Giriş
(9)

Chp seçilse sanki Dolar düşecek mi, hem Ecevit de batırmıştı?

Çevremdeki akp'liler Dolar'ın 8 olmasını böyle savunuyor.Sizin çevrenizdekiler nasıl? :)daha yaratıcı bir argüman var mı merak ettim.
Çevremdeki akp'liler Dolar'ın 8 olmasını böyle savunuyor.

Sizin çevrenizdekiler nasıl? :)

daha yaratıcı bir argüman var mı merak ettim.
Cesario
(26.10.20)
benim çevremdekiler de öyle.


sutlu nescafe
(26.10.20)
valla benim fanatik akpli arkadaşım geçenlerde "18 sene ne abi ya" dedi, çok şaşırdım. savunsalar bile içlerinden sövüyorlardır artık bence.


Ben bu argümana katılıyorum biraz. Zira baktığında TL tarih boyunca dolara karşı hep değersizdi, Cumhuriyet'in ilk döneminde bile 1 dolar-1,5 lira gibi bir kur vardı, TL'den altı sıfır atıldığında bile 1 Dolar belki birkaç saat 1 YTL seviyesinde olmuştur paramız yine değer kaybetmeye devam etmiştir, yani ekonomimiz her zaman kötüydü ama içinde bulunduğumuz dönem ekstra olarak kötü sadece, bu yönden haklı olabilirler. Yani Ecevit döneminde de kötüydü ondan önce de kötüydü bugün de kötü yarın da kötü olacak, bu bizim kötü kaderimiz fakat bu dönemin kötü olmasının nedeni ekonomik kötülükten daha ileri seviyede bir kötülük, benim için rahatsız edici durum bu, misal eskiden de kötüydü ama o dönemin siyasileri bilinçli bir şekilde kötü olsun diye uğraşmıyorlardı sadece verimsiz bir ülke olduğumuz için tabiatımız gereği ekonomimiz kötüydü, yani bize öğretildiği gibi öyle verimli topraklarımız olmadı hiçbir zaman; tarım zengini bir ülke değildik. Bir şeyler üreten bir toplum da olmadık kafası çalışan insanlar da yetiştiremedik, e böyle olunca nasıl iyi ekonomin olacak, haliyle olmadı ama şu an sanki bilinçli bir şekilde kötü bir ekonomimiz olsun diye ekstra bir çaba sarf ediliyormuş havası var, benim için sorun bu, yoksa ekonomik olarak zaten hiçbir zaman iyi bir dönemde olmadık kötüyken daha çok kötü seviyesine ilerledik hep.


angelus
(26.10.20)
Çevremde akpli olmadığı için tam bilmiyorum da genelde olayi dış güçlere bağlayanlar çok.

Yalnız bence mesele onların ne söylediği değil, senin buna ne cevap verdiğin. Yani eğer yanlış olduklarını düşünüyorsan düşüncelerini değiştirmek ya da kendince doğru yöne yollamak için bişey yapıyor musun? Kimse bişey demeyip böyle üstten baktığı müddetçe fikirlerine daha çok bağlanıp karşıya daha da bileniyorlar.


bugün ahaber amerikan ekonomisinin kötülüğünü anlatıyordu oradan hesap et.


killerbee
(26.10.20)
tolkien hayranı haklı. Burada önemli olan sizin cevabınız. En azından değişim için bir şeyler yapılacağını, bu hale gelmesinin sebeplerini, ve olayın sadece dolar artışı değil, tl'nin değer kaybedişi olduğunu tane tane anlatmalı.


new day new life
(26.10.20)
türkiye'nin görece iyi bir ekonomi görünümüne sahip olduğu 2002-2011 yıllarını, ecevit'in kemal derviş'i ikna ederek gerekli reformları yapması için iş başına getirmesine borçluyuz aslında.

o dönem bahçeli erken seçim kararı almamış olsaydı, kısa süre sonra gelecek görece başarının ekmeğini de ecevit hükümeti yiyecekti.

bu genelde es geçilen çok önemli bir anekdot.


istististist
(26.10.20)
Türkiye'de bu bir kısır döngü.
Sağ hükümetler çalar batırır, sol hükümetler kemer sıkar, tam toparlanacakken, yerine sağ hükümet gelip ekmeğini yer.


prizmatik
(26.10.20)
pandemiye bağlayanlar da çok.


sir gawain
(26.10.20)
(9)

Bu laptop nasıl sizce?

Lenovo'ya sıcak bakmıyorum, Dell'in bu modeli https://www.vatanbilgisayar.com/dell-g315-core-i5-10300h-2-5ghz-8gb-ram-512gb-ssd-gtx1650ti-4gb-15-6-w10.html gözüme çarpıyor.6200 TL'ye ekran kartsız, alt segment işlemcili bir makina alacağıma böyle bir şey almak daha kullanışlı olur diye düşünüyorum.O
Lenovo'ya sıcak bakmıyorum, Dell'in bu modeli www.vatanbilgisayar.com gözüme çarpıyor.

6200 TL'ye ekran kartsız, alt segment işlemcili bir makina alacağıma böyle bir şey almak daha kullanışlı olur diye düşünüyorum.

Oyun bağımlısı değilim. Arada sırada gta5, pes, nba falan oynayabilirim o kadar. Ona da vaktim olmaz muhtemelen. 6 bin de ekran kartsız modele vermek enayilik gibi geliyor.

Masaüstü almak istemiyorum, kablosu, tozu, yer kaplaması, taşınamaması vs yüzünden.

9-10 bin pahalı demeyin fiyatlara bakın, orta-üst aletler 13-15 bin TL'den başlıyor. Seneye muhtemelen 10K altı laptop hiç kalkmayacak, kalsa da içinden bilgisayar çıkmaz muhtemelen. :)
Cesario
(25.10.20)
acikcasi ben daha 2 hafta önce thinkpad aldim, ryzen 5 4500u var icinde.

sunun aynisi, 480€ ya aldim almanyada.

www.hepsiburada.com

apu olarak bakinca cok iyi ama oyuna harcayacaginiz zaman ve ne kadar cözünülük istiyorsunuz o önemli. benim icin önemi yoktu ondan iyi benim icin.

youtu.be


ben gecen bi yerde 8600'e canavar gibi bir sey bulmustum.16 gb vs. bence biraz daha arastirin.
dell ve samsung favorilerimden bu arada. hatta ben de bi bakayim.nerede o makine.


turbo sadık
(25.10.20)
Dell in g315 modellerinde ısınma problemi var diyorlar. G515 te hallettilerse alınır


tesadüftür ki link verdiğiniz laptoptan yazıyorum şuan. geçen yıl 5400tl ye satın almıştım. memnunum ama ben ortalama kullanıcıyım. ağır programlar yüklü değil. gamer değilim ve bunun bir gaming laptop olduğunu söyleyemem ama arkadaşlarım çok rahat pubg vesaire oynarsın diyorlar. edit: benimki i7 işlemcili


9kuyruklukedi
(25.10.20)
@bora

6700 çok bence ekran kartsız bir model için, bir tık üstüne çıkınca fiyat 9 bin bandına çıkıyor direkt.

@turbo

Dolar 8 oldu zam geldi, aynı fiyattan olacağına emin misin?

@black holes
@9kuyruk

Bu laptop yeni şu an, 10.nesil işlemci var. Isınma sorunu var mı bilemem. G315 zaten bu, kesin kronik mi sorunu? 10.nesil bu, geçen sene yoktu 9.nesil vardı yani, i7 fiyatı 8600 falandı galiba.


Cesario
(25.10.20)
çok detay bilemiyorum ama elimdeki modelde ısınma sorunu hiç yaşamadım. sağ tıklayınca böyle yazıyor: imgbox.com


9kuyruklukedi
(25.10.20)
www.webdenal.com

bakalim ilk kim hp cok isiniyor diyecek.


turbo sadık
(25.10.20)
@turbo

Gpu mx250, dell'de 1650 var.

Performans olarak çok farkettirir mi acaba.


Cesario
(25.10.20)
en azindan anakartina bakin da ram yukseltebileceginiz bi karta sahip olsun ilerde 16 gb yaparsiniz..catir catir is gorur.

mx250 icin kendini belli eder ama oyle cok cok goze batmaz bence.


turbo sadık
(25.10.20)
(4)

Canımız neden çikolata çeker?

Hiç öyle "vücudun şeker ihtiyacı vs" demeyin.Şu an 1 tepsi baklava yesem de yine de canım çikolata ister. Çikolatanın yeri ayrı. Bağımlılık yapıcı bir madde mi var içinde niye canımız çikolata istiyor, şekerli başka şeyler çikolatanın yerini tutmuyor? Bende tutmuyor sizi bilemem.Not: bu arada çikola
Hiç öyle "vücudun şeker ihtiyacı vs" demeyin.

Şu an 1 tepsi baklava yesem de yine de canım çikolata ister. Çikolatanın yeri ayrı.

Bağımlılık yapıcı bir madde mi var içinde niye canımız çikolata istiyor, şekerli başka şeyler çikolatanın yerini tutmuyor? Bende tutmuyor sizi bilemem.

Not: bu arada çikolata bağımlısı değilim en son ne zaman yediğimi unuttum. Ama birkaç gündür canım deli gibi çikolata istiyor, ama evde yok, olduğu zaman da canım istemiyor.

Not2: adetli günümde değilim, çünkü erkeğim..

Edit: evde nutella var ama istemiyorum, ben ısıra ısıra yemek istiyorum şu an. Ülker çikolatalı gofret bile isteğimi bastırırdı. Öyle aman aman Belçika çikolatası, Swiss chocolate falan arayan zengin lerinden değilim..
Cesario
(24.10.20)
beynin kodlaması, ödül mekanizmasının koşullanması vs. şeker bir nevi uyuşturucudur zira şeker tıpkı uyuşturucuda olduğu gibi dopamin aktivitesini artırır. vücudun ihtiyacı falan da yok bildiğimiz şekere. o ihtiyaç diğer yollardan karşılanıyor zaten dengeli beslenildiğinde.

şu linkte kısa bir yerde geçiyor ama nerede olduğunu araştıramayacağım şimdi (içerik ingilizce)
www.youtube.com


lesmiserables
(24.10.20)
Çıkıp alsana bi tane madem.


antihero
(24.10.20)
Aynı durumdayım özellikle 1 aydır yemeden tek gün geçiremiyorum. Çok fena... Ben bağımlı olabilirim bence.
Tv'de bi doktor şeker bağımlılığı ile çikolata bağımlılığının farklı şeyler olduğunu söylemişti. Çikolata bağımlıları için süte kakao ekleyip içmelerini veya hurmaya kakao döküp yemelerini tavsiye etmişti. Bende işe yarıyor.


megalomaniac
(24.10.20)
çin tuzu


sizofren06
(24.10.20)
(7)

Türkiye ekonomik olarak hangi ülkelere benziyor?

Son senelere kadar asgari ücret 400-450 Dolar iken (zam yapıldığı ayı kastettim 12 ay içinde enflasyonla 400 dolar altına inerdi her zaman) şu an 250 Euro'nun altına düşmüş durumda.İnternetten baktığım kadarıyla Avrupa'da en düşük asgari ücrete sahip birkaç ülkeden biriyiz Arnavutluk vs gibi ülkeler
Son senelere kadar asgari ücret 400-450 Dolar iken (zam yapıldığı ayı kastettim 12 ay içinde enflasyonla 400 dolar altına inerdi her zaman) şu an 250 Euro'nun altına düşmüş durumda.

İnternetten baktığım kadarıyla Avrupa'da en düşük asgari ücrete sahip birkaç ülkeden biriyiz Arnavutluk vs gibi ülkelerle birlikte.

Halkın alım gücünü kıyasladığımız zaman çok rahatlıkla Türkiye'nin alım gücü ve halkın fakirlik oranı birebir olmasa da şu ülkelere benzerlik gösteriyor diyebileceğimiz ülkeler hangileri? Asgari ücret ve nüfusun asgari ücretlilere oranına dayanarak yazarsak güzel olur.

Örnek veriyorum Tr'de asgari ücret 250 Avro ve çalışan nüfusun %50'si asgari ücretli, diyelim Afrika Cumhuriyetinde de asgari ücret 200 Euro ama çalışan nüfusun %20'si asgari ücretli. O zaman Güney Afrika Türkiye'den daha kötü bir ülke diyemeyiz direkt olarak.

Bu değişkenleri de işin içine kattığınız zaman Tr için şu ülkelere benziyor diyeceğiniz ülkeler neler özetle?

Özellikle gezip gördüğünüz ya da yaşadığınız ülkelerden yola çıkarsanız daha güzel olur ya da bizzat araştırdığınız ödev için olur, belgesel ya da programlar olur.
Cesario
(21.10.20)
arjantin


ankara06
(21.10.20)
her geçen gün daha kötü hale gelen tipik bir brics.


alors
(21.10.20)
Bana Ukrayna gibi geliyor. Dışarıdan gelenlere efsane ucuz ama halk boku yemiş durumda.


materyalist imam
(21.10.20)
Ukrayna. Arjantin'e doğru gidiş var. Temel gıda fiyatları böyle artmaya devam ederse Venezüela bile olabiliriz


horowitz
(21.10.20)
Bana gore Venezuella, Nijerya, Kuzey Kore..


@avoiding

Bence oralar olmak için 5 sene daha var.

5 seneki tahmin 1 dolar 32 TL. (yatırım tavsiyesi değildir)


Cesario
(21.10.20)
Bir zamanlar Brezilya ile ciddi parallellik gosteriyordu
Oradaki grafiklerle buradaki grafikler sahiden parallel onlar devaule edince real i cok gecikmez bizim de cbaskani anayasa kitapcigi firlatirdi.
Sonra 2002 de bize Reyiz geldi, onlara lula.
Sonra Gezi parki ayaklanmasi oldu. Orada hukumetin mekanlarini Sivil gostericiler basti.
Bizde 15 temmuz oldu, batinin koltuk ciktigi darbeciler yenildi. Orada yargi darbesiyle hukumet dusurduler. Yerine trump a ve batinin piyasalarina yakin bir rezil diktator geldi.
Azicik yabanci dili olan okumus adamlar kaciyor. Aylarca issiz kalan otomotiv muhendisi bir eski dosta “donmeyi dusunecek misin?” diye sorduydum. “Asia” diye yanitladiydi.
Artik torpilden, yolsuzluklardan, curumeden, akilsiz izansiz islerden Nasil biktilarsa. Umutlari Nasil sonduyse.


viva paulista
(21.10.20)
(10)

Emlakçılar yüzde kaç komisyon alıyor?

100K satışta yüzde kaç alırlar mesela? Olması gereken nedir?
100K satışta yüzde kaç alırlar mesela? Olması gereken nedir?
Cesario
(21.10.20)
2-3 falan alıyorlar


jelly bear
(21.10.20)
benim gördüklerimde hep 2 alıyolar


nahtoderfahrung
(21.10.20)
Yüzde 2 artı onun da %18 KDV si diyor ankaradakiler mesela 900 K lık içe ev satıldı neredeyse 20 K emlakçıya ödeme yapıyor evi alan, ama bazıları pazarlık yapıyor


iwillsee
(21.10.20)
%2 maksimumdur. pazarlıkla rahat %1 yapılır.

@iwillsee

fatura mı kesiyorlarmış da kdv diyorlar?


alors
(21.10.20)
Bi emlakçıda çalışan arkadaşım var, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 alıyorlarmış. Lokasyon ankara


antihero
(21.10.20)
%4 alırlar normalde, alıcı %2 satıcı yüzde %. fakat satıcıdan alamadıkları için, alıcıdan % 2 ile yetinmek durumundalar. gereksiz meslekler :-)


ankara06
(21.10.20)
%2 alıcı, %2 satıcı doğrusu.


roket adam
(21.10.20)
bilgi olsun diye kuzey amerika'da:

ilk $100k - %7-8 (yuh evet)
sonraki $100kler icin %2-3
komisyonu sadece satici oder.


cooperr
(21.10.20)
@alors fatura kesip kesmediklerini bilmiyorum ama şu marka olmuş emlak şirketlerinde bize ev gösterenler hep %2 artı kdv dediler aslında iyi oldu sorduğun madem öyle fatura talep edelim biz de hoş faturanın bir şeye yarayacağı yok da. emlakçılar sinirleniyor ama bu ücretleri vermek hele ki evin değeri yüksekse baya koyuyor


iwillsee
(26.10.20)
eve gitmeden önce en fazla x lira komisyon veririm de işine gelirse


bir soru sorcam
(26.10.20)
(1)

Barter çeki dolandırıcılığı nasıl oluyor?

Sahibinden de biri mesaj attı.%50 keş + %50 barter çeki kabul eder misin,çekle alışveriş yapmıyorum dedim onun yerine fiyat kırarım.Barter çeki nedir nasıldır google'ladım ama hiçbir şey anlamadım, teknik detaylarda boğuldum. Alanın elinde patlayan bir şey galiba.Barter çeki dolandırılığı nasıl bir
Sahibinden de biri mesaj attı.

%50 keş + %50 barter çeki kabul eder misin,

çekle alışveriş yapmıyorum dedim onun yerine fiyat kırarım.

Barter çeki nedir nasıldır google'ladım ama hiçbir şey anlamadım, teknik detaylarda boğuldum. Alanın elinde patlayan bir şey galiba.

Barter çeki dolandırılığı nasıl bir şey, anlaşılır bir dille anlatır mısınız?

O çeki alan kişi paraya nasıl dönüştürüyor?

not: çoğu insana sahibinden de bu barter çeki olanlar dadanıyormuş araba/ev ilanlarına.
Cesario
(21.10.20)
Paraya çevirmen çok zor, belki de imkansız (emin değilim) Ama çekin verildiği barter firmasında işinize yarar bir mal ya da hizmet varsa ona çevirebilirsiniz.

Zaten nakte çevrilen bir şey olsa bu isimle üretilmezdi, karşılığında nakit değil de mal/hizmet olan bir çek bu.

Yani atıyorum o çek karşılığında sistemde olan birinden buğday alabiliyorsundur işine yarar, ya da oto lastiği, ya da çimento. Artık sisteme dahil olup da işine yarayan ne varsa bunlara çevirebilirsin.


John Bloor
(21.10.20)
(7)

Taksi mafyası İstanbul'da taksi sayısının neden artmasını istemiyor?

Bunlar hayırdır Belediyeye kafa tutuyor ve İmamoğlu bir türlü onaylattıramıyor belediye meclisine binlerce yeni taksi ekletmek için?İstanbul'da 20 yıldır mı ne taksi sayısı aynı.Bu taksi plakaları kime ait de mafya gibiler? Kaç para kazanıyorlar, taksi sayısı artsa aç mı kalacaklar yani nedir olay?B
Bunlar hayırdır Belediyeye kafa tutuyor ve İmamoğlu bir türlü onaylattıramıyor belediye meclisine binlerce yeni taksi ekletmek için?

İstanbul'da 20 yıldır mı ne taksi sayısı aynı.

Bu taksi plakaları kime ait de mafya gibiler? Kaç para kazanıyorlar, taksi sayısı artsa aç mı kalacaklar yani nedir olay?

Birçok insan bunlar yüzünden korsana yöneliyor. Geçende ihtiyacım oldu taksi bulamadım. İş-çıkış saatlerinde, yağmurda taksi bulmak imkansız zaten.

Mecbur korsan taksiye yöneliyor insanlar.

Bir diğer sorum da bu korsan taksicilikte kimler para yiyor da sarı taksiler kadar sayıları fazla? Yani devlet denetlese bulur ama resmen izin veriliyor gibi.
Cesario
(20.10.20)
milletvekili, milletvekili akrabaları ve eş dostuna aitler. kısacası yandaş tayfa. korsan taksiyi bulursun da tepesinde taksi yazmıyor ki, teyzemin oğlunu taşıyorum der geçer


nahtoderfahrung
(20.10.20)
2-3 milyonmuş bir plaka


ShadowOfMoon
(20.10.20)
Aslında taksi plakaları şu anki sistemde sürelidir. Yani belli dönemlerde yeniden ihaleye çıkarılması gerekiyor.

Ama tabii ki herkes boşluklardan faydalanarak elden ele plakaları satıyor, kiralıyor devrediyor vs...

Yapılan sözleşmelerin hukuki geçerliliği tartışılır durumda.

www.haberturk.com

Bir de yanılmıyorsam 2015'teki düzenlemede taksi plakası sahibi, taksicilik yapmak zorunda. Yani işi yapacak kişi plakayı alabilir. Tabii ki denetim olmadığından kimse umursamıyor.

Neticede ortada yasal statüsü tartışmalı bir karaborsa var. İnsanlar 2milyona taksi plakası alıyor. Ama mesela bunu devletten almıyor. Kime ödediği belli değil... Bu fiyat neye göre belirlenmiş belli değil. Yasal mı o da tartışmalı.

Baya orman kanunları işliyor.

Şimdi bunu bir düzenlemek istiyorlar. Mesela direkt şoföre belediyeden kiralama gibi bir model konuşuluyor.
Yani adam gidecek belediyeye, ben taksicilik yapacağım diyor. Sınava giriyor. Plakayı süreli olarak kiralıyor. Kimseye de devredemiyor.

TAbii ki milyarlık bir rant var. Kimsenin işine gelmiyor. Düşün bir plaka 3-5 milyona el değiştiriyor. 18000 plaka var şehirde. Rantın büyüklüğünü düşün.

Şimdi belediye dese ki sistemi değiştirdim. Ya da piyasaya 18000 plaka daha çıkartıyorum. Plaka isteyen de gelip benden alacak. Kiralayanların da plakasını elinden alacağım.

Yapabilene helal olsun.


anten
(20.10.20)
Taksi işi başlı başına bir sektör. Kendi içinde bir yapılanması var. Özetle şöyle bir akışı var ;

1)Taksi plakası ortalama 2 Milyon TL civarında el değiştiriyor (git: www.kaletaksi.com)

2)Plaka sahipleri bu plakayı kiraya veriyor. Bu işi yapan bir sürü şahıs veya şirket var, aylık kiraları 8.000 - 9.000 TL civarında.

