Giriş
(7)

Yüzüm oturdu mu?

>>Selamlar, 30 yaşındayım. Cinsiyet kadın. Yüzüm tamamen oturmuş mudur? Bu saatten sonra değişiklik olmaz değil mi yüz hatlarında? Biraz baby facelik var,yaşımı göstermiyorum. Yüz hatları keskinleşir mi bu saatten sonra? Gittikçe avantaja dönüşüyor tabi yaşımı göstermemek. Yine de merak ettim. Bu sa
>>Selamlar, 30 yaşındayım. Cinsiyet kadın. Yüzüm tamamen oturmuş mudur? Bu saatten sonra değişiklik olmaz değil mi yüz hatlarında? Biraz baby facelik var,yaşımı göstermiyorum. Yüz hatları keskinleşir mi bu saatten sonra? Gittikçe avantaja dönüşüyor tabi yaşımı göstermemek. Yine de merak ettim. Bu saatten sonra yaşlanma dışında bir değişim olur mu diye.Kilo olarak şu an ideal durumdayım.
ırene adler
(19.10.20)
Estetik masasında olur artık değişim ve ya kilo alımında.


1917
(19.10.20)
Büyük ihtimalle oturmuştur. Kilo alıp verme ve mimikler de etkili değişirse


Sintia
(19.10.20)
yüzün oturması nefis bir şey. daha net yüz hatları. <3


fever
(19.10.20)
hiç bir zaman oturmaz. szin deyiminizle "oturması" için kemiklerinizde değişiklik ve deri gereginliğinde değişim olmaması lazım. o ikisini çözseler yaşlanan yüz problemini çözecekler.
her 10 yılda bir eski fotoğraflarınıza bakın, değişimi göreceksiniz.


tururo
(19.10.20)
Biraz değişiyor yüz şekline göre değişiyor bu durum. Yanaklı biriyseniz 30 dan sonra yanaklarda sarkma olabiliyor veya kilo vermesenizde yüzde yanaklarda küçülme olabiliyor.


rapisa
(19.10.20)
28 yaşında tüm insanların yüzü oturur, kemik yaşını tamamlamış olur.


ankara06
(19.10.20)
Genel olarak artik yetiskin yuz hatlarina ve kafa buyuklugune sahipsin. Fakat 35'ten sonra kaz ayaklari cikmaya baslar, o zaman da botoks yaptirirsin uc yilda bir.


(8)

Cortado

Starbuckslarda cortado neden yok? En sevdiğim kahve çeşidi. Nerolarda var. Başka bir isimle mi mevcut acaba starbuckslarda?
Starbuckslarda cortado neden yok? En sevdiğim kahve çeşidi. Nerolarda var. Başka bir isimle mi mevcut acaba starbuckslarda?
ırene adler
(17.10.20)
tarif edin yaparlar.


flat white var ama doğru dürüst yapmasını bilmiyorlar. hatta menüde tek boy olmasına rağmen "hangi boy" diye soran Starbucks çalışanı gördüm.

siz tarif edin en iyisi.


fever
(17.10.20)
eger flat white varsa onun uzerinden tarif edebilirsiniz.

cortado: 2 shot espresso + ayni miktarda "steamed milk"
flat white: 2 shot espresso + iki kati kadar "steamed milk".

yani espresso/sut orani cortadoda 1:1, flat white icin 1:2. flat white'i normalin yarisi kadar sutle yaparlarsa cortado oluyor teknik olarak.


nesterov
(17.10.20)
Ristretto bianco var onu deneyin


catch the arrow
(17.10.20)
yok, tarif edince de yapamıyorlar zaten. bardakta boş alan kalınca rahat edemiyorlar.

sutu yarım flat white diyince bazıları beceriyor.


orpheus
(17.10.20)
bardakta boş alan bırakınca niye yarım koydun diye dırdır çektikleri içindir o muhtemelen. babalarının hayrına fazladan süt eklemiyorlar.

ayrıca o kahveler çoğu zaman göz kararı oluyor. latteye yarım bardak köpük koyan, cappuccino'yu köpüksüz yapanlar gördü bu gözler. kimse de lattemdeki kahve oranı köpük oranının yedide üç kadar fazlası diye şikayete gelmedi ben orada çalıştığım zamanda. o yüzden fazla takılmayın bu tür şeylere. çünkü çok büyük ihtimalle siz de ufak tefek farkları anlayamazsınız.


bohr atom modeli
(17.10.20)
@bohr

Çeşit olarak menüde bulunsun istedim ben. Mini boy bardaklarda cortado verilebilir pekala,Nero öyle yapıyor. Baristayı yönlendirmeme gerek kalmadan menüye eklense en temizi.


ırene adler
(18.10.20)
isim hakkı olabilir belki cortado'nun


(2)

Restaurant kuryeleri

>>Yemek servisi yapan kuryeler günde kaç paket götürüyor evlere ortalama? Muhite,yemek yerinin sirkülasyonuna göre değişir heralde ama aşağı yukarı bir rakama ihtiyacım var.Daha önce aramızda yapan var mı bu işi? Zor mu? Bahşiş durumları nasıl? Edit:kendim için sormuyorum.
>>Yemek servisi yapan kuryeler günde kaç paket götürüyor evlere ortalama? Muhite,yemek yerinin sirkülasyonuna göre değişir heralde ama aşağı yukarı bir rakama ihtiyacım var.

Daha önce aramızda yapan var mı bu işi? Zor mu? Bahşiş durumları nasıl?Edit:kendim için sormuyorum.
ırene adler
(16.10.20)
Gidiş dönüş 30 dk ortalama desek, saatte 2 servis, günde ortalama 20 servis diye sallıyorum ben.


John Bloor
(16.10.20)
Abi yerine göre değişiyor. Korona oncesi icin yazıyorum. evin yanındaki lokantadan birşeyler alıyordum . Yoğun zamana denk geldi mi arabali kurye 5-6 farklı kişinin paketini goturuyor. Moto kuryenin 2-3 pakedi ayni anda götürmesi normal bir olaydi. Koronodan sonra iyice artmıştır.


ycaycayca
(16.10.20)
(4)

Kadınlara bir soru

>Selamlar, duyuru kadınlarına bir sorum var. Orgazm sırasında maksimum kaç kasılma oluyor sizde? 5-6 kez kasılma haline(maksimum 6) normal diyebilir miyiz? Doktora gitmek gerekir mi?
>Selamlar, duyuru kadınlarına bir sorum var. Orgazm sırasında maksimum kaç kasılma oluyor sizde? 5-6 kez kasılma haline(maksimum 6) normal diyebilir miyiz? Doktora gitmek gerekir mi?
ırene adler
(07.10.20)
Hiç saymadım tabii ama 6 olsa bilirdim sanki. Bence ben doktora gideyim. Sen de haline şükret adaşım hahah.


irene
(07.10.20)
Orgazm olurken kasılma saymak biraz sınırlayıcı degil mi. Bence saymayi bırakarak sayı ve süreyi artirmaniz daha olasi.


Böyle bir genelleme yapılması imkansız.


Phoebe
(07.10.20)
Kaç kere kasıldığımı hiç saymadım ama bazen 6’yı geçtiği bile oluyor sanki. Bunun olumlu bir şey olduğunu düşünüyorum.


(1)

Telegram

Selam herkese,Telegramda sohbet etmek için telefon numarası vermek gerekmiyor dimi her zaman? Telefon numaramı vermeden ve karsıdakı kısıde numaraya ulasamadan yürütülecek bir konuşma yöntemi arıyorum. Telegramda olur mu?
Selam herkese,


Telegramda sohbet etmek için telefon numarası vermek gerekmiyor dimi her zaman? Telefon numaramı vermeden ve karsıdakı kısıde numaraya ulasamadan yürütülecek bir konuşma yöntemi arıyorum. Telegramda olur mu?
ırene adler
(04.10.20)
evet telegramda oluyor, kullanıcı adıyla konuşabilirsin

i.ibb.co


nahtoderfahrung
(04.10.20)
(4)

Coin saklama

>>Selam herkese, bir borsadan coin aldım. Ledger Nano S'e gönderdim. Burda duruyor uzun süredir diyelim.Sonra beklediğim kara ulaştı coinleri satmak istiyorum. Ledger Nano S'ten tekrar borsaya gönderip mi satıyorum? Burdaki olay nasıl oluyor?İkinci sorum belli bir miktarda coin aldım. Ledger Nano S'
>>Selam herkese, bir borsadan coin aldım. Ledger Nano S'e gönderdim. Burda duruyor uzun süredir diyelim.


Sonra beklediğim kara ulaştı coinleri satmak istiyorum. Ledger Nano S'ten tekrar borsaya gönderip mi satıyorum? Burdaki olay nasıl oluyor?

İkinci sorum belli bir miktarda coin aldım. Ledger Nano S'te duruyor. Sonra aynı coinden bir süre sonra biraz daha aldım, bunu da aktarabiliyorum değil mi sorunsuz şekilde Ledger'a?


Üçüncü sorum Ledger Nano S'e aktarmak zor mu coinleri? Basit bir işlem mi?
ırene adler
(29.09.20)
hepsinin cevabı evet

borsa üstünden satıyorsun, dilediğin zaman yatırabilir çekebilirsin istediğin miktarı, işlem basit normal btc veya her ne adresi ise oraya yolluyorsun


Sorularin cevabi evet. Sadece Ledger cuzdanlari her coin'i desteklemeyebilir, ona dikkat edin.

Ledger icin desteklenen coin'leri suradan sorgulayabilirsiniz: www.ledger.com


sertac akin
(29.09.20)
sertac akin +1

coinlerin hangi blokzinciri uzerinde oldugu onemli,mesela ethereum agi uzerindeki her token i (erc-20) ethereum adresinize gonderebilirsiniz. bi de ledger seed pharesinizi iyi saklayin, kimse bilmesin.


ehti
(29.09.20)
cevabı evet: çok kolay. Cüzdanına girip deposit adresi al, borsadan oraya gönder. İleride de tam tersi.

bitcoin veya ethereum ise ledger'ın kendi yazılımı üzerinden yapabilirsin. Ether için mycrypto veya myetherwallet da kullanabilirsin.

Mesela NEO ağı için NeonWallet, o3 wallet vb. kullanman gerekiyor.

NOT: çoğu kişinin düştüğü bir hatayı anlatmak istedim, coinlerin ledger'da değil aslında. Bitcoin, ethereum veya her neyse o blockchainde duruyor aslında. Ledger private key'lerin saklandığı ve fiziksel olarak tuşlara basmadan onay vermediği (yani uzaktan hacki engelliyor) bir sistem sadece.

Yani 24 kelimeyi başka yere girsen de cüzdanlarına ulaşırsın. Tüm adreslerin ve private keyleri o kelimelerden üretiliyor.

Borsa mantığına aşinaysan ve ledger vb. (veya masaüstü wallet) hiç kullanmadıysan şunu bil, şifremi unuttum yok. Kelimeler giderse para da gider.(ağda durur ulaşamazsın, kimse ulaşamaz) Fakat aynı şekilde mesela para atmadan önce ledger'a şifreni 3 kere yanlış gir resetlensin, kelimelerle geri al. Aynı walletlarının geldiğini göreceksin. İçini rahatlatmak için önce dene bir sistemi gör.

