Giriş
(6)

Remote çalışmak hk.

Merhaba,Oldukça stres yükü fazla olan bir işte çalışıyorum. Yaklaşık 10 senelik şirketimden ayrıldıktan sonra 8 aydır bu yeni işimde çalışmaktayım. Önceden hep ofise giderdim, sabah gider akşam eve dönerdim. Fakat yeni çalışmaya başladığım firma ile başından beri remote çalışıyorum.Evde durmak istem
Merhaba,
Oldukça stres yükü fazla olan bir işte çalışıyorum. Yaklaşık 10 senelik şirketimden ayrıldıktan sonra 8 aydır bu yeni işimde çalışmaktayım. Önceden hep ofise giderdim, sabah gider akşam eve dönerdim. Fakat yeni çalışmaya başladığım firma ile başından beri remote çalışıyorum.

Evde durmak istemiyorum, evden çıkıyorum starbucksa gidiyorum orada çalışıyorum, toplantı vs oluyor çoğu zaman 2 saat sonra felan kalkmak durumunda kalıyorum.

Kısaca işe kendimi verebileceğim veya keyif alarak çalışabileceğim bir ortam yaratamadım. Ben de bir sorun mu var acaba?

Sorum benim gibi remote çalışanlara;
Siz ne yapıyorsunuz?
Teşekkürler.
Cenk Daniels
(22 saat)
Bende çalışamıyorum sırf o yüzde 30 km ötedeki işe gidiyorumdum şirket değiştirdim remote geçtim 2 ayda 2 iş değiştirdim psikolojim bozuldu resmen :(


abcd
(22 saat)
Ben 6 ayda alıştım remote'a. Şimdi de dönmek istemiyorum. Remote rahatlığı başkaymış. Şehir şehir geziyorum. Ama bizde sıkı denetim yok afk kalabiliyorsun gün içinde.


ananiyimioguz
(22 saat)
bana kalırsa evden çalışmanın verimi/verimsizliği işin tanımına (müşteri bazlı telefon yoğun, bilgisayar başı vb.) evin durumuna (evli, mutlu, çocuklu vb.) son olarak da çalışma koşullarına (çalışma odası, salon, mutfak vb.) bağlı.

evde ortak bir alanda, hele çocukla çalışmak zor elbette. ama evden yürütülebilecek bir iş, evde de uygun bir ortam varsa haftanın her günü işe gitmenin bomboş, hatta kara delik olduğunu düşünüyorum.

haftada 1-2 gün zaten ofise gidilebilir, ben gelmek isteyene gelme diyeni nadiren duydum.

bu geçiş sürecinde sabah uykusu da, öğlenin de, günde 2 defa ulaşım süresinin de insana kaldığı bir durum bu. ayrıca insan seven biri olsam da işimi de sevdiğim için her gün 100 kişiye günaydın/iyi akşamlar/afiyet olsun demek, öğlenleri bugün ne yiyelimler, kahve mi içsemler de azalıp iş konsantrem de artıyor. hatta çalışırken geyik yapacaksam bunu evden yapmak daha bile keyifli oluyor çünkü internet kavramı da muhabbete ekleniyor.


tempor
(22 saat)
Ben 2,5 yıldır remote çalışıyorum.

Evden çalışmak için bir çalışma odası yapmak şart. Yani televizyon izlediğin, uyuduğun odada konsantre olmak güç. Çoluk çocuk gürültü falan oluyorsa yine zor.

Starbucks çalışmak için kötü, ama lokal kahvecilerden çok iyi şeyler çıkabiliyor. Küçük, kahvesi iyi, içeride bangır bangır müzik çalmayan bir mekan arayın. Toplantı için airpods pro kullanıyorum ben, etraf gürültüsünü azaltarak gönderiyor en azından. Ya da bahçeye çıkıp konuşabiliyorum. Ayrıca etraftaki tüm sesleri kesiyor, odaklanmak için birebir.

İş yapmak için kendinizi biraz zorlamanız lazım. Benim genelde işe başladığım ilk 1 saat dikkat dağıtanlarla mücadele ederek geçiyor, ama arkasından 5-6 saat akıyorum. Ofiste bunu yapamıyorsun mesela çünkü illa biri gelip soru soruyor, yemeğe kahveye çıkıyorsun vs.

Toplantıları da ya bir güne yığ, ya da mesainin başına ya da sonuna koy. Aradaki 1 saatlik toplantı bile 2-3 saatlik productivity'i öldürüyor.


Remote mükemmel bir şey.

Çalışmak için ayrı bir odam ve masam var. Kocaman birkaç ekranım, düzgün bir sandalyem, güzel mouse touchpad mouse'um var. Ben de artık laptop kullanamaz oldum çünkü bu rahatlığa çok alıştım, ufacık ekrana bakmak artık çok zor geliyor.

Bu şekilde laptoptan daha rahat bir alan oluşturmadığın sürece evden keyifli çalışman imkansız. Eğer laptopu alıp salonda kanepede falan çalışmaya çalışıyorsan o iş olmuyor. İş için sabit bir alan yaratman lazım yani. Sürekli starbaks gezerek de productive çalışılacağına inanmıyorum.


roket adam
(21 saat)
4 yıldır home office çalışıyorum. Şirket neyseki esnek, işi yetiştirdiğim sürece gündüz sadece telefonlara yanıt vermemi, toplantı olursa katılmamı yada sadece acil mail falan yanıtlamamı kabul ediyorlar. Asıl işimi gece yapıyorum,çünkü 2 yaşında bir kızım var ve gündüz çalışmama imkan vermiyor. Yine de hayalim, düzenli bir bakıcı bulursam evin bir odasını ofis yapmak veya sanal ofislerde çalışmak. Çünkü bu hayat düzeni beni çok sarsıyor, sabah 4-6'lara kadar çalışıp 10'a kadar falan uyuyorum.


curukturpkokusu
(21 saat)
(5)

Hep abi diye hitap etmek

Merhaba,Çalıştığım işyerinde ilk günden itibaren kimseye saygıda kusur etmemek adına nezaket kurallarına hep uydum. Bazı arkadaşlara abi diye hitap ediyordum, başlangıçtan beri böyle olduğu için hala abi diye hitap etmeye devam ediyorum. Ama son günlerde herkese abi abi demek biraz rahatsız etmeye b
Merhaba,
Çalıştığım işyerinde ilk günden itibaren kimseye saygıda kusur etmemek adına nezaket kurallarına hep uydum. Bazı arkadaşlara abi diye hitap ediyordum, başlangıçtan beri böyle olduğu için hala abi diye hitap etmeye devam ediyorum. Ama son günlerde herkese abi abi demek biraz rahatsız etmeye başladı beni. Aramızdaki yaş farkı da 1. Fazla bir yaş farkı yok yani. Kimseye abi demek istemiyorum artık ben. Bunu yavaş yavaş nasıl uygulayabilirim?

Fikirlerinizi dinlemek isterim. Teşekkürler.
Cenk Daniels
(28.07.21)
sadece ismiyle hitap etmeye başla


nahtoderfahrung
(28.07.21)
Birebir aynı şeyleri yaşamıştım. Yavaş yavaş şu şekilde normale bindi. Ara ara aga, hacı, kanka falan demeye başladım. Birkaç kişilik ortamda abi dediğim arkadaştan bahsederken ismiyle bahsetmeye başladım. oğuz da iyi defans falan diye cümle içinde ismiyla kullandım. Böyle böyle düzeltirsin.

Bu arada benden 10 yaş küçükler bile bana abi demese sallamam. Ben de bundan sonra böyle davranıyorum. Önce ismiyle hitap edip sonradan abi demeye baslamak daha kolay.


burty
(28.07.21)
benden 2 yaş büyük arkadaşımın ablasına o abla diyor diye abla diyerek hitap ediyordum. sonra ortamımız benim yaşıtlarımın ona ismi ile hitap ettiği bir yere evrildi ve bu konu beni rahatsız etmeye başladı. şöyle yaparak bu hitaptan sıyrıldım; ismi nur idi ve ağır başlı biri idi, arkadaşlığımız da öyleydi. öncelikle "çok sevgili nur" demeye başladım, sonra yavaşça ismini tek kullandım. bende işe yaradı. belki siz de "saygıdeğer Ali bu işi nasıl yapalım?" dan evirerek abi hitabından kurtulabilirsiniz.


Çok basit. O arkadaşa "ya ben sana abi diyorum ama aramızda da bir yaş varmış sonradan fark ettim, adınla hitap etsem ayıp olmaz di mi?" de.

buna "hayır abi demeye devam et" diyen adam çıkmaz.


İşimdeyim gücümdeyim +1


Kahir ekseriyet
(28.07.21)
(9)

Temettü geliriyle geçinen var mı?

Yaptığı yatırımlarla yıllık 100k civarı temettü geliri olan ve hayatını bu şekilde geçindiren var mı? Veya çevrenizde tanıdığınız?Teşekkürler.
Yaptığı yatırımlarla yıllık 100k civarı temettü geliri olan ve hayatını bu şekilde geçindiren var mı? Veya çevrenizde tanıdığınız?