3)Plakayı kiralayan kişi bir araba satın alıyor, kiraladığı plaka ile birlikte bu arabayı günlük 2 şöföre kiraya veriyor. Şöförler ise yaptıkları cirodan aracın günlük kirasını ve masraflarını ödedikten sonra kalan para kendilerinin oluyor. (Günlük kira ücretini bilmiyorum açıkçası)

Kısacası 2 milyon TL'ye plaka alan adam hiç bir şeye karışmadan aylık 8.500 TL gelir elde ediyor ve plakanın değeri de sürekli yükseliyor. 2 sene önce bu fiyatlar 1.5 Milyon TL civarındaydı mesela. Plaka sahipleri genelde kalburüstü insanlar, bir çok tanınmış ismin (sanatçılar vs..) 1'den fazla taksi plakası olduğunu duymuştum.

Taksi plakası üretilen ve maliyeti olan bir şey olmadığı için fiyatı arz / talep dengesine göre oluşuyor. Yani birisi o plakaya 2 milyon TL ödemeyi kabul ettiği için 2 milyon TL'lik bir değeri var. Yarın belediye çıksa 10.000 tane yeni plaka çıkartacağız dese bunu parayla satamayacağı için (en azından 2 milyon tl gibi bir paraya satamayacağı için) plakın izafi değeri yok olacak. Bu sebeple de mevcut plaka sahipleri bunun önünü kapatmak istiyorlar.


talasas
(20.10.20)
Çünkü inanılmaz bir rant var ve piyasayı elinde tutanlar arpanın azalmasını istemiyor. İmamoğlu olur da bu taksi işini hallederse çok hayır duası alır. Ama adamlarda öyle bir lobi var ki uber, careem vs. hepsinin köküne kibrit suyu döktüler. İktidar bile karşısına alamadı/almak istemedi. O yüzden İmamoğlu'nun işi zor ama başarırsa büyük iş yapmış olur.


halitkin
(20.10.20)
3-4 tane taksi plakası kiralayan büyük galeri var.
Plaka sahipleri bunlara 6-7bin lira aylık ücret karşılığında plakalarını veriyorlar.

Bu galerilerde şöförlere 8-10bin arası aylıkla kiralıyorlar. Basit bir hesapla şöför günde 300-400liranın altına düştüğünde zarar yazıyor. Galerici arkadaşlar mafya olduğu için plakayı ve aracı birkaç güne geri alıyorlar.

Semtin taksicilerinden duyduğum birde galeriler kendilerinden araç kiralama şartı koyuyorlar, yani Fiat Egea veya Hyundai Accent gibi bir aracın olsa bile plaka kiralayıp giremiyorsun. ÖTV indirimli alınan araçlar olduğundan Egea 90-100bin lira aralığında olmasına rağmen galeri bunu da 150-160bin liradan kiralıyor. Tabi birde yıllık 10bin-20bin lira da galerinin hava parası denilen haracı var.

Sonuç olarak bu galeriler oturdukları dükkandan senede trilyondan fazla paralar kazanıyorlar.


Northern Mariner
(20.10.20)
Diyelim senin 5 tane taksi plakan var, ortalama 2 milyon TL'den 10 milyon TL'lik ürün var elinde.

Şimdi piyasada iki katı taksi plakası olursa elindeki her bir plakanın değeri düşecek, belki yarısı olacak. Hop gitti 5 milyon TL. Aynı zamanda bunlardan aldığın düzenli kira da düşecek.


burfak
(21.10.20)

Havalimanı yakınındaki kooperatif hissemi devrediyorum (2+1 daire)

Arkadaşlar bilgi almak için mesaj atabilirsiniz, gerekli bilgileri veririm:Ödemeler: Ayın 15'ine kadar 1500 TL şeklinde İşbankası hesabına EFT oluyor.2+1 daire fiyatı 270 BİN TL. Fakat ben zam gelmeden önce girdiğim için eski fiyattan girdim ve benden devralırsanız daha düşük bir miktar ödeyeceksini
Arkadaşlar bilgi almak için mesaj atabilirsiniz, gerekli bilgileri veririm:

Ödemeler: Ayın 15'ine kadar 1500 TL şeklinde İşbankası hesabına EFT oluyor.
2+1 daire fiyatı 270 BİN TL. Fakat ben zam gelmeden önce girdiğim için eski fiyattan girdim ve benden devralırsanız daha düşük bir miktar ödeyeceksiniz. İnşaatın %70'i bittiği zaman kura çekilip çıkan cepheye göre +/-%15'e kadar şerefiye payı belirleniyor.

Kooperatif yıllık denetimi PKF İstanbul tarafından yapılmakta. Edevlette kooperatif sayfasında da bilgiler çıkıyor yönetim kurulu vs.

İnşaat tahmini başlangış: 2022 Şu an Kanal İstanbul'un çevre raporu onaylanmasını beklediklerinden henüz imar izni yok. 2021 yılı içerisinde izin alıp 2022 gibi inşaata başlamaya planlıyorlar.

NOT: Ben yaşamak için girdim ama 4 sene vs bekleyemem malesef. Eğer yatırımlık düşünüyorsanız sizin için daha iyi olur.

ilan: www.sahibinden.com

Konum: İstanbul Havalimanı yakınında- Eyüp/Akpınar denize yakın.

FİYAT: 100.000 TL'ye devrediyorum arkadaşlar. Kooperatife sıfırdan girseniz 270 bin ödeyecekken 100Bin'e benden devralırsanız 240BİN ödemiş olacaksınız. (şerefiye payı hariç)
Cesario
(17.10.20)
(4)

Son günlerde unutkan ve dikkatsizim?

Yaşım 27. Alzaymır başlangıcı yoktur diye düşünmek istiyorum.Son 4-5 gündür inanılmaz derecede unutkan ve dalgınım.-İstisnasız her evden çıkarkan maskemi unutup tekrar geri dönüyorum aşağı indikten sonra.-Telefonu koyduğum yeri unutuyorum evde arıyorum.-Bugün evden çıkmak için giyinirken üzerimde ce
Yaşım 27. Alzaymır başlangıcı yoktur diye düşünmek istiyorum.

Son 4-5 gündür inanılmaz derecede unutkan ve dalgınım.

-İstisnasız her evden çıkarkan maskemi unutup tekrar geri dönüyorum aşağı indikten sonra.
-Telefonu koyduğum yeri unutuyorum evde arıyorum.
-Bugün evden çıkmak için giyinirken üzerimde ceket vardı, gömleği değiştirirken ceketi geri gardıroba asmışım farkında olmadan. Yeni gömleği giydikten sonra ceketimi arıyorum nerede diye sonra astığım aklıma geliyor.
-Az önce telefonu kolonya ile silmek için mutfağa gittim çünkü orada. Havlu peçeteyi alıp odama dönüyorum silmek için ama kolonyayı aldığımı unutuyorum mutfaktan.

Bunlar gözüme çarpan ve hatırladıklarım ve yazmadıklarım da var. Artık gözüme batmaya başladı. Gün içinde böyle unutkanlıklarım artmaya başladı.

B12 vitaminim yerinde daha 1 ay önce baktırdım.

Nasıl kurtulabilirim bu unutkanlık ve dikkatsizlikten?

Son 2 aydır aşırı derecede yorgunluk vardı, o geçti bunama başladı.

NOT: alkol ve sigara kullanmıyorum.
Günde en az 6 saat de uyuyorum..

Ferritin oranım:37 ref(22-275)
Cesario
(16.10.20)
şekeri bırak cin gibi olursun. çok samimi söylüyorum.


olutaklidi
(16.10.20)
@olutaklidi

Şeker tüketimi ne demek?

Çayı şekersiz içmek, meşrubat tüketmemek vs ise şeker tüketimim az diyebilirim.


Cesario
(16.10.20)
hayır basit karbonhidrat da dahil. glisemik endeksine göre kana daha yavaş karışan kaliteli karbonhidrahlar tüketmelisin. bakliyatlar gibi. onu haricinde ekmek makarna poğaça vs de kan şekerini hızlı dalgalandırıyor. insanı hantallaştırıyor benim deneyimim.


olutaklidi
(16.10.20)
B12 500 600 seviyesinde tut. Beyin sisi de olabilir sendeki.


mobydick
(17.10.20)
(1)

Kooperatifte fiyat artışı olunca, devrederken fiyatı nasıl belirlemeliyim?

Arkadaşlar 70 bin ödeme yapıldı. 210 bin için anlaşılmıştı toplamda. Fiyat artışından etkilenmiyoruz ama yeni üyeler 270 bin için el sıkışıyor, 60 bin TL zam geldi.Devrederken kalan borcum üyeye geçecek 210 bin TL üzerinden yani.Peki ben devretmesem 270 bin ödeyecek olan bu kişiye 70 BİN TL ödediğim
Arkadaşlar 70 bin ödeme yapıldı. 210 bin için anlaşılmıştı toplamda. Fiyat artışından etkilenmiyoruz ama yeni üyeler 270 bin için el sıkışıyor, 60 bin TL zam geldi.

Devrederken kalan borcum üyeye geçecek 210 bin TL üzerinden yani.

Peki ben devretmesem 270 bin ödeyecek olan bu kişiye 70 BİN TL ödediğim miktar + kaç TL extradan para talep edebilirim, ideali kaç olur?

100.000 TL'ye devrediyorum desem yani 240.000 TL ödemiş olacak totalde.

Kaç TL dersem karşı tarafın aklına yatar ve devralır? 95 Bin TL'ye ben tamamım. Hadi olsun 90 BİN. Çünkü döviz bozdurup girdiğim için 20-25 bin TL zararım var 70 bin TL'ye devredersem.

BONUS: Karlı satış yaptığım takdirde ödeyeceğim vergi nasıl olacak?
Cesario
(16.10.20)
100'e devret. çünkü senden devraldığından totalde 270 yerine 240 ödemiş olmanın avantajını ve senin taksitlerin daha az miktar olduğu için taksitlerde ödeme kolaylığı yaşayacak kişi. 100'den aşağıya inmezdim ben. pazarlık teklif ederse de, 2.saydığım az miktarlı taksik avantajını hatırlat.

vergi konusunda en ufak fikrim yok


avatar is back
(16.10.20)
(12)

Dünya koronadan kırılırken Türkiye 1600'e nasıl sabitledi?

Avrupa uçmuş, Fransa vs günlük 10K vaka var.Anasını satayım metrobuste ayakta bile yer yok tıklım tıklım ama maşallah 1600 vaka max, hatta İstanbul'da koronadan en son geçen ay ölüm olmuş. SORU: koronayi durdurmayı nasıl başardık 1600'e sabitlemeye?SORU2: Açıklanan rakamları en az 10la çarpın diyorl
Avrupa uçmuş, Fransa vs günlük 10K vaka var.

Anasını satayım metrobuste ayakta bile yer yok tıklım tıklım ama maşallah 1600 vaka max, hatta İstanbul'da koronadan en son geçen ay ölüm olmuş.

SORU: koronayi durdurmayı nasıl başardık 1600'e sabitlemeye?

SORU2: Açıklanan rakamları en az 10la çarpın diyorlar ya, yarın açıklanacak gerçek rakamları kaç ile çarpmamız gerekiyor?

SORU3: Fransaya yine sokağa çıkma yasağı gelmiş. Bizde de olur mu? Turizm mevsimi de geçti zaten, oteller kazandı.

BONUS: Doları neden sabitleyemiyoruz hile hurda ile? Ne bileyim Saddam gibi sahte Dolar basıp borcumuzu ödesek? Hangi ülke savaş açabilir bizim gibi güçlü ülkeye bu sebepten? Biz Irak değiliz ki? Neden ekonomide bu tarz Ali Cengiz oyunu yapamıyoruz? Neden buna kafamız basmıyor ya da beceremiyoruz?
Cesario
(14.10.20)
Valla ben ana soruyu anlamadım. Daha doğrusu niye böyle bir soru sorduğunu anlamadım çünkü cevabını zaten soru 2 de vermişsin. Soru 2 de zaten direkt retorik bir soru ona da cevap vermeye gerek yok.

Soru üçe gelirsek, yine haftasonu olacak biçimde gelebilir de bence düşük olasılık artık o.


cevap1 : eu ile zaten bağlar koptuğu için sağlık bakanlığı da sallamıyor artık WHO gibi kuruluşları. yani WHO'ya doğru bilgi versen de yanlış bilgi versen de adam seni silmiş zaten ziyaret edilebilir ülkelerden. o sebeple bari verileri saklayalım manipüle edelim iki-üç turist gelsin diye 1600e sabitlendi.

cevap2 : en az 20 ile çarp sen. yarın da işte ilerde kendilerini savunmak için bir açıklama yapıcaklar.

cevap3 : ekonomi sokağa çıkma yasağını kaldırmaz.

bonuscevap : doları sabitlediler zaten bir dönem ama senin elindeki kaynak belli. sen şimdi dolar 3TL kardeşim desen yarın karaborsada dolar en az 15TL olur. önünü alamazlar.
kaç yıldır sanayideyim ben daha TL ile iş yapan görmedim. aldığın nefes bile dolarla.


okulların açıldığı bir ortamda sanmıyorum artık sokağa çıkma falan


omonia
(14.10.20)
@duyurukullanicisi

Nüfusu 5-10 milyon olan ülkeler bile 3-5K vaka var Avrupada günlük.

Biz de 3-5 bine sabitlesek daha inandırıcı olmaz mıydı?


Cesario
(14.10.20)
buradan cikarilacak 2 sonuc var;
1 bir sekilde bu virus turk insanina bulasmiyor/ onlemler yeterli oldu.
2 hukumet hasta sayisini manupile ediyor gunluk bulasma 10 binlerce ama olum sayisi cok az, bu durumda corona korkuldugu gibi cooook ciddi bir hastalik degil.
Sec begen al.


bluewhale
(14.10.20)
@j r r tolkien

Nasıl başardılar derken yani nasıl başardılar gerçekten,

Ben şimdi pozitif çıksam ama semptom göstermesem rakamlara dahil edilmiyor muyum? Benim başım kel mi?

Corona vakası olarak kabul edilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor bunu merak ettim. Elbet vardır kriterler.


Cesario
(14.10.20)
ne fark eder? senin söylediğin rakama inanmayanlar zatem fetöcü, vatan haini.

türkiye'de daha sayısını bilmediğin suriyeli var. nasıl 1600-3000-5000 diyeceksin diye sorar belçikalı sana.

o sebeple bakan istediği sayıyı söyleyebilir. itiraz edeni de istediği gibi suçlayabilir.

2-3 yıl sonra 2020 ölüm rakamlarına baktığımızda anlayacağız tabloyu. kaç mezar var vs.


vaka sayıları falan çok umurlarında değil çünkü, şu ortamda en önemli şey ekonomi. sokağa çıkma yasağı gelmez çünkü ekonomi bunu kaldırmaz insanlar işsiz ve parasız.

hesap çok basit aslında; ölüm oranı max %10 olsa ki o kadar değil, en fazla 8 milyon kişi ölür,e ülke zaten çok kalabalık olmuşuz 80 milyon, 10 milyonu ölse ne olacak ki geriye kalan 70 milyon her türlü bize yeter. Ahanda hesapları düşünceleri aynen budur, ne eksik ne fazla. biz vatandaş olarak raporlardaki sayılardan ibaretiz onlar için, insan olarak hiç bir değerimiz yok. ölen ölür kalan sağlar bizimdir, mantık bu.

Herkes kendi önlemini alıp kendini korumak zorunda, nasıl olsa sağlık hizmetleri ücretsiz devlet bizi tedavi eder diyerek güvenmeyin hiç. Yarın öbürgün yoğun bakımlar dolup yatak bulunamadığında git evde dinlen diyerek ölüme gönderecekler hepimizi.

Parası olana sorun yok, şimdiden özel hastanelerde parasıyla yoğun bakım odaları kiralanmaya başlandı, adamlar ev kiralar gibi aylık ücretini alarak yoğun bakım yataklarını rezerve ediyorlar. Bu ülkede paran varsa insansın paran yoksa sadece bir oy.


zikardo
(14.10.20)
- kim söylemiş 1600 e sabitlendiğini. ben inanmıyorum sen inanıyormusun?
- çarpım katsayısını kimse bilemez. herkes uyduruyor bi tarafından. gerçek sayıyı bilen katsayıda bilir.
- olabilir. kazanan kazandı.
- yakalarlarsa saddamdan beter yaparlar. sen evinde sahte para basıp piyasaya sürebiliyor musun. hadi yaptın, yakalanırsan öpmezler mi?


morcivert
(14.10.20)
toplu cevap: ilk başlarda etrafımda hiç vak'a yoktu. kısıtlamaların etkisi sanırım ve ben de haziran ayına kadar istanbul dan uzaklaştım. ama şu an etrafım vak'a dolu. ben de 3 hafta önce ateşlendim ve covid teşhisi kondu. ayakta hafif atlattım. ilk aylarda eski işyerinden 35-40 yaşlarında bir arkadaşım yoğun bakıma alınarak atlattı, yalnız şu an etrafımdaki vak'alar hep hafif atlatıyor. çok büyük tesadüf değilse virüs zayıfladı sanırım. günlük vak'a sayısı bence de çok çok daha fazla. hastane kapasitesi yeterli olduğu sürece kısıtlama gelmeyecek muhtemelen.


surprise
(14.10.20)
Bonus cevap; dolari 8’e sabitleyecekler iste. Bugun yarin sabitlenir. Biraz sabir


exlibris
(14.10.20)
Korona için cevap -
Allahın hikmetine akıl sır ermez. Ermişler koruyor. Yada sayılar sayı değil.

Dolar için cevap-
Bu kadar sabitlenebiliyor.Adamlar daha ne yapsın . Bundan sonrası Bak dalgana kardeş kurudur(sabit kur) .

Sahte dolar basıp ne yapacaksın. Fuhuş aleminde mi kullanacaksın ? Kokain mi alacaksın ?
O saatten sonra kimse seninle ticaret yapmaz. Ambargo nedir . Nasıl yenilir onu öğrenirsin.


ycaycayca
(15.10.20)
(3)

Blu Tv kullananlara soruyorum?

Üyeliğim yok bakamıyorum.The walking dead 10.sezon 17.bölüm gözüküyor mu?https://www.blutv.com/diziler/yabanci/the-walking-deadŞu sitede https://www.diziris.com/the-walking-dead-10-sezon-17-bolum-fragmani/10 ekim saat 20'de yayınlanacak yazıyor da.Gerçek mi peki? imdb'de hiçbir şey gözükmüyor da. es
Üyeliğim yok bakamıyorum.

The walking dead 10.sezon 17.bölüm gözüküyor mu?
www.blutv.com

Şu sitede www.diziris.com

10 ekim saat 20'de yayınlanacak yazıyor da.

Gerçek mi peki? imdb'de hiçbir şey gözükmüyor da. eski haber mi merak ettim.
Cesario
(09.10.20)
en son 10 16 eklenmiş


lcha
(09.10.20)
17 daha yayınlanmadı. 17 ne zaman yayınlanacak belli de değildi en son.

16 5 ekimde yayınlandı sanki 17 nin 10 ekimde yayınlanma ihtimali az ama hadi inşallah.


ozdek
(09.10.20)
@Icha

@ozdek

yayınlanmadı ama blu tv'de 10 ekim'de yayınkanacak diye bir ilan var mı?


Cesario
(09.10.20)
(3)

Joe Biden seçilince neden Tr'de Dolar fırlayacak diyorlar?

Zaten fırlayacak da bir kılıf mı uydurmaya çalışıyorlar şimdiden? Biden seçilince ne olacak bu arada? Yabancı sitelerde de yazıyor Biden seçilirse TL'nin ruhuna el-fatiha diye. Bidon kafa seçilince atom bombası falan mı atacak tepemize neden TL artacak daha hızlı, ne kararlar alacak, tweet atarak mı
Zaten fırlayacak da bir kılıf mı uydurmaya çalışıyorlar şimdiden?

Biden seçilince ne olacak bu arada? Yabancı sitelerde de yazıyor Biden seçilirse TL'nin ruhuna el-fatiha diye.

Bidon kafa seçilince atom bombası falan mı atacak tepemize neden TL artacak daha hızlı, ne kararlar alacak, tweet atarak mı saldıracak ekonomimize?

BONUS: Trump'a oy verenler neden çomar oluyor?
ANKET: Kime oy verirdiniz ABD vatandaşı olsanız? Aramızda olan varsa kime verecek?
Cesario
(09.10.20)
kılıf +1
biden yaklaşımı çok net, erdoğan düşmanı denebilir gerçi başkandan ziyade abd derin devleti daha çok yön veriyor. buradaki gibi dediğim dedik olmuyor.

çomarlık vs türkiyede nasılsa dünyada da aynı


basond
(09.10.20)
Biden sürekli Türkiye karşıtı açıklamalar yapıyor. Ayasofya'nın cami olmasına kesinlikle karşıydı. Sene başında da birkaç demeç vermişti ama hatırlamıyorum. Zamanında Türkiye'ye ambargo uygulatan dört senatörden biriymiş.

Trump deli çünkü. Meksika'ya duvar öreceğim diyor, Chinese virus deyip duruyordu en son yine bunun hesabını Çin'den soracağız diyor. Adam ırkçı yani. (Çin konusunda görüşlerine katılıyorum. Önemli olan virüsün çıktığı yer olması değil zamanında örtbas etmeye çalışmaları.)

ABD vatandaşı olsam muhtemelen oy bile vermezdim. Temel hak ve özgürlüklerime sahibim ve kim gelirse gelsin bunlara sahip olmaya devam edeceğim. O bu şu beni çok ilgilendirmezdi.

Trump'ın kazanmasını isterim bu arada. Orta Doğu'ya demokrasi götürmemiz lazım kafası yok adamda. ABD ile ilişkilerimizin Trump seçilirse Biden'a göre daha iyi olacağını düşünüyorum.

Şimdi Trump'a kırsal kesimlerden daha çok oy gidiyor. Redneck dediğimiz tipler hep Trump'a atıyor. Bunlar da bizim ülkenin çomarı bildiğiniz. Yukarıda yazdım mesela ırkçılık vs gibi daha birçok sebep yüzünden insanlar Trump'a oy atmak istemiyor.


Arkadaşlara katılmakla birlikte, direkt etkisi şöyle olacak:

CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act)

ABD'deki bu kanunda 11 farklı yaptırım var. Bunlardan başkanın seçeceği 5 tanesi uygulanıyor. Biden de en canımızı acıtacak yaptırımları seçecek.


stewie
(09.10.20)
(4)

Sizce benim durumum kronik mi olarak değerlendirilir? (akciğer)

İşe dönüş muayenesine gireceğim haftaya. Kronik hastalığı olanları pandemiden sonra çalışabilir diye rapor veriyorlarmış mevzuata göre bakanlıktan gelen. Arkadaşım crohn hastalığı yüzünden mesela çalışamaz dediler pandemide bağırsak hastalığı. E-nabızdan girip kontrol ediyorlarmış hangi hastalıkları
İşe dönüş muayenesine gireceğim haftaya. Kronik hastalığı olanları pandemiden sonra çalışabilir diye rapor veriyorlarmış mevzuata göre bakanlıktan gelen. Arkadaşım crohn hastalığı yüzünden mesela çalışamaz dediler pandemide bağırsak hastalığı.