Ayrıca tek walletın yok. Ether, NEO gibi ağlarda sonsuz sayıda wallet oluşturabiliyorsun önüne liste koyuyor üret dedikçe üretiyor. Bitcoin'de de takip zor olsun diye her seferinde farklı deposit adresi verebilir korkma.


nhk ni youkosu
(29.09.20)
(2)

İK veya mali müşavir neleri görebilir?

İyi akşamlar herkese, yeni bir iş başvurusu yaptık diyelim. Bu işin öncesinde bir yerde 10 günlük kısa bir çalışmamız mevcut. Başvuru yaptığımız yerdeki işe girişi yapan mali müşavir veya insan kaynakları uzmanı bu önceki işi ve diğer işleri görür mü?Kötü ayrılmadım, istifa ile çıkış yaptım ama bahs
İyi akşamlar herkese, yeni bir iş başvurusu yaptık diyelim. Bu işin öncesinde bir yerde 10 günlük kısa bir çalışmamız mevcut. Başvuru yaptığımız yerdeki işe girişi yapan mali müşavir veya insan kaynakları uzmanı bu önceki işi ve diğer işleri görür mü?

Kötü ayrılmadım, istifa ile çıkış yaptım ama bahsetmek istemiyorum.


Bir de önceki işteki maaşımızı görebilirler mi? Bu da önemli bir detay, bazen eski işteki maaşı fazla söyleyenler oluyor. Bu riskli değil mi o zaman? Son işyerimdeki giriş-çıkışı mali müşavir yapmıştı, o yüzden ekledim onları da.
ırene adler
(28.09.20)
senin vermediğin hiç bir bilgiyi göremez. net bilgi.

işe giriş ekranı çok basit bir ekran. TC kimlik numarasını yazıyorsun, önüne nüfus cüzdanı bilgileri gibi ekran geliyor. meslek kodunu giriyorsun, stajyer vs seçeneklerini tıklıyorsun, giriş tarihini seçiyorsun, yallah. bu kadar. sonuçta işe giriş evrakı veriliyor. evrakta da sadece kimlik bilgilerin ve sgk numaran yer alıyor.


stewie
(28.09.20)
Başvuru yaptığın işyerinde işe başladın diyelim, 10 gün çalıştığın eski firmandan çalışma belgesi alıp yeni çalıştığın yere vermen gerekecek.

Sen o 10 günlük çalışmayı yeni işverene belirtmek istemediğin için A şirketinde çalışıyordum diyeceksin, ama işe girişte vereceğin evrak B şirketinin evrakları olacak.

Dolayısıyla burdan durumu anlayabilirler. Diğer türlü senin bilgilerini göremezler.

Burda benim aklıma takılan soru: Yeni işyerine A şirketindeki çalışma belgeni (eski, güncel olmayan) verebilir misin?

Ben de aynı durumdayım, farklı bir bilgisi olan aydınlatabilirse güzel olur.


barabas
(29.09.20)
(2)

Mobil Chrome

Chrome tarayıcısına gelen son güncellemeden memnun değilim hiç. Kafasına gôre gruplandıyor,yukarda bir sekme yazarken aslında 2-3 sekme açık oluyor. Eski haline dönmenin bir yolu yok mu? Çok kötü ya. Ayarlarda varsa da ben bulamadım.
Chrome tarayıcısına gelen son güncellemeden memnun değilim hiç. Kafasına gôre gruplandıyor,yukarda bir sekme yazarken aslında 2-3 sekme açık oluyor. Eski haline dönmenin bir yolu yok mu? Çok kötü ya. Ayarlarda varsa da ben bulamadım.
ırene adler
(25.09.20)
şimdikini kaldır. buradan istediğin versionu indir. otomatik guncellemeyi kapat.

chrome.tr.uptodown.com


cptxxx
(25.09.20)
playstore'a gidin. Chrome yazıp kaldır deyin. Güncellemeyi kaldırır.


anten
(25.09.20)
(5)

Coin olayı

Selamlar,aklımda iki coin var. İkisinden alım yapıp,iki üç yıl takip etmicem. Bu durumda uzun vadeli olarak nereden alsam uygun olur? Coin işlerinde en güvenilir site hangisi?Paribu ve binance'dan almıştım bir ara.Uzun vadede patlamayacak,coinlerimin sağlam durabilceği bir yer arayısındayım. Bu dedi
Selamlar,aklımda iki coin var. İkisinden alım yapıp,iki üç yıl takip etmicem. Bu durumda uzun vadeli olarak nereden alsam uygun olur? Coin işlerinde en güvenilir site hangisi?Paribu ve binance'dan almıştım bir ara.

Uzun vadede patlamayacak,coinlerimin sağlam durabilceği bir yer arayısındayım. Bu dediğim süre içerisinde takip,alım-satım olmayacak.
ırene adler
(18.09.20)
Uzun vadede patlamayacaginin garantisi yok hicbir borsanin, bu yuzden borsadan aldiklarinizi kendi cuzdaniniza cekin. borsada durmasinin riski disinda bir getirisi yok zaten. erc-20 tokenlarsa mew uzeridnden paper wallet yapin gecin.


ehti
(18.09.20)
2-3 sene takip etmeyeceksen kendi cüzdanına atman şart. ideal olanı koinin kendi cüzdanına atmandır.


malheiros
(18.09.20)
Site değil kendi cüzdanın. Yüklü bir miktarsa ledger nano s al hatta.

Fakat private key veya 12/24 kelimeyi çok iyi sakla. Birkaç farklı kağıda yaz birini ailene bırak vs. Borsa "ay şifremi unuttum kaybettim"ciler için iyi. Kendi cüzdanında priv.keyi kaybettiğin anda o parayı da unutursun.


nhk ni youkosu
(18.09.20)
Crypto’nun 2-3 yil al unutluk olgun bir piyasa olmadigini dusunuyorum. Uzun vade en garanti btc olabilir ama eth bile 1500 dolardan 100 dolarlari gordu. Hodl vs gibi narrative’lerin 2016lardan kalma romantik tavsiyeler oldugunu dusunuyorum kisacasi. Oncelikle bunu belirteyim.

İkinci olarak hicbir borsanin yuzde yuz guvenli olmadigini belirtmek gerek. Daha guvenli olanlardan bahsedebiliriz o nedenle, bana kalirsa binance digerlerine kiyasla daha guvenilir ama al sat yapmayacaksam oradan alip ledger donanim cuzdanima atmayi tercih ediyorum. Tavsiyem de ayni yonde olur, alacaginiz miktar yuksekse ledger kullanin. Ayrica yerli borsalarda uzun sure para tutmanizi onermem.


gibicibicis
(18.09.20)
Uzun uzun sebeplerini anlatmayacağım, tek diyeceğim şu: 2017 sonlarında "abi keşke bitcoin alsaymışız" diyenler 2022 civarında yine aynı hikayeyi anlatmaya başlayacaklar.

Soruna cevap, hiçbir borsa %100 güvenli değildir ancak ben güven sorunu yaşamadım açıkçası tercih ettiğim Türk borsasında. Prensip gereği kendi cüzdanıma çekiyorum. Güvenli-sağlam adres soğuk cüzdanlardır.


Lethe
(18.09.20)
(3)

Gastronomi öneriler

Selamlar herkese, gastronomiye ilgim var. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için neler yapabilirim? Pişirme kısmından çok tadım ve yiyecekleri daha iyi tanıma ile ilgileniyorum aslında. Hangi kitapları önerirsiniz? Kitaplar harici dünya mutfakları ve ürünlerle ilgili bilgiyi nereden öğrenebili
Selamlar herkese, gastronomiye ilgim var. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için neler yapabilirim? Pişirme kısmından çok tadım ve yiyecekleri daha iyi tanıma ile ilgileniyorum aslında.

Hangi kitapları önerirsiniz? Kitaplar harici dünya mutfakları ve ürünlerle ilgili bilgiyi nereden öğrenebilirim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
ırene adler
(17.09.20)
www.mizanplas.com
Şurayı okumak faydalı olur.


Bruce
(17.09.20)
Geçen yıl, DK yayınlarından çıkan the story of food kitabini alıp okumuştum, yurt dışından almıştım Türkiye'de yoktu şu an Amazon da görülüyor, tavsiye ederim İngilizce problemi yoksa, DK yayinlarini sanırım alfa yayınları peyderpey Türkçe'ye kazandırıyor takip etmekte fayda var
www.amazon.com.tr

Ek: ingilizce prb değil ve biraz maddi durum da elveriyorsa greatcourses plus eğitim videolarında food&wine kategorisinde Ken albala gibi bu konuda üstat isimlerin eğitim serileri var onlar da baya iyi hem de PDF destekli falan.

Ek2: hem Türkçe olsun hem de ücretsiz olsun dersen aklıma tek müteveffa Anthony Bourdain reisin no reservations serisi geliyor, malum ortaklardan Türkçe dublaj ya da altyazılı izleyeceksin, ben de tüm seriyi izlemedim bir ara ben de giriseyim.


candanag
(17.09.20)
'Kitaplar harici dünya mutfakları ve ürünlerle ilgili bilgiyi nereden öğrenebilirim?'

İlginiz varsa yiyip, içeceksiniz. Damağı aşırı manipule eden, aroma arttıcıları vs. tüketmekten kaçınacaksınız. İyi yiyip içmek derken, nokta atışı yapmak bahsettiğim. Çok basit bir yiyeceği, örneğin simidi ele alın. Kaç çeşidi var? Bu çeşitler en iyi nerede temsil ediliyor? Oraları bulup, damakta referans noktaları oluşturuyorsunuz ki, diğerlerini karşılaştırabilin.

En kısa ve en sonuç veren yöntem, tadım grubu kurmak ya da bir gruba katılmak.

İçmeden şarabı anlayamayacağınız gibi yemeden de yemek tadımından anlayamazsınız.

Kitap serisi olarak, Slow Food ve Slow Wine serisini içtenlikle öneririm. İtalya için referansları hep aktüeldir.

New York Times'in Food ve Wine bölümlerini hep takipte kalarak, dönen tartışmaları, aktüel temaları takip eder hale gelirsiniz. Pete Wells ve Eric Asimov'u, Andy Hayler'i ya da Gastronomica gibi ciddi hesapları twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Şarap özelinde tavsiye isterseniz postcasttir, blogdur, youtube kanalıdır, kitaptır, istemediğiniz kadar yazabilirim. Kitap diyorsanız, Wine Bible, elbette şarapla çok içli dışlı olmakla beraber, o terruarın yemekleri hakkında da çok kısa bilgiler veriyor. (Ama şarapla hiç ilginiz yoksa, hiç ilerlemeyecek bir kitap.)


buf-e kür
(17.09.20)
(8)

Kayısı yumurta

Bir türlü tutturamıyorum yahu. Tarifler çeşit çeşit. Kimi kaynadıktan sonra yumurtayı koyuyor suya, kimi suyla birlikte kaynatıyor. Dakika olayları da net değil Youtube'da. Bazen çok sulu oluyor, bazen ise çok katı.Siz nasıl yapıyorsunuz? Aptala anlatır gibi rica etcem:D
Bir türlü tutturamıyorum yahu. Tarifler çeşit çeşit. Kimi kaynadıktan sonra yumurtayı koyuyor suya, kimi suyla birlikte kaynatıyor. Dakika olayları da net değil Youtube'da. Bazen çok sulu oluyor, bazen ise çok katı.