Teşekkürler.
Cenk Daniels
(11.07.21)
Türkiye'de bist hisselerinden temettü geliriyle hayatını sürdüren 1 kişi bile olduğunu sanmıyorum.

bu arada yıllık 100 bin lira temettü geliri kazanmak için milyonlarca lira yatırımın olması lazım. milyonlarca liralık hissesi olan birinin yıllık 100 bin lira ile geçinmesi mümkün değil. zenginlik içinde fakirlik. bir garip durum.


gabe h coud
(11.07.21)
bu temettü olayından ballandırarak bahsedenler oluyor da, ben de hiç duymadım buna parasını bağlamış olanı. ben tl cinsinden hiçbir gelir için ''uzun vadeli'' bağlamam paramı. akıllı yatırımcının da böyle davrandığını sanmam.


juninho77
(11.07.21)
amerikada falan olur onlarin borsalarindan (onlarda bile sadece borsadan yapan nadirdir). turkiye'de olmaz. tl ile yatirim yapilmaz zaten.


robokot
(11.07.21)
türkiye'de temettü, deneyimli borsa yatırımcıları tarafından bir garanti olarak görülüyor. mesela ben bu dönemde bir beyaz eşya hissesi aldım. fk'sı 5.77.gelecek bilançoda karını arttıracağına eminim. gelecek 2.bilançoda da aynı şekilde.bu fiyatla fk'sı 3.5 4 civarına gelecek diye bir beklentim var. piyasa bunu fiyatlamasa bile en kötü temettümü alırım diye düşündüğüm için daha rahat alım yapabiliyorum.büyüyen firmalara ucuz fiyattan alım yaptığında temettü mantıklı olabilir ama tüpraş 20 yıldır temettü veriyor bütün parayı ona basıp emekli olayım mantığı yanlış tabi.


potsdamer
(11.07.21)
Yıllık 100K temettü için o kadar para gömen adam 100k ile geçinemez +1


himmet dayi
(11.07.21)
Yanlış hesaplamiyorsal yıllık 100k temettü için 1.5-2 milyon lirayi borsada tutmak lazim (yanlissa düzeltin)

Evet bu parayı borsada tutabilen adamin zaten kenarda daha milyonlari vardir. Aylik 9bin lira da böyle birine yetmez. Ya bugün İstanbul'da düzgün bir dairenin kirasi 4-5 bin lira 9 bin lira milyonlari olan adam için para değil.


logisticsmanager
(11.07.21)
Şöyle, genelde benim gözlemlediğim kadarıyla temettü geliri uzun vadede inşa edilen bir süreç.

Mesela kendim şöyle bir hesap yapmıştım. Hisse adı vermeyeceğim, ama 2015 yılında ev satmıştım 240 bine. Ben o miktarın ufak bir bölümünü hisseye koymuştum.

Ama eğer 200bin lirasını koysaydım, 49000 hisse alıyordum yaklaşık.
Bugün o 200bine alacağım hisseler yaklaşık 900bin civarında oluyor.
Bu yıl alacağım temettü ise 89bin tl.
Tabii o evin gelirini başka yerlere harcamasaydım:)

hatta 2015'ten bu yana o şirketten düzenli alacağım temettüler de yılda ortalama 30000 civarına geliyor. Bazı yıllar çok bazı yıllar az.

Demem o ki, ben bu yatırımı yapsaymışım şu anda yıla göre 30 ile 80 bin arasında bir gelir elde ediyor olacaktım ki benim çapımda bir yatırımcı için fena sayılmayacak bir ek gelir sağlayacaktı. Mesela son iki yılki temettülerle ikinci el b sınıfı bir otomobil alabilirdim, kredi çekmeden borca girmeden, ana paramı bozmadan.

Yine de bu seneki tatil masraflarımı yine temettülerimden karşılıyorum çok da kötü değil:)

Ama tabii bu bahsettiğim firma son 5-6 yılda çok hızlı büyüme gösterdi. Hisse fiyatını neredeyse 7'ye katladı.

Yani o temettü gelirini alanlar muhtemelen vaktiyle hisse ucuzken almış, şirket büyüyüp kar dağıttıkca da kazanan adamlar.

Mesela bu sene hisse başı 60 lira temettü veren şirketler var. Ama hisse fiyatı 1000 liranın üstünde. Benim yılda 60000 almam için elimde 1000 hisse olması yani şu anda 1milyon tl'lik yaklaşık hisse almam lazım. Ama ben uyanıklık edip 2014'te
hisse fiyatı 70 lirayken bu hisseyi alsaydım, 70bin'e 1000 hisse alacaktım. Sadece son 3 yılda 160bin liraya yakın temettü geliri alacaktım. Ana param ise 1milyonun üzerinde olacaktı.

Tabii ki o yıllarda finansal okuryazarlığımın zayıf olması, ya hisse senedi mi alsam deyince çevremde herkesin "aman şöyle batarsın böyle batarsın" demesi yüzünden gittim ev aldım hisse alacağıma:D

Türkiye'de uzun süreli borsa yatırımı çok yapılmıyor. Genelde haftalık, aylık vurkaçlar peşinde insanlar.

Bu arada 70 liraya alsaydım o hisseyi diyorum ya, ben de o hissenin fiyatı 140 TL olduğu gün "bu hisse çok şişti, ben bundan çekeyim paramı" der satardım:) Kendimi biliyorum.


anten
(12.07.21)
Parayı mevduatta tutmak daha mantıklı olur borsadaki oranlarla.


yillik 100k ciddi bir temettu geliri, bunun icin sahip olunmasi gereken hisse bedeli olducka yuksek. lakin bu temettu emekliligi ya da temettu geliri konusunu tamamen bosa cikarmaz. bu konu ciddi anlamda uzun soluklu bir konu ve ilk seneleri sadece lot biriktirmekle geciyor. burdaki en onemli olay gelen temettuler ile ufak tefek demeden tekrar geri alim yapmak, 10 yillik surelerde bir cok hissenin dolari-altini alt ettigini gorebilirsiniz youtube'da oldukca video var. butun parayi temettu isine yatirmak bence de dogru degil ama dedigim gibi 10 yillik vadeler turkiye'de borsa ile ilgilenen %99'luk kesim icin imkansiz vadeler.


bay b
(12.07.21)
(4)

Köpekler gerçekten siyah beyaz mı görür?

Bunun bilimsel bir kanıtı var mı? Varsa nasıl anlaşılmış?Çok teşekkürler.
Bunun bilimsel bir kanıtı var mı? Varsa nasıl anlaşılmış?

Çok teşekkürler.
Cenk Daniels
(03.07.21)
retina da görmeyi sağlayan iki tip hücre bulunuyor. Koni hücreler renkleri algılar, çubuk hücreler siyah beyaz olarak şekilleri görmeyi sağlar. köpeklerdeki çubuk hücre-koni hücre sayısı oranlarını insanlardaki ile karşılaştırıp böyle bir kabulde bulunmak mümkün oluyor.


chavezding
(03.07.21)
Hemen bir deney tasarlayalim. Kokusu olmayan ya da cam arkasinda sari renkte mama veriliyor. Köpek mamanın rengine alışıyor. Sonraki beyaz oluyor, köpeğin yine ağzı sulanıyor. Ardından mavi gibi daha koyu renkte mama gösteriliyor. Köpek koyu renklerin tümünü siyah gördüğünden mama olduğunu anlamiyor. Bu basit bir deney. Yüz yıl önce bu deneyle bu anlaşılabilmis.

Bugün de yukarıda yazıldığı gibi retina hücreleri araştırılabiliyor.

Ayrıca bildiğim kadarıyla siyah ve beyazın yanında başka birkaç renk daha görebiliyorlar.


howfaristhesky
(03.07.21)
siyah beyaz görmüyorlar

mavi ve mor tonlarında görüyorlar

youtu.be


Northern Mariner
(03.07.21)
tam siyah beyaz değil; grinin tonları, mavi ve menekşe rengi ağırlıklı


(6)

Aşı öncesi/sonrası alkol alınır mı?

Aşıdan önce ve sonra 3 gün alkol alınmaması önerilmiş, doğru mu acaba? aşıdan sonra alkol alsak nolur?teşekkürler.
Aşıdan önce ve sonra 3 gün alkol alınmaması önerilmiş, doğru mu acaba? aşıdan sonra alkol alsak nolur?
teşekkürler.
Cenk Daniels
(16.06.21)
Aşı sonrası bağışıklık sisteminiz yoğun olarak antikor üretimine başlıyor.
Alkol, bağışıklık sistemini yavaşlatan bir madde. Bundan dolayı aşıdan tam faydayı alabilmeniz için önerilmiyor.

Benim duyduğum etkisi bu.


burfak
(16.06.21)
üç gün değil de aşı olunan gün alkol alma yeter bence. ben öyle yaptım kendi adıma o gün içmedim.


Bana 24 saat alkol almayın demişti görevli aşı olurken.


va
(16.06.21)
iki aşıda da aynı gün, hatta neredeyse aynı saatte alkol aldım. ikinci seferde arkadaşım da öyle yaptı. bir terslik yaşamadım, keza arkadaşım da yaşamadı. coronavac oldum bu arada.

ha bu demek değil ki, bir şey olmuyor. bünyeye göre değişkenlik gösterebilir.


mermize
(16.06.21)
Alkol almamma durumunun nedeni, olur da bir yan etki gösterirse ilaç almak zorunda kalırsanız alkolle etkileşime girmesini engellemek. Oldugunuz gün almayın yeter bence. Bir de duş almayın o gün.


condom kurşunu
(16.06.21)
1 hafta almamak daha sağlıklı


bir soru sorcam
(16.06.21)
(1)

Covit testi için gidebilir miyim?

Merhaba,yarın covid testi için hastaneye gitsem, çevirmeye denk gelirsem sorun olur mu?teşekkürler.
Merhaba,
yarın covid testi için hastaneye gitsem, çevirmeye denk gelirsem sorun olur mu?
teşekkürler.
Cenk Daniels
(13.05.21)
Gidersin ne olacak ama ben şanssız biriyim bana denk gelir garanti olsun dersen 112 yi arıyorsun onlar sana SMS gönderiyor durdurursalar o SMS i gösteriyorsun.


infernalcadre
(13.05.21)
(2)

Ailemin evinden kendi evime nasıl geçebilirim?