E-nabızdan girip kontrol ediyorlarmış hangi hastalıkları geçirdin, ilaç kullanıyor musun vs diye.

2015'e kadar geriye gidiyor enabiz kontrol ettim.

Ben 2011'de verem geçirdim. Bunu söylemicem. Ama askerlik için muayene olurken 2017'de sistemde akut bronşit, amfizem (solunum bozukluğu yapmamış) ve bronsektazi yazıyor, bu sebepten muaf oldum.

Kullandığım herhangi bir ilaç ya da aktif bir hastalığım yok.

Sizce benim durumum kronik ya da riskli olarak mı değerlendirilir işte çalışmak için?
Cesario
(07.10.20)
Sözlük'ü okumuşsundur, bronşektazi hakkında şöyle böyle diyorlar. Geçmişler olsun bu arada.

Bence sana da rapor vermeliler. Umarım verirler. Ama işte bakanlığın sağı solu belli olmaz.


muhayyer divan
(07.10.20)
Bakanligin kriterlerini ben de anlamiyorum. 5 yil once acik kalp ameliyati olup 3 damara degisen, astim hastasi olan ve tansiyonu olan babama kronik hasta raporu vermediler. Hepsi icin de ilac kullanıyor. Aile hekimi de vermeleri lazimdi dedi uni hastanesinde ugrastik vs alamadik. Ama 2 sene once daha hafif bi kalp ameliyati olan arkaadsina cikti rapor.


hindistan cevizi
(08.10.20)
@muhayyer

Çalışmam lazım. Zaten adam kovmaya yer arıyorlar. Vermesinler rapor falan.

@hindistan cevizi

Peki kronik olarak kabul edilince ne oluyor? Pandemi dönemi haricinde soruyorum.

Malulen emekli falan olmaya mı yarıyor?


Cesario
(08.10.20)
@cesario babam devlet memuru benim eger rapor alabilseydi idari izinli sayilabilmesi kolaylasicakti ve bazi zorunlu etkinliklere katilmak zorunda kalmiycakti isle ilgili. Pandemi haricinde de aldigi rapor sadece kullandigi ilacı eczaneden almasinda kolaylik sagliyo extra uzman doktora yazdirmasi gerekmiyo her seferinde.

Yok malulen emeklilik icin cok daha agir kosullar var.


hindistan cevizi
(08.10.20)
(1)

Silah ruhsatı için heyet raporundan ret yemek?

"Maluliyet" diye mi yazar raporlar kısmında e-nabız'da?Tabanca almıyorum sakin olun.. Maluliyet yazan bir rapor var e-nabızda ama o tarihte aldığım bir maluliyet yok askerlik için. Niye öyle yazıyor bilmiyorum.İşe dönüşte muayene var hekim tarafından. Her şeyi didik sorguluyormış.Bu maluliyet nedir
"Maluliyet" diye mi yazar raporlar kısmında e-nabız'da?

Tabanca almıyorum sakin olun..

Maluliyet yazan bir rapor var e-nabızda ama o tarihte aldığım bir maluliyet yok askerlik için. Niye öyle yazıyor bilmiyorum.

İşe dönüşte muayene var hekim tarafından. Her şeyi didik sorguluyormış.

Bu maluliyet nedir sen hayırdır dese "ruhsatlı silah için başvurdum ama maluliyet verdiler" desem yer mi? Maluliyet sebebini görebilir mi rapor kodundan? E-nabızdan göremiyorum ben nedenini.

SORUM: Özetle ruhsatlı silah için heyetten olumsuz karar çıkan birinde "maluliyet" mi yazar?
Cesario
(04.10.20)
tarihi yok mu raporun? sen o tarihte ne için başvuru yapmıştın da rapora maluliyet yazmışlar?

ruhsat için verilen raporda "silah ruhsatı alabilir" ya da "..alamaz" ibaresi olur. maluliyetin konuyla alakası yok. zaten o kadar dikkatli inceliyorsa doktorun bilgisi daha fazladır bu konularda. yiyeceğini sanmam.


hadsafhada
(04.10.20)
(14)

Votka içenlere soruyorum, genel olarak alkol içenlere aslında sorum?

Nasıl içiliyor bu içki?Bardağın kaçta kaçında votka, diğer yarısı aroma (meyve suyu) vs olmalı?Geçende arkadaş ikram etti de, yarısına kadar koydu, dedim napiyosun sen, bu kadar fazla koyulmaz buna. Neyse: boğazımdan mideme kadar yanarak geçti. 2 yudum aldım, dedim bir daha içeni şey etsinler böyle
Nasıl içiliyor bu içki?

Bardağın kaçta kaçında votka, diğer yarısı aroma (meyve suyu) vs olmalı?

Geçende arkadaş ikram etti de, yarısına kadar koydu, dedim napiyosun sen, bu kadar fazla koyulmaz buna.

Neyse: boğazımdan mideme kadar yanarak geçti. 2 yudum aldım, dedim bir daha içeni şey etsinler böyle iğrenç bir şey ağzıma koymadım daha önce.

Midesiz misiniz nesiniz, nasıl içiyorsunuz kolonya gibi alkolleri yav, ne zevk alıyorsunuz? Çakmağı çaksam havaya uçar, nasıl su gibi içiyorsunuz.

SORU2: Votkaya kezzap, kolonya gibi acı diyen biri nelerden uzak durmalı? Rakı, viski, likör, konyak, cin vs. Bunlar da içerken kezzap gibi yakıyor mu boğazı, mideyi?

Soru3: Șampanya ya da şarap da boğazdan mideye kadar yakarak mı iniyor? Hiç tatmadım çünkü. 300 papel verip içemezsem acırım paraya. Yoksa ona göre ateistim ama tövbe edicem sigara gibi tadına bile bakmadan.

Millet su gibi içiyor da, fen dersindeki etil alkol gibi anasını satayım..
Cesario
(25.09.20)
Votkayı ben shotlar halinde içiyorum sek olarak. Bir kokteylin yarısına kadar votka koysaydım beğenmeyebilirdim muhtemelen. Tadından ziyade verdiği hissi seviyorum.

Diğerleri hakkında bir yorumda bulunamam, damak tadıyla ilgili. Ben viskiyi, cini, şarabı severek içiyorum.


ben de aynı şekil, insan alışkın olmayınca hepsi acı zehir gibi. biraz meyveli şarap içebiliyorum diğerlerine göre daha az acı :) meyveli şekerli kokteyl deneyebilirsin, dediğim gibi geri kalan her şey zehir.


rose parks
(25.09.20)
votka sek içilir. shot içilir. sarhoş olmak için içilir. lezzeti için içilmez.

sen böyle meyve şarapları var onlardan al iç bence. geçen bi böğürtlen şarabına denk geldim şerbet gibi içtim.


alperz
(25.09.20)
Güzel votka sek içilir+1.
Misal russki standart (iyi bir votkadir. zevkler ve renkler tartisacak durumda degilim).Kötü votka tadi belli olmasin diye meyve suyu ile boca içilir.

Dediklerinden hiçbirini içerken bu ne ya demiyorum. Ama eşim icemez misal viski, brandy falan. Kişiden kişiye değişir.

Sarap ve şampanya alkol orani az oldugundan sizde öyle bir etki bırakması zor. Yoksa su gibi gidiyor ikisi de ki bu sebepten yemekle içiliyor çoğu zaman. Yoksa öyle olsa yüksek alkol ile yemeğin butun tadini alir götürür (bkz raki).


logisticsmanager
(25.09.20)
votkayı buzluğa koyup sek shot atabilirsiniz.

canınız nasıl istiyorsa öyle içersiniz aslında. genelde ben 1/3 votka 2/3 meyve suyu ya da redbull. votka redbull tatlıdır güzeldir.


fezagezgini_4
(25.09.20)
İyi votkaların aslında kendine göre güzel bir lezzeti oluyor. Boğazı fazla yakmadan su gibi akıyorlar. Ucuz votkalar kolonya gibi oluyor. Denedikçe fark ediyor insan


Soru 1: iyi vodkalar (belvedere, grey goose, beluga vs) sek içilebilir ama bir aroması olmadığı için bir tad da beklememek lazım (alkol tadı dışında). Bununla birlikte bu vodkaların aromalı çeşitleri de mevcut. bu arada ruski standart iyi bir vodka değil. Ayrıca vodkayı enerji içeceği, kızılcık suyu gibi aromatik içkilerle karıştırabilirsin. 1 ölçü vodka, 2 ölçü de onlardan.

Soru 2: Bahsettiğin yelpaze çok geniş. Likörler genel olarak rahat içimlidir. Cin isi genelde sek içilmez ama bazı aromatik cinler içiliyor. Cin dediğin zaten bir nevi aromalı vodka. Rakı zaten bildiğin gibi. Viski ve konyak zinhar sek içilir ama bunlar da serttir. Vodkayı sek içemiyorsan bunları da içemezsin denilebilir.

Soru 3: şarap ve şampanya kolay kolay yakmaz. Belki kekremsi bir tad bırakır ağızda hepsi bu.


giovanne
(25.09.20)
votkacıyım. 1/2 fazla. başlangıç seviyesi için 1/4, ileri seviyeler için 1/3 önerebilirim. kafa bulmak istemiyor ama alkol de alayım diyorsanız 200 ml bardağa 1/10 olacak şekilde bile koyabilirsiniz. 20 ml votka yapar yaklaşık 8 ml alkol alırsınız. bu da aynı miktarda biraya eşit olur. yani bira içmiş gibi olursunuz ama içimi hafif ve gerçekten lezzetli olur.
ona göre oranı arttırarak deneyebilirsiniz.
russanız votka sek içilir tabi. ama benim öyle şekil dertlerim yok.


ozdek
(25.09.20)
Pahalı ama grey goose alıp, dondurucuya atarsan lıkır lıkır içebilirsin.

Veya herhangi bir votka/cin'i shot yapar gibi iç. Ama içmeden önce ağzına bi dilim mandalina at. Ohh sabaha kadar içersin


owaki
(25.09.20)
Cin tonik ve yanına hafif bir meyve salatası dene. Daha gazoz gibi içersin. Kinin seversen tabii:)


votka 40-50 volümlük saf alkoldur. meyveden damatılmışsa o meyvenin adıyla anılır.
saf olduğu için illa ki yancısıyla içilmesi gerekir. yancı yarı yarıya konulur.
limon, elma suyu iyidir. cola ile kesinlikle olmaz.
saf olduğu icin seyreltilmiş hali 20 volüme dek düşer ve sorun olmaz.
şampanya + şarap 12-18 volüm arasıdır fermente içkidir ve probiyotik sayılır.
normal ölçülerde içerseniz faidelidir.
45 volüm içtiyseniz demek ki halinizi harab etmiştir.


ankarakecisi
(25.09.20)
Soruyu kabaca okudum. Votka boğazını yaktıysa dandik votkadır. Viski de öbürleri de.

Ben Rusyada, Ukraynada takılırken önüme konan votkaları hatırlıyorum da su gibi yumuşaktı. İyi içki rahat içimlidir bunu bilir bunu söylerim.


heidi'nin dedesi
(25.09.20)
benim ayıkken sek olarak tahammül edebildiğim içkiler bira, şampanya ve şarap. o son saydıkların vodka veya rakı gibi yakmaz. tada alışık olmadığın için muhakkak rahatasız edecektir en başta ama ağır gelmez o kadar. çok içen birisi olmamakla birlikte saydıklarının hepsini denemişimdir sanırım. yok aga vodka ve rakı cidden başka bir şey. ben FİSKİ, konyak vs. içebiliyorum mesela ama vodka yok, ya bi şeylerle karıştırıcam ya da şat atıcam. şat atıyosam da tadını, kokusunu vs. bastırmak için 50 çeşit yiyecek lazım yanına. sevemiyorum.


der meister
(25.09.20)
Bardakta iyi votka olmalı. Başka hiçbir şeye gerek kalmıyor o varsa. Ben de ilk Polonya'ya gittiğimde fark etmiştim. Hiç öyle yakan, mide bulandıran bir şey değil. İyi işçilik gerektiren bir içki.

Soru 3, hayir, hayir ve hayir! Ekşilik, acılık abartılı hallerdeyse, kötü yapılmıştır şarap. İyi şarap bulamayacaksanız, içmemek en iyisi. Kafanızda kötü yer etmesin. İyi bir el işçiliğinden geldiğine eminseniz, başlayın derim. Ancak 300 papel ile şampanya olmaz. Vintage şampanyası en az 70 Euro civarında. En çöpü, en endüstriyel yapılmış non-vintageleri 35-40 Euro civarında.


buf-e kür
(25.09.20)
(1)

Borsada bir hissenin halka açıklık oranı %0,54'ten %5'e çıkarsa?

Elimde böyle bir hisse var. BİST diyor ki arkadaşım 1 ocak'a kadar %5'e yükselteceksin yok öyle 3 kuruşa 5 köfte geçti o devir..O zaman hissenin fiyatı çakılmaz mı piyasada bolluk artacağı için?Ve benim elimdeki lot sayısı bölünerek mi çoğalmış olacak nasıl olacak? Nasıl etkilenir bundan lot sahiple
Elimde böyle bir hisse var. BİST diyor ki arkadaşım 1 ocak'a kadar %5'e yükselteceksin yok öyle 3 kuruşa 5 köfte geçti o devir..

O zaman hissenin fiyatı çakılmaz mı piyasada bolluk artacağı için?

Ve benim elimdeki lot sayısı bölünerek mi çoğalmış olacak nasıl olacak? Nasıl etkilenir bundan lot sahipleri?

Anlayan bir anlatırsa sevinirim.
Cesario
(22.09.20)
Özünde aslında dediğin gibi, ancak spekulasyona cok acık bir durum bu. Muhtemelen o şirketler 1 ocaga kadar falan bunu yetiştiremeyecek ek süre isteyeceklerdir diye düşünüyorum. şirketler fiili dolasım oranını artırmak icin ya ikincil halka arz yaparlar, ya da dolasımda olmayan paylarını da piyasaya verirler bunun icin de genelde piyasa fiyatını yuksek tutmaya bakarlar. Eğer sozkonusu sirket kamu sirketi ise gercek değeri üzerinden de arz fiyatı belirlenebilirken, genelde piyasa degeri ,defter degeri vs gibi unsurlar referans olarak alınabilir. Yakın dönemde aselsan ikincil halka arz yapmıştı. o dönemki fiyat hareketleri vs belki size bir fikir verir. Bol kazanclar.


primetime
(22.09.20)
(6)

Covid testi hatalı olabiliyor diyorlar ya?

Negatif çıkanlar için genelde diyorlar, yanlış olabilir içim rahat etmedi tekrar yaptırsam mi diye.Sorum: Peki testte pozitif çıkıp aslında negatif olan var midir? Bu sebepten gereksiz yere ilaç kullanan, tedavi alan vs?
Negatif çıkanlar için genelde diyorlar, yanlış olabilir içim rahat etmedi tekrar yaptırsam mi diye.

Sorum: Peki testte pozitif çıkıp aslında negatif olan var midir? Bu sebepten gereksiz yere ilaç kullanan, tedavi alan vs?
Cesario
(20.09.20)
hatali cikabiliyorsa ikincisi de hatali cikabilir. pozitif cikana kadar test mi yaptiracaksin?


baldur2
(20.09.20)
pozitif çıkarsa hata olabileceğini sanmıyorum. Çünkü PCR testinde virüsün veya bakterinin RNA'sına bakılıyor. Olmayan bir şeyi var olarak göremezler. Bundan dolayı negatif olup da pozitif çıkan biri olacağını sanmıyorum. Daha detaylı bilgisi olan yeşillendirsin.


Cichard
(20.09.20)
@baldur2

2.durum hiç konuşulmuyor o yüzden sordum. Yani pozitif çıktım acaba negatif olabilir mi, yanlış mi gösteriyor diyeni hiç görmedim.


Cesario
(20.09.20)
aslına bakarsanız pozitiflerin hatalı olma olasılığı çok daha yüksek siz bakmayın ekşiye veya ana akım medyaya. çünkü pcr testinin muciti bu hastalığın tanı amacıyla kullanılamayacağını sadece araştırma yapmak için kullanılabileceğini ve vücuda hiçbir zararı olmayacak kadar kalıtım parçasında dahi pozitif verebileceği ve kişinin kesinlikle ne hasta ne de bulaştırabilme yeteneğine sahip olduğu ifade ediliyor.

www.virusmyth.com
www.creative-diagnostics.com
telegra.ph


sting
(20.09.20)
Şu aralar çok yoğun çalışan doktor bir arkadaşımla konuştum, testlerin güvenilirliği ile ilgili sordum bana şunu söyledi :

Eğer negatif çıktıysa bu net bir sonuç değil, hatalı bir test olabilir.
Eğer pozitif çıktıysa korona testiniz doğrudur, virüs kapmışsınızdır.


burka
(20.09.20)
antalyaspor'lularda testin pozitif çıkıp sonradan hemen arkasından yapılan ikinci testin negatif gelmesi...


alicandan
(20.09.20)
(9)

Taze Kuru Gıda'nın borsada 5 TL'den 445 TL'ye çıkması 5 ayda?

https://www.tazekuru.com/Nasıl mümkün oluyor ya bu.Hayatımda duymadım bu firmayı 170 TL'ye yükseldiği zaman duydum. Yaklaşık 2 haftadır takip ediyorum, her gün %10 tavan kapatıyor hisse.5 ay önce 1000 TL yatırsam şu an 111.000 TL param olmuştu altıma bir araba çekerdim.Kimler önceden biliyor böyle ç
www.tazekuru.com

Nasıl mümkün oluyor ya bu.

Hayatımda duymadım bu firmayı 170 TL'ye yükseldiği zaman duydum. Yaklaşık 2 haftadır takip ediyorum, her gün %10 tavan kapatıyor hisse.

5 ay önce 1000 TL yatırsam şu an 111.000 TL param olmuştu altıma bir araba çekerdim.

Kimler önceden biliyor böyle çıkacağını yatırım yapıyor daha yolun başında, zengin oluyor?

BONUS: Kentçiler burada mı? Gelin dertleşelim..
Cesario
(15.09.20)
Spekülasyon işte. Başka bir açıklaması yok.


roket adam
(15.09.20)
@roket adam

Nasıl bir spekülasyon bu :)

Adamlar borsadaki hesabını satsa memleketten kaçıp gitse ölene kadar yetecek servetleri olur.

Öyle leblebi satmakla uğraşmazdım sahibi olsaydım. :)


Cesario
(15.09.20)
Borsa konusunu hiç bilmiyorum ama sahipleri ile ortak arkadaşım vasıtası ile tanışmıştım tatlı ve kafası çalışan eğitimli insanlardı. ürünlerini kendim de sık sık internetten satın alarak tüketiyorum. Çok profesyonel ve Niş ürünler üretiyorlar. Dediğim gibi borsa daki olaylar konusunda hiç fikrim yok.


iwillsee
(15.09.20)
ha deyince satılmıyor ki borsadaki kağıtları.
şurada güzel bir entry var. borsa spekülasyonlarını özetlemiş.
eksisozluk.com

hisse değeri 445 lira olmuşsa nasıl satacaksın ki. satman için birinin alması gerekir. çok tehlikeli oyunlar bunlar.


biseysorcaktim
(15.09.20)
biseysorcaktim +1

ha deyince satılmıyor evet. ama şu an almak istediğinde de alamıyorsun. Yani satmak isteyen yok diye anlıyorum ben. yine de nisan ayında 2.000 lot almış olsan şu an 890 bin lira değerinde hisseyi kim alacak? üstelik inanılmaz uçmuş. her an düşüşe geçebilir. düşüşe geçince de her gün %10 ile düşer ve kimse almak istemez. gerçekten çok acayip bir durum.


himmet dayi
(15.09.20)
Sabah açılır açılmaz tavandan açtığı için işlem yapılamıyor şu an ne satmak isteyen ne almak isteyen kolay kolay işlem yapamıyor.

Spekülasyonun çeşidi bol. Bizim aklımızın almadığı ama bu işin kurdu olmuş iş insanları takla attırıyor.

Ama eğer bir taban serisine başlarsa esas o yukarıda alıp tutanlara fena kitliyorlar. O yüzden ben böyle kağıtlardan hep uzak durmuşumdur. Çok yakından tanıyıp bildiğim insanlar bu şekilde 500k kadar kazanıp çok cüzi rakamla çıkmıştı kağıtlardan. Yani bu tarz kağıtlarda sana bana ky yedirmezler kolay kolay.

Yakında brüt takasa alırlar zaten spk incelemeye almış bile olabilir.


Kediyi üzdün
(15.09.20)
Valla ben bunu 13 TL den aldım ve de sadece ekranda dursun diye 5 tane aldım, 3 tanesini dün sattım. Satarken falan da sorun olmadı. Hayatımın firsatiymis bilemedim:) şimdi uzerb denen senette aynı şeyler oluyor gibi.. Tabii hepsi birer saatli bomba.


primetime
(15.09.20)
Nasıl satılamıyor yahu? Gayet de satılıyor. Tavandan alış emri git alamıyorsun bile.
Kent in çok az lotu var bi de bedelli hikayesi var o yüzden değerlendi.
Yeni kent Merko diyorlar. Yüzde 1000 bedelli var.


ikikerekac
(16.09.20)
Firma ortaklarına bakınca birisi yıldız holding de y.k. üyesi diğeri yüksek mühendis soyadı gökçek
eski ortakları ali babacan'ın kayınçosu,
son 2-3 ayda inanılmaz artış olmuş. şirketin toplam sermayesi 1.000.000 TL
pek doğru gelmiyor bukadar artış, temkinli olmak gerekir bence


birbilsem
(16.09.20)
(1)

65+ babaanneme yolculuk için hangi izni almalıyım?

Taksiyle şehirler arası yolculuk yapacak.1.Seçenek: 65+ vatandaşlar için turizm amaçlı yurtiçi seyahat izni verilmesi2.seçenek: 65+ vatandaşlar için seyahat izin belgesi verilmesi3.seçenek: Özel araç seyahat izin belgesi verilmesiNOT: 2. ve 3. seçenek için bulunulan ili sorarken 1.seçenek için gidil
Taksiyle şehirler arası yolculuk yapacak.