Siz nasıl yapıyorsunuz? Aptala anlatır gibi rica etcem:D
ırene adler
(15.09.20)
soğuk suya koyup kaynadıktan sonra 2 dakika bekliyorum. kayısı oluyor. 3 dakika bekliyorum rafadan oluyor.

ocağın küçük ateşinin en yüksek derecesinde yapıyorum. kullandığım kap eski salça konservesi.


himmet dayi
(15.09.20)
süreyle alakalı bu. 2-3 denemede çok rahat bulursun ideal süreyi. yumurtayı soğuk suya at kaynatmaya başla. kaynadıktan sonra süre tut 4-5 dk kaynaması lazım. fazla ya da az olursa ona göre ayarlarsın. hatta 3 yumurta koy 2 dk aralıklarla al en iyisini seçip ideal süreyi bulursun.


jelly bear
(15.09.20)
Buraya gelecek her cevapta birbirinden farklı olacak,iyice kafan karışacak.

Bir sürü etken var.yumurta buzdolabında mı yoksa dışarıda mı,ocağın gözü büyük mü küçük mü,su ne kadar soğuk gibi,benim için formül şu,suyu suğukken koy yumurtaları kaynama başlayınca 2-3 dakika ya da kaynama başladı 1 dakika sonra altını kapat sofrayı kur en son gel yumurtanı sıcak sudan çıkar.


duptıs
(15.09.20)
bir de sudan çıkardıktan sonra mutlaka soğuk suya atıp soğutman ya da hemen kırıp boşaltman lazım, soğuyana kadar bekletirsen pişmeye devam eder.


aziz dostum jack
(15.09.20)
Nerdeyse 4 dk kaynamaya başladıktan sonra.
Böyle yapınca oluyor benimkiler.


coca cola
(15.09.20)
www.google.com
işinize yarayabilir belki, ben memnunum.


cometome
(15.09.20)
Kaynamaya başladıktan 5,5 dk sonra sudan alıp soğuk su altına tutuyorum.


le jeune turc
(15.09.20)
telefonda uygulaması var ya

kettle da su kaynatıyorum yumurtayı direk kaynar suya atıp uygulamanın dediği süre kadar tutuyorum bingo


NightBringer
(15.09.20)
(7)

Yürüyüş ayakkabısı

Herkese iyi geceler.>Yürüyüş için çok rahat bir ayakabbı arıyorum. Yürürken değişik bir deneyim yaratacak, bu ayakkabı tam sana göre dediğiniz modeller var mı? Tartan pistte yürüyorum. Nike'dan Air özellikli bir şey almıştım,ne yazık ki ayakkabı sert. Skechers Light weight modeller nasıldır?Uça uça
Herkese iyi geceler.

>Yürüyüş için çok rahat bir ayakabbı arıyorum. Yürürken değişik bir deneyim yaratacak, bu ayakkabı tam sana göre dediğiniz modeller var mı? Tartan pistte yürüyorum. Nike'dan Air özellikli bir şey almıştım,ne yazık ki ayakkabı sert. Skechers Light weight modeller nasıldır?


Uça uça yürüyeyim,kesfettigim için mutlu olayım ayakkabıyı istiyorum.

Marka farketmez. Asics pek beğenmiyorum görüntü olarak.
ırene adler
(14.09.20)
Nike pegasus serisini cok severim, bir inceleyin


balpolen
(14.09.20)
Skechers güzeldir ama uzun süreli formunu korur mu süphelerim var, Asics ile jel tabanı ile güzel diyorlar. ben bir ara tabanlık denemiş ve inanılmaz rahat etmiştim.


buck rogers
(14.09.20)
Skechers Go Walk 5-Qualify diye bir model aldım giyiyorum, aşırı memnunum.

Hem aşırı rahat/hafif, hem de normalde 1 yıldan uzun spor ayakkabı kullanamayan biriydim, bu 1,5 yıl oldu hala sağlam. Bozulursa aynısından bi daha alıcam.


www.nike.com

www.adidas.com.tr

Bu iki modeli aldım, ikisinden de oldukca memnunum. Nike koşu ayakkabisi aslinda ama ben disarida da giyiyorum.

Azcik sert taban seviyosan nike'in; yok biraz yumuşak olsun diyosan da adidas'in modelini oneririm.


boyle buyurdum
(14.09.20)
New Balance 574 ile günde 10 km yürüyorum aldığımdan beri. Harika bir şey.


silverleaf
(15.09.20)
Begenmiyorum demissiniz ama Asics gel kayano Cok iyi bence. Ayakta yok hissi, 0 taban ağrısı.


65 derece
(15.09.20)
Decathlon’un yürüyüş ayakkabıları gayet hafif ve rahat.


(4)

Amerika sanal market

>>>İnternetten bulabilceğim amerikanın sanal marketi diyebilceğimiz marketler var mı? Neler onlar?Ürünleri incelemek istiyorum. Almanya için de tavsiyeleri alabilirim. Marketteki ürünlerin çogunun bulundugu yerleri arıyorum daha çok.
>>>İnternetten bulabilceğim amerikanın sanal marketi diyebilceğimiz marketler var mı? Neler onlar?

Ürünleri incelemek istiyorum. Almanya için de tavsiyeleri alabilirim. Marketteki ürünlerin çogunun bulundugu yerleri arıyorum daha çok.
ırene adler
(12.09.20)
Walmart


ABD fiyatlarında vergi olmuyor ama kıyas yapacaksanız. Markette bile olmuyor kasadan geçtikten sonra son fiyatı görüyorsunuz.


catch the arrow
(12.09.20)
wallmart / h.e.b / kroger / publix / bunlara bakabilirsiniz.


oscar
(12.09.20)
vergi için kabaca %10 ekleyebilirsin.


himmet dayi
(13.09.20)
(3)

Kyk peşin ödeme

>> Elime biraz para geçicek. Yıllardır bekleyen ve henüz haciz aşamasına geçmemiş borcumu kapatayım diyorum.Son durumda peşin ödemede nasıl bir avantaj var? Faizin yüzde 30'unu dusuyorlar diye duydum. Toplam paradan yüzde 30 düşşeler daha iyi olacak, sadece faizden düşülmesi az geldi.Biraz daha bekl
>> Elime biraz para geçicek. Yıllardır bekleyen ve henüz haciz aşamasına geçmemiş borcumu kapatayım diyorum.


Son durumda peşin ödemede nasıl bir avantaj var? Faizin yüzde 30'unu dusuyorlar diye duydum. Toplam paradan yüzde 30 düşşeler daha iyi olacak, sadece faizden düşülmesi az geldi.Biraz daha bekleyeyim mi? Daha avantajlı bir plan için yasa çıkabilir gibi söylentilerde mevcut.


Vergi dairesine gidip hesaplama yaptırırım normalde ama henüz haciz gelmediği için belki basvuru esnasında durumu görüp e-haciz yaparlar diye korkuyorum.

>>Ödeme süreci 2015'te başladı. O zamandan beri hiç yatırmadım.
ırene adler
(07.09.20)
faizden düşecekler dediğin zaten aldığın paranın üstüne hali hazırda eklenmiş tefe-tüfe faizi mi yoksa gecikme faizinden mi bahsediyorsun? bir fikir olarak iki türlü de hesabı yap ama şöyle bir şey olabilir; toplu parayı güzel bir kaç fona yatır, aylık kar + kalanı anaparadan ödeyerek bitene kadar devam et.


marlonbranda
(07.09.20)
vergi borçlarında, ilgili dönemde herhangi bir vergi affı olmadığı sürece peşin ödeme herhangi bir indirim sağlamıyor. sizin bugün faiziyle ne kadar borcunuz varsa, peşin olarak da o tutarı ödemek zorundasınız. yakın bir zamanda yeni bir vergi affı gelecektir, devletin para toplaması lazım. ben bir süre daha beklemenizi tavsiye ederim.


dylancash
(07.09.20)
toplu öderseniz ne kadar kazancınız olacak o önemli. çok değilse
taksit taksit ödemeye başlayın. elinize geçen toplu parayı da değerlendirin


fezagezgini_4
(07.09.20)
(5)

Deneme süreci

>> İş yerinden başka bir iş bulup ayrılırken, yeni şirketle ilgili bilgi vermek zorunda mıyız? Başka bir iş buldum deyip gecebiliyor muyuz?Deneme süresinde gerçekleşiyor bu olay.
>> İş yerinden başka bir iş bulup ayrılırken, yeni şirketle ilgili bilgi vermek zorunda mıyız? Başka bir iş buldum deyip gecebiliyor muyuz?Deneme süresinde gerçekleşiyor bu olay.
ırene adler
(28.08.20)
tabi ki yeni gideceğin şirket hakkında bilgi vermek zorunda değilsin. vermemek en doğrusu


çıkışımı verin diyerek el kol sallayarak gidebilirsiniz.

size bütün alacaklarınızı ödemek zorundalar tabi. genelde sonradan öderler.


ozdek
(28.08.20)
Deneme suresinde hicbir sey demeniz gerekmez. Istifanizi verip gidebilirsiniz.

Normal surecte sozlesmenizde yazan sure kadar once haber vermeniz gerekir, vermezseniz tazminat odersiniz. O sartta bile istifa ettikten sonra ne yapacaginizi soylemek zorunda degilsiniz.

Bazi sirketler sozlesmede rakip firmalarda calismakla ilgili limitler koyarlar. Sozlesmenizi okuyup dikkat edin yoksa tazminat odemek zorunda kalabilirsiniz.


cleric
(28.08.20)
Rakip firma ve arge alanında şu anda bulunduğunuz firmanın arge alanında çalışmanızı kısıtlayan bir sözleşme imzalamadıysanız sorun yok böyle bir sözleşme varsa istişare edin taraflarla.


@cleric

dediklerinde haklısın ama deneme sürecinde bunların hiç biri işlemez.


foolrules
(28.08.20)
(4)

Covid olanlara bir soru.

>>Selamlar,bir kaç gündür bende ve annemde boğaz ağrısı var. Ateş yok. Bademcik sismesinden ziyade bademciklerin bulunduğu yerde bir ağrı şeklinde. Acaba covidte ağrı boğaz agrisi bu şekilde mı oluyor?Yutkunurken hafif şişkinlik hissi var ama onun haricinde boğaz kısmında(bademciklerin olduğu yerde)
>>Selamlar,bir kaç gündür bende ve annemde boğaz ağrısı var. Ateş yok. Bademcik sismesinden ziyade bademciklerin bulunduğu yerde bir ağrı şeklinde. Acaba covidte ağrı boğaz agrisi bu şekilde mı oluyor?Yutkunurken hafif şişkinlik hissi var ama onun haricinde boğaz kısmında(bademciklerin olduğu yerde) bir ağrı var. Covid atlatanlar sizin ne tür bir ağrınız vardı? Ateş kesinlikle olan belirtilerden biri mi buna ek olarak? Ateşsiz covid mümkün mü?
ırene adler
(16.08.20)
Hocam ne olacağı hiç belli olmuyor. Ateşsiz de mümkün


fezagezgini_4
(16.08.20)
Bende ateş hiç olmamıştı. Öksürük, halsizlik ve özellikle koku-tat kaybını takip edin. Bahsettiğiniz boğaz ağrısı klima vs kaynaklı olabilir.


bende de sadece ateş olmuştu, diğer hiçbir belirti olmadı bende


paramolacak
(16.08.20)
Ates en buyuk belirti.
Klima altinda kalmis olabililirsiniz, soguk icecek bile agri yapmis olabilir. Bir sure izleyin kendinizi. Bilgi hattini da arayabilirsiniz


kuehles blondes
(16.08.20)
(1)

Kan grubu

Selamlar, işe giriş belgelerinde ehliyeti olmayanlar için kan grubu numarası diye bir bölüm var.Sağlık ocağı ya da Kızılay bu belgeyi verir mi? Kan grubumu biliyorum tabi ama benim beyanımdan çok resmi bir belge olması lazım sanırım.2 yıl önce yaptırdığım bir kan testinde bu bilgi de var. O testi ve
Selamlar, işe giriş belgelerinde ehliyeti olmayanlar için kan grubu numarası diye bir bölüm var.

