır olamaz tamam da, neden negatif olamaz?

Bir sayıyı sıfır dışında bir sayı ile çarparsan (negatif de olsa) sonuç sıfır etmez. Kural c farklı sıfır değil. c>0.


himmet dayi
(27.05.20)
negatif kök olamaz diyerek yanlış yapmışım olur elbette , düzelttim o kısmı.


wishboneash
(27.05.20)
tamam ama hocam ilk cevap hala mantıklı değil. sıfırlar sadeleşmez, tamam. iyi de b.c (ikisinin de sıfırdan farklı olması halinde) zaten sıfır yapmıyor ki.

c farklı sıfır yerine c>0 denmesinin sebebi ne? sıfırlar sadeleşmez bunu karşılamıyor. zaten sıfır olmuyor. c yerine (2-2) yazmak zaten sıfır yazmak oluyor ki bunu c > 0 ile değil c farklı 0 ile de çözebilirsin.


himmet dayi
(27.05.20)
Tamam zaten kabul ettim o dediğini bence de c sıfırdan farklı olmak üzere deseler ,olurdu .


wishboneash
(27.05.20)
@himmet dayi bence de negatif kök derecesi olur ama c neden >0 olmalı anlamadım.


(11)

2 adet zor üslü sayı sorusu

1 saattir uğraşıyorum bulamadım. Lütfen yardım edin. Teşekkürler şimdiden. 1. Soru:9^x - 4^x = 1 ise ÇK=?2. Soru:5^x . 2^[(2x-1)/(x+1)] = 50 ise ÇK=? Zor dedim ama bana zor yani. Belki size kolay gelebilir. Sorular Mustafa Yağcı'ya ait. Emek hırsızlığı olmasın diye belirtmek isterim.
1 saattir uğraşıyorum bulamadım. Lütfen yardım edin. Teşekkürler şimdiden.

1. Soru:

9^x - 4^x = 1 ise ÇK=?

2. Soru:

5^x . 2^[(2x-1)/(x+1)] = 50 ise ÇK=?


Zor dedim ama bana zor yani. Belki size kolay gelebilir. Sorular Mustafa Yağcı'ya ait. Emek hırsızlığı olmasın diye belirtmek isterim.
1. soru 1/2 mi?


1. cevap 1/2 bakinca anlasiliyor zaten hemen, karekokleri aliyor gibi dusun
2. bu da bakinca anlasiliyor 5*10 desek olmadi, 5in kkati 25*2 diyelim x=2 sagladi hemen


1. Soru 1/2 evet. Teşekkür ederim hepinize. Mümkünse matematiksel işlem yazabilir misiniz? Şu yüzden soruyorum mesela 1/2 dışında başka bir değer sağlıyor mu sağlamıyor mu nasıl anlayacağız?

2. Sorunun cevabı da 2 bu arada


abi eşitliğin sağ tarafını soruda istenildiği gibi yaz. yani mesele 50=(5^2).2


giovanne
(26.05.20)
@giovanne
Aynen sizin dediğiniz gibi yaptım ama soruda tam sayı demediği için öyle karşılaştırıp değer veremiyoruz diye biliyorum. Aslında 2 soruyu da çözdüm ama sıkıntı şu, ben bulduğum değerler dışında başka bir değer sağlıyor mu sağlamıyor mu matematiksel olarak onu bilmek istiyorum. Tahmini olarak verdiğimiz değerler sağladı ama ya sağlayan başka değerler varsa diye işleme dökmemiz gerekmez mi?


3 üssü 2 üssü x eksi 2 üzeri 2 üssü x buradan 2x'e ayrı isimlendirme yapacaksın mesela y gibi 3üssü y eksi 2üssü y = 1 olacak bunu sağlayan tek y değeri 1. sonra 2x=y üzerinen x=1/2 bulacaksın.

2. soruda da aynı ama bulamadım hemen ilk bakışta uğraşmaya da üşendim.

edit: hocam üslü sayılar sorusu bu öyle bir durum yok.

edit 2: bu soruları bi tür test sınav için soruyorsanız bu şekilde uğraşmanız çok mantıksız şıklardan gidilir veya alabileceği değerler denenir.


@proletarier
Aslında bir test sınavı için hazırlanıyorum ama yine de değer vermek yerine tam bir çözüm görmek istedim. Ama elbette sınavda değer verip geçerim.


tam çözüm de değer vermekten geçiyor aslında. 2. soruda sadeleştire sadeleştire 2^(x-2) . 5^x = 50 formuna getiriyorsun. burada tabanlar eşitlenmiş oluyor. ondan sonrası üslerin eşitlenmesi onu da kendin yapmalısın. yani çok fazla kök çıkaran bir sayı verseydi eşitliğin sağında o zaman sol tarafı sadeleştirirdin de şu durumda gerek yok


@proletarier
Hocam o bahsettiğiniz mevzuyu hep öyle yapardım. Ta ki geçenlerde bi soru görene dek. Bakın size o soruyu yazayım:

2^x . 3^y = 48
2^y . 3^x = 27
olduğuna göre x+y kaçtır?