1.Seçenek: 65+ vatandaşlar için turizm amaçlı yurtiçi seyahat izni verilmesi

2.seçenek: 65+ vatandaşlar için seyahat izin belgesi verilmesi

3.seçenek: Özel araç seyahat izin belgesi verilmesi

NOT: 2. ve 3. seçenek için bulunulan ili sorarken 1.seçenek için gidilecek ili soruyor.

NOT2: İstanbul'dan Balıkesir'e termal otele gidecek turizm amaçlı. Seçenek 1'i seçecem eğer başka yanıt veren çıkmazsa. Uçak ve otobüs olsa onunla ilgili farklı seçenekler var da taksi ile yolculukta ne seçilmeli bilemedim..
Cesario
(14.09.20)
Otelden rezervasyon belgesi isteyin babanneniz için. Turizm amaçlı belge alacaksınız. E-devletten de alınıyor ama alo 199 vefa hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


?
(14.09.20)
(10)

Faturalı hatta geçmem için sürekli arıyorlar?

Kontörlü kullanıyorum, 27 yaşıma geldim. Duyan dalga geçiyor, kontörlü mü kaldı ya falan diye. Öncelikle şunu sorayım: kontörlü kullanmak çok mu komik 2021'e yaklaştığımız uzay çağında?Mesela 6 aydır evdeyim, 3 ay hiç kontör yüklemediğim oldu. Faturalı kullansam kullanayım ya da kullanmamayayım fark
Kontörlü kullanıyorum, 27 yaşıma geldim. Duyan dalga geçiyor, kontörlü mü kaldı ya falan diye.

Öncelikle şunu sorayım: kontörlü kullanmak çok mu komik 2021'e yaklaştığımız uzay çağında?

Mesela 6 aydır evdeyim, 3 ay hiç kontör yüklemediğim oldu. Faturalı kullansam kullanayım ya da kullanmamayayım fark etmez para ödüyorsun. O yüzden faturalı beğenmiyorum. Yani kullanmadığın onca dakika, İnternet çöpe gidiyor özellikle çalışmadığın zamanlar.

Faturalı 10gb İnternet+1000dk 39 TL, kontörlü 45 TL.

Bunu teklif eden turkcell mi enayi, fazla ödeyip kontörlü kullanan ben mi?

Not: turkcellin karı yoksa ısrar etmez, o yüzden doğru yoldayım diye düşünüyorum ama bilemedim size sormak istedim.
Cesario
(14.09.20)
O dalga geçen arkadaşlarından en az birinin 1kb kota aşımı sebebi ile faturaya 40 50 TL fazla ücret geldiğini duymuşsundur kesin. :) Türkiye şartlarında faturalı hatta güvenmiyorum ben. Bittiğinde duran paket falan diyorlar ama yine bir kriterden ek ücret çıkartıyorlar. 5 lira fazla olsun faturasız olsun.

Bir örnek daha: Eğe'de tatile gittin, telefon Yunan baz istasyonuna bağlandı farketmeden. Faturalı olsa 300 lira fatura gelir konuşursan. Faturasızda kredin bitince hat kesilir.


hububrad
(14.09.20)
Doğru yoldasınız, devam edin.
Ben de vodafone devreden bir şey kullanıyorum. Bir kaç ayda bir ararlar, uzun uzun avantajlardan bahsederler. Görüşmemiz de şöyle biter;
- kullanmadığım internet ve konuşma hakkı devrediyor mu?
- hayır
- teşekkür ederim, ilgilenmiyorum.


r evolution
(14.09.20)
sen bakma onlara ben devamlı faturasız hat kullanıyorum
elimde internet var istediğimde anda yükler geçerim
milletin enayisi ben miyim firmaları zengin edecem devamlı çevremde xx dediler xx geldi diye şikayet duyuyorum ne gerek var.


sivrisinek
(14.09.20)
28 yaşındayım ben de kontörlü kullanıyorum. bulunduğum her ülkede de öyle kullandım.


bohr atom modeli
(14.09.20)
Sizin karınıza oln bir şey için hiç bir firma ya da kişi ısrarla sizi arayıp bişey pazarlamaz.

Sizin karınıza olan şeyi siz araştırıp bulup geçersiniz, bu durumda sizin karınıza olan şey faturasız hatta kalmak.

Faturalı hat her türlü süprize açık.


John Bloor
(14.09.20)
30 yaşındayım kontörlü kullanıyorum, telsiz kullanım bedeli diye bir saçmalık var o bile beni uyuz ederken 1 kb geçtim diye faturanın 2 katı ödemeye gelemem.


nahtoderfahrung
(14.09.20)
1kb geçme olayını kontrol edebilirsin telefonlarda limit vs var fakat onların istediği şu, 45tl veren yarın başka operatöre geçebilir. fakat 39tlye faturalı olursan 12 veya bazen 24 ay taahhüt veriyorsun. Eldeki müşteri her an gidebilecek müşteriden iyidir. Hele paketi aşarsa çok iyidir tabii.

Ben 1 kere internetsiz bir yere gittiğimde geçtim paketi, laptoptan kullanıyordum. Ek paket alacak vakit olmadan 15 lira ekledi. Ama cepten kullanırken hiç geçmedim.


nhk ni youkosu
(14.09.20)
Faturasız kullanmak gayet normal. Tekrar aradıkları zaman müsait değilim, vaktim yok kendim araştırırım vb. demek yildirabilir.


Sintia
(14.09.20)
44 liraya anlaştığım hat 200 lira geldi en temizi bimcell diye düşünmüyor değilim.
Fatura ucu açık bir konu ve operatörler sağolsun her konuda size kitleyecek bir şey buluyorlar.


neymis
(14.09.20)
Türkiye şartlarında faturalı kullanmak evi kilitlemeden 1 yıl tatile gitmek gibi bir şey. Geçmeyin kesinlikle. Ayarlardan kampanya aramalarını kapatabilirsiniz.


Brk37
(14.09.20)
(1)

Bilyoner Nba maçı izlemek ücretli mi?

Şu an Denver Clippers maçı var Bilyonerde.Üyeliğim yok, tc no istiyor. Üye olan kontrol edebilir mi?Kaç para?https://www.bilyoner.com/canli-yayin/basketbol
Şu an Denver Clippers maçı var Bilyonerde.

Üyeliğim yok, tc no istiyor.

Üye olan kontrol edebilir mi?

Kaç para?

www.bilyoner.com
Cesario
(13.09.20)
bedava


co2s2
(13.09.20)
(2)

Zatürre aşısı olmalı mıyım?

Zatürre ve verem geçirmiş biri olarak akciğerimde bronsektazi ve solunum fonksiyon bozukluğu yaratmamıș amfizem var. Bu sebepten askerden de muaf aldım.Sağlık ocağında randevu sistemiyle zatürre aşısı yapıyorlarmış risk grubundakilere ücretsiz. Ben risk grubunda mıyım, olmam gerekir mi, neye göre ka
Zatürre ve verem geçirmiş biri olarak akciğerimde bronsektazi ve solunum fonksiyon bozukluğu yaratmamıș amfizem var. Bu sebepten askerden de muaf aldım.

Sağlık ocağında randevu sistemiyle zatürre aşısı yapıyorlarmış risk grubundakilere ücretsiz.

Ben risk grubunda mıyım, olmam gerekir mi, neye göre karar verilir?

Boş yere başkasının hakkını gasp etmiş olmayayım.

Yıllar önce doktorum zatürre aşısına gerek yok, ama grip aşısı olabilirsin demişti. Ama şimdi korona salgını var, bilmiyorum ne yapsam. İş dolayısıyla korona kapma ihtimalim yüksek. (Havalimani)

Not: ilaç kullanımım yok öyle kronik bir durum.
Cesario
(10.09.20)
bu yüzden askerlik yapmamışsınız zaten. risk grubundasınız. her ikisini de yaptırın olağananız varsa.


ankarakecisi
(10.09.20)
Bu aşıların işe yararlılığı (corona için) bir varsayımdan ibaret diye biliyorum. Çapraz bağışıklık diyolar ama elde veri yok.


Unde bach canim
(10.09.20)
(11)

Yeni buzdolapları çok mu kalitesiz, kaç sene götürüyor?

Arıza yapan 14 yıllık Arcelik makinamız için yetkili servis çağırdık. Haliyle sohbet ettik buzdolaplarından. Gelen usta o kadar iç karartıcı konuştu ki, patronu görse işten kovardı. Çünkü gömdü adeta, yargı dağıttı.. -abi kırmızı renkte de aynı motor var, beyaz renkte de, ama renk farkından dolayı 3
Arıza yapan 14 yıllık Arcelik makinamız için yetkili servis çağırdık. Haliyle sohbet ettik buzdolaplarından. Gelen usta o kadar iç karartıcı konuştu ki, patronu görse işten kovardı. Çünkü gömdü adeta, yargı dağıttı..

-abi kırmızı renkte de aynı motor var, beyaz renkte de, ama renk farkından dolayı 3 Bin tl fark var.

-sizin 14 yıllık makina daha sağlam ve sizinkinde bulunan şu şu şu özellik yeni makinada yok bile.

Ben: Peki yeni dolaplar daha az yakmıyor mu?
-Az yakıyor ama teknolojisinden dolayı motoru bilmem nesi küçük, belli zaman sonra ses çıkarıyor, arıza var diye sonra bizi arıyorlar.

Ben: En az 10 sene götürecek makina öneriniz var mi?
-10 yıl mı, hahahahaha öyle bir buzdolabı varsa söyleyin ben alayım kendime.

Ben: Peki hangi marka favorin?
-elekrolux ve general motor.

SORU: Hani Beko bir dünya markasıydı, Arcelik demek yenilik demekti, Boş ve Zimens çok kaliteliydi?

Yeni makinalar gerçekten max 5-7 sene kısa ömürlü olacak şekilde mi üretiliyor? En az 10 sene götüren beyaz eşyalar tedavülden kalktı mı? Bu kadar mı tüketim toplumu olduk yahu..

Buzdolabı öneriniz var mı, memnun musunuz makinanızdan, ne zaman satın aldınız ve markası ne?

NOT: bizimki 14 yıllık Arcelik, onardık, taş gibi hala. Ama bozulsa en pahalısi en iyisidir mantığıyla mi almalı yoksa ucuza mi kaçmali anlamadım, adam çok kafamı karıştırdı.
Cesario
(07.09.20)
Bosh, profilo 10 sene rahat götürür bence. En son çöp olan cihaz 14 senelik bosh'tu. Şu an Beko aldık. Ama o cihaz bundan kaliteliydi kesinlikle.

Bir de kadınlar forumları ve dh bu beyaz eşya konusunda daha bilgili. Oralara da göz atın fikir edinmek adına.


westblack
(07.09.20)
Tamirciler eski cihazların tamirinden para kazanıyor? Sen eski dolabı ne kadar kullanımda tutarsan o kadar iyi onun için, sürekli gelip parça zart zurt saplayacak işte. İşine gelmiyor adamın.


roket adam
(07.09.20)
Ben de bu aralar buzdolabi aliyorum, en son LG'ye karar kildim. Motorunun da 10 yil garantisi var.


crown
(07.09.20)
@roket

Yazdığın aklıma geldi ama adam genel olarak gömdü. Sökülen parça zaten yanmıştı bizim, 400 papel bayıldık. Bilmiyorum ne kadar götürür. Tekrar bozulursa daha onarmayız.

Dedim kapı lastikleri de değişse iyi olmaz mıydı, kapılar sağlam dedi. Yetkili bir abiye benzer gibi konuşuyordu.

@crown Lg yetkili servisi nasıl?


Cesario
(07.09.20)
bosch 10 sene götürür


basond
(07.09.20)
Böyle ürünler alırken yetkili satıcıya değil, yetkili servise sorulmalı zaten. adam haklı

O renk tercihi üzerinden 3bin tlik fark ile müşteriler memnun oluyor :)


Erva
(07.09.20)
Bizim çamaşır makinesi vardı 25 senelik, beyaz çamaşırları filan kar gibi yıkıyordu ve 8kg olmasına rağmen deli gibi eşya alıp sorunsuz yıkıyordu. 1 kere tahliye motorunu değiştirdik sadece kendimiz. Onun haricinde sorunsuz çalışıyordu. Çok eski diye değiştirelim dedik, motoru da ufaktan sıkıntı çıkartmaya başlamıştı. Kaç bin lira verip arçelik aldık. Su tasarrufu elektrik tasarrufu 500 tane mod derken B*k gibi yıkıyor çamaşırları.

sanırım eskiden kaliteli olsun diye uğraşıyorlardı, şimdi 2 senelik garantisi bitince bozulsun şeklinde tasarlıyorlar


pislick0
(07.09.20)
siemens var bizde 11 sene oldu hiç sıkıntı çıkarmadı.


alors
(07.09.20)
Bizimki markalı bile değildi, regal mi ne. 11. senesi şu an.


Samsung 4 yıl anca dayandı. Çalıştığı zaman da aşırı sesliydi, ilk günden itibaren memnun etmedi. Güya 4+ 6 mı o tip bir garanti süresi vardı, isteğe bağlı uzatılan, onu yaptık diye hatırlamama rağmen o bayi kapanmıştı ispat edemedik vs.


hair freak
(08.09.20)
samsung 10 yıl inverter motor garantisi veriyor zaten. yani 10 yıl boyunca motor bozulursa, gelip yenisiyle değiştiriyorlar.


sftsft
(08.09.20)
(4)

Tetanoz aşısı hakkında doğru bilinen yanlış var mı?

Geçende bir paylaşıma denk geldim ama instagram story'si olduğu için SS almayı unuttum. Özetle:Bir yerimiz kanadığı zaman tetanoz aşısı öneriyorlar ya, eğer o an tetanoz kapmışsak aşı bir işe yaramazmış. Çünkü aşının işe yaramaya başlaması için belli bir gün geçmesi gerekiyormuş. O esnada tetanoz ka
Geçende bir paylaşıma denk geldim ama instagram story'si olduğu için SS almayı unuttum. Özetle:

Bir yerimiz kanadığı zaman tetanoz aşısı öneriyorlar ya, eğer o an tetanoz kapmışsak aşı bir işe yaramazmış. Çünkü aşının işe yaramaya başlaması için belli bir gün geçmesi gerekiyormuş. O esnada tetanoz kapıldıysa zaten aşı olsak da bir işe yaramayıp hasta ölüyormuş.

Bayağı antikorlu vs açıklayıcı bir paylaşımdı.

Böyle bir şey doğru mu gerçekten? Yani kanadıktan sonra aşı olmamız tamamen bir şehir efsanesi mi, gönlü ferahlatmak için mi oluyoruz o aşıyı?
Cesario
(05.09.20)
Yanlış. O bakteri kuluçka evresi ortalama 8 gün falan, genelde de 5 gün içerisinde yapılması öneriliyor hatta


primetime
(05.09.20)
toplumdaki herkese çocukken en aza 4 doz tetanoz aşı yapılmış zaten, o anki aşı hatırlatma dozu denilebilir, vücudun daha güçlü cevap vermesi için. ayrıca yaralanma çok pis ve enfekte ihtimali yüksek ise aşı yanında immünglobulin verilir.


alicandan
(05.09.20)
abi zaten normal aşı takviminde tetanoz var. Yani çocukken oluyosun. Ama ortalama her 10 yılda bir repel doz olman gerekiyor. Eğer bir yerini yaraladığında son repel dozundan beri 5 yıl geçtiyse 10 sene geçmiş gibi davranıp yine aşı oluyosun. Sonuç olarak amaç bağışıklığı canlandırmak. Ayrıca @primetime da haklı kuluçka gününde


nundu
(05.09.20)
Askerde tetanoz aşısı zorunlu olarak yapılır. Ben askerden sonra tam bağışıklık için kalan dozlarını da yaptırmıştım. Aslında tetanoz olayında her paslı çivi, iğne tetanoza neden olmaz. Tetanozun bulaşması için batan cismin doğrudan toprakla temas etmiş olması gerekiyor.


silah taciri
(05.09.20)
(9)

Reel tinder gibi etkinlikler vardı?

Yıllar önce görmüştüm, bilmiyorum hala var mı.Cafe gibi bir yerde kadınlarla görüşülüyordu. Amaç tanışmak, tek farkı reel olması. Bunu hatırlayan var mı? İsmi neydi ayrıca cafenin ya da etkinliğin? Nasıl ve nereden katılabiliriz? Aranızda katılan oldu mu?Yoksa cafe sahiplerinin keriz.avi tokatlamak
Yıllar önce görmüştüm, bilmiyorum hala var mı.

Cafe gibi bir yerde kadınlarla görüşülüyordu. Amaç tanışmak, tek farkı reel olması.

Bunu hatırlayan var mı? İsmi neydi ayrıca cafenin ya da etkinliğin? Nasıl ve nereden katılabiliriz?

Aranızda katılan oldu mu?

Yoksa cafe sahiplerinin keriz.avi tokatlamak için uydurduğu bir şey miydi? Kadınlar cafeye para kazandıran çalışan mıydı yoksa?

BONUS: Bunun haricinde karşı cinsle tanışma organizasyonları yapılan bir etkinlik vs var mı? Amaç karşı cinsle tanışmak. Yani dans kursu, gezi, hobi vs tarzı etkinlikleri kastetmiyorum. Etkinliğin amacının karşı cinslerin tanışma fırsatı yakalayacağı etkinlik, tanışma vs düzenlemesi.

Elbet vardır diye düşünüyorum, yoksa büyük bir açlık var piyasada böyle girişimlere. Cebimde para olsa yatırım yapardım. :)
Cesario
(05.09.20)
Speed dating olabilit


kuehles blondes
(05.09.20)
3-4 sene önce bazı partilerde ne istiyorsan ona göre farklı renklerde şu ışıklı bilekliklerden takılıyordu. Hala kaldı mı ya da yaygın mı bilmiyorum.


jazzabel
(05.09.20)
open.spotify.com

Podcastte 8.30 dan itibaren speed dating düzenleyen kişi anlatıyor


freebird5406_2
(05.09.20)
@firibört

spotifay hesabım yok malesef, dinleyemiyorum :/


Cesario
(05.09.20)
Spotify da podcastler dinlenebiliyor diye biliyordum

Soundcloud dan dinle
soundcloud.com


freebird5406_2
(05.09.20)
speed dating deniyor.


baldur2
(05.09.20)
adı speed dating. herkese 3 dk gibi bir sure veriliyor. sonra iste bir sonraki kisiyle konusmaya basliyorsun falan. birbirinden hoslananlar bulusuyor falan.

bir de renkli bilekliklisi vardi bunun. istanbul avrupada gecen yil vardi hatta iste. orasi daha boyle ortamdaki oyunlarla falan ortak yonleri olanlari konusturan bir etkinlikti.

nasil birsey oldugunu kisaca gormek istersen hitch diye bir film var filmin sonuna dogru speed dating etkinligine de yer vermislerdi.


baldan kaymak
(05.09.20)
Oyle Adam speed dating'e ihtiyac duyar mi?

Abi sen kafayi bu dating isleriyle cok bozmussun. Sal gitsin.


baldur2
(05.09.20)
speed dating deniyor tamam da, şu salgın zamanı kimseyle tanışmanı, muhatap olmanı önermem.


d max
(05.09.20)
(4)

Uydu kullananlara soruyorum, fx ve nat geographic? (Capsli)

Arkadaşlar Turksat'ın güncel frekans sitesinde gördüm de.https://www.turksat.com.tr/tr/turksat-frekans-listesiŞifresiz kanallar listesinde FX, Fox life, Fox Crime, Nat Geo ve Nat Geo Wild frekansları var.Uyduya girdim ama çıkmadı bu kanallar. Ayrıca TURKSAT 4A uydusu olarak gözüküyor, Eutelsat falan
Arkadaşlar Turksat'ın güncel frekans sitesinde gördüm de.
www.turksat.com.tr

Şifresiz kanallar listesinde FX, Fox life, Fox Crime, Nat Geo ve Nat Geo Wild frekansları var.

Uyduya girdim ama çıkmadı bu kanallar. Ayrıca TURKSAT 4A uydusu olarak gözüküyor, Eutelsat falan değil.

Dün Tv'yi formatladım falan bilmiyorum ondan mı çıkmadı ama

SORU: Capsteki frekansları deneyip dener misiniz? Sizde de var mı bu kanallar?

NOT: Bu kanallar normalde paralı kanaldı, kablo tv'de digitürk ve diğer platformlarda olurdu, şifresiz kanallar kısmında görünce şaşırdım ama çıkmadı bizim uydusu dahili olan vestel tv'de.
Cesario
(02.09.20)
Bu frekanslar HD yayın için, uydu alıcısı HD değilse açılmaz, uydu alıcısı HD mi?


John Bloor
(02.09.20)
@John Bloor

HD kanallar açılıyor evet. Ama çıkmadı bunlar. Acaba nerede hata yaptım. Bu kanallar normalde paralı, ne ara parasız oldu da uyduya kondu?

Uydu kullanıyor musun sen? Kullanan biri teyit etse durumu?


Cesario
(02.09.20)
Uydu kullanıyorum ama eski tip, hd yok, denemedim o yüzden. Hala paralıdır belki, uygun alıcı ile kartını takarak kulanılıyordur belki?


John Bloor
(02.09.20)
d-smart ve tivibu’nun frekans onlar. şifreli.


(19)

Karadeniz'e Akp yüzünden gitmem diyen insanlar?

Doğu'ya gitmem diyeni duydum da terör var diye Karadeniz'e gitmem diyeni ilk defa sözlükte görüyorum siyasi sebep yüzünden. Birkaç değil bayağı insan var. Reelde hiç denk gelmedim. Kastettiğim turistik gezi, yaşamak değil. Ben de Ayder yaylası, Uzungöl gibi betonlaşmış yerlere gitmek istemem ama keş
Doğu'ya gitmem diyeni duydum da terör var diye Karadeniz'e gitmem diyeni ilk defa sözlükte görüyorum siyasi sebep yüzünden. Birkaç değil bayağı insan var. Reelde hiç denk gelmedim. Kastettiğim turistik gezi, yaşamak değil.

Ben de Ayder yaylası, Uzungöl gibi betonlaşmış yerlere gitmek istemem ama keşfedilecek çok yeri var. Yani insanların çoğu AKP fanatiği diye ayağımı basmam demem, öyle şey mi olur anasını satayım sanki evlenip akraba olmaya gidiyoruz.