Sağlık ocağı ya da Kızılay bu belgeyi verir mi? Kan grubumu biliyorum tabi ama benim beyanımdan çok resmi bir belge olması lazım sanırım.

2 yıl önce yaptırdığım bir kan testinde bu bilgi de var. O testi versem garip mi kaçar? Testte diğer sonuçlarım da var.
ırene adler
(16.08.20)
Garip kaçmaz. Kan grubunuz ömür boyu aynı olacağı için:)
Bu arada ben ehliyette bile sözlü beyan ettim. Bence belge falan istemiyorlardır. Yazın gitsin ne belgesi...


Unde bach canim
(16.08.20)
(1)

Operadan ve Chrome'dan site engelleme

>>>Mümkün olduğunca az bir şekilde gündeme maruz kalmak istiyorum bundan sonra. şekilde.İnstagram,facebook kapattım.Engellemek istediğim 7-8 site var. Bilgisayarımda Opera ve telefonda Google Chrome kullanıyorum. Bu iki tarayıcıda site engellemek nasıl oluyor? Mümkün oldugunca eklentisiz bir çözüm
>>>Mümkün olduğunca az bir şekilde gündeme maruz kalmak istiyorum bundan sonra. şekilde.İnstagram,facebook kapattım.

Engellemek istediğim 7-8 site var. Bilgisayarımda Opera ve telefonda Google Chrome kullanıyorum. Bu iki tarayıcıda site engellemek nasıl oluyor? Mümkün oldugunca eklentisiz bir çözüm bakıyorum. Eklentilere pek güvenmiyorum.

İnternette baya bakındım ama düzgün bir çözüm bulamadım. Yardımınızı rica ediyorum.
ırene adler
(13.08.20)
eklentisiz bir çözüm istemiyorsanız bilgisayarınıza program kurmanız ya da farklı bir DNS üzerinden internete çıkmanız gerekiyor.

Her iki durum da eklenti kurmakla aynı güven(siz)likte.

Android kullanıyorsanız Blokada ile kendinize bir DNS oluşturabilirsiniz. Bu uygulama tarayıcıdan bağımsız olarak reklamları engelliyor. Hatta sosyal medya sitelerini de engelliyor. Bu uygulamada kendiniz Url tanımlayarak kara liste oluşturabilirsiniz.

Bilgisiyarda kullanabileceğiniz daha geniş programlar var. Bence uygulama yerine tarayıcınıza bunu kurun.
chrome.google.com
ben muhtelif sebeplerle sıkça kullanıyorum bunu.

güvenmiyorsanız -ve bu işlerden biraz anlıyorsanız- kodlarını açıp inceleyebilirsiniz:
robwu.nl


biseysorcaktim
(13.08.20)
(6)

Güzel Türkçe konuşmak

Güzel ve akıcı bir şekilde Türkçe konuşabilmek istiyorum. Sorunum kelimeleri yuvarlamak veya telaffuz yanlışı yapmak değil aslında. Konuşurken az da olsa fark yaratacak kelimeler kullanamamak.Basit kelimelerle derdimi anlatmaya çalışmak.Fark yaratacak kelimeler derken eski Türkçede var olan kelimele
Güzel ve akıcı bir şekilde Türkçe konuşabilmek istiyorum. Sorunum kelimeleri yuvarlamak veya telaffuz yanlışı yapmak değil aslında. Konuşurken az da olsa fark yaratacak kelimeler kullanamamak.Basit kelimelerle derdimi anlatmaya çalışmak.Fark yaratacak kelimeler derken eski Türkçede var olan kelimeleri de kastetmiyorum esasen. Bu konuda ülke genelinde bir problem var, bunun farkındayım.


Son zamanlarda bu konuya baya kafa yoruyorum. Nasıl düzeltebilirim? Bir kelime listesi çıkarıp her gün bunları tekrar etsem, o kelimeler zihnime yerleşir mi? Kitap fazlasıyla okurum.

Bu konuyla ilgili kurslar var mı? Diksiyon kurslarında daha çok fonetik konusuna eğiliyorlar sanırım.

Bir de şöyle bir durum oluyor bende. Ciddi bir konuşma içerisinde güzelce başlıyorum cümleye sonra bazen o cümlenin başını unutuyorum, son söylediklerim anlamsızlaşmaya başlıyor ve burda film kopuyor. Heyecanlanmaya ve konuşmadan kopmaya başladığım bir an oluyor bu.

Türkiyede güzel konuşan kimler var sizce? Çok kıskanıyorum böyle insanları.
ırene adler
(07.08.20)
Güzel Türkçe konuşmak böyle bir şey değil yalnız. Basit kelimeler değil de araya sizin çok entelektüel ve zeki olduğunuzu ortaya koyacak kelimeler kullanmak istiyorsanız kitap okumayı önerebiliriz ama zaten okuyormuşsunuz. Zaten o kelimeler de her konuşmada kullanılamaz, yoksa gülerler arkanızdan. Kelime ezberlerseniz o kelimeler ne kadar size ait olur veya cümle içinde yapmacıklıktan ve özentilikten uzak aktif olarak kullanabilir misiniz emin değilim. Diksiyon kurslarının amaçları zaten sorudakinden farklı. Cümlenin başını unutuyormuşsunuz ki bu bambaşka bir sorun. Sizin ne istediğinizi veya sorununuzun ne olduğunu pek anlamadım. Zaten her yolu da kapatmışsınız.


Kitap okuman lazım evet ama bol bol yazman da lazım. Oturup bir konuyla ilgili kompozisyonlar yaz tıpkı lisedekiler gibi. Beyninin ilgili kısımlarını bu şekilde çalıştırmış olursun.


pass
(07.08.20)
ya nolur konuşmasına entel gözükmek için abudik gubidik günlük kelimelerin çok dışındaki kelimeleri sıkıştırarak bir şey olmak isteyen ve çok çabalıyormuş gibi görünmek dışında bir şey olmayan o insanlardan olma. böyle çok iyisin bence.


anais
(07.08.20)
Hmm dinleyerek pek öğrenilecek bir şey değil bence. Tabi o kelimelerin de nereden geldiğini seçmen lazım. Eski edebiyat meraklıları ve ilahiyatçılar Doğu kökenli Arapça ve Farsçadan gelen kelimeleri kullanırlar. Bilim, sosyal bilim, batı felsefesi ve batı edebiyatlarıyla ilgilenenler Batı kökenli kelimeleri kullanırlar. Bir kısım motto der bir kısım şiar yani. Seçmen lazım.

Arapça Farsça istiyorsan Tanpınar, Sabahattin Ali okumanı tavsiye ederim. Ara ara Fransızca da kullanır bunlar.


okurken aklıma tanıl bora geldi. kendisini dinlerken, "bu kelimeyi nereden buldu böyle birden, cuk da oturdu anlama ama başkasının kullandığını duymamıştım bu durum için" hissiyatı oluşturuyor bana hep. hayranlık verici bir üslubu var.


TRT radyo tiyatrolari özelikle eski olanlar kelime haznesi geliştirmek için iyidir bence. Zengin turkce doğru telaffuzla kulağınizda yer etmiş olur.

Turkcemin iyi olduğunu, duraklamadan akıcı konuşup, kendimi iyi ifade ettiğimi soylerler. Bunu ergenlikte TV seyretmekten kitap okumaktan çok tematik radyo dinlememe borçlu olduğumu düşünüyorum.


nick dedigin
(07.08.20)
(16)

Zenginler genelde mutlu mudur?

Sağlık sorunu olmadığını varsayalım. İstedikleri gibi gezip tozmak,hobilerine vakit ve para ayırabilmek,gelecek kaygısı taşımamak vs. Zaman zaman sıkıntı anları herkesin olabilir tabi. Ben genel bir izlenim olarak soruyorum daha çok.
Sağlık sorunu olmadığını varsayalım. İstedikleri gibi gezip tozmak,hobilerine vakit ve para ayırabilmek,gelecek kaygısı taşımamak
vs. Zaman zaman sıkıntı anları herkesin olabilir tabi. Ben genel bir izlenim olarak soruyorum daha çok.
ırene adler
(07.08.20)
pbs.twimg.com

Ellerinde daha fazla imkanın olduğu bir gerçek ancak mutluluğun da sabit bir formülü yok. Kişiye, anlık moduna, hedeflere vs göre değişir. Dolayısıyla nasıl mutlu hissettiklerine bağlı diyorum ben.


mutludur ya. parayla saadet olmaz saçma bi laf bence. sağlık önemli tabii gerçekten o ayrı. onun dışında her mutsuzluk geçici olur bence.


cevremde zengin olan yani soyle soyleyeyim paraya hic ihtiyaci olmayan insanlar sacma sapan seyleri kendilerine dert ediyorlar; o yuzden mutluluk kismi cok farkli yorumlanabilir. ama inanin dertleri filan bile bir baska :)


sweetoffice
(07.08.20)
Kesinlikle böyle bir genelleme yapılamıyor. Zenginlik mutluluğun değil ancak konforun garantisi. Konforlu bir mutsuzluk yaşarsın yani en kötü ihtimalle.


roket adam
(07.08.20)
Zenginsen zaten otomatikman sağlıklı ve güzel olunuyor. Estetik vs. paraya bakıyor. Zenginlerin ilginç şeylerden kaynaklanan mutsuzlukları vardır ama ortadirek şaban olan ben hayatım boyunca umut Sarıkaya tipi mutsuzluk tanımlarının hepsini yaşadım. Dershaneye, okula giderken tıkış tıkış dolmuşa binmek zorunda kalmak, nefes alamamak, çantanı ve g.tünü kollamak, tutunmaya çalışmak gibi küçük dertlerle zenginler muhatap olmuyor mesela. Bunları geçtim en önemlisi temel ihtiyaçlarını iyi şekilde karşıladıkları için bizim gibi memur çocuğu memurların yaşadıkları gündelik sorunlarla karşılaşmıyorlar. Adamların derdi teknem bozuldu, bu sene kiralamak zorunda kaldım falan mesela. Hayat zengine güzel.


Hallegadola
(07.08.20)
Roket adam +1


kisa
(07.08.20)
Çevresi cogunluk ile sosyoekonomik olarak orta ve üstü insanlardan olusan biri olarak tamamen subjektif bir yorum ile ben roketadam+1 diyorum.

Bu duyuruyu görmeden 15 dakika önce londra'da yaşayan; turkiye'de ve Londra'da gayrimenkulleri olan, Türkiye'de milyonlarca liraya satılan bir evde yaşayan teyzemin neden kendine sürekli olarak mutsuzluk yarattigini konuşuyorduk mesela annem ile, gördüğüm en mutsuz insanlardan birisidir ki cani istediğinde istedigi her şeyı yapabilecek lukslere sahip. Sadece küçük bir örnek ve denk geldiği için yazdım. Bunun gibi birçok örnegim var. Ha bunun tam tersi şekilde mutlu olanları da var.