Malum kısıtlama var, fakat ailemin evinden kendi evime geçmek istiyorum. Arabayla 10 dk sürüyor. Toplu taşıma da kullanabilirim. Fakat gereksiz ceza yememek adına bu konuda mazeret talebinde bulunabiliyor muyum e-devletten? Yoksa bayram sonuna kadar burada mı kalmak zorundayım?Teşekkürler.
Malum kısıtlama var, fakat ailemin evinden kendi evime geçmek istiyorum. Arabayla 10 dk sürüyor. Toplu taşıma da kullanabilirim. Fakat gereksiz ceza yememek adına bu konuda mazeret talebinde bulunabiliyor muyum e-devletten? Yoksa bayram sonuna kadar burada mı kalmak zorundayım?

Teşekkürler.
Cenk Daniels
(02.05.21)
gidebilirsiniz 10 dk mesafelik yere. çevirirlerse mazeret hazırlayın nöbetçi ecz veya dr randevusu alın fln


ala09
(02.05.21)
Kendi evinize yakın bir özel hastaneden randevu alın. gelen sms ile yola çıkın 1 saat kadar önce. eve varır varmaz randevuyu iptal edin.


faithless
(02.05.21)
(3)

Haftasonu alkol satışı yasak mı?

Geçen haftasonu yoktu, bu haftasonu var mı? Teşekkürler
Geçen haftasonu yoktu, bu haftasonu var mı?
Teşekkürler
Cenk Daniels
(02.04.21)
taşrada küçük yerdeyiz satıyorlar ama el altı gibi


mikahakkinen
(02.04.21)
benim tekeli patlatmislar artik satmiyor. eskiden satiyordu.


yasak


kablelvuku
(02.04.21)
(3)

İşle alakalı ne yapmalıyım?

İşyerinde bir kaç ayım doldu, uzaktan çalışıyoruz. Doğru düzgün bir takım şeyleri öğretmeden direkt benden işi yapmamı ve çözüm üretmemi bekliyorlar. Yöneticiye işle alakalı soru sorsan o da bilmiyor çoğu kez, takıldığım noktada danışacağım kimse yok. İş arkadaşları desen angarya işleri bana yıkma p
İşyerinde bir kaç ayım doldu, uzaktan çalışıyoruz. Doğru düzgün bir takım şeyleri öğretmeden direkt benden işi yapmamı ve çözüm üretmemi bekliyorlar. Yöneticiye işle alakalı soru sorsan o da bilmiyor çoğu kez, takıldığım noktada danışacağım kimse yok. İş arkadaşları desen angarya işleri bana yıkma peşinde. Bir de öyle bir şey ki, özel bir takım programlar var kullandığımız dışardan öğrenme gibi bir durum da değil. Mesela iş geliyor ben geriliyorum, bu ne şimdi, nasıl yapıcam bunu gibi. Anksiyete bir nevi. Haftalardır çıkış yolu arıyorum ama bulamadım. Yeni işte arıyorum bir yandan ama malum piyasa bitik.

Ne yapmalıyım bu durumda? Çok teşekkürler.
Cenk Daniels
(30.03.21)
ortam ne kadar müsait bilemiyorum; ama belki fırsata çevirebilirsin. şöyle ki,

elinden geldiğince çalışmaya devam et; ama bir yandan da kafana takılan her türlü saçmalığı, yetersizliği, yanlışlığı, sistemsizliği bir kenara yaz. sonra oturup hepsini sunum haline getir ufak bir konuşma hazırla. sonra idealist olduğunu düşündüğün yönetici yada patronun kapısını çalıp bir sunum yapabilir miyim de. oturup şikayet etmektense birşeyleri düzeltme çaban elbet takdir görür ve diğer herkesin önüne geçirir seni.


buenosdias
(30.03.21)
daha güzel. hata yaptığında "bana ne kardeşim söylemediniz ki" dersin. büyük rahatlık bir yandan.


of okurken gerildim. en son işimde, daha ilk haftada işi anlamadığım için bana yetersiz muamelesi yapılmıştı aklıma o geldi. sinir oluyorum böyle tiplere.

doğru düzgün iş anlatmayıp üstüne sizden iyi bir performans bekliyolarsa yapabildiğinizi yapıp bırakın. bir iş geldi mi, yeniden sorun nasıl yapılıyor diye. yine anlatan olmazsa kendi bildiğiniz gibi yapın. sorarlarsa da kendi çabamla anca bu kadar oldu dersiniz. hem tekrar sorarak öğrenmeye çalıştığınızı gösterirsiniz hem de size işi anlatacak birilerine ihtiyaç duyulduğunu farkederler


gilly
(30.03.21)
(6)

Teamviewer alternatifi var mı

Teamviewer alternatifi ücretsiz bir program var mıdır arkadaşlar?Teşekkürler.
Teamviewer alternatifi ücretsiz bir program var mıdır arkadaşlar?
Teşekkürler.
Cenk Daniels
(27.03.21)
Ammyy
Anydesk


brkylmz
(27.03.21)
anydesk daha iyi team 10 dakika sonra falan cortlamış oluyor any iyidir.


turbo sadık
(27.03.21)
kisisel kullanim icin TeamViewer zaten ucretsiz. Chrome Remote Desktop'i da deneyebilirsin.


crucio
(27.03.21)
anydesk demeye gelmiştim benden önce demiştler.


golgi aygıtı
(27.03.21)
Windowsun kendi uygulaması var remote desktop


Kahir ekseriyet
(27.03.21)
Sadece bağlanmak amaçlıysa, Chrome Remote Desktop güzel basit.


nhk ni youkosu
(27.03.21)
(6)

Finansal özgürlük hk.

Merhaba,Akıllı yatırımlar sayesinde genç yaşta finansal özgürlüğe kavuşup kurumsal hayattan istifa eden ve genç emekli olan arkadaşlar var mı aramızda? Varsa nasıl oldu, hikayenizi dinlemek isterim.Teşekkürler.
Merhaba,
Akıllı yatırımlar sayesinde genç yaşta finansal özgürlüğe kavuşup kurumsal hayattan istifa eden ve genç emekli olan arkadaşlar var mı aramızda? Varsa nasıl oldu, hikayenizi dinlemek isterim.
Teşekkürler.
Cenk Daniels
(11.03.21)
www.reddit.com
www.reddit.com

Bu ikisinde bolca var. takip ettigim kadariyla bir cogu 0'dan baslamiyor.


fakyoras
(11.03.21)
0 dan başlayıp yapmak mümkün değil demeye geldim, mümkün diyenler olacaktır ama inanma mümkün değil ( Haksız kazanç durumları hariç )


paramolacak
(11.03.21)
ben yaklaşık bir yıldır bununla uğraşıyorum. 10 yıl boyunca para biriktirsem ömrümün geri kalanını emekli gibi yaşayabilir miyim diye düşünüyordum. bir yıllık birikimime bakınca pasif gelir sahibi olmadan bu zor. iyi gidiyordum geçen aylarda, sonra döviz, altın borsa düşünce durumumun o kadar parlak olmadığını bir de şans faktörü olduğunu farkettim.

sözlükte ilgili başlığı okumuşsunuzdur, iyi şeyler var orada. lattedenborsaya adında bir blog var ve o kişinin bir de finansal özgürlük adında podcast'i var. bloglar, videolar ve podcast'ler türkçe olsun yabancı olsun çok fazla. motive edebilir böyle şeyler.

ben bir yandan para biriktirirken bir yandan da nasıl pasif gelir yaratabilir ve kendime nasıl değer katabilirim onu düşünüyorum. mesela 10 yıl sonra şuan yaptığım işi yapmayıp yerine az kazansam da daha keyif alacağım bir iş yapmak gibi.


biseysorcaktim
(11.03.21)
Merhaba,
Ben yaklaşık 5-6 yıldır bu olayla ilgileniyorum. Son bir iki senedir artık aylık gelirler gelmeye başladı ve artırmaya çalışıyorum. Tabi u ara artıramıyorum. Gelen para direk krediye gidiyor ama en azından bana dokunmuyor. Bende bir kaç şey yazayım. Belki işinize yarar.
Ben üni son sınıfta başladım. Hatta kyk kredisi ile başlamıştım. :)
Hocam herşeyden öte ne yapıyorsanız sepet yapmaya çalışın bence. Benim mottom ben kaybetmeyeyim de ne kadar kazanırsam kazanıyım mantığı. O yüzden bazen çok bazen az kazanıyorum.
Onun dışında ilk başlarda hisselerimi seçerken temettü versin koşulum vardı son iki senedir o huyumdan vazgeçtim mesela.
Kripto para dünyasına girdim geçen yıl.
Tefaş fonları öneririm.
Eurbond yine aynı şekilde bir çok çeşit enstürman var. Detaylı bilgi isternseiz daha da yazarım.


spacevan
(11.03.21)
1 - finansal olarak "yirtmanin" formulunu kimse sana vermez, bu olumsuzlugu bulmak gibi birsey, senin bir sekilde bir yerden catlak bulup sizman gerekiyor. Bu sadece turklere ozgu bir durum da degil.
2 - Yirtmak bu kadar kolay olsaydi dunyanin buyuk cogunlugu insan aclik sinirinda takilmazdi.
3 - Sadece para biriktirerek olacak isler degil bunlar, saksiyi calistirip parayla para kazanmayi cozmen lazim.
4 - Okuyarak olacak isler de degil, ne kadar cok okul o kadar cok para devri boomerlar zamanindaydi, o is bitti.
5 - Benim etrafimdaki yirtmayi basarmis insanlarin ortak ozellikleri antenleri acik tutmalari, firsat kovalamalari, insan iliskilerinin iyi olmasi dolayisiyla saglam networke sahip olamalari, riske girmekten ve batmaktan korkmamalari, para kokusu alabilmeleri vs. Cogunlugunun akademik kariyeri yok gibi..