SORU: Aranızda sırf Akp yüzünden Karadeniz'e gitmem diyen var mı ya da denk geldiniz mi böyle insanlara?

Ben sebebini anlamadım. Böyle düşünen bir insan İstanbul'da Fatih'e, Üsküdar'a da gitmesin o zaman? Hayırdır ağaçlara, yaylalara parti rozeti falan mı taktılar da haberimiz yok, sebebi ne?

Karadeniz'in suçu ney lan, doğası çok güzel :/

not:kılışdarsporlu, anti-muarremci..
Cesario
(01.09.20)
o insanlar salak, lümpen boş beyinli genellikle. Genelleme yapmazlarsa ölecekler. Ben 15 sene samsunda yaşadım. Çevremizdeki bütün insanlar atatürkçüydü. AKP'li insanlar da mevcuttu ama AKP'li Atatürkçü diye ayrım görmedim hiç. Aslen de sinopluyum. Karadenizin aksine (bazı köyleri hariç) AKP'li bulmak zordur. Karadenizlilerin tümü AKP'lidir söylemi cahilce ve içi boş bir söylemdir.


false pretension
(01.09.20)
Yok, gelmedim.

Sozlugu de sadece haber takibi icin(hos onun da luzmu yok ya) kullanmak lazim. Onun disinda ciddiye almak(hele ki 2020 yilinda), ya da ordaki genellemelerin reelde bir karsiliginin oldugunu dusunmek enteresan.


bahele
(01.09.20)
Gitmem diyen duymadım da karadenizlilere çok küfür eden, dalga geçen, bir olay olduğunda ''karadenizli olduğunu tahmin etmiştim zaten'' diyen çok görüyorum :D

O gitmem, gezmem diyenler de dediğin gibi uzungöl, ayder dışında bir yere gitmiyor. Ne güzel yerler var. Derin köylerine, yaylarına gidince çok güzel insanlarla karşılaşıyorsun, adam-kadın evine çağırıp yemek çay veriyor. Sosyal medyada bir salak görüyor, her karadenizliyi öyle sanıyor.

Bizim köy derinlerde Mesela köy pikniğinin açılısında önce atatürk anılıyor, sonra köy derneği başkanı anılıyor :P İlk akolü 15 yaşında köyün abileriyle içtim. Öyle karadeniz akplidir diye bir şey yok. Gayet atatürkçü yerler var.

yetişrilememiş boş beleş adamlar yüzünden karadenizin bütün zorluğunu sırtlamış kişilere biraz ayıp ediliyor. Adam alıyor sırt çantasını geziyor karadenizi(gezmiyor değiller, geziyorlar gayet) ikram hamur işlerini yiyorlar, sabah 6'da köy fırınından çıkmış sıcak ekmeği gömüyor, sonra sosyal medyada komik olucam, artistlik yapıcam diye karadeniz insanıyla dalga geçiyor.

-Bu olaylar sadece sözlük içinde olmuyor. Twitter'da da var bir karadenizlilere sataşma durumu.


eazy
(01.09.20)
Hiç duymadım böyle bir şey. Askerliğimi Samsun'da yaptım. AKP ile ilgili hiçbir şeye denk gelmedim. Onu diyen insan yaşadığı ilçeden dışarı çıkmamıştır.


dissendium
(01.09.20)
Dünyadaki en güzel köy benim köyüm olabilir. Artvin-Arhavi’ye beklerim.

Anne ve babadan doğrudan safkan Lazım. İnsanların nefret değil genellikle sempati ile yaklaştığını görüyorum. Siyaset ve bürokrasinin hali ortada ama ne Karadeniz illeri genellenmeli ne de Karadeniz insanı.

edit: “safkan lazım” sözüne neden takınıldığını anlamadım. Var olmayan bir kategori değil bu, Artvin’in Arhavi ve Hopa ilçeleri ile Rize’nin Fındıklı, Ardeşen ve Pazar ilçelerinde Türkçe’den farklı ayrı bir dili olan farklı bir kültüre sahip ve kendilerini etnik köken olarak Laz olarak tanımlayan insanlar var. Bu bir halk, Türkiye’de yaşayan diğer halklar gibi. Bu düşünce tüm Trabzonluları Laz sanan insanlarda genellikle oluyor. Bir ara saydığım beş ilçeye gelir ve oradaki insanlarla tanışırsanız normal sohbet esnasında bu insanların Türkçeden daha çok Lazca konuştuğunu görürsünüz. İnsanımız samimi, sevecendir. Aksi ve boş özgüvenli olduğu şeklindeki yorumlara katılmakla birlikte bu yörenin ikliminin, yer şekillerinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

Lazlık ifadesini kullanmam da herhangi bir ayrımcılık yoktur.


Hallegadola
(01.09.20)
Herkes deneyimlerine veya duyumlarına oranla bakmak istediği perspektiften bakar. Bu gibi şeyler kisinin yasam görüşünün altının ne kadar dolu olduğuyla alakalı.

Ben Trabzon'da ailemle beraber sırf nereli olduğumu sordukları için Diyarbakırlı olduğumu söylediğim zaman birbirinden farklı zamanlarda çok uç iki olay yaşadım.

Birisi insan olarak çok utandığım aşırı faşist, haysiyetsizce bir hareketti. Detay isteyen olursa veririm.

Bir diğeri ise hayatımda unutamayacağım bir insaniyet, misafirperverlik ve güzel ahlak örneğiydi. Bu ikisinden sadece bir tanesini yaşamış olsam o şehri ona göre mi değerlendirecektim?

Istanbul'da bir sürü Karadenizliyle yaşadım, yaşıyorum. Onların da içinde iyi veya kötüler var. Karadenizin iki şehrinin insanı bile yeri geliyor birbirinin arkasından 2 metre küfrediyor.

Ailemize bir Trabzonlu insan katıldı. Hayatıma Rizeli, Trabzonlu, Giresunlu çok güzel insanlar girdi.

Bölgecilik, memleketçilik, hemşericilik bu ülkenin insanını çomar yapan en önemli özelliklerden biri.

Biriyle tanışırken, konuşurken nereli olduğunu soran hayvan heriflerle bir daha diyalog kurmuyorum. Bir memleket bir insanı iyi yapmadığı gibi kötü de yapmaz.

Hasbelkader ferdi bulunulan bir din, ırk veya bölge üzerinden varoluşunu ispatlamaya çalışan her insan benim gözümde sivrisinekten daha değersiz.


pass
(01.09.20)
ben de görmedim akp yüzünden gitmem diyenleri. ama bir daha gitmem diyenler var.
karadenizin yerleşik kırsal insanı uyuzdur, yardım etse bile laf sokar, olmadı burnunu sokar. bizim beyaz türkler yurt içini gezdiklerinde doğudaki misafirperverliğe şaşırır ve hayran kalır. karadeniz için bunu söyleyemem mesela. ben de karadenizli sayılırım bu arada, yani teknik açıdan öyleyim ama bizim karadeniz tarafı değil. neyse, neticede insanını tanıyorum, cidden de öyle sevilesi değiller. gereksiz samimiyet ve yüz bulmalarından rahatsız olduğum için, özellikle köy kırsal bölgelerinde, insan içinde gezip tozmayı istemem. ülkede görmediğim zibilyon yer var, muhtemelen en son gideceğim yer de karadeniz tarafıdır. belki de yeşile doğaya aşina olduğum için ayrıca çekici gelmiyor tabii, bilemedim. ama karadenizli kırsal halk iticiliği diye bişey var bence.
(direkt karadenizli insan iticiliği demedim yalnız, nüansa dikkat)


Bruce
(01.09.20)
Hopa ya laf eden taş olur ayrıca.
Ha bir de, cidden kimse neden gelmiyor diye üzülmem :) isteyen buyursun gelsin de ne olur gelin diye bir derdim hiç olmadı


kisa
(01.09.20)
Cevremde denk gelmedim ama bu dusunceye de yabancı degilim.

İnsan muhtesem doganin ne hale geldigini gorunce üzülüyor, bir de kimileri icin tatilde alkol alamamak problem oluyor, ondan oyle soyluyor olabilirler ama her seye ragmen cennet Karadeniz'i atlamak cok yazik olur. Norvec'e dibimiz dusuyor, burnumuzun dibindeki Sinop'a burun mu kiviralim, İrlanda'yi gezme hayali kurup Artvin ve çevresini es mi gecelim?


(01.09.20)
çok saçma bir şey olmuş bu. sadece rize'de bile kıyı ilçeler bir önceki ve sonrakine göre değişir. birisi sağcı iken diğeri solcudur.
yani şöyle anlatayım
sallıyorum şu an.
tuzla sağcı
pendik solcu
kartal sağcı
maltepe solcu
göztepe sağcı
kadıköy solcu.

ip gibi dizili ilçeler sıra ile değişiyor.


turbo sadık
(02.09.20)
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, şehirde koronavirüs testi pozitif çıkan ya da şüpheli temas nedeniyle evlerinde karantinada olması gereken 262 kişinin konutlarında bulunamadığını söyledi.

Şu aralar Samsun'a gitmeseler iyi olur.


baal
(02.09.20)
Ben de Trabzonlu olarak olağan dışı bir nefret görüyorum karadenizlilere karşı. Aynı nefret doğululara gösterilse 90'lara geri döneriz yani o derece. Elbette taş kafalı, kayıtsız şartsız Akpliler de var, çokça var ama bu derece düşmanlık ve nefret söylemini doğru bulmuyorum.

Ayrıca karadeniz hakikaten çok güzel. Gelmeyen kendi kaybeder :)


chicha_v2
(02.09.20)
sebebi için konuşuyorum; bir yere "insanı kötü" fikrinden yola çıkarak gitmemek gibi düşünülebilir bence, herkesin kendi tercihi sonuçta. fatih üsküdar örneğinin karşsıında esenler sultanbeyli gibi de düşünürsen motivasyon daha makul gelebilir.


yuto
(02.09.20)
İyilik-kötülük ya da nefret olarak bakmayı. Ben genel olarak karadeniz insanı ile iletişmekten hoşlanmıyorum. Hep gergin, severken bile kavgacı. Altı boş bir özgüven de yaygın ama karadenize özgü değil.


r evolution
(02.09.20)
Yani mevzu oralarda uzun süre yaşamaksa hak verebilirim bu insanlara ama birkaç günlük turistik geziyi gideceğin yerdeki insanların siyasi görüşlerine göre seçmek büyük saçmalık bence.


ms brownstone
(02.09.20)
boyle bir duyum almadim. duymadim. insanlar artik insan olmaktan cikmis. insanlar kafalarindaki siyasi gorus olmuslar. bu oldukca uzucu.

karadeniz insanini iyi ve caliskan biliyoruz, bundan dolayi kendilerine saygi duyuyoruz. okuldan tanidigim ve iste beraber calistiklarimdan yola cikarak soyluyorum.
her yerde istisna iyi olmayan asirici insan cikiyor.

siyasi figurlerin ve fikirlerin kolesi olmamaliyiz. bunlara gore yasamayi birakmaliyiz. insan olmak en oncelikli seydir.


Karadeniz özelinde değil de genel olarak konuşursak, bir bölgenin doğasını insanından nasıl ayırabilirsin ki ? Günübirlik gitmiyorsan illa oranın insanıyla iletişime geçeceksin.


prizmatik
(02.09.20)
Ya bu aslında benim. Malum sebeplerden bölge insanından hazzetmiyorum. Bazı noktalarda farklı yüzyıllarda yaşadığımızı düşünüyorum. O sebeple özellikle düzen değişene kadar gitmeyi düşünmüyorum. Tuhaf gibi görünen aslında tuhaf olmayanı ise eskiden şivesini olsun müziklerini olsun çok sempatik bulduğum bu yöreler artık zerre dikkatimi çekmediği gibi itici bulmaya da başladım. :|


le jeune turc
(02.09.20)
AKP yuzunden degil de Karadeniz insani cok agresif yaw, sabirsiz, aceleci. Hospitality yonunden bakiyorum olaya, sen ne ayaksin, necisin, niye geldin gibi sorgularlar adami gibi geliyor bana:) Rahat hissetmem yani orda yerli turist olarak kendimi. Doguya laf edeni Allah carpar ama eksisozluk.com


(2)

Borsada hisseye internetten satın alma yasağı neden geliyor?

Bugün Kent hissesi -%10 ile açıldı alayım dedim internet ile almaya izin vermiyor. Bankayı arayıp müşteri hizmetleri aracılığıyla almak gerekiyormuş.Neden böyle bir şey yaptılar? 2020 yılına gelmişiz, bankayı arayıp hisse mi alınır anasını satayım :)488-600 TL arasında dalgalandı. İnternet yasağı ge
Bugün Kent hissesi -%10 ile açıldı alayım dedim internet ile almaya izin vermiyor. Bankayı arayıp müşteri hizmetleri aracılığıyla almak gerekiyormuş.

Neden böyle bir şey yaptılar? 2020 yılına gelmişiz, bankayı arayıp hisse mi alınır anasını satayım :)

488-600 TL arasında dalgalandı. İnternet yasağı gelince 2.dibi görmüştü bugün.

Bugün balinalar fena vurgun yaptı Kent hissesinde. Her zamanki gibi küçük yatırımcıyı tokatlanıyor.
Cesario
(01.09.20)
taban ya da tavan yaparsa alamazsınız diye biliyorum.


fezagezgini_4
(01.09.20)
@feza

Emir verebiliyorsun, eğer satan olursa senin girdiğin değere geçer hesabına.

Bugünkü olay SPK'nın kararı. Kent hissesine internet yasağı geldi. Altında millet ağlıyordı. 488'den korkup satan oldu. 600'e çıktı sonra. Balinalar mal topladı..


Cesario
(01.09.20)
(17)

Grip aşısı olacak mısınız bu sene?

Ben hayatımda bir kere oldum, o da askere giderken..Şimdi haberlerde kovid dolayısıyla grip aşısına rağbet arttığını stoklarda kalmadığını falan yazıyor. Yani kışı en azından gripsiz atlatıp hastalık gelirse sadece kovid olmak için rağbet fazla grip aşısına şu aralar. Aşının koruyuculuğu %55'e kadar
Ben hayatımda bir kere oldum, o da askere giderken..

Şimdi haberlerde kovid dolayısıyla grip aşısına rağbet arttığını stoklarda kalmadığını falan yazıyor.

Yani kışı en azından gripsiz atlatıp hastalık gelirse sadece kovid olmak için rağbet fazla grip aşısına şu aralar.

Aşının koruyuculuğu %55'e kadar düşüyormuş bu arada grip aşısının.

Bu sene olmayı düşünüyor musunuz?

Cevap evet ise: daha önce oldunuz mu grip aşısı?

Not: ben fluarix diye bir marka yaptırmıştım. Yapılan gün duş alma ve 24 saat yumurta yeme demişlerdi. (ek bilgi)
Cesario
(30.08.20)
hiç olmadım yine olmam.


şimdiye kadar hiç olmadım, bu sene de olmayacağım. ama aşı karşıtı değilim.


tabudeviren
(30.08.20)
aşı bulursam olurum


pide
(30.08.20)
asla


cureforlove
(30.08.20)
Haberlere çıktı bu aşı meselesi o yüzden yüklenmişlerdir. Yabancı ve bizim doktorlar bu sene olunmasını öneriyorlarmış.

Ben hiç olmadım, grip olmam pek, olsam bile 2 gün sürer geçer. Ama bu sene bulursam belki olurum.


eazy
(30.08.20)
Her sene oluyorum, bu sene de olurum. Calisanlar hasta olmasin, ya da az hasta olup ofise gelip millete bulastirmasin diye sirket karsiliyor zaten.


crown
(30.08.20)
yok


ben
(30.08.20)
Hiç olmadım, olmam. Aşı karşıtı değilim +1

Grip aşısını gereksiz buluyorum. Elzem bir şey olsa hepatit aşısı gibi yaptırırım.


Hallegadola
(30.08.20)
grip değil zatürre aşısı olmayı düşünüyorum.
tam zamanlı çalışmak zorunda kalırsam grip aşısı da olurum sanırım.


jimjim
(30.08.20)
okulda ve askerde yapılan zorunlu aşılar dışında aşı olmadım hiç.
bu sene de grip aşısı yaptırmayı düşünmüyorum.


biseysorcaktim
(30.08.20)
Yalnız şöyle bir şey var, koronavirüse karşı alınan önlemler, maske-sosyal mesafe gibi, gribe karşı da oldukça etkili. Mesela şu an grip mevsimi biten Avustralya gibi ülkelere bakınca, normale kıyasla 100 kat daha az grip vakası var. O yüzden önlemlere dikkat ediyorsanız koruyuculuğu aşı kadar yüksek.

Edit: Daha önce grip aşısı olmadım ama geçen sene ilk defa grip oldum. Bir daha o hastalığı çekmemek için ilerde düzenli olmayı düşünüyorum.


Haldamir
(30.08.20)
Ben bu aşıları yurtdisinda oluyorum. Anneme ve babama hem grip zatürre tavsiye ettiler; zatürre aşısını yaptılar bile. Kendim için sorduğumda 'çok elzem değil, ama bir zararı da yok tabii; siz bilirsiniz' dediler. Olmadım.

Ama benim aile hekimimde senelerdir dosyam duruyor; beni takip ediyor. Adama göre ben corona olsam da çok hafif geçireceğim büyük ihtimalle. Belki o yüzdendir. O hep babam için endişeleniyor.


fraise
(30.08.20)
yaptırdım yine yaptıracağım.


Hiç olmadım, olmayı düşünmüyorum.


catch the arrow
(30.08.20)
aşıyı eski şirketimde oluyorduk, bir daha olmam.

bağışıklık gçlendirici o kadar çok yöntem var ki!

spriluna, kombucha, iman tahtasına 21 kere vurmak vs..
c vitamini desteği, sarımsak, soğan, maydanoz..


Bulsam olurum. Ama büyük ihtimalle öncelikli ihtiyaç sahipleri olan yaşlılar, kronik hastalığı olanlar için bile yetersiz gelecek aşı, onların hakkını almak istemiyorum.


fadetoreality
(30.08.20)
Aşı karşıtı asla değilim

Ama ben grip aşısı olduğum dönem daha çok grip oluyorum ilginç bir şekilde çok da ağır geçiyor

O nedenle olmuyorum. Yoksa Diğer aşılarımı olurum ihmal etmem


Sakinolmamlazim
(30.08.20)
(8)

Yaya geçidinde hangi şartlarda üstünlük arabanın? (capsli)

(bahsi geçen soru ve olay fotoğraftaki yaya geçidi için)Yaya geçidinde bir yaya olarak taksi, minibüs, uzun araçlara ben yol veririm. Onun dışında fotoğraftaki yerde dakikalarca beklemem, depar atarak geçmem, şoförün 2 şansı var, ya çarpmak ya da durmak. Capsteki yerde bile dakikalarca bekliyorsun,
(bahsi geçen soru ve olay fotoğraftaki yaya geçidi için)

Yaya geçidinde bir yaya olarak taksi, minibüs, uzun araçlara ben yol veririm. Onun dışında fotoğraftaki yerde dakikalarca beklemem, depar atarak geçmem, şoförün 2 şansı var, ya çarpmak ya da durmak. Capsteki yerde bile dakikalarca bekliyorsun, çoğu araba yol vermiyor, vermemek için de dip dibe gidiyorlar.

SORU1: Cimer'den şikayet etsek kasis falan koyulur mu en kötü ya da EDS kamera? Mahalle arası bir yol bile ana yola dönmüş gibi arabalar gazı kökleyip gidiyor.

SORU2: Yaya geçidinde üstünlük yayada değil mi, hangi koşullarda şoförün oluyor, beni aydınlatır mısınız? Twitter'da haftalarca TT olup Süleyman Soylu bile polislere emir vermedi mi kesin cezayı diye? Niye şoförler durunca ya da yavaşlayınca küfür ediyor capsteki yolda, hatam nerede?

Bugün yine aynı hadise oldu burada. Adam durdu sövüyor arkamdan. Ben de ona sövdüm. Arabadan inip üzerime yürüdü, esnaf araya girdi ayırdı. Polisi arıyorum deyince uzatmadı bastı gitti. Zaten arkada konvoy oluştu 20 araba falan bir de onlar kornaya abandı, ortalık karıştı.

not: biber gazı ve elektroşok cihazı siparişi verildi...
Cesario
(27.08.20)
karayolları trafik kanunu'na göre: "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar". ambulans, polis vb. araçlar hariç (onlar da sirenleri açıksa) yaya geçidinde geçiş üstünlüğü yayaya aittir. ama pratikte dikkatli olmakta fayda var.


yaya geçidine adım attığınız anda durmaları gerekir. ceza kesilmesi lazım o araçlara. bu konuda eğitim seviyesi çok düşük. açıkçası ingiltere'de bile yaya geçidine adım atınca durmayan orospu çocukları mevcut. sorumluluk yaya olarak bizde çok dikkatli olmalı ve göz teması olmadan yoldan gemçemeliyiz. kanun bize hak verse de sen öldükten sonra kim takar kanunu. kendini her zaman koru yani.

kendi adınıza adaleti sağlamaya çalışmayın. 3. sayfada görürüz sonra.


ozdek
(27.08.20)
türkiye'de araçların büyük bir bölümü durmuyor. bir ceza da kesilmiyor maalesef.


black mamba
(27.08.20)
wallets wide shut zaten paylaşmış, ışık ve polis yoksa yaya geçidinde hak senin, normal şartlarda yola bile bakmadan rahat rahat geçersin (hayatında en az bir kez avrupaya gitmiş olanlar bilir).

haliyle araçla giderken durmakta haklısın. ben de aynı şeyi yapmaya çalışıyorum ama yaparken de arkama mutlaka bakıyorum hızlı gelen vs. var mı diye?

bir kere durup yayaya yol verdiğimde arkamda biri korna çalmıştı bir baktım trafik polisi, trafik polisi bile yaya geçinde niye durdun diye önündekine korna çalıyorsa bir şeylerin değişeceğine çok da inanmamak gerektiğini anladım.