Kısacası mutluluk ya da mutsuzluk para, kariyer, imkan gibi şeylere bağlanamıyor bence; sürekli mutluluk diye bir seyin olması zaten mümkün değil.


fraise
(07.08.20)
zenginler fakirlere gore ortalamaya vurunca daha mutludur zira para bircok sikintiyi cozuyor. ben zenginlerde daha cok huzursuzluk goruyorum, fakirlerin ise kaybedecek pek birseyi olmadigindan ortalama olarak daha huzurlular.


cooperr
(07.08.20)
zenginler genelde zengin olduklarini dusunmezler. onun haricinde basari kistasi daha yukari cikinca ona gore farkli endiseler, farkli hedefler olusuyor.

bir de adamin zenginliginin sebebi is adami olmasi, doktorluk, avukatlik falansa zaten senden benden cok daha fazla calisiyor oluyor.


hot potato
(07.08.20)
Mutluluk hayata bakış açısı bence. Tanıdığım çok mutlu zenginler de var çok mutsuz da. Roket adam +1 konfor sağlıyor para.


jazzabel
(07.08.20)
Sanmıyorum. Çünkü insan sahip olduğu şeyin genelde farkında olmuyor. Fakir birinin mutluluk getireceğini düşündüğü şeyler zenginler için zaten doğuştan geliyor ve sıradan yaşamın bir parçası. Mutluluk daha çok kişilik meselesi.


alfred
(07.08.20)
Düşünebilenleri mutsuzdur.


Acream
(07.08.20)
işleri yolundaysa genelde mutludur


basond
(07.08.20)
aksam vakti işten eve dönerken bmw'nin icinde aglamak metrobüste herkesin icinde aglamaktan daha iyidir.


proteus
(07.08.20)
Zenginlik mutluluk getirmez. Ama fakirlik kesin sefalet getirir


Mistyimage
(08.08.20)
zenginliğin boyutundan bağımsız kaybedecek şeyleri olan insanlarda husursuzluk ister istemez oluyor.


nuisance
(08.08.20)
(6)

Yatırım aracı

Selamlar, bir yatırım aracına ihtiyacım var. Türk bankalardan alınabilsin. İsteğim kazanç değil, bir durum için ayırdığım paranın ayrı bir şekilde yatırım hesabı bölümünde durması. Kazanç sağlamak mühim değil. Her ay o paradan alıyorum bir yere yatırıyorum. Düşmesin yeter çok fazla. Baska bir ülkeni
Selamlar, bir yatırım aracına ihtiyacım var. Türk bankalardan alınabilsin. İsteğim kazanç değil, bir durum için ayırdığım paranın ayrı bir şekilde yatırım hesabı bölümünde durması. Kazanç sağlamak mühim değil. Her ay o paradan alıyorum bir yere yatırıyorum. Düşmesin yeter çok fazla. Baska bir ülkenin para birimi olabilir.


Var mı böyle riski az para birimleri veya fonlar? Nasıl halledebilirim bu işi? Saçmalığını bir tarafa bırakıp soruya cevap varsa çok müteşekkir olurum.


Edit:Altın ve Dolar harici.Onlarda ayrı bir miktar var.
ırene adler
(06.08.20)
altın.


sitespank
(06.08.20)
thy , iş bankası, bim hisseleri belki. ytd ama iyi araştır tabiki.


garavel
(06.08.20)
şuan borsada en sağlam hisseler bile azalışta. aldığın takdirde kısa vadede azalacaktır muhtemelen. ancak bir süre sonra artabilir. hisse alacaksan bunu gözönünde bulundurmalısın.


biseysorcaktim
(06.08.20)
Altın / Dolar neden hariç bilmiyorum ama İMKB'den alınacak her hisse senedi risklidir. Dolar ve altında risk o kadar yok.


himmet dayi
(06.08.20)
gümüş.


sir gawain
(06.08.20)
yukarıda bahsedilen herşey yukarı ve aşağı yönlü riskleri olan yatırımlar, sadece yukarı yönlü yatırım için faiz ya da likit fonlar uygundur. bunlar tl olarak getiri sağlarlar.


prezarlatif
(07.10.20)
(10)

Muharrem İnce

Selamlar, Muharrem incenin son zamanlardaki söylentilerinin yandaş başında bolca yer alması ve hatta yazarları tarafından da köşelerine konu edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sözlükte de gördüm, daha önce baska partiyi destekleyen adaylar, Chp destekçisi gibi görünüp gazlıyorlar baya İnceyi. Kuru
Selamlar, Muharrem incenin son zamanlardaki söylentilerinin yandaş başında bolca yer alması ve hatta yazarları tarafından da köşelerine konu edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sözlükte de gördüm, daha önce baska partiyi destekleyen adaylar, Chp destekçisi gibi görünüp gazlıyorlar baya İnceyi. Kurulan diğer partilerden(deva vb) bahsetmeyenler, " ay parti kuracakmıs,şirin şey" moduna geçtiler sanki bir anda. Uzun süredir gündemi takip etmemeye çalışıyorum ama bu olay ilgimi çekti.


Burdan ne anlamak lazım?Siz nasıl yorumluyorsunuz?
ırene adler
(04.08.20)
Benzer şekilde düşünüyorum. Bir lider olamayacağını kanıtladı, bu saatten sonra kendisinden bir hayır gelmez. Tek şansı vardı, onu da harcadı.


kimlanbu
(04.08.20)
18 secim kaybedip secimden
1 hafta sonra ortaya cikabilen kk en super lider su an.
Ama ince 1 gun sonra ortaya ciktigi icin siyaseten bitmistir.
Kaybedilmis secim aksami ortaya ciksa ne olacak onu da anlamis degilim


E.R.W.
(04.08.20)
muharrem ince parti kurduğunda oyları böleceğini akıl edemeyecek kadar düşük zekalıysa bunca yıl boşuna siyaset yapmış demektir. akp nin gazlaması da bu yüzden.


xrated
(04.08.20)
katılıyorum. muharrem ince ulusalcı aragazla çalışıyor.


mikahakkinen
(04.08.20)
daha önce de benzer bir konuda şu yorumu yapmıştım:

şu an başkanlık sistemi olduğu için oyların bölünmesi, parlamenter sisteme göre çok daha az önem taşıyor. pratikte meclisin çok bir yaptırım gücü olmadığı için ve yürütme organını cumhurbaşkanı ve onun belirlediği bakanlar kurulu işlettiği için muharrem ince'nin olası partisi oyların bölünmesine yol açsa bile nihai sonuca muhalifler açısından faydası olacağını düşünüyorum.

sebebi şu: her siyasi görüş kendi içinde fikir ayrılıklarına sahip. en basit örneği deva ve gelecek partiler. akp'den kopan bu iki kurmay siyasetçi aynı tabanda birleşmeyip farklı partiler kurdular. yine eğer ince parti kurarsa chp'den biraz oy çalacağı aşikar. peki bunun muhalif partilere faydası nasıl olacak?

şöyle olacak; ekmeleddin ihsanoğlu'nun çatı adayı olarak girdiği cb seçimlerinde rte ilk turda seçimi kazanmıştı. seçimin en azından ikinci tura kalmamasının en büyük nedeni chp'li seçmenin ekmeleddin ihsanoğlu gibi partinin görüşlerini paylaşmayan ve temelde rte'den farkı olmayan bir adaya oy vermek istememesiydi. bizzat kendi çevremde de çokça gözlemlediğim partiye küsüp oy vermeme eylemi rte'nin ilk turda seçimi rahatça kazanmasına sebep oldu.

sonraki seçimlerde ise adaylara bakacak olursak rte'nin karşısında chp ve hdp adayları vardı. bu da sağ siyasetin istemese de rte üzerinde birleşmesine sebep oldu. aşırı sağcısı da ona oy verdi, merkez sağcısı da. çünkü sağ seçmen asla rte alternatifi olarak bir sol siyaset adayını görmüyordu (istanbul haziran seçimleri buna bir istisnadır. ancak sebebini hepimiz biliyoruz). dolayısıyla sağa alternatif bir aday olmadığı için yine seçim ilk turda bitti. açıkçası muharrem ince'nin seçim kampanyasındaki sivri dili de biraz oy kaybetmesine sebep oldu diyebiliriz. özellikle apolet polemiği.

özetle, ince kendi partisini kurar ise, deva ve gelecek partileri kendi cb adaylarını gösterir ise hem solda hem de sağda alternatifler çoğalacağından oy vermeyen seçmen de kendine yakın bir aday belirleyip ilk turda oyunu verecektir. böylece rte'nin aldığı oy sayısı aynı olsa bile muhalif partilere gidecek oy sayısı artacağından rte'nin oy oranı düşecektir. Ben %50'nin altında kalacağını düşünüyorum (hatta eminim). önemli olan ikinci tura kalacak adayın diğer tüm muhalif adaylardan oy alıp alamayacağı. yani gelecek ve deva'ya oy veren seçmen ikinci turda gidip rte'ye verirse rte yine kazanacaktır.

bu anlattığım mantığa göre bence hem imamoğlu hem de yavaş cb adayı olarak gösterilmeli. çünkü biri (her ne kadar sağcı aileden gelse de) chp'nin evladı, diğeri de sağ seçmene hitap edebilen biri. böylece chp bu iki aday arasında bölünmüş olabilecek tüm seçmeni oy vermeye yönlendirecektir. ikisinden biri ilk turda eleneceği için o adaya oy veren neredeyse herkes diğer adaya da oy verecektir.


himmet dayi
(04.08.20)
Akp rakip olarak Muharrem Ince'yi istiyor. Muharremle birebirde polemik siyasetine gireriz, sonucta Reis alir diyorlar. Basortusu, Ayasofya, Muharrem Ince icki iciyor falan. Imamoglu, Mansur gibiler cikti felegini sasirdi AKP, Ocalanin mektubunu getirip, Trtye terorist cikartacak kadar beyinleri yandi. Diger gerizekali ortak da gelmis ulkede beka sorunu var diyor. Resmen AKP yonetemiyor ulkede beka sorunu var demek bu, o derece gerizekalilar bir kisi demiyor, hoop bana laf cakiyorsun diyemiyor:)


speedy
(04.08.20)
Şu anki sistemle çok dezavantajlı bir durum olmadığının bende farkındayım. Gündemde seçim kanunu değişikliği var. Eğer bu durum değişir ve yüzde 50'ye ihtiyaç kalmazsa,o zaman bu durum sorun yaratır gibi geliyor. Muhalaefetin ivme kazandığı bu dönemde yapılan bu hamle soru isaretleri barındırıyor.Büyük resim dedikleri olaya gerçekten her geçen gün daha çok inanıyorum. Bekleyelim, görelim bakalım.


ırene adler
(04.08.20)
seçim günü meselesi değil ki sadece. parti kurup kurmamasından ziyade sistem eleştirisi yerine kişiler ve günlük siyaset üstünden yürüme sorunu var kendisinde. tabii ki akp'nin işine geliyor. ayasofya'ya atladı, saraydaki chp'li denen deli saçmasına atladı. adam kazandı lafı da yapışmış halde kendisine. sürekli chp'deki entrikalarla kafayı bozan ahaber ve türevleri ne istesin daha.


not dark yet
(04.08.20)
bir emine ülker tarhan vardı, ayrıldı, parti kurdu, binde 5 oy aldı.

kabul ince biraz daha popüler ama alacağı oy tarhan'ın 2 katı bile değil.