Bu soruda dediğiniz gibi ilk denklemi yazsam 2^x . 3^y = 2^4. 3 olur, buradan da x = 4 ve y = 1 çıkar. Fakat bu bulduğum x ve y değerleri ikinci denklemi sağlamıyor. O yüzden böyle değil de farklı bir şekilde soruyu çözmüşler. Bu yüzden artık x ve y tam sayıdır demezse bu mantığı kullanamayacağımı anladım. Yanlış mıyım?


evet de burada 2 farklı denklem var. demek ki -atıyorum- x 4 olduğunda bir denklem sağlanırken diğerini sağlamıyor o zaman x'in olabileceği farklı bir değer var demektir.

ha pardon burada farklı bir şey yapılıyodu galiba bakp editlerim. ama dediğim gibi 2 farklı denklem olmazsa başka değer çıkar mı endişesine gerek yok.

bu arada ben de hiç iyi değilim aslında bu konularda ingilizcen varsa yabancı kaynaklara da yönelmeye çalış çok farklı şekillerde yaklaşıp ufuk açıcı tüyolar verebiliyorlar.


@proletarier ingilizcem yeterli değil malesef ya :(

burada direk tarafları çarpıyoruz 6^(x+y) = 48.27 oluyor.
48.27 = 6^4
6^(x+y) = 6^4 => x+y = 4 diyoruz.

Tüm emeğiniz için teşekkür ederim. Sağ olun.


(1)

Matematik kanıt sorusu

a ve b doğal sayı olmak üzerea^b = b^a eşitliğini sağlayan (2,4) ve (4,2) dışında neden başka bir sıralı ikili yoktur, kanıtlayabilir misiniz?
a ve b doğal sayı olmak üzere
a^b = b^a eşitliğini sağlayan (2,4) ve (4,2) dışında neden başka bir sıralı ikili yoktur, kanıtlayabilir misiniz?
Ayrıca a ve b farklı olmak üzere diye bir not düşülmüş. Ona göre yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler


(2)

Dün yazdığım matematik sorusu hakkında

Soruyu buraya yanlış yazmışım ya. Dünden beri bakıyorum çözemedim. Düzgün halini yazıyorum buraya lütfen bakar mısınız?x ve y doğal sayılardır.(-2^x)^y + (-2y)^x = -64olduğuna göre (-2^x).(-2)^y kaçtır?
Soruyu buraya yanlış yazmışım ya. Dünden beri bakıyorum çözemedim. Düzgün halini yazıyorum buraya lütfen bakar mısınız?

x ve y doğal sayılardır.
(-2^x)^y + (-2y)^x = -64
olduğuna göre (-2^x).(-2)^y kaçtır?
guncelleme ile
(-2^x)^y + (-2y)^x = -64
(-2^x)^y + (-2^x * y^x) = -64
m= -2^x de
m^y + m * (y^x) = 64 oluyor
m^y parantezine al
m^y [1 + m^(1-y)* (y^x)]= -64
[1 + m^(1-y)*(y^x)] = 2 olsun diyorum tahmin yapacagim
y=1 olsun
m= -32= -2^x
x=5
oluyor
ordan sonuc 64 oluyor


@neverletyougodown
Siz harikasınız. Evet -64 olacaktı yine yanlış yazmışım. Hemen editleyeyim orayı. Birazdan da çözümünüzü inceleyeceğim. Sağ olun.


(7)

Matematiksel tanım sorusu (lütfen yardım)

Kitapta şöyle bir teorem vermişlera > 0 olmak üzere (a^b)^c = (a^c)^bSonra da kanıt sunmuşlar falan. Anlamadığım şey neden a > 0 diye belirtildiği. a < 0 iken de bahsettikleri durum sağlanıyor. Sizce neden böyle belirtmişler?
Kitapta şöyle bir teorem vermişler

a > 0 olmak üzere
(a^b)^c = (a^c)^b

Sonra da kanıt sunmuşlar falan. Anlamadığım şey neden a > 0 diye belirtildiği. a < 0 iken de bahsettikleri durum sağlanıyor. Sizce neden böyle belirtmişler?
Eğer a<0 olur ve b veya c den biri çift biri tek olursa eşitlik olmaz. Parantez dışındaki üs çift olunca içeriyi pozitif yapar ama tekse yapmaz. Parantez içindeki tek ya da çift olsa bile negatife etkimez.