(bkz: yav bunlar katiyen eğitilmezdir)


aziz dostum jack
(27.08.20)
böyle tam geçicek ama geçmeyecek gibi yaparak iyice yavaşlamalarını sağla yani geçerse vuracakmış hissi oluşsun

Zaten o kadar yavaşlarsa birisi mecbur duracak

normalde yaya geçidinde yol verilmesi gerekir ayağını attığın anda ama işte durmuyorlar yani yola atla ama geçip geçmemeye karar vermiş gibi olursan kafası karışır dur altıma almayım diye durur


sivrisinek
(27.08.20)
yurt dışından geldiğim ilk gün eziliyordum az kalsın alışmıştım orada rahatça geçmeye. burada fark ettiğim başka bir şey de sadece sürücüler değil yayalarda bir garip olmadık yerden yola atlayanlar ışığı beklemeyip araçlara yeşil yanarken geçenler falan millet olarak sıkıntılıyız galiba.


klakie
(27.08.20)
Yazılı kural: onlar durur
Avrupa Amerika: onlar durur
Türkiye: Boş kalana kadar bekler geçersin.

Plakasını alıp yapıştırsaydın Cimer'e 3-5 ceza yerdi de rahat ederdik.


lcha
(27.08.20)
yol müsaitse ben yol veriyorum ama ben durduktan sonra yanımdaki arabalar genelde gaz kesmeden geçtiği için temelde iyilik yapayım derken yayanın hayatını riske attığım için durmuyorum. Maalesef döner kavşakta geçiş üstünlüğü öğrenememiş adamlara yaya geçitini öğretmek biraz zor :/


captainmrg
(27.08.20)
(3)

Borsada Kent Gıda 337 tl, rüçhan hali 2170 tl?

Ne fark arasında?Bugün investingde baktım, 337 tl görünce şaşırdım hisseyi. Garanti appten girdim. Kağıdın 2 hali satılıyor. Ana kağıt 337 tl, Rüçhanli hali 2170 tl. Ne fark var? Bulunmaz bir fırsat mı 337 tl? Rüçhan nedir?Babaneye gibi değil de dedeye anlatır gibi anlatın, erkeğim çünkü. :)
Ne fark arasında?

Bugün investingde baktım, 337 tl görünce şaşırdım hisseyi.

Garanti appten girdim.

Kağıdın 2 hali satılıyor.

Ana kağıt 337 tl,
Rüçhanli hali 2170 tl.

Ne fark var? Bulunmaz bir fırsat mı 337 tl? Rüçhan nedir?

Babaneye gibi değil de dedeye anlatır gibi anlatın, erkeğim çünkü. :)
Cesario
(24.08.20)
şirket bedelli sermaya artırımına giderse ruchanli pay sahibi oncelikli olarak alım hakkına sahip. eğer hissenin uçup gideceğine ve öncelikli olarak alım hedefi yoksa rüchanli hak bir işe yaramayacaktır.


akiskan
(24.08.20)
@akiskan

337den 3 lot alım girdim ama alınmıyor, sırada çok insan var.

umarım elde patlamaz. :) Yarın tekrar denicem almayı.


Cesario
(24.08.20)
(6)

Borsada RTA hissesi neden dansöz gibi oynuyor?

Bu kağıdı çözebilen var mı aranızda yav? :)Son günlerde bakıyorum. Hisse 50 TL ile güne başladı diyelim. Bi %10 eksi yiyor 45 TL'ye düşüyor, akşama artı %10 artıyor 55 TL oluyor. Gün içinde bir %10 artıya geçiyor bir eksi %10'a geçiyor.Niye böyle bu kağıt?
Bu kağıdı çözebilen var mı aranızda yav? :)

Son günlerde bakıyorum. Hisse 50 TL ile güne başladı diyelim.

Bi %10 eksi yiyor 45 TL'ye düşüyor, akşama artı %10 artıyor 55 TL oluyor. Gün içinde bir %10 artıya geçiyor bir eksi %10'a geçiyor.

Niye böyle bu kağıt?
Cesario
(20.08.20)
1 sene içinde 1 liradan 50 liraya çıkması daha ilginç bence.


sutlu nescafe
(20.08.20)
DMO ile PCR kit anlaşması yaptığına dair bir yorum okudum. Yükseliş beklentisi ile alanlar vardır, arada kar satışları oluyordur. Fake alım yorumu da var. (borsa konusunda bilgili değilim, iki gün üst üste duyunca merak edip araştırdım az önce)


zihua
(20.08.20)
Son birkaç haftadır gün içinde bir tavan yapıyor bir taban. Dansöz adeta..


Cesario
(20.08.20)
arkadaşım karantinadan önce alınır. uçup gidecek demişti. bunu dediğinde 8 lira civarındaydı. almadım. daha sonra 20 oldu. insin alırım dedim. uçtu gitti :)


sutlu nescafe
(20.08.20)
speki çok. yeni gelen yatırımcı buna hisseye yöneliyor. tavandan alım yapıyor.


false pretension
(20.08.20)
çok yüksek işlem hacimli bir hisse ve geçtiğimiz cuma günü devlet malzeme ofisi ile covid kiti üzerine satın alım anlaşması yaptıklarını duyurdular. benim bile bu hissede günde 2 al 2 sat yapmışlığım var. oynak olduğu için riskli. riskli olduğu için getiri-götürü ihtimali fazla. getiri-götürü ihtimali olduğu için riskli. normaldir anormal bir durum yok bence böyle bir gündemdeki böyle bir ürünü olan hisse için.


ala09
(20.08.20)
(10)

Yüksek faiz mi yüksek döviz mi daha kötü?

Faizler yükselirse daha iyi olmaz mı?Yatırımlar durursa dursun. Şimdi çok mu yatırım var, herkes kan ağlıyor. Atılma yasağı kalksa yüzbinlerce işsiz olacak zaten. Ev/araba alırken de hayvan gibi faiz olsun, cebinde nakit olmayan almasın, faiz düştü iyice arttı çünkü fiyatlar ama maaşlar hep aynı..Do
Faizler yükselirse daha iyi olmaz mı?

Yatırımlar durursa dursun. Şimdi çok mu yatırım var, herkes kan ağlıyor. Atılma yasağı kalksa yüzbinlerce işsiz olacak zaten.

Ev/araba alırken de hayvan gibi faiz olsun, cebinde nakit olmayan almasın, faiz düştü iyice arttı çünkü fiyatlar ama maaşlar hep aynı..

Dolar 7.5-8 TL olacağına faizler %20 olsun, dolar 5.90 olsun.

Tabi bu hayal, faizler %20 olur, dolar bir süre sonra tekrar eski seviyeye gelir, tekrar faiz yükseltelim derken Arjantin oluruz, %60 faiz olur, dolar 20 TL olur, batarız. :)
Cesario
(10.08.20)
Anlamadim dolarin dusuk olmasindan nasil bir zevk aliyorsun? Yani bunun genel olarak ne onemi var? Ekonomi demek hareket demektir, birilerinin borca girip is yapmasi, parayi ve emegi dolastirmasi demektir.


hot potato
(10.08.20)
@hot potato

Dolar 8 olsun yani?


Cesario
(10.08.20)
dövizin yüksek olmasının genel fiyat düzeyine artırıcı yönde bir etkisi var tabiki. doların düşük olması da fiyatları aşağı çekeceği için o açıdan zevk alınabilir. öte yandan faiz de bir maliyet bileşeni olduğu için faizin arttığı yerde de fiyatlar artar. her türlü zevk almaya bakacağız bundan sonra ülkece.


del piero10
(10.08.20)
@delpiero

Hocam kastettiğim oydu.

Dolar arttı diye Sahibindene koyduğum müzik albümüne bile zam yaptım. :)

5 ay önce 90k olan arabalar 150K şu an. Ama maaşlar aynı. Fiyatlar zamlı iğneden ipliğe.

Dediğin gibi zevk almaya bakıcaz. Başka da yapacak bir şey yok.


Cesario
(10.08.20)
Sorun şu ki doların yüksek olmasının sebebi faizlerin düşük olmasıyla doğrudan ilişkili değil. Şu aşamada faizleri çok yükseltmek dolardaki yangını bir miktar söndürse de kesin çözüm olmayacağı için hem faizleri yükselttiğimizle kalacağız hem de dolar artmaya devam edecek.

Yani arada faiz yüksek olursa dolar düşük olur, dolar yüksek olursa faiz düşük olur gibi net bir formül yok. Zaten bunu sen de sorunun son bölümünde yazmışsın.

bu konuyla ilgili mahfi eğilmez'in şu yazısını okumanı öneririm:

www.mahfiegilmez.com


himmet dayi
(10.08.20)
faizlerin yükseltilmesi en azından artık daha mantıklı bir ekonomi yönetimi olacağının sinyalini verir. bu açıdan işe yarayacağı kesin. illa ki bir şeyler yapmak zorundalar. kendi kitlelerine okudukları masallarla ekonomi yürümüyor. bu kadar düşük faiz bankalar için de zarar. gidilen yolun daha gidilecek yeri yok. mecbur bir faiz arttırımı gelecek. buna sadece kaç kuruş düşürür diye bakmak saçma. "doların düşük olmasının ne önemi var" sorusunun türkiye'de sorulmadığını umuyorum :)


not dark yet
(10.08.20)
faizler ne düşük ne de yüksek olmalı. piyasa ne istiyorsa o olmalı.

şu an enflasyona göre negatif faiz veriyoruz. kim neden parasını türk lirası olarak tutsun ki? faizlerin en az %15 olması lazım. benim paramı bozup tlye geçmem için en az %25 olması lazım.

faiz düşük olup bol para olunca yatırım oldugunu borca girip iş yaptıgını kim söylemiş? faizler düşünce evlere zam geldi, müteahhitler zengin oldu, devlet bankaları zarar etti, vatandaş 10 senesini ipotek etti. böyle ticaret mi olur? ev almayanlar da düşük faiz çekip dolar altın aldılar. bu hareketli ekonomi mi oldu şimdi


dafuq
(10.08.20)
Döviz yüksek olursa işçilik maliyetlerin düştüğü için ihracat imkanın artıyor.
Faiz yüksek olursa yatırımcı sağda solda para harcamak yerine parasını bankada tutup faizini yiyor. Faizin yüksek olması olabilecek en kötü seçenek dolayısıyla. Bundan ötürü gelişmiş ülkelerin hiçbiri parasına yüksek faiz vermemeye çalışıyor.


roket adam
(10.08.20)
faizin olması gereken seviyeye çekilmesi gerekiyor. faiz negatif şu anda.
gelişmiş ülke değil burası.


not dark yet
(10.08.20)
Piyasa koşulları ne ise faiz oranları o olmalı. Gelişmiş ülkelerde yıllık enflasyon neredeyse 0. Bu yüzden faizler de sıfıra yakın. Senin ülkende resmi açıklanan enflasyon bile 12,5 ama faiz 8.
Faizi düşürmenin enflasyonu baskılama noktasında hiçbir katkısı yok. Aksine düşük faizle insanlar Paraya daha kolay ulaşabildikleri için üretmedikleri şeylere daha Kolay ve bol bol para harcıyorlar bu da kıt olan kaynakların azalmasiyla birlikte fiyat artislari yani enflasyona sebep oluyor. Düşük faizİn araba ve ev al satçıları dışında kimseye bir faydasi yok Son dönemde bunu çok daha net bir sekilde gördük birbirimizi kandirmayalim.


dadasalon
(11.08.20)
(9)

Telefon için en stabil internet tarayıcı hangisi?

Android için soruyorum.Opera, Mozilla ya da her ne ise;siz ne kullanıyorsunuz ve en sorunsuzu hangisi?not: Chrome yazana tik yok..
Android için soruyorum.

Opera, Mozilla ya da her ne ise;

siz ne kullanıyorsunuz ve en sorunsuzu hangisi?

not: Chrome yazana tik yok..
Cesario
(29.07.20)
chrome.


badcode
(29.07.20)
@badcode

Android 10'da hata veriyor. Chrome'a alternatif için sordum zaten.


Cesario
(29.07.20)
Opera kullaniyorum senelerdir sirf kendi icinde kendi reklam engelleyicisi var diye. Vpn i de var lazimsa.


taurina
(29.07.20)
Brave kullanıyorum. Bir sorunla karşılaşmadım


r evolution
(29.07.20)
opera

2009 yılından beri falan kullanıyorum sanırım. opera mini vardı o zamanlar.
.jar uzantılı ufacık bir programdı.

az kaynakla çok iş yapıyor diye kullanıyordum.
hala da bir çok konuda en iyisi.

bu arada, firefox da çok iyi, güvenlik ve gizliliğe önem veriyorsan tabi. bunlar çok önemli değilse cevap opera.


biseysorcaktim
(30.07.20)
Brave de iyi gibi


freebird5406_2
(30.07.20)
Via Browser


2027
(30.07.20)
firefox mobilde cok iyi chrome son guncellemeyle sorun cikarmaya basladi (huawei)


tahtakafa
(30.07.20)
Samsung İnternet... Dahili reklam engelleyici, pencere içi video izleme vs... Süper bir tarayıcı.


mahsus mahal
(30.07.20)
(23)

Elinizdeki telefonun bataryası 1 günü çok rahat çıkarıyor mu?

Yani bir tarafınıza güvenip powerbanksiz ve şarj aletsiz dışarı çıkar mısınız, işe gider misiniz?Ekran süreniz ortalama kaç saat? Bu kullanıma göre değişir ama;Elimdeki telefon sadece sosyal medya kullanımı ile artık 1 günü çıkarmamaya başladı, ekran süresi de 6 saat alırsam öpüp başıma koyarım. 5 s
Yani bir tarafınıza güvenip powerbanksiz ve şarj aletsiz dışarı çıkar mısınız, işe gider misiniz?

Ekran süreniz ortalama kaç saat? Bu kullanıma göre değişir ama;

Elimdeki telefon sadece sosyal medya kullanımı ile artık 1 günü çıkarmamaya başladı, ekran süresi de 6 saat alırsam öpüp başıma koyarım. 5 saate yaklaştığında artık beni şarja tak diyor.

Güncellemeler sağolsun telefonun içine ettiler.

Sizde batarya durumları nedir?

not: telefonun marka ve modelini de belirtin..
Cesario
(29.07.20)
Bende 24 saati çıkarıyor. Her gün sürekli gece yatarken takıyorum. Bazen navigasyon vs. kullanıyorsam erken bittiği oluyor. O durumda ya arabada şarja takıyorum ya da eve gelice.

iPhone 10


himmet dayi
(29.07.20)
4,35 saat kullanmışım. Şarja taktığımda %35 civarı vardı. s10+ , ekran parlaklık ayarı maximumda.


synax
(29.07.20)
Samsung a7 hala canavar gibi gidiyor. Sırrım pek güncelleme yapmamak ve gereksiz applerle doldurmamak. Ayrıca hafıza dolmasın diye fotolar videolar için 32gb kart taktım.

Edit: Ekran süresi vermemişim. Sabah yüzde 100le başladım sayalım. Min 3-4 saatlik ekran süresi oluyor. Bir kısmı video, bir kısmı chrome veya app şeklinde. Genelde geceye yüzde 10 falan kalıyor.


the coon
(29.07.20)
Dün gece evde şarja koydum. Dün tüm gün ofiste yanımdaydı. Şarj aleti ofiste. Şarj şu an %45. Samsung m20
Şarjı idareli kullanmalıyım dersem 2.5 3 gün gider rahat.


Oppo Reno 2z. 28-30 saat kadar gidiyor. Güç tasarrufunu hiç açmıyorum. Ekran parlaklığı genelde yüksek ayarda.


Cesario senin de telefondan yana yüzün gülmedi


freebird5406_2
(29.07.20)
@firibört

Sony Xperia XZ ile başlayan şarj problemi P20 Pro ile devam ediyor.

Oyun oynasam gam yemem, sadece sosyal medya için kullanıyorum yok telefon bataryası yetmiyor.

Güncelleme ile zaten içine ettiler telefonun. Eski sürüme döndüm problemler hala devam ediyor.


Cesario
(29.07.20)
Tam 1 gün dayanıyor

iphone XR


lcha
(29.07.20)
Samsung a71. Gün içerisinde sürekli elimde ve 1 gün rahat gidiyor.


mg3929
(29.07.20)
Çıkarıyor.
Redmi Note8.


Amaranta ursula
(29.07.20)
iphone 8 var. bir günü anca çıkarıyor.


sir gawain
(29.07.20)
1,5 gün falan rahat gidiyor.
bb keyone.

edit:
powerbank'im yok.
sabahtan akşama kadar bir yere gideceksem şarj aletini yanıma alıyorum ama kullanmıyorum genelde.
instagram'ım yok.
youtube, twitter, sözlük/duyuru, navigasyon, sanal market alışverişi uygulamaları falan kullanıyorum daha çok.
ekran süresini bilemedim.


blatta hiberna
(29.07.20)
1,5 gün gidiyor,

Samsung a71

Bundan önce yaklaşık 1,5 sene ıphone 5s ile powerbanke bağlı yaşadım yolda yürürken heryerimdem kablo çıkıyordu.


paramolacak
(29.07.20)
Samsung a7 2018. 1 gun rahat cikiyor geceleri sarj ediyorum. Ustelik 1.5 senedir galeriden foto bile silmedim (cok foto var). Ekran surem 4-5 saat0


ala09
(29.07.20)
Samsung m10 cikariyor.

yogun kullanim.


baldan kaymak
(29.07.20)
samsung a30s - 1.5 gun garanti, 2 günü zorluyorum.

iphone 6s - 16-18 saat ancak dayanıyor.


5 yıllık iphone 6s kullanıyorum, çıkarmıyor. Normal kullanımda akşam 9 gibi bitiyor, eğer hotspot falan açtıysam çok daha erken bitiyor.


Redmi note pro 6 var bende 1 günü çok rahat çıkarıyor. Bazen gün içinde oyun oynuyorum, 4 5 kere instagram, defalarca mail bakıyorum. Yatmadan %20 bile olduğu oluyor ama sabah iş var diye takıyorum ben.


dedi ayca
(29.07.20)
bir günden fazla yetiyor. şarjı yüksekse dışarı çıkarken ya da kullanırken dert etmiyorum. zaten ekran ışığı minimum oluyor genelde, iç mekanda dururken ekran kısık olduğu için şarjı fazla harcamıyor.

5-6 saat elden düşürmeden kullanınca telefonun şarjının bitmesi normal? benimki fazla sürüyor gerçi ama 5 saat alsam sıkıntı çıkarmazdım.

huawei p10. bence senin telefonun da iyidir. geçen bir duyurunda huawei kullananlar memnun değil demiştin ama ben de etrafımdaki insanlar da hep memnun.


biseysorcaktim
(29.07.20)
Redmi note 4. 3. senesi doluyor. Çift hattı da kullanılıyor. Buna rağmen bir günü çok rahat çıkarıyor.

Telefonu çok övmüş gibi olmamak için, başka fonksiyonlarında sorun yaşadığım oluyor. Ama batarya iyi.


baal
(29.07.20)
sabah şarjdan çıkarttım. 14:35 itibariyla 1 saat 54 dk ekran sürem var. şarjım %80
1 günü çok rahat çıkartıyor. akşam eve gittiğimde %45 civarı şarjım oluyor.

marka model belirtmemişim: huawei mate 20 lite


matilda
(29.07.20)
1 günü rahat çıkarıyor.
yakın zamanda güncelleme gelip pil performansı düştüğü halde. ilk aldığım zaman 2 gün kullandığım oluyordu yahu
samsung a71


MtKrt
(29.07.20)
lenovo p2 rules. an itibari ile 12 saat 08 dk ekran suresi. mobil data ve konum surekli acik. cok yogun clash of clans ve risk. kalan sarj %57


unabomber
(29.07.20)
(6)

Hangi sabun, duş için?

1)Klasik Dovehttps://www.migros.com.tr/dove-cream-bar-original-100-g-p-1c6df462)La petithttps://www.migros.com.tr/le-petit-marseillais-kalip-sabun-sut-200-g-p-1be6ed5BONUS: Eşek sütlü sabunhttps://www.migros.com.tr/olivos-esek-sutu-sabunu-180-g-p-1c7c711Arkadaşlar parfümsüz, kokusuz bir şey lazım. G
1)Klasik Dove
www.migros.com.tr

2)La petit
www.migros.com.tr

BONUS: Eşek sütlü sabun
www.migros.com.tr

Arkadaşlar parfümsüz, kokusuz bir şey lazım. Genital bölge için kullanılacak duşta.

Bunlar cildi kurutma, tahriş ya da egzema yapar mı?
Cesario
(28.07.20)
iclerinden olivos'u tercih ederdim


sweetoffice
(28.07.20)
la petit'den memnunum, sabunları ve duş jelleri güzel oluyor.
sorduğunuz durum için eşek sütlü daha uygun gibi ama genital bölge için yine de hiçbiri uygun olmaz bence ph açısından.
kokusuz genital bölge jelleri ya da sabunları falan var, öyle bir şey baksanız?


blatta hiberna
(28.07.20)
Dove tüm vücut icin iyidir aslinda.


chitosan
(28.07.20)
Dalan dalan dalan.

Zeytinyağlı, torba içinde satılan Dalan sabunlardan alın.


derleme
(28.07.20)
Sebamed feminine intimate wash


pass
(28.07.20)
El yapımı Dalan sabun kullanıyorum.

Ama Dove da iyi bir sabun, hiç sorun yaşamadım


(3)

Şu site Xiaomi'nin resmi satış sayfası mı?

https://market.miuiturkiye.net/xiaomi-mijia-m365-pro-electric-scooter-elektrikli-scooterAyrıca elektrikli scooter için ne düşünüyorsunuz? 3-5 km civarda ulaşım için nasıl sizce? 4500 tl verip sonra köşeye atarım diye bulaşıp bulaşmamakta kararsızım.Araba fiyatları uçtu, artık scooter bakıyorum. :)bo
market.miuiturkiye.net

Ayrıca elektrikli scooter için ne düşünüyorsunuz? 3-5 km civarda ulaşım için nasıl sizce? 4500 tl verip sonra köşeye atarım diye bulaşıp bulaşmamakta kararsızım.

Araba fiyatları uçtu, artık scooter bakıyorum. :)

bonus: metroya, metrobüse biniliyor mu bu scooterlar ile? scooter alıp İstanbul'u turlicam anasını satayım..
Cesario
(27.07.20)
önce Martı scooter kirala bir dene. Ben kullanıyorum seviyorum, fakat taşımak zor gelirse bir köşeye atarsın. Xiaomi'ler katlanabiliyordu, metroya katlayıp koyan falan gördüm.