cooperr
(11.03.21)
ilkokul - ortaokul- lise mezunlarının ekseriyetinin aslında daha büyük girişimci ve zengin olmalarının temel sebebi : cahil cesareti. ( kötü anlamda söylemiyorum. )

bu işlerde cesaret olmazsa, ticarette kaybetmeyi göze alamazsan yukarı çıkamazsın. 1+1 = 2 bu. diğer türlü 3-5 kuruş kazanırsın ne kazandığını da anlayamazsın.

her şeyden öte cesaret ve riske edilebilecek para diyorum ben, bu tabii ki bodozlama dal demek değil. iyi araştırmak şart fakat önce cesaret.


garavel
(11.03.21)
(6)

İşten ayrılmak istiyorum

Çok uzun süre olmadı yaklaşık 3 ay oldu fakat işimi sevmiyorum. Ne kadar imkanları iyi olsa da artık yapamıyorum. İşe girerken bir arkadaşım referans olmuştu, işten istifa edersem ona ayıp etmiş olur muyum? Nasıl yapmalı?Teşekkürler
Çok uzun süre olmadı yaklaşık 3 ay oldu fakat işimi sevmiyorum. Ne kadar imkanları iyi olsa da artık yapamıyorum. İşe girerken bir arkadaşım referans olmuştu, işten istifa edersem ona ayıp etmiş olur muyum? Nasıl yapmalı?
Teşekkürler
Cenk Daniels
(20.02.21)
Ayip etmis olmazsin. Once arkadasinla konus "boyle boyle, istifa edecegim" diye. Ardindan eminsen - arkadasin fikrini degistirmezse istifa et.

Ilk is yerimden 3.ayimda istifa etmeyi kafana koymustum, iyi ki yaptim diyorum.


fakyoras
(20.02.21)
müdürünüze işten ayrılırken yalan söyleseniz, "her şey güzeldi", bikaç pozitif yönünden bahset ortamın işin vs, "ama özel sebeplerden dolayı ayrılmak zorundayım" deseniz inanırlar mı acaba


sttc
(20.02.21)
@sttc yok hocam o pek inandırıcı olmaz. Ama 2 kişinin yapması gereken işi tek başıma yapıyorum resmen iş yükünün altında ezildim. Ondan dolayı kaldıramıyorum artık sebebi bu.


Cenk Daniels
(20.02.21)
aynen bu şekilde önce arkadaşınıza açın derim. sonra zaten kimseye eyvallahınız kalmaz basarsınız istifayı


Sevmiyorsan, sevemeyeceğine eminsen hemen bırak. Yoksa ilerde pişman olursun.


silah taciri
(20.02.21)
Arkadasiniza paylasin sonra kesinlikle istifa edin. etmeyen bin pisman oluyor


ala09
(20.02.21)
(4)

İşyerinde anksiyeteniz var mı?

İşyerinde anskiyeteniz var mı? Örneğin haftasonu dinlendikten sonra pazartesi işe başlamanın yarattığı anksiyete var mı? Önüne geçmek için ne yapıyorsunuz?Teşekkürler.
İşyerinde anskiyeteniz var mı? Örneğin haftasonu dinlendikten sonra pazartesi işe başlamanın yarattığı anksiyete var mı? Önüne geçmek için ne yapıyorsunuz?
Teşekkürler.
Cenk Daniels
(13.02.21)
var

pazartesi sendromunu en fazla ne olabilir ki diyerek yatıştırmaya çalışıyorum


NightBringer
(13.02.21)
Ben de merak ediyorum bunun cevabini


Çalışırken vardı, hatta çalışmadığım bu dönemde farkettimki kendimde şikayetçi olduğum pek çok şeyin sebebi iş stresiymiş


rapisa
(13.02.21)
oluyor haliyle ben bi de hafta başı ptesi işe gidiyorum, kalan günler evde

pazartesi başlarken afallıyorum azıcık

iş yoğunluğuyla unutuluyor


megacracker
(14.02.21)
(2)

Azerbaycan'da Bakü'de çiçek gönderme

Azerbaycanda değilim, oradaki bir arkadaşıma çiçek hediye göndermek istiyorum. Nereden gönderebilirim? Tavsiyesi olan varsa çok sevinirim.Teşekkürler.
Azerbaycanda değilim, oradaki bir arkadaşıma çiçek hediye göndermek istiyorum. Nereden gönderebilirim? Tavsiyesi olan varsa çok sevinirim.

Teşekkürler.
Cenk Daniels
(30.12.20)
buket.az ve buket.al varmış


orpheus
(30.12.20)
Instagramdan bul. Daha hızlı ve kolay


gameofannen
(30.12.20)
(1)

İşitme cihazı hk.

Merhaba, babama işitme cihazı almak istiyorum fakat nedir ne değildir bilemiyorum çok çeşit var ve kalite kalite. Çok pahalı olmasın, çok kalitesiz de olmasın istiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Merhaba, babama işitme cihazı almak istiyorum fakat nedir ne değildir bilemiyorum çok çeşit var ve kalite kalite. Çok pahalı olmasın, çok kalitesiz de olmasın istiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.
Cenk Daniels
(17.12.20)
babanızın sigortası varsa ortalık biraz durulduktan sonra devlet hastanesine gidin, muayene olsun ve oradan yazdırın. orada doktora da sorun ne öneririsiniz diye. sonra işitme cihazı firmaları var, onlardan sgk ile anlaşması olanlardan birinden, yine babanızla gidip alabilirsiniz. belki fark ödersiniz bilemiyorum.

yanlız, benim etrafımda gördüğüm işitme cihazı kullanan yaşlılardan cihazı kullanamayan ve düzgün kullanamayan çok gördüm. şimdi siz bir cihaz alayım iyi olsun dersiniz ama babanız kaldırır atar onu. belki o cihazı satan firmaya bir kaç kez gideceksiniz ayar yapacaklar, babanıza oryantasyon yapacaklar falan öyle bir seferde bitmeyebilir.


malheiros
(17.12.20)
(5)

Ankara'da özel araçta tek başına maske takmak zorunlu mu?

Genel olarak tekte olsam maske takıyorum fakat kulaklık ile ufak bir telefon konuşması sırasında jandarma trafik sağda beklemiş duruyordu ve ben arabada tek başıma maskesiz göründüm. Araba'da tek başıma bile olsam maske takmam zorunlu muydu? Eğer zorunluysa bu sebepten dolayı plakama ceza yazılabili
Genel olarak tekte olsam maske takıyorum fakat kulaklık ile ufak bir telefon konuşması sırasında jandarma trafik sağda beklemiş duruyordu ve ben arabada tek başıma maskesiz göründüm. Araba'da tek başıma bile olsam maske takmam zorunlu muydu? Eğer zorunluysa bu sebepten dolayı plakama ceza yazılabilir mi maskesiz olmamdan dolayı?

Teşekkürler
Cenk Daniels
(11.12.20)
Bugün birinin yediğini okudum. Yakınında amiri falan olursa keserler, kendileri zorda kalmamak için falan demişlerdi.


baal
(11.12.20)
atatürk bulvarında tek başına maskesiz araba kullananlara trafik polislerinin ceza yazdığına bizzat şahit oldum. cevap evet, yazıyorlar.


theseachange
(11.12.20)
ilk baslarda tek olana bakmiyorlardi bile, ama artik tek bile olsaniz takmazsaniz ceza var


sweetoffice
(11.12.20)
Peki diyelim ki araç benim ama bir başkasına verdim. Plakaya bu konuda ceza nasıl yazılabiliyor? Kişiye yazılması gerekmiyor mu?


Cenk Daniels
(11.12.20)
maske cezası araca yazılmaz, kişiye yazılır. durdurmalara gerekir.


jelly bear
(11.12.20)
(1)

E ticaret sitesi üzerinden ihracat yapmak

Hangi sitenin komisyon oranı azdır acaba? Bu işi yapan arkadaşlar hangi siteyi tavsiye edersiniz? Amazon veya ebay mı? Farklı alternatifler var mıdır?
Hangi sitenin komisyon oranı azdır acaba? Bu işi yapan arkadaşlar hangi siteyi tavsiye edersiniz? Amazon veya ebay mı? Farklı alternatifler var mıdır?
Cenk Daniels
(30.11.20)
etsy de var. sen satış yap da komisyon pek önemsenecek miktar olmuyor satınca.


Tochinoshin
(30.11.20)
(3)

Burun kanaması

Merhaba, annemin burnu kanıyor, dün 2 defa ve bugün de 2 kere kanadı, pıhtı olarakta geliyor biraz. Endişelenmeli miyiz? Doktora gidelim dedim hastaneye gitmek istemiyorum dedi korona'dan dolayı. Açıkçası ben baya endişelendim, burun kanamasının sebebi ne olabilir? Pazartesi günü ilk işim elinden tu
Merhaba, annemin burnu kanıyor, dün 2 defa ve bugün de 2 kere kanadı, pıhtı olarakta geliyor biraz. Endişelenmeli miyiz? Doktora gidelim dedim hastaneye gitmek istemiyorum dedi korona'dan dolayı. Açıkçası ben baya endişelendim, burun kanamasının sebebi ne olabilir? Pazartesi günü ilk işim elinden tutup hastaneye götürmek olacak. Ayrıca daha önceden de belirli aralıklarla kanama oluyormuş
Cenk Daniels
(28.11.20)
Evde kalorifer yanıyorsa havayı kurutuyor.oda bu tip etkiler yapabiliyor.sadece kışın olan bir durumsa burunu nemli tutmak,yağ sürmek iyi gelir.