Unde bach canim
(17.05.20)
@unde harikasınız, sağ olun. Biliyordum ufak bir detayı kaçırdığımı. Teşekkür ederim.


@cosmicstring
Hocam (-5)^2 = 25 ama -5^2 = -25
Sıkıntı oradan kaynaklanıyor. Parantez hatası


Evet aslında sizin dediğiniz doğru. Kusuruma bakmayın. Ama gözden kaçmış bir hatadır herhalde değil mi? Bakın size kitaptan görüntüyü atayım.
i.hizliresim.com
Başka bir sebebi yoktur değil mi? Bizim düşündüğümüz sebebi düşünüp yanlış ifade etmişler o zaman?


@benaaymi
Hocam kitabın ilerleyen sayfalarında hiç bahsedilmemiş a < 0 için bu durum. Ya da ben gözden kaçırdım. Eğer bahsedilmemişse yanlış ifade etmiş olurlar değil mi?


cosmicstring haklı. Problem tek-çift'ten kaynaklanmıyor.

a = -1
b = 2
c = 1/2 alalım.

(a^b)^c = -1'in karesinin kökü = 1
(a^c)^b = tanımsız

Eğer her ikisi de tanımlı olursa, bu sayılar birbirine eşit olmak zorunda. Yani teoremi şöyle modifiye edebiliriz:

a>0 iken hep doğrudur. a<0 iken ise, eğer (a^b)^c ve (a^c)^b sayılarının her ikisi tanımlıysa birbirine eşittir.


benaaymi
(17.05.20)
(a^b)^c = (a^c)^b

kuvvetin kuvveti ustlerin carpimi demekti
(a^b)^c = a^(b*c)
(a^c)^b = a^(c*b)

yani
a^(b*c) = a^(c*b)

yani esitlik negatif olma durumunda da dogrudur

sayi orneginde karistirmisim 10 yil oldu, k. bakmayin

karmasik sayilara girmeyin. reel sayilarda bakiyorduk. Her reel karmasik sayidir ama her karmasik reel degildir


(7)

Şu basit cümleyi çevirir misiniz?

Biliyorum sizler için basit ama benim için değil :(Aslında kelimeleri biliyorum da doğru anladığımdan emin değilim."She appears to actually like the man, which I find incredible."
Biliyorum sizler için basit ama benim için değil :(
Aslında kelimeleri biliyorum da doğru anladığımdan emin değilim.
"She appears to actually like the man, which I find incredible."
adamdan aslinda hoslaniyor gibi duruyor ki bence bu harika.


baldur2
(16.05.20)
Adamdan gerçekteh hoşlanıyormuş gibi gözüküyor, inanılmaz. (Sonu aslında "ben bunu inanılmaz buluyorum" ama öyle çevirince çok çirkin çeviri oluyor.


kobuzchu kiz
(16.05.20)
adamdan cidden hoşlanmış gözüküyor ki bu benim için inanılmaz/şaşırtıcı.


Thredith
(16.05.20)
ordaki which adamı tanımlamıyor mu? Bu ne garip cümle ya :d


adami tanimlamiyor, adami sevmesini tanimliyor. incredible buldugu da adam degil, adamdan hoslanmasi.


baldur2
(16.05.20)
which adamı değil olayı tanımlıyor.


Thredith
(16.05.20)
Hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim.


(2)

ingilizce soru

https://dictionary.cambridge.org/tr/s%C3%B6zl%C3%BCk/ingilizce/particular?q=The+particularparticular kelimesinin açıklamasında, "special, or this and not any other" yazmışlar. Ne demek bu?
dictionary.cambridge.org

particular kelimesinin açıklamasında, "special, or this and not any other" yazmışlar. Ne demek bu?
"bu" yani (özel/belirli olan) bir diğeri değil.


kucukne
(12.05.20)
"Özellikle bu"


influx
(12.05.20)
(2)

Mutlak değer sorusu

|a + b| ifadesi sayı doğrusu üzerindeki a sayısının -b sayısına olan uzaklığını ifade ediyor. Öyle değil mi? Emin olmak adına sormak istedim.Edit: Cevap verenlere çok teşekkür ediyorum. Saygılar sevgiler hepinize.
|a + b| ifadesi sayı doğrusu üzerindeki a sayısının -b sayısına olan uzaklığını ifade ediyor. Öyle değil mi? Emin olmak adına sormak istedim.

Edit: Cevap verenlere çok teşekkür ediyorum. Saygılar sevgiler hepinize.
Evet, mantıken doğru.


himmet dayi
(07.05.20)
tüm değerler için sağlanıyor doğrudur


(8)

Bilgisayar mühendisliğine girmeli miyim?