Metrobüse zor sanki, insanlar isyan edebilir (kuralı nedir bilmiyorum) ama metroya binen var.


nhk ni youkosu
(27.07.20)
Resmî değil ancak 2 alışveriş deneyimim oldu, ufak bir sorun dışında memnun kaldım. Tekrar tercih ederim. En pahalı alışverişim 150 ₺ civarı idi gerçi, onu da belirtmiş olayım.


cinsi kisi
(27.07.20)
Şu videoda ,diğer alternatifleriyle birlikte , istanbulda kullanan arkadaşların tecrübelerini izleyebilirsin..
youtu.be


arenas
(27.07.20)
(4)

Wifi 2.4 ghz ile 5 ghz arasında ne fark var?

Evde Wifi kullanan 2 kişi varız, ikimiz de cep telefonundan. Annem ve ben, annem de yoğun kullanmıyor zaten.5 ghz olunca hızı mı daha fazla kapsama alanı mı İnternetin?Gerek var mı 2.4 ghz'i kapatıp 5 ghz'i açmaya?
Evde Wifi kullanan 2 kişi varız, ikimiz de cep telefonundan. Annem ve ben, annem de yoğun kullanmıyor zaten.

5 ghz olunca hızı mı daha fazla kapsama alanı mı İnternetin?

Gerek var mı 2.4 ghz'i kapatıp 5 ghz'i açmaya?
Cesario
(23.07.20)
5 GHz daha stabil ve hızlı bağlantı sağlar destekleyen cihazlarda.


faati
(23.07.20)
2.4ghz = mesafe uzak hız 5gden düşük
5ghz = mesafe 2.4gden kısa ama hız yüksek

5g her cihaz desteklemez o yüzden 2sini birden açık tutmakta fayda var, bazı yeni nesil modemler tek wifi üzerinden 2'sini birden verip bağlanmaya çalışan cihaza göre bandı değiştiriyor.


nahtoderfahrung
(23.07.20)
ikisini de denemek için aktif yayına alıp kullanıyorum. hız olarak hiç bir fark yok . *5ghz kapsama alanı daha düşük.
* çok fazla 2.4 olduğu yerde 5ghz daha stabil
*alacaksan 5 antenli 5ghz modeli al


x571
(23.07.20)
Ağırlıklı olarak 2.4 kullanıldığı için eğer 5 kullanma durumunuz olursa sinyal daha temiz oluyor. Bant genişliği artıyor


Unde bach canim
(23.07.20)
(3)

Yazın hem fiziksel hem ruhsal olarak daha yorgun hissediyorum?

Şu an İstanbul'dayım. 17 gün Karadeniz tatili yaptım, 10 dereceyi de gördüm, kaban da giydim. Kendime geldim valla.Ama döndüm İstanbul'a, şu an kolumu kaldırarak gücüm yok, ruhsal açıdan da öyle. Hay sıcağına da yazına da senin, bi bit alüminyum diye söyleniyorum. Bağırsak düzenim zaten hak getire..
Şu an İstanbul'dayım. 17 gün Karadeniz tatili yaptım, 10 dereceyi de gördüm, kaban da giydim. Kendime geldim valla.

Ama döndüm İstanbul'a, şu an kolumu kaldırarak gücüm yok, ruhsal açıdan da öyle. Hay sıcağına da yazına da senin, bi bit alüminyum diye söyleniyorum. Bağırsak düzenim zaten hak getire..

Hani Eylül sonu İstanbul'a serinlik gelir ya, atletsiz çıkılamayacak hale gelinir, işte o zamana kadar bana rahat yok bu şehirde.

Sibirya kurdu ya da Kutup ayısının neler çektiğini daha iyi anlıyorum.

İnsanlar genelde kışın yorgun ve depresif olurlar,kapalı havada falan. Ben tam tersi yazın ve güneşli havada.

Bilmiyorum belki b12, d ve demir düştü, genelde düşük çıkıyor bende.

Aynı şeyleri yaşayan var mı, aşabilen var mı? Vitamin eksikliğinden midir yoksa psikolojik mi? Kolumu kaldıracak halim yok.
Cesario
(23.07.20)
Zaten sıcak hava kötüdür, yaz zengin işidir.

Millet alışmış ondan yaz istiyor, 1 haftalık tatil için bütün yaz sıcaktan kavruluyorlar


kleider
(23.07.20)
Büyük şehirde ve çalışmak zorunda olup da yazı sevmek bana imkansız geliyor. Kış işe her yerde güzel.


Senin gibilere kışçı denir. Bu soruyu da kışçılar doldurmuş. Ben azılı bir yazcıyım. Yazdıklarına tuhaf tuhaf bakıyorum.


pass
(23.07.20)
(9)

Hayatımda ilk defa yıldız kayması gördüm :)

Gökyüzünde binlerce yıldız vardı. Işık kirliliği sıfırdı.3 tane yıldız kayması yakaladım.Saatlerce izlemek isterdim ama fırsatım olmadı. Bir yıldızı takip ederken başka tarafta cok hızlıca ateş gibi bir şey geçti kırmızı.Meteor olabilir mi o yoksa göz yanılması mı?Meteor, alev topu sık görülen bir ş
Gökyüzünde binlerce yıldız vardı. Işık kirliliği sıfırdı.

3 tane yıldız kayması yakaladım.

Saatlerce izlemek isterdim ama fırsatım olmadı.

Bir yıldızı takip ederken başka tarafta cok hızlıca ateş gibi bir şey geçti kırmızı.

Meteor olabilir mi o yoksa göz yanılması mı?

Meteor, alev topu sık görülen bir şey mi?

lokasyon: Giresun.
Cesario
(20.07.20)
Perseid meteor yağmurları başladı geçen hafta, muhtemelen buna denk geldin. ağustos'un son haftasına kadar devam edicek. Bu sene 12-13 ağustos en yoğun görüleceği tarih, bu tarihlerde ışık kirliliğinin olmadığı bir yerde, şanslıysan saatte 10-15 adet "yıldız kayması" görebilirsin.


Bruce
(20.07.20)
@bruce

Yıldıza odaklandığımdan tam bakış açımda değildi, bi an "o neydi gız" tepkisi verdim.

İstanbul'a dönüyorum malesef. Arabam da yok. Çatalca tarafına falan gidiyorlar ışık kirliliğinden kaçmak için.


Cesario
(20.07.20)
Açılın bu işin kompedanı geldi.
Öncelikle süper bir yerden gözlem yapmışsın, neresi orası?

Yıldız kayması (dünya atmosferine meteor girmesi) sürekli olan bir olaydır. Çok ışık kirliliği olmayan bir yerde gökyüzüne beş on dakika bak, bir tane denk gelir. Bazıları cidden büyük olur ve onlara fireball (ateş topu) denir.

Rengi içinde bulunan elementin ne olduğuyla ilgili. Atmosfere girerken ısınıp yanıyor bu taş. Çoğu zaman dünyaya ulaşamadan erir gider.


@isimdeyim

Giresun Doğankent ilçesine bağlı Asarkaya Yaylasına çıktık. 9 gün kaldım, full kapalı, yağmurlu geçti hava. Son gün açık yakaladım. 15-20 dakikada 3 tane yakaladım. Işık kirliliği hiç yoktu.

İstanbul'da sadece Ay ve Jüpiter, Mars, Satürn gözüküyor çıplak gözle. 3-5 yıldız görürsen şanslısın. Onlar da büyük takım yıldızlarından zaten. Çatalca tarafı iyi diyorlar ama şimdi her yer beton, oralar nasıldır bilemem 2020 döneminde.


Cesario
(20.07.20)
Hocam yıldız kayması dediğiniz de meteor.


fezagezgini_4
(20.07.20)
Ben çatalda'dayım bu arada :))


yıldız değil göktaşı o kayanlar. ilk kez görmeniz tuhaf, herhalde hep büyükşehirde yaşadınız


burya
(20.07.20)
@burya

Evet, İstanbul çocuğuyum ben. Giresun Merkezdeyim şu an, burada da gözükmüyor. Gerçekten güzel bir konuma gitmek gerek galiba.

Goktasi kaydı da, ona bakarken alev topunu kaçırdım. Onu merak ettim neydi diye.


Cesario
(20.07.20)
o daha yakın veya daha parlak bir meteordu muhtemelen. bazıları gerçekten uzaktan silik kayar, benim de ateş topu gibi gördüğüm olmuştur geçmişte


burya
(20.07.20)
(10)

Market canavarı adlı kullanıcının akıbeti ne oldu?

10 gün telefon çekmeyen bir yerde kaldım da yaylada, olup bitenlerden haberim yok.Kediyi ameliyat için para istemişti, ama ortadan kaybolmuştu modlar da ban atmıştı. Sonuç olarak ne oldu? Ortaya çıktı mı? Günahını mı almışız elemanın yoksa şikayet eden oldu mu üst makamlara?
10 gün telefon çekmeyen bir yerde kaldım da yaylada, olup bitenlerden haberim yok.

Kediyi ameliyat için para istemişti, ama ortadan kaybolmuştu modlar da ban atmıştı.

Sonuç olarak ne oldu? Ortaya çıktı mı? Günahını mı almışız elemanın yoksa şikayet eden oldu mu üst makamlara?
Cesario
(18.07.20)
zaten bin tane hesabı vardı. farklı bir hesapla buralardadır.


scudman1
(18.07.20)
@scudman1

O kişi sen bile olabilirsin :P 100 tane çakma hesabı vardı onun.

Çil çil altınları vardı, gram 400. Zengin olmuştur hatun. Belki Harun abidir bilemem. :)


Cesario
(18.07.20)
bir şey olmadı (para gönderseydim şikayetçi olurdum). kadın zaten kleptoman, evlerden mağazalardan çaldığını kendi yazıyordu. mitomani hastalığı olması da çok yüksek ihtimal.


anais
(18.07.20)
Kleptoman olsa da cezai ehliyeti var. Kleptoman olması kendi iddiasıydı :)


integrative
(18.07.20)
@Cesario
hayal dünyam o kadar geniş değil ya :) böyle bişey yapmaya kalksam, elime yüzüme bulaştırırım kesin.


scudman1
(18.07.20)
@üğpoıuy

şimdi sen savcılığa verdin ya savcı duyurudan hesap açıp adamın peşine mi düşecek?

süreç nasıl işliyor?


Olay daha sıcakken bakmıştım da 900 den fazla duyurusunu sildiği gözüküyordu infosunda..Muhtemelen milleti ufak ufak çarpıp, ortaya çıkmasın diye temizliğe girişiyordu sonra.. Şimdi de yeni nikiyle buradadır, değişik tokatlama metodları üzerine düşünüyordur.


akmina
(18.07.20)
@duyurukullanicisi, kizin adi sani belli. Videosu bile var. Bulunur bence.


banacevaplazım
(18.07.20)
@banavecap

İnstagram hesabını atar mısın marketin? tipini merak ettim.


Cesario
(18.07.20)
oooo 85'li savcı bizim kafalardan


(22)

İPhone'da amiral gemi telefonlar kaç senede kasılmaya başlıyor?

P20 Pro Android 10 güncellemesi ile ruhuna el Fatiha..2 yıl önce çıkmış amiral gemi nanay.. İPhone'da son model 11 Pro kullanan birinin telefonu kaç sene sonra çöp olur, kasmaya başlar? Bilinçli olarak telefonu yavaşlatma Apple'da kaç sene?Huawei'de 2 sene.. 12 bine son model Huawei P40 Pro al, 2 se
P20 Pro Android 10 güncellemesi ile ruhuna el Fatiha..

2 yıl önce çıkmış amiral gemi nanay..

İPhone'da son model 11 Pro kullanan birinin telefonu kaç sene sonra çöp olur, kasmaya başlar?

Bilinçli olarak telefonu yavaşlatma Apple'da kaç sene?

Huawei'de 2 sene.. 12 bine son model Huawei P40 Pro al, 2 sene sonra çöp olur banko.. Bunu Huawei sayfasına yazınca küfür yiyorum ama doğru konuşmak zaten bu ülkede sevilmiyor.

Apple alanla dalga geçiyoruz Şahin parası veriyorlar diye ama sanki bir bildikleri var he?

Ne diyorsunuz?
Cesario
(07.07.20)
mevcut batarya teknolojisi ile 2 sene sonunda şarjı ilk günkü gibi olacak telefon zaten yok.

tek yapmanız gereken batarya doluluk oranını %80 de tutmanız gereklidir.

şuan elektrikli araç üreticileri bile batarya ömrü için %80 doluluk oranına dikkat edin diyor.


janavarorion
(07.07.20)
@jana

Bataryayı değiştircem zaten ben batarya performansından bahsetmiyorum. Son güncelleme ile anası ağladı telefonun, Google Chrome kasıyor. Telefona format attım düzelmedi.

%80'de tut derken telefonu %80'de mi fişten çek demek istiyorsun, yoksa bataryanın sağlığını mi kastettin?


Cesario
(07.07.20)
aynen %80 de fişi çek diyorum. bunun için uyaran uygulamalar mevcut.

İOS zaten geçtiğimiz senelerde yazılım güncelleme ile bataryayı çöp yapıyoruz diye açıklama yapmak zorunda kaldı.

Android için ise muhakkak benzer bir durum söz konusudur. fakat genelde bu gibi durumlar sonrası yama güncellemeler yayınlanıyor veya telefon sahipleri downgrade yaparak sürüm düşürüyor.

donanımhaber'de bu işin guruları var. sistemden kodlar ile birşeyleri kapatıp açıp normal kullanım ayarlarına geri getiriyor.


janavarorion
(07.07.20)
Kullanıma göre değişmekle beraber diğer telefonlar 2 senede çöp ise iphone 3 sene götürür.


shredd
(07.07.20)
2010'da iphone 4 aldım. 2014'te iphone 6 plus alana kadar, hiç sıkıntım yoktu. ekran küçük kaldığı için değiştirdim. sonrasında aynı telefonu 5 sene kadar da babam kullandı. 2014'te aldığım telefonu 2019'a kadar kullandım. bıraksam daha giderdi.

evet batarya ömrü ilk aldığım gibi değil, buna yapacak bir şey yok.


co2s2
(07.07.20)
arkadaşlarla kendi aramızda deneyimlerimizi ortaya döktüğümüzde (ki bu küçük grupta herkes yıllardır iphone kullanıyor) minimum 4 yıl çok rahat götürdüğünde birleştik.
Bende iphone 8 var, 3. yılı içinde, pil performansının doğal olarak düşmesi haricinde performans olarak hiç bir sıkıntı yaşamıyorum.
Oyun, sosyal ve iş için kullanırken durum bu.


foolrules
(07.07.20)
%80e kadar şarj edip alt nokta olarak da yüzde 15in falan altına düşmezsen bataryanın ömrü çok uzuyor. (Bunların atıyorum 1000 cycle ömrü oluyor, böyle yapınca her seferinde yarım cycle yapmış gibi oluyorsun mesela, tam dolması ve tam boşalması çok zarar veriyor)

Laptopta tablette de aynı mantık, hatta arabada bile öyleymiş demek ki. Lityum iyonun özelliği demek ki.

İphoneları 5 yıl kullanan var. Fakat huawei ilginçmiş, ben hala orijinal yazılım (android 8e güncellendi en son, gerisi gelmez) Samsung galaxy s7 kullanıyorum, bi hafıza dolu olduğundan spotify kasıyor, geri kalan şeylerde fark ettiğim bir durum yok. Daha da kullanırım. 3 yılı doldu.


nhk ni youkosu
(07.07.20)
iphone 6s 5 yıldır kullanıyorum. yeni yeni donmaya başladı bazı uygulamalarda. Pil sağlığı 82. bataryayı değiştirirsem ve hard format atarsam yine baya akıcı hale gelir diye düşünüyorum. androidler 2 senede çöp oluyor dediğin gibi.


xrated
(07.07.20)
p20 pro daha güncelleme almayacak mı emin misiniz? mate 10 pro var bende biz de 10 aldık. daha almayacağız kesin ama p20 pro bir güncelleme daha alır die düşünüyordum

mate 10 pro çıkış tarihi ekim 2017


burya
(07.07.20)
@burya

Alması daha kötü. Ben Android 9'a dönmeyi düşünüyorum.


Cesario
(07.07.20)
Kullanıma bağlı. 6S Plus’ı çok uzun zamandan beri kullanıyoruz. Önce ben şimdi annem. En az 6 senesi vardır. Ben 5 senedir 7 Plus kullanıyorum. Geçen bataryasını upgrade ettim 3.5A bir bataryayla. Canavar gibi oldu iOS 14 çalışıyor üzerinde üstelik.


pass
(07.07.20)
iphonelar 5 sene çok rahat kullanılır kasmaz. sonradan hafif sıkıntı hissetmeye başlarsın sadece. halen 5s kullanan arkadaşım var. telefon 2013te çıktı.

bilinçli yavaşlatmaya inanmıyorum ben. uygulamaların ihtiyaçları artıyor, işlemci, ram yükü karşılamamaya başlıyor. ama yine de iphonelar 5 yıllık da olsa kullanılır. s4 kullanan çok göremezsiniz ama 5s kullanan baya görürsünüz.


jelly bear
(07.07.20)
Şu an 6S sınırda. Çıkış 2015 Nisan.
Samsung S6 Ekim 2015 çıkmış.

İphone pilini değiştirdiğin sürece 5 sene gidiyor. Android ne durumda bilmiyorum. En son Sony Ericson Wt19 kullandım sanırım.


infernalcadre
(07.07.20)
Format atmadan kurdum ben Android 10'u. Chrome'da hafif donma var nadir. Onun dışında sistem gayet iyi hızlı. Pil de güzel. Eskiden iPhone 6 vardı bende. Onu satıp almıştım bunu. Telefon soğuk havada %50 şarj varsa bile kapanıyordu, onun dışında 1 gün bile gitmiyordu şarjı. Apple kendisi yavaşlattıklarını itiraf etti bazı arkadaşlar böyle bir şeye inanmıyormuş :)


burya
(07.07.20)
bir pil değişimi ile rahat 5-6 sene gider.


nuisance
(07.07.20)
iPhone 6 kullaniyorum, eylul 2014'te aldim. 2 kere pil degistirdim. Sikayetim yok, tereyag gibi hala


mirafiori
(07.07.20)
iphone 7 alalı 4 sene oldu ve baterim %82'de. hala çok rahat kullanıyorum.

bence iphone 11 sizi 6-7 sene idare eder.


elektr10
(07.07.20)
ben s3 mini kullanıyorum hala yeterli bence. yüzde 95 watsap ve chrome. ama çok yavaş.


ya ben lan neyse
(07.07.20)
7 plus vardi 3 sene kullandim sattim. Rahat 2-3 sene daha giderdi, on numara telefondu.
Iphone icin ortalama 5 sene sonra kasmaya baslar diyorum.


cooperr
(07.07.20)
Bir iphone 6 sene götürüyor. 128 ya da 256 gb olmalı yeni alınacaksa.


Gabriel
(07.07.20)
Kiz arkadasim 6s kullaniyordu. Cekilen fotograflarin gri cikmasi gibi, donma gibi problemler baslayinc 7 aldik. Su an hala 7yi sorunsuz kullaniyor. Ben 8 kullaniyorum. Normal kullanicilariz. Iphone kesinlikle daha uzun omurlu. Illa 11 pro almaya gerek yok, ben se 2020 alicam bu telefon cortlayinca.


icim urperiyor
(07.07.20)
bi de iphone'nun ikinci eli illaki para ediyor, yani şu an temiz bi iphone 6 yi rahat bin tl ye satabilirsiniz.


nuisance
(07.07.20)
(14)

Dark çok mu muhteşem bir dizi, izlemeden ölmeyelim mi?

Herkes çok övüyor, beyin yakıyormuș vs diyorlar. Dün bir yerde gördüm, oyuncuları da demiş bazen biz de anlamıyoruz diye.Böyle şeyleri izledikten sonra kendini gerizekali gibi hissediyorum vaktimi çaldıkları için. :/Ama ben MrNobody, Predestination, Memento ve hatta ve hatta Dr Mulholland filmini an
Herkes çok övüyor, beyin yakıyormuș vs diyorlar. Dün bir yerde gördüm, oyuncuları da demiş bazen biz de anlamıyoruz diye.

Böyle şeyleri izledikten sonra kendini gerizekali gibi hissediyorum vaktimi çaldıkları için. :/

Ama ben MrNobody, Predestination, Memento ve hatta ve hatta Dr Mulholland filmini anlayarak izlemiş bir insanım, söylemesi ayıptır söylemesi ayıptır çok zekiyim..

Sorum: Dark zaman kaybı mi, yukarıda yazdığım filmlerden daha mı komplike?

Not: The Sopranos izliyorum. Harika ilerliyor, 5.sezona geldim.
Cesario
(01.07.20)
3 bölüm izledim çok saçma bir dizi. Biri birinin babasıymış ama aslında dedesiymiş lakin aslında oğluymuş filan falan. Designed Survivor daha iyi bence (ilk sezon)


infernalcadre
(01.07.20)
Aslında güzel ama biraz abarttılar konuyu ikinci sezonda.

Bu tarzda çok dizi olmadığı için türü seviyorsan kesin izlemeli diyebiliriz.

Sopranosla hic alakasi yok bu arada, breaking bad izleyebilirsin.

Bir de bu kadar yazmaya gerek yok, aç bı bolum biraz izle hoşuna giderse devam edersin işte, güzel dizi.


nucleon
(01.07.20)
Dizi yavaş başlıyor. İlk bölümler biraz polisiye gibi. Ama sonradan açılıyor. İkinci sezonu efsane. Üçüncü sezonu izlemedim henüz. Evet, dizi çok karışık ve anlaması zor. Ama bence çok iyi dizi.


himmet dayi
(01.07.20)
Ben böyle gizemli, zaman yolculuklu konuları çok severim. Ama dark suyunu çıkarmış. Aşırı karmaşık oluşu ve bazı sahnelerin sakız gibi uzatılması, gereksiz ergen popülasyonu izlemeyi zorlaştırıyor. Zor bitirdim iki sezonu. Çok da gerekli değil sanki.


elorelia
(01.07.20)
Zekilikle ilgisi yok , biraz akraba ilişkilerini biliyorsan birazda yüz hafızan varsa kimin kim olduğunu aklında tutabiliyorsan, gayet izlenebilir bir dizi oluyor.

Ben sezon sezon izledim , 1 yıl bekleyince bir şey hatırlamıyorsun
Kim kimin nesiydi karışıyor . Zaman yolculuğu , filmin atmosferi , kurgusu baya alışılmışın dışında . Ben severek izledim ve tavsiye ettiğim arkadaşlarımda severek izledi. Kesinlikle zaman kaybı değil.


bnmzz
(01.07.20)
İlk iki sezonu ard arda izlemiştim gayet anlaşılır. Ama bazı şeyler için ulan bu nasıl olur diyorsunuz mevcut zaman algımızla. Onun ile ilgili de teoriler oluyor. 3e başladım. Ara verince bazı şeyleri pek hatırlayamadım.