Tansiyon sorunu varsa ani yükselişlerde kanama yapabilir ama bence ilk sebepten oluyordur.


duptıs
(28.11.20)
Hastaneye gitmenin risk / getiri hesabini iyi yapmak lazim.

Tansiyon problemi var mi? Evde tansiyon olcer bir cihaz var mi? Yuksek tansiyon olabilir.


robokot
(28.11.20)
Kan sulandırıcı ilaç alıyorsa da olabilir.
Babam klopidogrel maddeli bir ilaç kullanıyordu. Burnu kanayınca kestim. Buna rağmen tampon yapılacak kadar kanama ile, elinde maşrapa ile acile gittik.
Yakından izleyin.


pro9it9is9
(28.11.20)
(3)

Starbucks yıldız kullanımı

Az önce starbucks uygulamasından bildirim geldi, bugüne özel 10 yıldıza bir kahve ikramları varmış. Benim de hesabımda tam 10 yıldız var, fakat ödül görünmüyor. Bu durumda nasıl alacağım ikram kahveyi? Hangi kodu okutucam uygulamada anlayamadım. Bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler
Az önce starbucks uygulamasından bildirim geldi, bugüne özel 10 yıldıza bir kahve ikramları varmış. Benim de hesabımda tam 10 yıldız var, fakat ödül görünmüyor. Bu durumda nasıl alacağım ikram kahveyi? Hangi kodu okutucam uygulamada anlayamadım. Bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler
Cenk Daniels
(27.11.20)
ödeme yapar gibi qr kodu okutuyorsun normalde. 15 yıldız ile alırken öyle, bunda da öyledir. Kasiyere söyleyeceksin sadece.


nhk ni youkosu
(27.11.20)
normalde 15 yıldızla küçük boy alınıyor. 10 yıldız kampanyası varsa o da küçük boy içindir muhtemelen.


benevolent sun
(27.11.20)
Adam gibi adamlarda bugün :)


benevolent sun
(27.11.20)
(6)

Kilitli poşet nereden alabilirim?

Bir kaç şişe içki hediye geldi arkadaşımdan, bunu istabuldan ankara'ya uçakla getireceğim fakat kabine koymak istiyorum içkileri. Bunun için kilitli poşet satın alabilir miym? Var mıdır böyle bişey? Teşekkürler.
Bir kaç şişe içki hediye geldi arkadaşımdan, bunu istabuldan ankara'ya uçakla getireceğim fakat kabine koymak istiyorum içkileri. Bunun için kilitli poşet satın alabilir miym? Var mıdır böyle bişey? Teşekkürler.
Cenk Daniels
(15.11.20)
Havaalanı duty free mağazalarından almadığınız (Yani 2. güvenlikten geçtikten sonra varsa duty free oradan) 100ml üzeri herhangi bir sıvıyı kabine sokmuyorlar. Bagaja verebilirsiniz.


malheiros
(15.11.20)
100mlden buyukse kabine alamiyorsunuz.
Ancak havalimanindan alinmis ickileri kabine alabiliyorsunuz 100mlden buyuk olunca. Ama siz disaridan getirdiginiz ickileri iceri sokmaya calisiyorsunuz. Olmaz.

Zaten corona yuzunden oyle kabin bagaji filan da yasak, sadece el cantasina vs izin veriliyor.


kuehles blondes
(15.11.20)
rossmanda var uzerinde ucak isareti var hatta boyutlara gore satiliyor. buyuk bi siseyse karsilar mi bilemiyorum


ala09
(15.11.20)
valla hangi poşete koyduğun fark etmez, 100ml'den fazla ise kabine almazlar, yazık olur.


cursor
(15.11.20)
yukarıda yazmışlar kabin olmaz, alt bagaja vereceksin. bagajlara nasıl muamaele ettikleri malum, kilitli poşetten ziyade havalı-baloncuklu naylonla sarıp-hatta üstüste 2-3 defa sarıp-sonrada bavulun en ortasına kazak-çorap vs ile çevreleyerek koyacaksın. en risksiz yöntem budur.


zikardo
(15.11.20)
(3)

Fizik tedavi için nereye gitmeli?

Anneannemin fizik tedaviye gitmesi gerekiyor, Ankara'da sgk ile anlaşması olan fizik tedavi hastanesi var mıdır acaba?Çok teşekkürler
Anneannemin fizik tedaviye gitmesi gerekiyor, Ankara'da sgk ile anlaşması olan fizik tedavi hastanesi var mıdır acaba?
Çok teşekkürler
Cenk Daniels
(24.10.20)
İstanbul Başkent üniversitesi hastanesinde ücretsiz fizik tedavi uygulaması vardı isterseniz sorun


esin
(24.10.20)
6-7 yıl önce bir yakınımız buraya götürmüştük, epey memnun kalmıştı, durumu da düzelmişti. şimdi nasıldır bilemem.
İncek Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
incekrehabilitasyon.com.tr


ankara06
(24.10.20)
(3)

Androidde veri güvenliği

Android telefonumuzdaki veriler güvende mi? Kişisel verilerimize erişilmemesi için ne gibi önlemler almalıyız? Ayrıca telefonumuzu satmak isterken verilerimizin tamamen silindiğine nasıl emin olmalıyız? Teşekkürler
Android telefonumuzdaki veriler güvende mi? Kişisel verilerimize erişilmemesi için ne gibi önlemler almalıyız? Ayrıca telefonumuzu satmak isterken verilerimizin tamamen silindiğine nasıl emin olmalıyız? Teşekkürler
Cenk Daniels
(01.09.20)
Data güvenliği eğer telefon root'lu değilse, stock ve güncel bir android kullanıyorsanız ve kurduğunuz yazılımların nelere eriştiğine dikkat ediyorsanız ve yalnızca google play'den aklı başında app'lar kuruyorsanız yeterince güvende.

*(root yoksa bile sağdan soldan bulma apk kurmak sakat bir iştir)

Telefonu satmadan önce file/data shredder gibi bir yazılım kullanırsanız biraz daha içiniz rahat eder.

Zira bilgisayar/telefon gibi ortamlarda dosya silindiği zaman yalnızca işletim sisteminin dizininde bu alan açık, artık üzerine başka bir şey yazabilirsin şeklinde kaydedilir. Ve üzerine başka bir şey yazılmadan da geri getirilebilir, shredder dediğimiz yazılımlar cihazı tamamen çöp data ile doldurur (hatta bir kaç defa) ki data kurtarma yazılımı kullanıldığında sizin datalar değil çer çöp çıksın/çıkmasın.

Tabi en güvenli olanı telefonu satmamak, gerçekten sakat/gizli işler yapan kişi ve kurumlar depolama birimlerini imha ediyorlar.


hedep
(01.09.20)
telefonu fabrikadan çıktığı şekilde kullanıyorsan sorun olmaz, rootlama işlerine girdiysen sorun olabilir.


nahtoderfahrung
(01.09.20)
Rootlama işine hiç girmedim. Mesela diyelim ki yarın telefonumu satıcam, tek yapmam gereken fabrika ayarlarına geri döndürmek mi? Onu yaparsam hiç kimse daha önce telefonda olan özel verilerimi göremez değil mi?


Cenk Daniels
(01.09.20)
(6)

Adnan menderes havalimanından kuşadası'na transfer

Hangi transferi kullanayım? Veya dolmuş var mı? Teşekkürler.
Hangi transferi kullanayım? Veya dolmuş var mı? Teşekkürler.
Cenk Daniels
(20.08.20)
havaş var:
www.havas.com.tr


surprise
(20.08.20)
Direkt çıkışta Havaş var en mantıklısı o


le jeune turc
(20.08.20)
Her saat var mı acaba? Sabah saat 6 en geç 7 gibi hareket ediyor mu?


Cenk Daniels
(20.08.20)
attığım linkteki iletişimdeki numarayı arayıp bilgi almanız iyi olur, pandemi döneminde hiç kullanmadım.


surprise
(20.08.20)
Last Minute Tour.
Kullandım tavsiye ederim.


Son ihtimal de tren + selcuktan adaya geçme. Daha uzun bir yöntem ama aklınızda bulunsun.


westblack
(20.08.20)
(4)

Dolandırıcılık hk.

Merhaba,Bir forum sitesinden uçak bileti için birisiyle anlaştım, kendisine ücreti gönderdim fakat kendisi oyalayıp duruyor muhtemelen dolandırıldım. Ücreti yollarken açıklama kısmına bilet ücreti yazdım, gerekli whatsapp görüşmeleri ve forumdaki yazışmalar mevcut. Bununla ilgili savcılığa suç duyur
Merhaba,
Bir forum sitesinden uçak bileti için birisiyle anlaştım, kendisine ücreti gönderdim fakat kendisi oyalayıp duruyor muhtemelen dolandırıldım. Ücreti yollarken açıklama kısmına bilet ücreti yazdım, gerekli whatsapp görüşmeleri ve forumdaki yazışmalar mevcut. Bununla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunsam sonuç alabilir miyim?

Teşekkürler
Cenk Daniels
(16.08.20)
alırsın. forum sitesi yerli olduğu için savcılıktan talep gelince ip bilgisi paylaşmak zorunda. o ip bilgisi üzerinden şahsa ulaşılır. dolandırıcılıktan dava açılır. ancak bunların hepsi belki bir seneyi bulur. hemen başla.


tavish11
(16.08.20)
Ne yazıkki alamazsınız.


sonuc alirsin, ama 4-5 yil surebilir.


Kaç gün oldu. Eğer 2-3 gün oldu ise erken. Yok 10 günü geçti ise kanıtlarınız ile Savcılığa başvurun.