Ve Parti kurup secime girerse chp baraj altinda %2,3 ile kalir ona da eminim.
Tarih tekerrur den ibarettir.Ecevit dsp ile nasil chp yi baraj altinda birakmis bir kontrol edin derim.


E.R.W.
(04.08.20)
(3)

Romatizma mı?

- Ayda iki,üç kere yaşadığım bir olay var. Annanem ve teyzem ileri derecede romatizma hastasıydı. Çok sıkıntılı günler geçirdiler.Benim de şu an ayda iki,üç kere yaşaıdıgım bir olay var. Bazı akşamlar bacaklarımda ağrı çekiyorum. Ağrının şiddeti 10 üzerinden 6 diyebiliriz. Bu ağrılar yüzde 90 yağmur
- Ayda iki,üç kere yaşadığım bir olay var. Annanem ve teyzem ileri derecede romatizma hastasıydı. Çok sıkıntılı günler geçirdiler.

Benim de şu an ayda iki,üç kere yaşaıdıgım bir olay var. Bazı akşamlar bacaklarımda ağrı çekiyorum. Ağrının şiddeti 10 üzerinden 6 diyebiliriz. Bu ağrılar yüzde 90 yağmurlu veya yoğun bulutlu günlerin hemen öncesinde oluyor. Kas ağrısı tarzında değil sanki,içten gelen sızlama şeklinde bir ağrı.

Seyrek yaşadığım için pek önemsemedim şu zamana kadar ama ailede öykü olduğu için biraz endişeleniyorum. Bu bilgiler ışığında bir uzmana gideyim mi? Romatizmada ağrı sıklığı nasıl oluyor? O detayı bilmiyorum pek. Doktora gitmekten normalde çekinmem ama bu konuda emin olamadım. Direkt romatolog'dan randevu mu almam gerek? Ortopediden mi alınıyor yoksa?
ırene adler
(03.08.20)
belirtilerle ilgili hiçbir fikrim yok. doktora danışma gereği hissediyorsanız, dahiliyeden randevu alabilirsiniz, o gerekli testleri yapıp romatologa veya başka bir birime yönlendirir gerekirse.


esther
(03.08.20)
bana çocukken çocuk romatizması teşhisi kondu, her yağmurlu hava öncesi aynı tarifte sızlanmalar bacak ağrıları yaşarım.
bunun için açıkcası doktora gitmek ve tedavi olmak gibi bir girişimim olmadı.
en yakın arkadaşım fizyoterapist ve bunun yaşlılıkta çok büyük sorunlara yol açmaması için muhakkak doktor kontrolünde olması gerektiğini söylüyor.

kendi adıma şuan pandemi dolayısıyla doktora gitmeyi gerektirecek kadar elzem görmüyorum. ama ileride eklem yerlerinde ve çeşitli parmak, bacak vs gibi yerlerimde eğrilme yamulma olmasını istemediğim için elbette muayene olmak lazım diye düşünüyorum.
Sevgiler.


apurucikipi
(03.08.20)
Esther +1 Romatologluk bir sey gibi gozukuyor. Agri kasta olsaydi fibromiyalji derdim.


cleric
(04.08.20)
(6)

İstanbulu yaşamak

>> Herkese selam, pandemiden dolayı nispeten bu sıralar izole bir hayat yaşamak zorunda kalsakta, ileriki günler için soruyorum bu soruyu daha çok.İstanbulda yaşamaktan çok memnunum. Biraz daha keyifli hale getirmek istiyorum. Bunun için neler yapabilirim? Tiyatro ve bazı konserlere gidiyorum. Tiya
>> Herkese selam, pandemiden dolayı nispeten bu sıralar izole bir hayat yaşamak zorunda kalsakta, ileriki günler için soruyorum bu soruyu daha çok.


İstanbulda yaşamaktan çok memnunum. Biraz daha keyifli hale getirmek istiyorum. Bunun için neler yapabilirim? Tiyatro ve bazı konserlere gidiyorum. Tiyatro oyunu bakımından çok zengin ve potansiyeli olan bir şehir. Bu beni baya mutlu ediyor.

Gastronomiye ilgim var. Bunun neticesinde her yiyecek için iyi yerlere gitmeyi seviyorum. 2'de servisi biten esnaf lokantasından tutun da şık bir bistroya veya kaliteli bir otelde brunch'a kadar her şeye varım. O kadar çok mekan var ki keşfedilecek, bu konuda daha yolum var. Mekanları araştırmak, denediğim yerlere eşi dostu götürmek en keyif aldığım aktivitelerden biri. İyi bir simit için ilçe değiştirdiğim bile olmuştur.Fine dining olayına henüz girmedim, bir kaç mekan var aklımda.

İstanbulda yapılacak aktiviteler özelinde bir çok yere gittim. Korular, müzeler, sanat galerileri, tarihi mekanlar. Semt semt İstanbul turlarına katıldım rehberle birlikte. Henüz daha katılmadığım turlar var. Onlara da gidicem. Daha gitmediğim bir kaç müze var,onlar da listemde.


Bu yazdıklarım benim bu zamana kadar yaptıklarım. Bunlar haricinde İstanbulda geçen yaşantımı daha zevkli kılacak neler yapabilirim? Sizler neler yapıyorsunuz?

Aklıma bazı atölyelere katılmak geldi. Çikolata, cheseecake, pizza yapımı atölyeleri gibi. Kısa süreli katılabileceğim atölyeler olarak başka neleri ekleyebilirim?
Şu mekanda şu aktiviteyi kesin yap gibi tavsiyelere de açığım. Maddiyat konusu önemli tabi ama deneyimi daha çok önemsiyorum,bütçe sınırlaması pek yok şu aşamada.
ırene adler
(02.08.20)
Bir çevre edinin, keşifleriniz farklı yerlere ziyaretlerinizin yanında sürekli gittiğiniz bir iki cafe/bar da olsun.

Salt, ist modern sinema günleri gibi (yeniden başladığında) takip edebileceğiniz programlar oluyor. İst modern için halk günü var ama sinema için üyelik de alabilirsiniz.

Dil klüplerine katılabilirsiniz. Sembolik ücretlerle dil pratiği için toplanan gruplar oluyor bunlara bir bakın.

Adaları kışın da -hatta sadece kışın- ziyaret edin.

Sanat, yaratıcı drama ya da tamamen ilgi alanıza yönelik atölyelere katılın. Özellikle vakıfların ( yky, aksanat, yine salt, iksv vs) günlük ya da haftalık ücretsiz veya ücretli atölyeleri oluyor bir bakın.

Fotoğrafa ilginiz varsa başlayın, grupla hem gezer hem teknik öğrenirsiniz.

Müzayedelere (mesela kitap müzayedelerine) almayacaksanız bile katılın. Buralarda bulunmak bedava eğitim gibi.

Deniz sporlarına ilginiz varsa; yelken, rüzgar sörfü vs. ist iyi bir seçenek olabilir. Ya da ilginç sporlar için; su altı hokeyi, bünicilik vs.

Vaktiniz varsa gönüllük projelerine katılabilirsiniz. Stk ya da daha küçük oluşumlarda.

Akut’tan eğitim alabilirsiniz. Pek çok alanda lazım ama en başta deprem ülkesi.

Akmerkezin bahçesinde temel tarım eğitimleri oluyor ücretsiz. Orada bi sera yaptılar hatta, bir bakılabilir.


Yani sadece şehrin kendine has kültürel ve tarihi etkinliklerinin dışında bir metropolde olup başka yerlerde bulamayacağınız alanlarda uğraşabilirsiniz.


jimjim
(02.08.20)
Eğer kendi ilgi alanlarınızı söylerseniz ona göre bir öneride bulunabilirim, yoksa istanbul çok geniş bir memleket, ne zaman yeter ne ömür içindekileri yapmaya


paramolacak
(02.08.20)
tarzınıza göre müzik festivallerine gidin, tabi pandemi nedeniyle festival olmadı bu yıl ama keşke olsa da gitsek. (+18 olanlardan bahsediyorum, onelove vs..)

tiyatro ve bazı konserler demişsiniz daha yakından takip edin, d10 yıldır devlet ve şehir tiyatrolarının bütün oyunlarına gitmişimdir, maddi açıdan da özel gibi zorlamıyorlar.

aynı şekilde devlet opera ve balesini takip edin, cemal reşit rey salonu size yakınsa sezonda her tarza uygun çok güzel etkinlikler ve konserler oluyor, fiyatlar yine üzmeyecek seviyede, mutlaka bir göz gezdirin.

sosyal etkinlik olarak sadece biletix e bakmaktan ziyade bana yakın olan mekanlarda hangi etkinlikler var diye bakıyorum ben genelde, bana yakın olan devlet şehir tiyatro sahneleri, küçükçiftlik park ya da cemal reşit rey salonu gibi.

yeme içmeyi seviyorsanız zomata gold öneririm, biz hemen hemen 2 yıldır pandemiye kadar çok kullanıp çok memnun kaldık, normalde ya biz buna bu parayı vermeyiz dediğimiz bir çok yerde farklı yemek yedik zomato gold ile.

içki seviyosanız çok güzel kokteyl atölyeleri var, farklı farklı onlara bakabilirsiniz.

mesela bu ay başlayıp 2 ay daha sürecek olan kadıköy belediyesinin sosyal mesafeli sanat festivali var, aylin aslım konserine bilet aldık, gözümüze kestirdiğimiz bazı oyunlar ve konserler daha var, haftalık olarak açılıyor biletler, açıldığında onları da alacağız, bütün biletler 25 tl.

aklıma gelirse editlerim daha. şimdilik bu kadar.


benaslinda
(03.08.20)
(bkz: murat belge)'yi hic sevmem ama:

(bkz: istanbul gezi rehberi)

yalniz dikkat et bunu okuyunca gezmene, yasamana gerek kalmayabilir, oylesine muazzam.


baldur2
(03.08.20)
Tavsiyeler gelmiş benzer şeyleri yazmaya gerek yok o yüzden kendimden birkaç not paylaşayım.

Ben yürüyorum. Genellikle korular, boğaz kenarı yerleşim yerleri veya eski İstanbul denilecek evlerin olduğu yerleri seçerek ve her seferinde farklı sokaklara girmeye çalışarak uzun yürüyüşler yapıyorum. "Aaa burada bu mu varmış? Bu yeni mi ya? Bura nereymiş acaba?" iç sesleri ile güzel yürüyüşler yani.

Atölye kısmına yorum yapayım bir de. Yemek konusunda benim de merakım vardır. Aynı kafayla bir kez Eataly italyan yemekleri atölyesine gittim adam gibi Cannoli öğreneyim diye. Sonuç ise hüsran :( Yaptırdıkları şeyin uzaktan yakından Cannoli ile alakası yoktu. Yani yemek yemenin yanında zaten yapmaya da meraklıysanız biraz boş gelebilir. Ev ortamında rahatça kat kat güzelleri yapılabiliyor. Daha profesyonel atölyeler daha güzel olabilir tabi bilemiyorum.

Bir de bi ara Internations etkinliklerini takip ediyordum. Son zamanlarda pek sarmasa da değişik ve hoş mekanlara gittim sayelerinde.