Zaman kaybı değil. Farklı bir tarzı var.


fezagezgini
(01.07.20)
güzel dizi ya ben çok severek izledim, son gelen sezonuna başlamak istiyorum bir anca önce. tabi yavaş gidiyor tempo olarak ama benim çok hoşuma gitti. yine de hiçbir şeyi çok abartmamak gerektiğini düşünüyorum, diziler de dahil.


pasp
(01.07.20)
Beyin yakıyor olmasının sebebi çok fazla detayin araya birer yıl girmesi ile unutulmasından da kaynaklandı. Esas sorun anlamak değil, kim kimdi hatırlayabilmek. Birinci sezondan başlayıp izlersen oha oha diyerek izlersin bence. Dizide anlaşılmayacak hiçbir şey yok.


baal
(01.07.20)
Ben 1 sezon dayanabilmiştim. 2. Sezonun ilk bölümünü izledikten sonra acayip saçma bulmuş bırakmıştım. Devam etmeyi düşünmüyorum.
Zevk meselesi tabi ama soruna cevap olarak ben vakit kaybı diyorum.


Amaranta ursula
(01.07.20)
zaman üzerine yazılmış çizilmiş şeylerin belirli bir kısmını aynı kapta karıştırıp ortaya keyifli bir kurgu çıkartıyor. hikaye saçma değil, bu teoriler ve kavramlar ile mümkün ancak bunların aynı anda kullanılması bazen kurguyu zayıflatıyor. genel olarak kesinlikle güzel. gerilimi iyi kullanıyor aynı zamanda görüntüler de güzel. araya zaman girince karakter unutulmuyor ama ufak ayrıntılar unutulabiliyor o yüzden bazı şeyler es geçilebiliyor ufak da olsa.

izlemeden ölmemelik bir durum yok ama ölmeden izlersen geçirdiğin kaliteli vakti arttırma şansın var.


paco de lucia
(01.07.20)
Türklerin abarttığı bütün diziler genelde boktan oluyor. la casa de papel, elite, dark vs. 1'er bölüm dayanamadığım diziler oldu. Türklerin hiç ilgi göstermediği dizilere ise genelde bayıldım. normal people, what we do in the shadows, when they see us gibi


inancsiz deve
(01.07.20)
2. sezonun 2. bölümü müydü neydi, diziyi durdurup soyaağacı ve timeline tablolarına bakıyordum her zamanki gibi. bir an kafam attı, ben bununla mı uğraşıcam amk dedim ve bıraktım. "ne kadar karışık olursa o kadar zeki durur" kafasıyla yapılmış bir dizi. bu karışıklık senin zekanla başa çıkabileceğin bir karışıklık da değil, tamamen ezbere ve hafızaya dayalı.


sir gawain
(01.07.20)
sadece 2 sezonu izleyip karışık diyenler 3. sezonda ne hissedecek merak ediyorum. fazlasıyla karışık ve kafa yoran bir dizi, bahsettiğin filmleri sevdiysen izle mutlaka.

not: ara vermeden izle. bi bölüm izleyip diğerini 2 gün sonra izleyeceksen pek tadı olmaz. 26 bölümü iki hafta içinde bitirmeye bak.


(1)

Videoyu indirmeye yarayan eklenti vardı?

Geçende de soruldu ama bulamadım.Bir sitedeki videoyu indirmek için en kaliteli en yaygın eklenti hangisi Chrome için?
Geçende de soruldu ama bulamadım.

Bir sitedeki videoyu indirmek için en kaliteli en yaygın eklenti hangisi Chrome için?
Cesario
(30.06.20)
chrome da youtubedan indirmek isterseniz, indirmek istediğiniz video linkinin başına ss koyup çıkan sayfadan indirebilirsiniz örnek bir linki kopyaladınız www.ssyoutube.com..... şeklinde devam etmeli chrome da video indirme eklentileri düzgün çalışmıyor diye biliyorum.ayrıca tarayıcı değiştiririm derseniz mozilla indirip google yazdıgınız zaman karşınıza çıkan ilk eklentiyi bile indirseniz çalışıyor.


Diskirminant
(30.06.20)
(4)

Yüzde cilt lekesi, doktor çare oluyor mu?

Annemin yüzünde cilt lekesi vardı kahverengi, güneş kaynaklı muhtemelen.1 hafta tatile gitti, leke iyice azmış yayılmış yüzünde çok kötü duruyor.Cilt bakım kremi alsak krem, serum vs 400 TL tutuyor Yves Roche vs mesela.Bu tarz şikayetlere cilt doktorları nasıl bir çözüm buluyor lazer vs dışında? Kre
Annemin yüzünde cilt lekesi vardı kahverengi, güneş kaynaklı muhtemelen.

1 hafta tatile gitti, leke iyice azmış yayılmış yüzünde çok kötü duruyor.

Cilt bakım kremi alsak krem, serum vs 400 TL tutuyor Yves Roche vs mesela.

Bu tarz şikayetlere cilt doktorları nasıl bir çözüm buluyor lazer vs dışında? Krem mi veriyor ilk başta, geçiriyor mu nasıl oluyor?
Cesario
(29.06.20)
annenize alacaginiz tek krem yuksek korumali dermokozmetik gunes kremi.

bunun haricinde doktora gideceksiniz, muhtemelen lazer tedavisi uygulanacak. hic bir sey %100 gecirmiyor.

anneniz evde bile olsa sabah ilk is gunes kremini surecek yuzune, disari cikinca 3-4 saatte bir yenileyecek.

yaz kis kullanacak.


cairo
(29.06.20)
lekenin boyutuna göre ilaç tedavisi de olabilir. ancak lazer derse lazere kışa doğru başlarsınız. kafanıza göre krem sürmeyin direkt doktor.


Sorunuza cevap değil ama ek bilgi vermek istedim, belki sorunun kaynağı olabilir diye. C vitaminli şeysileri cilde sürünce güneşle birlikte lekelere sebep oluyormuş. C vitaminli ürünleri yazın kullanmamaya dikkat etmekte fayda var(mış).


Annemin neredeyse tüm yüzünde güneş lekeleri var. Aynı annenizde olduğu gibi güneşe çıktıkça bu kahverengi lekeler daha belirgin ve koyu bir hal alıyor.

Annem birkaç kez cilt doktoruna gitmişti. Kışın dahi dışarı çıkarken yüzüne güneş kremi sürmesini önerdi. Vichy, bioderma gibi markaların güneş kremini alsanız iyi olur. Ben geçen sene bioderma almıştım, annem çok rahat ettiğini söylemişti.

Krem dışında doktor anneme lazer önermişti ama lazer için çok iyi bir yer bulmak gerekiyormuş. Cildi daha kötü hale gelenler oluyormuş.

Annem bir ara cilt soyucu kremlerden kullandı ama hiçbir işe yaramadı. Cilt soyucu kremlerin ben açıkçası işe yaradığını düşünmüyorum. Hatta zarar veriyor olabilir.

Ama ben geçen sene ilk çıktığında nivea markasının leke giderici serumunu satın almıştım, serum gibi baya krem bu. Annem ilk şişeyi bir iki ay kadar düzenli kullandı ve lekeleri fark edilecek kadar düzeldi. Hiçbir zararını görmedi. Kaşıntı, kızarıklık hiçbir şey olmadı. Ürünün kullanıcı yorumları da çok iyiydi. Ama ilk şişe bitip, ikinci şişeyi aldığımızda artık içeriği mi değişmiş ne olduysa ürün annemin yüzünü kızartıp, kaşıntı yaptı. Birkaç kullanıcı da benzer sorunu yaşamış. Ürünün linkini bırakıyorum 50-100 lira arasında fiyatı değişiyor:

www.nivea.com.trşekillendirici-leke-giderici-serum-40059005994070082.html


(3)

Video editleme ustalarına soruyorum? (yardım)

Arkadaşlar 30 dakikalık bir video çekmem gerekiyor. İşle ilgili, tanıtmam gereken ürünler var.Mesela ben ürünü anlatmaya başlarken o ürünün görseli çıksın ekrana ya tamamen ya da belli bir kısmına, arkadan sesim oynasın vs. Bunun gibi editler yapacağım. Hangi program önerirsiniz ücretsiz ya da denem
Arkadaşlar 30 dakikalık bir video çekmem gerekiyor. İşle ilgili, tanıtmam gereken ürünler var.

Mesela ben ürünü anlatmaya başlarken o ürünün görseli çıksın ekrana ya tamamen ya da belli bir kısmına, arkadan sesim oynasın vs. Bunun gibi editler yapacağım.

Hangi program önerirsiniz ücretsiz ya da deneme sürümü?

40 yılda bir işim düştü, para veremem.

BONUS: Ayrıca bu işin püf noktaları nedir? Yani ham videoyu çekip üzerinde mi oynama yapmam gerekiyor yoksa bütün olarak düşünüp nerede neyi ne zaman söyleyeceğimi ona göre mi ayarlamam gerekiyor?
Cesario
(27.06.20)
Neyi ne zaman soyleyecegini planlayarak cekim yapmana gerek yok. Sen bolca detay goruntu alacaksin. Sonra montaj yaparken sesi ve muzigi koyup, uygun olan goruntulerin uzerine yazilarini yazip isi bitireceksin.

Temel olarak movie maker yeter gibi ama duzgun bi is icin edius-premiere-imovie kullanabilirsin.


brkylmz
(27.06.20)
ben olsam şöyle yapardım.
bir defaya mahsus ve acil bir durum varsa eğer,

videonuzu sesli olarak çekin.
bunun dışında da ürün fotoğrafları ve detay fotoğrafları çekin.

sonra verin bir öğrenci sizin için yapsın 50-60 liraya.

programı bulmak, onu çözmek, kırmak vs. uğraşmayın.

not: Yine de bahsettiğiniz şeyleri yapmak zor değil yeni öğrenecek birisi için de.

Camtasia Studio full olarak bulabilirsiniz muhtemeleni bunları yapabilirsiniz onunla.
Vegas gibi, Premiere gibi profesyonel programlar da kullanabilirsiniz.
Mac kullanicisi iseniz final cut pro da kullanabilirsiniz.


la traviata
(27.06.20)
Android için Youcut isimli bir program var, hele ki çekimi telefon kamerası ile yapacaksanız tam sizin iş için.

fotoğrafı video haline de donusturebiliyor, ses de ekleyebiliyor kaydettiğiniz ya da hazır ses efektleri, basit görsel efektler ekleyebiliyorsunuz.


(15)

Suv arabalar neden popi son zamanlarda?

Arabaların dizaynı bile Suv gibi 2020 modeller corsa, 208 vs.Teknik olarak neden Suv? Arazi arabası gibi duruyor. Şehirde Suv kullanmanın avantajı, tercih sebebi ne? Neden bmw 520 gibi poposu yere yakın araba değil de suv mesela?
Arabaların dizaynı bile Suv gibi 2020 modeller corsa, 208 vs.

Teknik olarak neden Suv? Arazi arabası gibi duruyor. Şehirde Suv kullanmanın avantajı, tercih sebebi ne?

Neden bmw 520 gibi poposu yere yakın araba değil de suv mesela?
Cesario
(23.06.20)
bi avantajından değil bence tamamen artislik


paramolacak
(23.06.20)
her türlü boy takıntısı olanlar yüksek arabaya binmek istiyor.


emininsel
(23.06.20)
boy takıntım hiç yok, hali hazırda spor yaylı baya alçak bir araba kullanıyorum ama ben de suv’ye binip onu tecrübe etmek isterim mesela.

Sorunuza cevap olarak bence tr’de bozuk yollar, insanların daha güvende hissetmesi, yüksekte olmanın verdiği his vs hoşuna gittiği için alıyor olabilir bence. artisllik açıdan da takılanlar vardır tabii ki ama genellemek gereksiz.


garavel
(23.06.20)
Avantajı var.
1- Daha büyük araç daha az sıkıştırılır.
2- Normal hızlarda acemiler için trafik hakimiyeti daha kolaydır.


r evolution
(23.06.20)
Param olsa bende suv alırdım. En basiti güvenlik. Trafik kazasında suv araçlarda hayatta kalma oranı daha yüksek.

Düşünsene yaris ve polo ile kaza yaptığını.


SUV her zaman popülerdi. Bence son yillardan 3 tonluk SUV ler bile 100km/8 litre düzeyine geldigi icin herkes tarafindan ragbet görmeye basladi.


VIPCH
(23.06.20)
oturma pozisyonu yüksek, araç da yüksek, dolayısıyla etrafa hakimiyet artıyor. arabaya binerken eğilmiyorsunuz, inip binmek çok daha rahat. içi daha ferah hissettiriyor. bunlar objektif unsurlar. bir de estetik gibi subjektif olanlar var, kişiden kişiye değişir.


orient blue
(23.06.20)
Daha yüksek, oturma pozisyonu ve yol görüşü daha iyi.
Bir dönem spor araba kullandım, yere daha yakın, daha hızlı, daha seri ve daha az yakıyordu ama suv kesinlikle daha rahat.

en açık örnek
türkiyenin belki yol kalitesi en yüksek parkuru (izmir yolundan önce)
istanbul - ankara yoludur, o yolda bile spor araba ile yoruluyorsunuz, suvda (duster değil, 200-300 bin üstü bir suvda) oturma pozisyonunun da yardımıyla gerçekten hiç yorulmuyorsunuz.

bundan sonra sonsuza kadar tercihim suv :)


Corc
(23.06.20)
Soruya salça oluyorum :) İdeal SUV tavsiyeleriniz? 150 bin için mesela.


kumandanim
(23.06.20)
Babamda tucson var. Başlarda çok yadırgamıştım ne gerek var diye. Fakat yaptığım ilk uzun yolda ve şehir içi parkta yanıldığımı anladım.

Görüş açıları c sınıfı aracımdan daha iyi ve uzun yolda bile o oturuş pozisyonu daha konforlu. Zaten bu arabaların araziye falan uygun olduğu falan yok, uzun yolda da ortalama bir binek araç gibi yola tutunup yaylanmıyorlar.

Maddi durumum olsa ben de bir tane suv alırım.


denizgonen
(23.06.20)
suv um var kardeşim öyle takıntılı bir adam da değilim.uzun yolda yol hakimiyeti açısından çok iyi ve arabadan çok daha az yoruluyorsun o kesin.


jamswety
(23.06.20)
Yakıt tüketimi nasıl peki bu arabaların? Cep dostu mu yoksa, sünger gibi içiyor mu yakıtı?


Cesario
(23.06.20)
valla suvların bir kısmı sedandan daha bile ucuz. 520 alamazsın ama tiguan falan her türlü alırsın- sıfırdan bahsediyorum.


delidiyorum
(23.06.20)
520 ile tiguan karşılaştırmak pek olmamış :)

Genelde araba markalarında, mevcut kasasını yükseltince suv oluyor

Golf yükseliyor tiguan oluyor
passat yükseliyor toureg oluyor.

bu nedenle 520, tiguan değil, toureg'in muadili.

520 aynı zamanda da kendi markasında x5 le muadil.


Corc
(23.06.20)
musterinin malligi yuzunden


varg
(23.06.20)
(15)

En iyi pizza nereden sipariş edilir? (istanbul)

Salamı, sucuğu tavuk-hindi eti olmayan, pidesi dandik olmayan, malzemesi bol olan, yağı sanayi yağı olmayan pizza istanbul'da var mı? Varsa eve servis var mı?Eve servisi yoksa direkt mekan da söyleyebilirsiniz, ama öncelik eve servis.edit: yazdığım özellikte pizza en az 100 TL olur herhalde :D olsun
Salamı, sucuğu tavuk-hindi eti olmayan, pidesi dandik olmayan, malzemesi bol olan, yağı sanayi yağı olmayan pizza istanbul'da var mı? Varsa eve servis var mı?

Eve servisi yoksa direkt mekan da söyleyebilirsiniz, ama öncelik eve servis.

edit: yazdığım özellikte pizza en az 100 TL olur herhalde :D olsun, 40 yılda bir yemek için sordum.

edit2: lokasyon Beylikdüzü de, burada yoktur diye düşünüyorum.
Cesario
(22.06.20)
Ben little ceasertan alıyorum genelde.

Papa jonesta fena değil.


Cruyff
(22.06.20)
Lokasyon yazmadığınız için sevdiklerimi sırasıyla yazıyorum
Beppe moda,miss beyoğlu,locale akaretler ,eatlay zorlu


imnotsureabout
(22.06.20)
@Crufy

little sezar ile kötü hatıram var, hayatta yemem ordan, ve eminim oradan 10 kat güzel yapan bilyon tane yerler vardır.


Cesario
(22.06.20)
zincirlerden pizza bulls, papa johns fena değil.


not dark yet
(22.06.20)
Pizza Locale


pass
(22.06.20)
Pizza bulls.


Fiyu
(22.06.20)
Zincir: Pizza Station

Restoran: Çukurcuma 49 (cihangir)


Etanglement
(22.06.20)
yediğim en kötü pizzalardan birini pizza locale'de yedim. o sebeple bir daha da kapılarından girmem. yani onu da bir güzel elemek gerek bence.


Lokasyonunuza çok uzak ama Bafetto pizza çok güzel.


kobuzchu kiz
(22.06.20)
zincirlerden pizza bulls


essoist
(22.06.20)
fornello ve donatello fena degil. kadikoy.


xfestos
(22.06.20)
fornello ve çukurcuma 49 +1
Miss pizza (şişhane)
Zucca pizza (kurtuluş)


lolita
(23.06.20)
benim evin sokağında var bi pizzacı
istanbulda yediğim en iyi pizza sanırım.

Pizzeria 14, nişantaşı

zincir restoran pizzası sevmiyorum ben


Corc
(23.06.20)
fornello +5

Hem Kadıköydeki hem küçükbakkalköydeki güzeldir.


noluyo yaa
(23.06.20)
beylikduzune servis yoktur herhalde ama dilim pizza - yesilkoy malzeme kalitesi olarak cok iyidir. Suflesi de harikadir.


cooperr
(23.06.20)
(13)

Erken seçim geliyor mu sizce, tahmin alalım?

Ayasofya, pkk operasyonları, Libya meselesi, seçim sistemi vs haberleri, Bahçeli ile görüşmeler.. Bence seçim yaklaşıyor, geliyor gelmekte olan.Siz ne düşünüyorsunuz?Pandemi olmasa bu sene yaparlardı, bence seneye 7 Kasımda seçim olacak, belki o tarihi bile beklemezler.Sizin yorumlarınız?not: siyase
Ayasofya, pkk operasyonları, Libya meselesi, seçim sistemi vs haberleri, Bahçeli ile görüşmeler..

Bence seçim yaklaşıyor, geliyor gelmekte olan.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Pandemi olmasa bu sene yaparlardı, bence seneye 7 Kasımda seçim olacak, belki o tarihi bile beklemezler.

Sizin yorumlarınız?

not: siyasetçilerin erken seçim olmayacak sözüne güvenmiyorum. Tam tersi erken seçim kararı alınmadan önce hep erken seçim gündemimizde yok diyorlar sonra Bahçeli çıkıp erken seçim olsun hodri meydan diyor ve 3 ay sonra seçim oluyor...
Cesario
(19.06.20)
Ben olmayacağını düşünüyorum.


himmet dayi
(19.06.20)
Sanmam


infernalcadre
(19.06.20)
Kesin. Davutoğlu ve Babacan'ın da durup durup şimdi ortaya çıkmış olmaları bence bunun için. Beklettiler seçim öncesi kafa karışıklığı yaratıp muhalefetin oylarını güya böleceklerdi.


malheiros
(19.06.20)
secim olmayacak diyorlarsa en fazla 1 seneye mutlaka secim olur bu hep boyle oldu. ellerindeki kozlari toparliyorlar ama bir yandan da anketler kotu gidiyor, sonuc yetersiz hala kendileri icin. zaten buyuk sehirleri kaybettikleri icin telaslilar. bunu riske atamazlar o yuzden bu sene icinde degil belki ama onumuzdeki sene icinde olacak bence.


in vino veritas
(19.06.20)
Pandemi olmasaydı erken seçim olurdu. Corona en az bir sene ileri attı seçimi.


SiyamkedisiZorro
(19.06.20)
Seçim olursa cumhurbaşkanlığı gidecek ama. Tekrar aday olması yasak. (Tabii neden anayasaya uyacağına inandığımı sormayın)


2021 yılı Nisan, mayıs haziran aylarının birisinde ben bekliyorum.


bu yıl sonuna kadar bir erken seçim kararı alınacağını düşünüyorum. seçim de önümüzdeki bahara kadar yapılır.

ve tabiki de seçimi ben kazanırım. oylar makedon'a!


Bence de olmaz, niye yapsınlar ki böyle bir sey, ellerinde tertemiz 3 sene var onbinlerce parazite maaş bağlayacak, onlarca ihaleye fesat karıştıracak, bir sürü garantili yap iş devlet projesi icat edecek.

CB seçiminin erken yapılması bence dövizin patlayacagini hissettiler ondan öne aldılar 2018de. Şimdi boka da batsak aynı oyu aldıklarını gördüler o yüzden niye riske girsinler. Ve bence erken de olsa zamanında da olsa yine kazanacaklar


sanguine
(19.06.20)
bana da bu sefer 3 sene daha sefa surup sonra defolup gideceklermis gibi geliyor. erken secim neden olsun ki su anda? hem de cikisa gecmesi muhtemel ve direkt akp secmenini hedefleyen 2 adet yeni parti varken.


baldur2
(19.06.20)
ben 2021 baharda bir seçim olacağını düşünüyordum. hala öyle düşünüyorum.

seçim gündemimizde yok demeleri hiç bir anlam ifade etmiyor. gündemimizde olmayacak demiyorlar, şuan yok diyorlar.


biseysorcaktim
(19.06.20)
Erken seçimin mantığı, 3 sene sonra seçim var evet ama sen acaba 3 sene sonra aynı oy oranını koruyabilecek misin? Koruyamayacağını düşünüyorsan seçim şimdi olsun diyorsun. Ortam da zaten ona doğru evriliyor.


malheiros
(19.06.20)
2021 baharında en erken olur. 2021 sonbaharı da olabilir. önümüzdeki 9 ay içinde olmayacağına eminim


avatar is back
(19.06.20)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.