Ortada hileli davranış var ve dolandırıcılık suçu oluşmuş durumda. Sonuçta mantıklı hiç kimse o kadar ufak bir para için dolandırıcılık suçu işlemiş olmaya razı gelmez. Muhtemelen savcı ilk önce ifadesini alır uzlaşmaya gönderir adam da verir paranızı işin ciddiyetini anlayınca.

Siz anlaşsanızda Kamu davasıda açabilir savcı tabii.


(3)

Adnan menderes havalimanında nerede zaman geçirebilirim?

Gece saat 12 den sabah 5 e kadar zaman geçirmem lazım, nerede zaman geçirebilirim? Tavsiyelere açığım. Teşekkürler.
Gece saat 12 den sabah 5 e kadar zaman geçirmem lazım, nerede zaman geçirebilirim? Tavsiyelere açığım. Teşekkürler.
Cenk Daniels
(13.08.20)
Starbucks vardı iç hatlar peronlarinin altında, değişmediyse eğer 75-100 lira gibi bir ücreti olan THY`nin CIP salonu vardi yemek, alkolsüz içecek, duş, internet, dinlenme alanlari falan fiyatın içinde


aligunal
(13.08.20)
İki hafta önce ADB’deydim.

Prime Lounge corona dolayısıyla kapalı, Starbucks saat 21:00’de yine corona dolayısıyla kapanıyor. Sadece Cakes & Bakes vardı açık olan. Ancak sanırım o da gece 12’de kapanıyor.


Northern Mariner
(13.08.20)
adnan menderes'te denemedim ama sabiha'da bir gece kalmıştım ve kapalıydı tüm mekanlar. 2. güvenlikten önceki yerlerde hep evsizler takılıyordu. uçuş kapılarının olduğu bölgede yolcular oturuyordu/uyuyordu. gerçi şu an covidden dolayı yolcu olmayanları almıyorlar havalimanına.


rusalka
(13.08.20)
(2)

Adnan menderes havalimanından alsancak'a ulaşım

En kolay nasıl ulaşım sağlayabilirim?Teşekkürler
En kolay nasıl ulaşım sağlayabilirim?
Teşekkürler
Cenk Daniels
(11.08.20)
izban kalkıyor havalimanının içinden. alsancak durağında inebilirsiniz.


veritaslibertas
(11.08.20)
Havalimanı çıkışında İzban'a binip Alsancak'ta inerek en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.


captainimsi
(11.08.20)
(8)

Pegasus check in hk.

Check in yapmaya çalıştığımda " uygun uçuş bulunamadı, lütfen tekrar deneyin" yazıyor. Ama baktığımda uçuş check ine açılmış görünüyor. Bu durumda ne yapmam lazım? Kontroö ettiğimde igili uçuşta yer kalmamış, acaba fazla bilet sattılar da yokuş mu yapıyorlar herkes check in yapmasın diye? Teşekkürle
Check in yapmaya çalıştığımda " uygun uçuş bulunamadı, lütfen tekrar deneyin" yazıyor. Ama baktığımda uçuş check ine açılmış görünüyor. Bu durumda ne yapmam lazım?

Kontroö ettiğimde igili uçuşta yer kalmamış, acaba fazla bilet sattılar da yokuş mu yapıyorlar herkes check in yapmasın diye?

Teşekkürler
Cenk Daniels
(16.07.20)
Aynısı thy de başıma gelmişti. Dönüş uçuşunun saati değiştiği için arayıp onaylamam gerekiyormuş. Öyle bir durum olabilir mi?


Hayır, öyle bir durum söz konusu değil. Saat değişmemiş. Tek ilginç olan nokta uçuşta hiç yer kalmamış olması.


Cenk Daniels
(16.07.20)
hep fazla satıyorlar hocam. uçuş ne zaman yarın mı ?

dediğiniz gibi fazla sattılar, herkes check-in yaptı. anca öyle olabilir gibi geliyor.

en iyisi arayıp sormak.


fezagezgini_4
(16.07.20)
Overbooking olmuş. Pandemi döneminde gerçekten uçağın dolmuş olması ilginç.


himmet dayi
(16.07.20)
Uçuş cumartesi günü sabaha karşı. Pegasus mobil uygulamada online check ine kapalı olarak görünüyor. Ama göndermiş oldukları mail linkine tıkladığımda check in ekranı açılıyor ve kişisel bilgileri istiyor. O bilgileri girince uygun uçuş bulunamadı yazıyor. Acaba online check ine henüz açılmamış olabilir mi kafam çok karıştı. Çağrı merkezi bir sorun yok tekrar deneyin diyor. Denedim olmadı diyorum gün içinde tekrar deneyin diyor


Cenk Daniels
(16.07.20)
bazı havalimanlarında online check in'e izin vermiyor. öyle bişi de olabilir.


spirit crusher
(16.07.20)
Kontrol ettim, online check ine izin verilen bir noktada.


Cenk Daniels
(16.07.20)
Uçuşunuzdan 24 saat önce açılır. Cuma sabahı tekrardan deneyin. İyi uçuşlar


hayalhayal
(16.07.20)
(1)

Yurtdışından gelirken doldurulan halk sağlığı formu hk.

Bu formu uçaktamı veriyorlar? Formda neler soruluyor?İnternetten indirebileceğim bir adres var mı? Aradım ama bulamadım.Teşekkürler.
Bu formu uçaktamı veriyorlar? Formda neler soruluyor?İnternetten indirebileceğim bir adres var mı? Aradım ama bulamadım.

Teşekkürler.
Cenk Daniels
(15.07.20)
ucak inise gecmeden dagitildi. ad soyad, pasaport no, ucus no, tel no, acil durum tel no, kalacak adres vb.

pasaport polisine vereceksin


(2)

Havalimanlarında yolcu karşılama hk.

Yurtdışından misafirim gelecek, havalimanı dış hatlarda yolcu kaeşılama bölümüne alıyorlar mı? Yoksa virüsten dolayı yasak mı? Ayrıca ülkemize giren yabancılara havalimanında ne gibi testler uygulanıyor?Teşekkürler
Yurtdışından misafirim gelecek, havalimanı dış hatlarda yolcu kaeşılama bölümüne alıyorlar mı? Yoksa virüsten dolayı yasak mı? Ayrıca ülkemize giren yabancılara havalimanında ne gibi testler uygulanıyor?

Teşekkürler
Cenk Daniels
(01.07.20)
facebook interrailtürkiye grubunda yurtdışı uçuşu olan birisi,bileti olmayanlar havalimanına alınmıyor yazmış.

www.istairport.com


MtKrt
(01.07.20)
ülkeye giren herkese pcr testi yapılıyor


glamdr1ng
(01.07.20)
(3)

İşyerinden çıkış kodu hk.

İşveren, çalışan personelini işten çıkarırken hangi çıkış kodu ile çıkarıldığını personele söyler mi? yoksa çalışan hangi kodla iş akdinin feshedildiğini sgk dan mı öğrenir? teşekkürler.
İşveren, çalışan personelini işten çıkarırken hangi çıkış kodu ile çıkarıldığını personele söyler mi? yoksa çalışan hangi kodla iş akdinin feshedildiğini sgk dan mı öğrenir? teşekkürler.
Cenk Daniels
(22.06.20)
işten ayrılış bildirgesi diye bir şey var, işveren (muhasebe düzenliyor) ve sgk'ya bildiriyor. bunu sana verdiyse zaten orda yazıyor" Sigortalının İşten Ayrılış Nedeni" kısmında kodu görebilirsin.

velev ki sana vermedi e-devlette kendi iş giriş/çıkış bildirgelerini görebilirsin.

www.turkiye.gov.tr


aziz dostum jack
(22.06.20)
işten çıkarıldığımız anda imza atacağımız belgede çıkış kodu kesin yazar mı?


Cenk Daniels
(22.06.20)
işten çıkarken imza atılan belgelerde çıkış kodu yazmaz. çıkışınız yapıldıktan 10 sonra 10 gün içinde e devletten işten çıkış bildirenizde kodu görebilirsiniz.


benaslinda
(22.06.20)
(1)

65 yaş üstüne yasak bugünden itibaren mi kalkıyor?

aradım ama bulamadım, 65 yaş üstü 10:00 ile 20:00 arasında bugünden itibaren çıkabilecekler mi?teşekkürler.
aradım ama bulamadım, 65 yaş üstü 10:00 ile 20:00 arasında bugünden itibaren çıkabilecekler mi?
teşekkürler.
Cenk Daniels
(10.06.20)
cum baba dün açıklamada söyledi kaldırıyoruz diye ama tarih belirtmedi. bence yasak kalkmıştır.


fezagezgini
(10.06.20)
(3)

Emeklilerin maaş ödemesi

Annem emekli sandığından emekli devlet memuru, maaşı yatmamış. Bayram öncesi maaşlar yatmıyor muydu? Sgk yı aradık, sgk ve bağkur emellilerinin maaşları bayramdan önce yatıyormuş, emekli sandığı emeklilerinşn maaşları 1 inde yatıyor dediler. Doğru mudur?Teşekkürler
Annem emekli sandığından emekli devlet memuru, maaşı yatmamış. Bayram öncesi maaşlar yatmıyor muydu? Sgk yı aradık, sgk ve bağkur emellilerinin maaşları bayramdan önce yatıyormuş, emekli sandığı emeklilerinşn maaşları 1 inde yatıyor dediler. Doğru mudur?
Teşekkürler
Cenk Daniels
(22.05.20)
onlar 4a ve 4b emeklileri için sanırım.
siz normalde maaşı ayın kaçında alıyorsunuz.


efruz
(22.05.20)
ayın 1 i ile 5 i arası alıyordu annem yanlış hatırlamıyorsam.