Soruyu da izninizle takibe alıyorum. Yazmışken biraz da faydalanalım :)


bartman
(03.08.20)
İstanbulun karadeniz kıyıları pek el değmemiş, bir çok kişinin bilmediği köylerle dolu. Arabaya atlayıp turlamanı öneririm hiç yapmadıysan.


roket adam
(03.08.20)
(2)

Özel hastane doktorlar

Selam arkadaşlar, bir soru sormak istiyorum. Acıbadem,Florence nightingale,Memorial gibi özel hastaneler doktorlarını en iyilerden mı seçiyor genelde? Bir doktorun oralarda çalışması için ne gibi yetkinlikleri olması gerekiyor? Fakülteyi yüksek başarıyla bitirmek önemli mi? Bazen çok genç doktorlar
Selam arkadaşlar, bir soru sormak istiyorum. Acıbadem,Florence nightingale,Memorial gibi özel hastaneler doktorlarını en iyilerden mı seçiyor genelde? Bir doktorun oralarda çalışması için ne gibi yetkinlikleri olması gerekiyor? Fakülteyi yüksek başarıyla bitirmek önemli mi? Bazen çok genç doktorlara da denk geliyorum buralarda. Netqorking değil sanırım sadece olay burda. Tıp dünyasıyla ilgili olan arkadaşlardan değerlendirmelerini bekliyorum.
ırene adler
(22.07.20)
A plus hastaneler daha ziyade yurtdışı eğitimi/deneyimi ve burada kaliteli eğitim veren okullardan mezuniyet bekliyor. Kendim tıpçı değilim doktor arkadaşlarımın yorumu bu şekilde. Onlardan devlette çalışmak istemeyenler sosyal medyada iyi reklam yaparak kendi kliniklerini açmayı planlıyor.


cilekli pasta
(22.07.20)
yazacaklarımı sadece doktorların A+ hastanelerde işe alınması için değil, tüm şirketler için geçerli kabul edin.

belli bir seviyenin üzerindeki firmalar (hastaneler), başvurular arasından düzgün okullarda okuyanları, okullarında yüksek derece alanları seçme özgürlüğüne kavuşurlar. atıyorum bu iş için uygun ehliyete sahip (tıp diploması örneğin) kişilerin toplamı atıyorum 10.000 ise, bu belli bir seviyenin üzerindeki firmalar 1000 kişi arasında seçebilirler ama 1000 kişi hala çok yüksek bir rakamdır, bu yüzden de seçerken bazı kriterler belirleyip bu rakamı düşürmeleri gerekir.

en tepedeki A+ top klas firmalar (hastaneler) ise, bu kriterler üzerinden gitmezler. çünkü en tepedeki çalışanları (doktorları) almaya hakları vardır. bu en tepedeki çalışanlar (doktorlar) zaten tavsiye üzerine gelir. bir iş ilanı verip de, işe alım olacak gibi düşünmeyin yani. ''bilmem ne doktoru mu lazım oldu, bizim hüseyin'in arkadaşı var, prima doktor, onu alalım'' gibisinden. bu tavsiye üzerine gelen doktorların hangi üniversiteden mezun oldukları ya da okullarındaki dereceleri önemli değildir artık.

ANCAK tavsiye edilen doktorların çoğunluğu iyi üniversiteden mezundur, okulunda başarılıdır. bu aslında bağımsız bir konu.


co2s2
(22.07.20)
(4)

Macrocenter özel ürünler

Selam herkese,Macrocenterda daha önce denediginiz ve önerebileceginiz -yerli ya da ithal farketmez- ürünler var mı? Neler mesela? Her türden ürün olabilir.Bira,cips,turşu,atıştırmalık ve daha niceleri.
Selam herkese,Macrocenterda daha önce denediginiz ve önerebileceginiz -yerli ya da ithal farketmez- ürünler var mı? Neler mesela? Her türden ürün olabilir.Bira,cips,turşu,atıştırmalık ve daha niceleri.
ırene adler
(19.07.20)
Argente ve Santa Maria cips
Stute ve Ocean Sprey kızılcık suyu
Fomilk Soya Sütü
Fever ve Tomas Henry tonik
Jamie Oliver makarna sosları
Amoy tatlı ekşi sos


giovanne
(19.07.20)
ben eskiden macro'dan condensed milk alıyordum. konserve formunda, tayca gibi bir dilde yazılar vardı üzerinde. onunla dondurma yapıyordum evde, bayağı fast food restoranlarının dondurmaları gibi oluyordu. hala satılıyorsa tavsiye ederim.


bazen degisik biralar, saraplar oluyor :)


sweetoffice
(20.07.20)
Wasabili cips var çok iyi


Naysnays
(22.07.20)
(3)

Ürün çekimi

>>> Çanta çekimi için yardımcı olabilcek birilerini arıyorum. Nerelere bakabilirim? Çekim yaptırılacak çantalar ve e-ticaret sitesine konulacak. Biraz kaliteli bir iş istiyoruz aslında ama çok bir bütçemizde yok. Bu iş için nerelere bakılır? Bildiğiniz bir yer var mı?Bir de şunu sorucam: Bu işin pi
>>> Çanta çekimi için yardımcı olabilcek birilerini arıyorum. Nerelere bakabilirim? Çekim yaptırılacak çantalar ve e-ticaret sitesine konulacak. Biraz kaliteli bir iş istiyoruz aslında ama çok bir bütçemizde yok. Bu iş için nerelere bakılır? Bildiğiniz bir yer var mı?

Bir de şunu sorucam: Bu işin piyasası nedir? Ürün başına mı ücret talep edilir? Modeller arttıkça çekimler artacak.İlk etapta 30 model var. Lokasyon Istanbul.
ırene adler
(13.07.20)
Ürün çekimlerini yapan kişinin yetkinliği ve işlerinin kalitesi,
ürünlerin boyutu,
fotoğraflarda dekupe vs. gibi ekstra işlem istenip istenmemesi,
ürün miktarı

gibi değişkenlere göre fiyat değişir.


armagan abanuz
(13.07.20)
Kaliteli istiyorsunuz ama bütçeniz yok!


x571
(13.07.20)
irene bu iş nereye gider peşin söyleyeyim.

Bu işi yapacaklar sağlam para ister,bu da başlangıçta sizi bozar.bir öğrenci bulalım çeksin olur,onun çektiğini beğenmezsiniz.
En son bir led ışıklı mini stüdyo,bir tane kamerası iyi cep telefonu,bir kaç yardımcı app.evet fark yaratamazsınız ama herkesin başladığı yerden başlarsınız.açın youtube tutoriallerini seyredin,başkaları nasıl çekmiş bakın.işler yürüdüğünde de bir ajansla anlaşır bu işleri yaptırırsınız.


duptıs
(13.07.20)
(10)

Yüz temizleme cihazları

>>> Tam olarak ne işe yarıyor bu aletler? Bu ara baya popüler oldu. Aramızda kullanan var mı? Yüzümü sadece duş alırken dove sabunla yıkayan bir insanım yıllardır. Tek bir yüz temizleme ürünü ve bu aletle halledeceksem olayı, alabilirim.Bu cihazla birlikte bir ürün kullanmak gerekiyor sanırım dimi?
>>> Tam olarak ne işe yarıyor bu aletler? Bu ara baya popüler oldu. Aramızda kullanan var mı? Yüzümü sadece duş alırken dove sabunla yıkayan bir insanım yıllardır. Tek bir yüz temizleme ürünü ve bu aletle halledeceksem olayı, alabilirim.


Bu cihazla birlikte bir ürün kullanmak gerekiyor sanırım dimi? Yüz temizleme jeli vb.

Foreo filan alamam çok pahalı da xiaomiyi gözüme kestirdim aşagıdaki. Kullananlar varsa yorumları çok makbule geçer.


www.hepsiburada.com
ırene adler
(11.07.20)
Ben inface için araştırırken buna çok denk geldim,genel olarak işe yarayan bir alet olduğu yönünde bütün yorumlar.


duptıs
(11.07.20)
Bende inface var. Bazen jel ile bazen dermalogica'nin peeling ile uyguluyorum. Son zamanlarda the ordinary'nin hyaluronic acid ve niacinamid'ini kullaniyorum. Esim cildimin cok fark ettigini soyledi. Gozeneklerm kuculmus. Ben de cildimin daha parlak oldugunu goruyorum. Hulasa, ben memnunum inface'ten. Tavsiye ederim.


marcelorios
(11.07.20)
Bir de ekleme yapayim. Inface, xiaomi'nin urunu degil galiba. Xiaomi'nin sitesinde oyle bir urun yoktu. Ucuz yollu muadilleri de var inface'in. Teknoloji ayni. Fazla para vermek istemezsenin onlardan da alabilirsiniz.


marcelorios
(11.07.20)
@marcelorios

Teşekkürler yanıtınız için. Araştırdığım sitelerde inface modeli hep Xiaomiye ait. Sizinki farklı mı acaba?


ırene adler
(11.07.20)
Sorudan bagimsiz inface xiaomi nin. Mi store da satiliyor magazada. Bir foreo degil ama foreo cok pahali oldugu icin xiaomi alinabilir.


hindistan cevizi
(11.07.20)
Ben minisodan almıştım, ben de memnunum. Yüz temizleme jeli ile kullanıyorum.


Aldım pişmanım kullanmayı beceremedim sanırım. Bende damar çatlaması yaptı


Trendyoldaki luna cakmasından aldım tavsiye üzerine. Muazzam memnunum. Sürekli yüzümü yıkayasım var. Cildimi cok daha temiz hissediyorum. Yüz yogasında gösterilen yönlere doğru kullanıyorum.

Hayatımın en harika yüz temizleme ürününü de cok tavsiye edilen kore markası misshadan aldım. Bu arada yüz kremimi de yine bu aletle sürüyorum.

Cok düzenli kozmetik kullanamayan, üşenen bir insan olduğum için zevkli hale getirdi diyebilirim.


hushhush
(11.07.20)
Çok gereksiz bir alet.Olmasa da olur diyebilirim.
Aldıktan 1 hafta sonra kenara attım.


Fiyu
(11.07.20)
O alet yerine yüz kesesini tavsiye ederim sebebi ; bu aleti kullanınca cildim ekstra yağ üretmeye başladı ve sivilce çıkarttı.


madurumdamadurum
(11.07.20)
(2)

Calvin klein ayakkabı

>>>Linkteki ayakkabı arıyorum. Sıfırını bulamadım hiç bir yerde, bu renk veya kahverengi olabilir.Ben bu ayakkabı nerden bulurum? Yurtiçi,yurtdışı farketmez. Türkiyeye gönderim yapan her yer olur. İkinci elleri var moda sitelerinde. Sıfır tercihim. Çok begeniyorum bu modeli.https://www.lidyana.com/c
>>>Linkteki ayakkabı arıyorum. Sıfırını bulamadım hiç bir yerde, bu renk veya kahverengi olabilir.

Ben bu ayakkabı nerden bulurum? Yurtiçi,yurtdışı farketmez. Türkiyeye gönderim yapan her yer olur. İkinci elleri var moda sitelerinde. Sıfır tercihim. Çok begeniyorum bu modeli.

www.lidyana.com
ırene adler
(11.07.20)
Marka park veya deriden e bakabilirsiniz


balpolen
(12.07.20)
ben bunu çok gördüm bir yerlerde yahu...
acaba nerelerde gördüm?