Diyelim ki Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazandınız. Hali hazırda YTÜ Elektrik Mühendisi hazırlık öğrencisisiniz. Ne yapardınız? Ne yapmalıyım? Bilgisayarı ve yazılımı seviyorum ama işsiz kalacakmışım korkusu yaşıyorum. Elektrik hakkında zaten hiç bilgim yok. Ne yapacağı konus
Diyelim ki Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazandınız. Hali hazırda YTÜ Elektrik Mühendisi hazırlık öğrencisisiniz. Ne yapardınız? Ne yapmalıyım? Bilgisayarı ve yazılımı seviyorum ama işsiz kalacakmışım korkusu yaşıyorum. Elektrik hakkında zaten hiç bilgim yok. Ne yapacağı konusunda çok kararsızım.

Not: Biliyorum bu tarz çok soru sordum ama bugün karar almam gerekiyor. Lütfen kızmayın :(
Hocam daha hazırlıktasın o nedenle çok bir şey kaybetmiyorsun.

2 üniversite de aynı, elektrik elektronik olsa sana aman dur yerinde derdim ama Elektrik olduğun için, ben olsam değişirdim gibi düşünüyorum.


lcha
(06.05.20)
ortalama bir bigisayar muhendisinin issiz kalma ihtimali yok. her gecen gun yazilimciya olan ihtiyac hem turkiye'de hem de dunyada daha da artacak. YTU bilgisayar da top universitelerin arkasindan geliyor yani egitimi de fena degil. yazilimi da seviyorsan ben olsam degistirirdim. Zaten kaybettigin bir yil da yok.

not: bilgisayar muhendisi


crucio
(06.05.20)
Hocam sürekli bi kararsızlık içindesiniz hep ayni sorular soruyorsunuz. Ne yapmak istediginize karar verin yapin gitsin. Merak etmeyin iyi okullar iyi bölümler. İşsiz kalmazsiniz.


optimistbakunin
(06.05.20)
@optimistbakunin
Haklısınız hep aynı başlıkları görmekten ben de sıkılırdım ama cidden benim için önemli olduğu için ve karar alma konusunda hep çok zorlandığım için tekrar tekrar (ayrıca yeni görüşler almak adına) açıyorum böyle başlıklar. Kusuruma bakmayın.


Hocam durduğunuz kabahat. Hem de bilgisayarı ve yazılımı severken. Kaldı ki bölümünüzü bitirseniz bile daha çok para kazanmak isterseniz yazılımcılık yapacaksınız zaten, benim ee'ci arkadaşların hepsi öyle yaptı. En azından doğru düzgün eğitimini almış olursunuz.


Zaten yazılıma ilginiz varsa bunu zamanla iyileştirip elektrik mühendisliği diploması alarak enerji sektöründe rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Yazılımcılara her zaman ihtiyaç olacak, fakat ek yetenekleri olan her zaman ilgili dalında bir adım önde olacaktır. Beğenmezseniz yazılıma olan ilginiz ile başka yolları tercih edebilirsiniz.
Her iki durumda da şartlar iyi gözüküyor stres yapmanızı gerektirecek bir durum yok.


groovettyn
(07.05.20)
Bilgisayar-yazılım konusunda işsiz kalmaktan korkmak, Elektrik mühendisi olarak işsiz kalmaktan korkmaktan daha saçma. Aynı üniversitede Elektrik mühendisliğinden Bilgisayar mühendisliğine geçebiliyorsam hiç düşünmeden geçerim.


Abdurrahman
(07.05.20)
Bilgisayar ve yazilimi seviyorsan gec.
Imza: elektrik muhendisi


turkuaz
(07.05.20)
(4)

Duolingo işe yarıyor mu?

İngilizcemi b2 seviyesine bu uygulama ile çekebilir miyim?
İngilizcemi b2 seviyesine bu uygulama ile çekebilir miyim?
valla kullandıgı yontem cok bilimsel ve mantıklı ama dürüst olmak gerekirse bende çok bir etki yapmadı. zannımca iyi bir seviyedeysen çok bir gelişme gösteremezsin ama beginner falansan iş görür.


buenosdias
(03.05.20)
sadece uygulamayla çekemezsiniz.

yalnızca yan-kaynak olarak değerlendirin o zaman faydalı olur.. yani alıştırma yapmak için vs.

genellikle en büyük artısı başlangıç seviyesinde dile giriş yapma ve temel atma konusunda gayet etkin ve hızlı olması. sonrasında sadece "alıştırma yapma" uygulaması olarak kullanılabilir.


AlsterWasser
(03.05.20)
sadece başlangıç için iyi...


zalbarath
(03.05.20)
Hiç aksatmadan yaparsan evet, anahtarı o. Aynı sırada takıldığın yerler için Özkan Çelen gibi gramer hocalarının videolarına bakarsın.


kaset
(03.05.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.