Cenk Daniels
(22.05.20)
Ben de öyle biliyorum. Mayıs maaşını aldı o zaman anneniz. Yatmamış derken hangi ayınkinden bahsediyorsunuz.
Erken ödeme. Ödeme günü bayrama bayram sonrasına denk gelenler için


efruz
(22.05.20)
(1)

Kredi kartı değiştikten sonra iade işlemi

Merhaba,Kredi kartım yenilendi ve numarası vs değişti. Fakat yenilenmeden önceki eski kartımla yaptığım bir alışverişin iadesini isteyeceğim. Eski kartıma gelecek olan iade tutarı yeni kartıma otomatik yansır mı?Teşekkürler.
Merhaba,
Kredi kartım yenilendi ve numarası vs değişti. Fakat yenilenmeden önceki eski kartımla yaptığım bir alışverişin iadesini isteyeceğim. Eski kartıma gelecek olan iade tutarı yeni kartıma otomatik yansır mı?

Teşekkürler.
Cenk Daniels
(13.05.20)
Yansır, merak etmeyin.


tss
(13.05.20)
(2)

Blender tavsiyesi

Merhaba, blender alıcam fakat tavsiyeye ihtiyacım var. Genelde içecek hazırlamak için kullanacağım. Teşekkürler..
Merhaba, blender alıcam fakat tavsiyeye ihtiyacım var. Genelde içecek hazırlamak için kullanacağım. Teşekkürler..
Cenk Daniels
(10.04.20)
Vestel go & mix 4-5 sene oldu sanırım hala sağlam sürekli kullanıyorum.
Sinbo ve tefal gibi markaların şeffaf modelleri ve kuruyemiş öğütmek için aparatı olanlar var onlardan tercih edersen dışarıda taşıma açısından daha kullanışlı olabilir.


wmf nin 1.5 litreliğini kullanıyoruz. daha ufaklarıda var. diğerlerinden biraz pahalı ama kaliteli bir ürün.


morcivert
(10.04.20)
(11)

Miras paylaşımı

Diyelim ki anne vefat etti ve 6 tane çocuğu var. Fakat kalan mirasta mesela değerleri farklı farklı daireler, arsalar ve gayrimenkuller var. Bu miras paylaşımı 6 kardeşe eşit olarak nasıl yapılır? Ne yapılması gerekir? Teşekkürler..
Diyelim ki anne vefat etti ve 6 tane çocuğu var. Fakat kalan mirasta mesela değerleri farklı farklı daireler, arsalar ve gayrimenkuller var. Bu miras paylaşımı 6 kardeşe eşit olarak nasıl yapılır? Ne yapılması gerekir? Teşekkürler..
Cenk Daniels
(17.03.20)
aile kendi arasinda bunu paylastiriyor oncelik olarak, anlasirlarsa sayet. anlasamazlarsa araci kurumlardan yardim istenebiliyor, exper talebi vb. ya da hukuki surec basliyor, hukuki tum surece guncel ictihata gore hakim degilim, ama kardeslerden biri ya da topluca basvuru yapilabiliyor, devlet mudahale ediyor, ama sistem yine ayni. experler deger biciyor, bilirkisiler mudahale ediyor.


Deger uzerinden hesaplanmiyor ki. Arsa var diyelim. Babaniz yasiyorsa kendi payini alir, kardesler kendi payini. Gayrimenkuller boylece paylasilir. Herkes tum mallardan payi oraninda hisse alir.


marcelorios
(17.03.20)
6 kişi tüm terekeye ortak olur. Sonrasındaki mal paylaşımı sizi ilgilendirir. Aranızda anlaşabilirsiniz. Bankada para olsa mesela veraset ilamı ile kendi payınızı başvurup alırsınız bankadan onda sorun olmaz. Evlerin hepsine ayrı ayrı 6 kişi ortak olacak. Verdiğim Bilgi yanlıs ise biri uyarsın silebilirim.


Topalordek
(17.03.20)
Ölümden önce bir şey yapılmadıysa, ölümden sonra resmi mirası devlet otomatikmen bölüyor mirascılara.

Dairenin tapusunda 6 çocuğun da hissesi oluyor, arsada da, banka hesabında da. Ne varsa hepsine mirascılar hissedar oluyor, baba hayattaysa o da pay sahibi elbette.

Sonra kardeşler kendi aralarında atıyorum, istanbul'daki daireyi büyük abiye, İzmirdekini büyük ablaya, arsayı küçük kardeşe, tarlayı ortanca kıza vs diye kendi aralarında anlaşırsa o mülk üzerindeki diğer 5 hissedar hisselerini tek bir kişiye devredecek.

Yani atıyorum 5 kardeş dairedeki hisselerini bir kardeşe, diğer 5 kardeş arsadaki hisselerini diğer 1 kardeşe tek tek tapu edilecek.


John Bloor
(17.03.20)
Dağıtımda anlaşma olmazsa izaleyi suyu davası taleple görülür. Bunun için bir avukata danışın.


Topalordek
(17.03.20)
Herkes bir şey yazmış ama içlerinde tek doğru Topalordek'in yazdığı. İzaleyişuyu yani ortaklığın giderilmesi davası açılması gerekiyor. Mahkeme paylaştırıyor. Aranızda anlaşırsanız bunu mahkemeye bildiriyorsunuz. Bir avukata danışmanız gerek+1.


microfiction
(17.03.20)
araya kaynak yapabilir miyim? miras paylarını mesela arsa payı edevlet üstünden görülüyor mu? nereden bakılması lazım?


not dark yet
(17.03.20)
@not dark yet paylaşım yapılıp miras dağıtıldıysa adınıza tapu görünmeli. Tapu diye aratın çıkan sonuçlarda üzerine olan tüm mülklerin tapu kayıtlarını ve hisse bilgilerini görebilirsiniz.


John Bloor
(17.03.20)
Peki birde vergi olayı var. Bu paylaşım anne hayattayken eşit bir şekilde dağıtılsa vergiden muaf mı olunur? Öbür türlü ölüm yoluyla mirqz paylaşımında ciddi bir vergi yükü var sanırım. Bir de şöyle bir durum varsa, mesela anne hayattayken onun hesapları mesela kim tararından yönetiliyor bilmiyorum, örneğin kurnaz bir dayı vefat öncesi kendi hesabına diğer kardeşlere haber vermeden para aktardıysa bu geçmişe yönelik incelenebilir mi?

Bunu şundan dolayı soruyorum, bu işlem kesinlikle adil bir şekilde dağıtılarak yapılması gerekiyor,zira dayıya vs hiç bir şekilde güven malesef duyulmuyor.

Ayrıca bu bahsedilen izaleyi suyu davası kardeşlerden biri istese dahi açılır mı yoksa 6 kardeşin beraber başvurması mı gerekir?


Cenk Daniels
(17.03.20)
ortaklığın giderilmesi davası bir ortak tarafından dahi açılabilir.
biz de benzer süreçten geçtik ve kalan tüm mallar 3'e bölündü. şu an bununla ilgili bir sıkıntımız yok.

değerleri farklı daireler, arsalar vs varsa aile olarak bunların satılmasını istiyorsanız satarsınız. kendi paylarınızı da satabilirsiniz. ama burada önce ortaklara önermeniz lazım unutmayın. yoksa satış iptal edilebilir.

ortaklığı giderme davası da önermiyorum haraç mezat satılır herkes zarar eder.

haklarınızı bilmeniz lazım. misal ortaklardan her biri kalan o mallardan birinde oturma hakkına sahip. ama orada oturuyor olması diğer ortaklara kira vermeyeceği anlamına gelmez.

mirasçılık bir şirket gibi düşünün. siz artık baba da varsa 7 ortaklı bir şirketsiniz. baba yoksa 6 ortaklı bir şirketsiniz. bütün kararları buna göre almalı, kira gelirleri vs paylaşmalısınız.

intikal vergisi rayiç üzerinden belirleniyor. eğer 100 daire falan kalmadıysa çok fazla vergi çıkmaz. zaten çıkan vergi de öteleniyor ve taksitlendiriliyor. ona çok kafayı takmayın o işlemleri herkesin imzasıyla bir an önce bitirin.

ortaklardan biri bile imza vermezse tapuyu da alamazsınız.


ozdek
(17.03.20)
Kurnaz dayı annenin hesabından kendine para aktardıysa elbette banka kayıtlarında gözükür bu, böyle birşey olduysa dava açarsınız ve dayı o parayı ablasının ona niye gönderdiğini ispatlamak zorunda.


John Bloor
(18.03.20)
(4)

Karşı cins arkadaştan soğuma

10 yılı aşkın bir dostluğumuz var, ben erkeğim, o kadın. En son görüşmemizde ağzımdan çıkan her lafta bir şey buldu. Yani kelimelerimi özenle seçerek konuşmak durumunda kalıyorum her seferinde ve kendimi bunalmış hissediyorum. Ve neden bunu çekmek zorundayım onu da anlamıyorum. Kibar bir şekilde ken
10 yılı aşkın bir dostluğumuz var, ben erkeğim, o kadın. En son görüşmemizde ağzımdan çıkan her lafta bir şey buldu. Yani kelimelerimi özenle seçerek konuşmak durumunda kalıyorum her seferinde ve kendimi bunalmış hissediyorum. Ve neden bunu çekmek zorundayım onu da anlamıyorum. Kibar bir şekilde kendisini uyarayım mı, yoksa bir daha görüşmek istemediğimi söyleyeyim mi? İnanın gerçekten yoruldum ve aşırı bencil davranışları var. Bir daha yüz yüze asla görüşmek istemiyorum, ama 10 yılı aşkın dostluğumuzun da böyle bitmesi vicdanen beni rahatsız eder diye korkuyorum.

Şimdiden teşekkürler
Cenk Daniels
(06.02.20)
yanında mutsuz olduğun kişiyle olur mu diye mücadele etme, buna harcayacağın enerjiye, yanında mutlu olduğun kişileri kazanmaya çalışırken ihtiyacın olabilir. hep seni iyi hissettiren yere doğru yönel. hayat kısa.


onemoremile
(06.02.20)
kardeşimde de aynı sıkıntı var, kardeşim değil arkadaşım olsa çoktan tekmeyi basmıştım.. 2 düşünüp bir söylemek zorunda değil kimse. kurtul ondan. ya da arama, azalarak biter zaten.


Benim de benzer şekilde 10 senelik arkadaşlığım bitti, daha bir gün bile arkama bile bakmadım.. o bencilliğe maruz kalarak yaşayamazdım. Ağda bandı çekmek gibi, ilk an bir acıyor ama sonra çok güzel oluyor tavsiye ederim.


Lanovaromana
(06.02.20)
Kendisine bunu soylemeden iliskiyi koparirsaniz, 10 senelik iliskinize haksizlik etmis olursunuz bence. Neden son zamanlarda boyle? Neden daha once boyle degildi? Belli ki bir seyler degisti, sizde ya da onda. Bunu bulmalisiniz. Belki de farkinda degildir ve fark etse cok uzulecektir. Boyle seyler genelde insanin icindeki degersizligin disari yasimasindan kaynaklanir, sorun elbette karsi tarafta ama bu yuzden iliskiniz bitecekse bilmesi gerekir. Hic bir sey soylemeden cekip gitmek... Ne bileyim siz de ofkeli bir sekilde ayrilmamis olursunuz, ofkeniz diner eger kendisinizi ifade ederseniz. Hem kendinize hem ona yardim etmis olursunuz.


damba
(06.02.20)
(10)

Starbucks çalışanı bir kadından hoşlanma durumu

Evet, devamlı gittiğim bir starbucks var ve çok hoşlandım kendisinden.Nasıl bunu belirtebilirim kendisine? Soyadını bilemiyorum, sadece ismini biliyorum o yüzden sosyal medya hesabından ulaşamıyorum. Nasıl diyalog kurabilirim?Teşekkürler.
Evet, devamlı gittiğim bir starbucks var ve çok hoşlandım kendisinden.
Nasıl bunu belirtebilirim kendisine? Soyadını bilemiyorum, sadece ismini biliyorum o yüzden sosyal medya hesabından ulaşamıyorum.

Nasıl diyalog kurabilirim?
Teşekkürler.
Cenk Daniels
(07.12.19)
O şubenim açtığı bir sosyal medya sayfası olabilir. O sayfaya üye olmuş olabilir belki bu kız. Ya da gidip dümdüz "acaba birkaç dakika konuşabilir miyiz, mesai bitiminde biraz vakit ayırır mısınız" deyip onayını aldıktan sonra mesai bitiminde bir kenara çekip, belki küçük hoş bir hediye verip hediye içine sakladığın not ve telefon numaranla ona ulaşmış olursun veya yüzüne söylersin ben sizden çok etkilendim, sizi tanımak istiyorum sizce de bir sakınca yoksa dersin.


muhayyer divan
(07.12.19)
Mesai bitimi dememin sebebi, hem kafası rahat olur hem de sen rahat hissedersin.


muhayyer divan
(07.12.19)
Moral bozmak istemem ama o kız dikkat çekici bir güzelliğe sahipse senden evvel kim bilir kaç erkekten teklif almıştır. Ve hâlâ single ise (ki bunu anlamak zor olabilir elbette) şansını denemenin mânası yoktur.


o şubede kasiyer olarak işe girip iş arkadaşlığından samimiyeti kurup denemen daha kolay valla :) onun dışında alalede bir abazan losersın kızın gözünde sadece afiyet olsun kadar muhabbetin olan biz kıza ümit beslediğin için. istersen 2 gömlek üstte ol kızdan.


kelepir
(07.12.19)
Gittigin zaman espri falan yap, muhabbet kurmaya bak. Seni tanisin. Bu isin anahtsri espri abi. Hoşlanıyorsun ve hic muhabbetiniz tanisikliginiz yok, en makul yolu esprilesmek. Olay bu.
Gidip hic bir baglantin olmayan kiza acilirsan sonuc alamazsin genelde.


stavro
(07.12.19)
Ben bora de, gerisi gelir zaten


goodman
(07.12.19)
baboli, once kisa muhabbetler cevirmen lazim. bir dahaki sefere oraya gittiginde kahveyi istemeden once kadinin hatrini vs sor, bir iki havadan sudan cumle kur..bir sure bu devam ederse bir sekilde aranizda muhabbet ilerleyecektir. ilerlemezse zaten kadin buzdolabidir. hemen gidim buna acilayim dersen elinde patlama ihtimali yuksek. kadinin sevgilisi olabilir, hatta evli bile olabilir. (kuzenim starbucks'ta calisiyor ve evli-cocugu var. orada oldugunda yuzuk takmiyor). burasi Turkiye, modern goruslu de olmayabilir. sacma sapan bir sekilde canini sikabilir.


@ ubi

niye orda yüzük takmıyor merak ettiğimden soruyorum. bir nedeni varsa bilelelim. ona göre hareket edelim sosyal hayatta. yarın öbür gün sakata gelmeyelim.


kelepir
(08.12.19)
ben olsam kisa bir sohbet baslatir, sohbeti meslege getirir, bir bahaneyle kartvizitimi verirdim beni aramasi icin, eger ararsa ilgisi vardir, yoksa aramaz belli olur.


mavicorap
(08.12.19)
@kelepir,

sebebini bilmiyorum, muhtemelen calisirken daha rahat ediyordur. sakata gelmemek icin, once konusmak lazim :)


(9)

Bir başkasının mutluluğundan mutsuzluk duyuyor musunuz?

Lütfen samimi cevap verin, örnek veriyorum çalışıyorsunuz didiniyorsunuz belli bir noktaya gelmek için mücadele ediyorsunuz, ama sonra bir öğreniyorsunuz ki sizinle eşdeğer ama sizden fazla çaba göstermemiş birisi iyi konuma yükselirken (tabi işin içinde torpil vs de var ama yokmuş gibi davranıyor)
Lütfen samimi cevap verin, örnek veriyorum çalışıyorsunuz didiniyorsunuz belli bir noktaya gelmek için mücadele ediyorsunuz, ama sonra bir öğreniyorsunuz ki sizinle eşdeğer ama sizden fazla çaba göstermemiş birisi iyi konuma yükselirken (tabi işin içinde torpil vs de var ama yokmuş gibi davranıyor) siz yerinizde sayıyorsunuz. ne hissedersiniz?

(bu kişinin samimi arkadaşınız olduğunu düşünerek cevap verin lütfen.)

teşekkürler
Cenk Daniels
(24.10.19)
Haksız kazanç varsa üzülüyorum tabi ki. Ama çalışıp hakkını alan biriyse ondan çok seviniyorum. Bana da motivasyon oluşturuyor çünkü.


bahoho
(24.10.19)
kendimden başkaları ile ilgilenmiyorum


dafuq
(24.10.19)
Güzel bir kızla sevgili olan at hırsızlarını görünce üzülüyorum. Lan diyorum bu adam nasıl buldu hatunu? Adamda tip yok, kafa yok., nasıl yaptı bunu diyorum.

Kötü bir düşünce kabul ediyorum ama yapacak bişey yok.


arkadaşlarım isterse uzaya gitsin gram umursamam.. ben kendi hayatıma bakarım..

gerçi çevremdekiler daha ingilizceyi bile sökememişken benim 3.yabancı dile yürüyor olmamdan dolayı onlar bana gıcık oluyor olabilir bilemiyorum :)


strobist
(24.10.19)
baskasinin ne mutlu olmasi, ne mutsuz olmasi ya da daha genel olarak baskasi hakkinda hic bisey umrumda degil.
baskasi kimdir dersen, ben esim annem ve babam disindaki herkes


Çok samimi bir arkadaşım var. Benimle aynı CV'ye sahip. Ben deli gibi çalışıyorum ama konumum aynı, ama o (bana göre) benim kadar çalışmadığı halde yükseliyor.
Öncelikle bunun az önce yazdığım kadar basit olup olmadığını anlamaya çalışırdım. İlla torpil olması gerekmiyor çoğunlukla. Ya da torpil bizim bildiğimiz "hamili kart yakinimdir" şeklinde olmuyor. Çoğunlukla özel sektördeki pozisyonlamalar kişisel ilişkiler, sosyallik vs. üzerinden yürüyor. Yani ben öküz gibi önüme bakıp çalışırken arkadaşım vakit ayırıp "networking" yapmışsa bana da iç çekip kendime küfretmek düşüyor. Üzülüyorum kendi halime ve yine kendime kızıyorum biraz daha sosyal olamadım diye. Arkadaşımın durumundan mutsuz değilim, kendi durumumdan mutsuzum, ki arada bence büyük fark var.
Bunu birebir yaşadım. Sonradan toparlandım ve yükseldim, bunu da belirteyim.


SiyamkedisiZorro
(24.10.19)
Yakınım, sevdiğim biri ise başarılı olan mutlu olurum.
Değilse umrumda olmaz.


mhm
(24.10.19)
benim üstüme basarak yükselmediyse umurumda olmaz.

ben başkalarının sahip olduklarına özenmem. başkasının mutluluğuna üzülmem. mutluluk hormonal bir durumdur. bu hormonlar dışarıdan vücudumuza giren şeyler değil. kendine odaklanmayı bilirsen umursamazsın.


sinek kral
(24.10.19)
üzülürüm tabiki fakat insan belli bir yerden sonra daha duyarsızlaşmaya başlıyor bu tip konularda.Aman bana ne ya herkesin kendi kaderi diyorsun


bbb_1
(24.10.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.