şimdi gönder'e basmadan bir baktım da, boyner'de kahverengisi var ama tabanı biraz daha kalınca ve birebir aynı modeli değil ama benzeri.
başka bir yerlerde de görmüş olmam lazım internette alışveriş falan yaparken.
hatırlarsam editleyeceğim.

edit:
görmüş olabileceğim yerlere baktım, yok.
hatta size ayakkabı bakarken kendime çanta aldım :)
ama bulamadım ben de.
sezonu falan bitti herhalde, çünkü her yerde vardı.
belki önümüzdeki sezon yeniden gelir.


blatta hiberna
(12.07.20)
(3)

Takı

>>Orjinal,kaliteli ve minimal takılar yapan yerler arıyorum. Bir kolye,küpe veya bileklik için 300 TL'ye kadar verebilirim.Zet,miamano,lidyanadaki tüm tasarımcılara baktım,üç beş bir şeyler attım yer imlerine,markaların direkt kendi siteleri de olur.https://www.yukabyguliz.com/Örnek olarak yukarıda
>>Orjinal,kaliteli ve minimal takılar yapan yerler arıyorum. Bir kolye,küpe veya bileklik için 300 TL'ye kadar verebilirim.

Zet,miamano,lidyanadaki tüm tasarımcılara baktım,üç beş bir şeyler attım yer imlerine,markaların direkt kendi siteleri de olur.


www.yukabyguliz.com

Örnek olarak yukarıda siteyi gösterebiliriz. Neler var bildiğiniz?
ırene adler
(09.07.20)
Not:İnternet şart değil. İstanbul'da mağazası olan bir yerde olur.Eklemeyi unutmusum


ırene adler
(09.07.20)
zeckie vardı www.zeckie.com güzeldir.


delidiyorum
(10.07.20)
(3)

Almanca kursu

>>>İstanbulda Almanca eğitimi alabilceğim Goethe alternatifi nereler var? Goethe'yi baya gömmüşler sözlükte. Bir de pahalı sanki biraz.
>>>İstanbulda Almanca eğitimi alabilceğim Goethe alternatifi nereler var? Goethe'yi baya gömmüşler sözlükte. Bir de pahalı sanki biraz.
ırene adler
(08.07.20)
pandemi sürecinde olduğumuz için büyük ihtimalle online kurs alacaksın. online kurslarda da goethe'nin alternatifi yok maalesef. gelişmiş bir otonom öğrenme platformu var. yoğun kurs-normal kurs tercihine göre haftada bir ya da iki kez hocayla online dersin oluyor. platformda yaptığın ödevlere hoca aktif olarak feedback veriyor. almanya'da geçerliliği olan tek kurs da yine goethe. başka bir alternatif düşünmeye gerek yok.


sir gawain
(08.07.20)
bir arkadaşım goethe'ye gitmek istedi, tam saat 8'de her şeyi hazırlayıp gönder dedim öyle yaptı yine de yer bulamadı. goethe'ye de bel bağlamayın. galatasaray üniversitesi bir alternatif deniyordu bir aralar.


bohr atom modeli
(08.07.20)
goethe para tuzağı, ben zamanında gitmiştim. pandemi süreci olmasa en iyi alternatifi marmara üniversitesi kursları.


nahtoderfahrung
(08.07.20)
(1)

Bu maskeyi nerden bulurum

[url=https://hizliresim.com/MTT44x][img]https://i.hizliresim.com/MTT44x.jpg[/img][/url]Linkteki maskeyi, cok beğendim maskeyi,siyah kumaş karışımı ve filtreli. Nerden bulurum ?Nette saçma sapan düz siyah maskeler cikiyor.Kaliteli ve değişik maskeler almak istiyorum,nereye bakayım ayrıca?
[url=hizliresim.com][img]i.hizliresim.com [/img][/url]


Linkteki maskeyi, cok beğendim maskeyi,siyah kumaş karışımı ve filtreli. Nerden bulurum ?Nette saçma sapan düz siyah maskeler cikiyor.

Kaliteli ve değişik maskeler almak istiyorum,nereye bakayım ayrıca?
ırene adler
(28.06.20)
(8)

Polyester mı Pamuk mu? Kıyafet sorusu

Selam gencler, geçen gün bir tişört alayım dedim. LC Waikiki'den 25 TL'ye bir tişört aldım. Gardrobu tamamen yenilemeyi düşünüyorum,kalori markalardan almıyorum bu dönemde.Neyse sabah yıkandım, Garnier roll-on sürdüm,tişörtü giydim,giydikten sonra bir de Nivea sprey deodorant sıktım üstüne garanti o
Selam gencler, geçen gün bir tişört alayım dedim. LC Waikiki'den 25 TL'ye bir tişört aldım. Gardrobu tamamen yenilemeyi düşünüyorum,kalori markalardan almıyorum bu dönemde.

Neyse sabah yıkandım, Garnier roll-on sürdüm,
tişörtü giydim,giydikten sonra bir de Nivea sprey deodorant sıktım üstüne garanti olsun diye. Dışarda iki saat işim vardı. Hallettim işimi geldim,leş gibi kokuyor tişört,koltukaltı kısmı.

Aşırı terleyen ve ter kokusu sorunu olan biri değilim.Roll-on sürünce iki gün bile götürür.Bazen sürmediğimde olur. Gerçekten çok şaşırdım. Dedim bu kesin polyesteri fazla bir ürün.

Az önce sitesinden baktım,yüzde yüz polyester. 25 TL'ye tabi nolcaktı?

Soruma geleyim ben. Kıyafet alışverişinde Pamuk mu polyester mı dikkat eder misiniz? Gardrop yenileme işi sonbahar gibi olacak,alışverişlerimi yaparken pamuk olmasina dikkat mı edeyim? Yüzde yüz olması şart mı?

Her markanın etiketinde neyden yapıldığı yazar mı? Polyesterden başka hangi maddelerden kaçınmalıyız kıyafette? Çok beğendim yüzde 70 pamuk ve 30 polyester diyelim, yine de almayayım mı? Kahretsin ya;)
ırene adler
(24.06.20)
Kaliteli markalardan* olacak o ilk kısım.


ırene adler
(24.06.20)
imkan varsa %100 pamuk olmalı. %70 pamuk da fena değil. ama %100 polyester kötü baya


jelly bear
(24.06.20)
Markadan çok kullanılan malzeme önemli.
LCW internet alışverişlerinde açıklama kısmında bu yazıyor. Etiketlerde de hangi marka olursa olsun, mutlaka yazar.
Özellikle yaz aylarında tercih yüzde yüz pamuklu olmalı. Daha serin zamanlar için yüzde otuz polyester kabul edilebilir.
Pamuklu giyecekler çabuk buruştuğu için, bazı kişiler tercih etmiyor. Bu nedenle içine polyester katıyorlar.
Zamanında Decathlon'un internet sitesinden son derece ucuz yüzde yüz pamuklu tişörtler almıştım. Hala sıcak havalarda kullanırım. Çok memnunum.
Markadan önce sağlıklı giyinmek önemli.


pro9it9is9
(24.06.20)
ben ozel gun degilse, kumas cok resmi, dokumlu durmayacaksa pamuklu tercih ediyorum.

polyesterler bence guzel duruyor, kolay kolay burusmuyor, salas bol seylerde hos duruyor. ama dediginiz gibi cok terletiyor. yazin giymek cok cok zor onlari.

kisin giydigimde de icimde uzun kollu ya da kisa kollu pamuklu bir tsort giyerim, boylece polyester bedenime temas etmez ve terlemem ya da zararli degil o kadar.

polyester kumaslarin kimyasal daha cok icerdiginden dolayi cilde zarar verdigini ve bazi vitaminlerin bu kumas etkisiyle vucudunuzdan aktigi hipotenizi de hatirlatmak isterim.

imkan varsa pamuklu, pamuk orani yuksek olarabilir. vizkon da guzel (vizkoz degil, viskon)


damba
(24.06.20)
asiri dikkat ederim. mumkun mertebe 100% pamuk aliyorum. en az %90 pamuk degilse kesinlikle almiyorum.


crucio
(24.06.20)
Klasik ceket pantolonda polyester az oranda olmalı yoksa ütü tutmaz. Gömleklerin hepsi içinde aynı şey geçerli. Tişört ve pantolonda ise polyestere gerek yok. Polyester dayanıklı kalmasını ve ütüyü tutmasını sağlar. Pamuk nefes aldırır. Oranlara evet dikkat ederim. Yüz polyester oranı tişört için çok fazla. Birde deodorant yerine karbonat kullan.


Topalordek
(25.06.20)
polyester su emmesi düşük bir malzeme, bu yüzden çabuk kurur ama kötü kokuları tutabilir. lcw'de ucuz 14-15 tl'ye %100 pamuk tişörtler de var, ama outlet kısmında denk getirmek gerekiyor. ya da pazardan bile almak mantıklı olabilir, gerçi şu aralar covid tedbirleri nedeniyle pazarlarda kıyafet satışı yasak diye biliyorum ama. kıyafetlerde mümkün mertebe pamuk lifi oranı yüksek seçilmeli, ben çok dikkat ediyorum şahsen eğer iş-toplantı gibi bir yerlere giyeceğim bir gömlek-bluz değilse. ama pamuk da çabuk kırışır, polyester fazla kırışmaz, o durumda da kırışmaması gereken ciddi kıyafetlerde polyester tercih edebilirim. ama yine de polyester de değil de viskon (viskoz/rayon) daha tercih edilebilir. viskon lifler pamuk liflerinin kimyasal yolla işlenmiş hali, tabi yine de pamuk en doğalı ama kırışması pamuğa göre az ve tamamen sentetik lif olan polyesterden daha sağlıklı bence. o yüzden diyelim ki ciddi kıyafet alacağım, yine de polyester değil de viskon daha tercihim oluyor.


pasp
(25.06.20)
açıp etiketine çoğu zaman bakmam, kumaşa dokununca pamuk mu polyester mi ayırt edebiliyorum.

polyester hava almaz, teri emmez dolayısıyla çok terletir. birkaç tane polyester tshirtüm var, soğuk havalarda falan giymek için kullanıyorum. sıcaklarda imkanı yok giymem, giyemem.


reanarchy
(25.06.20)
(3)

İki telefon arasında kaldım.

Samsung Note 10 lite ile S10 lite arasında kararsız kaldım. İkisinden birini almak istiyorum.Oyun oynamam, kamera performansı önemli. Bu segmentlerde ilk telefonum olucak. Note 10 lite'da kalem var. Ne kadar önemli? Tüm notlarımı mobilde bir uygulamada alırım genelde.S10 lite işlemci daha iyi diyor
Samsung Note 10 lite ile S10 lite arasında kararsız kaldım. İkisinden birini almak istiyorum.

Oyun oynamam, kamera performansı önemli. Bu segmentlerde ilk telefonum olucak. Note 10 lite'da kalem var. Ne kadar önemli? Tüm notlarımı mobilde bir uygulamada alırım genelde.

S10 lite işlemci daha iyi diyorlar. Bir de umudum yok ama bu telefonların fiyatı Eylül gibi biraz daha düşer mi? Biraz daha bekleyeyim mi?
ırene adler
(24.06.20)
s10 lite daha iyi


nahtoderfahrung
(24.06.20)
kardeş sordu aynısını ben de s10 lite dedim. düşer mi bilemem ama bu sıralar her şeye vergi zammı geliyor.


argent dawn
(24.06.20)
S10 lite


shredd
(24.06.20)
(8)

Beklenen büyük İstanbul Depremi

>>>Selamlar,şu aralar İstanbul'dan ev almayı düşünen biri olarak kafamı kurcalayan konular var.İstanbul depreminden sonra yağma ve müthiş kaos kesin mi? İlk günlerde illaki kaos olur da 6 ay veya 1 sene sonrasını merak ediyorum daha çok. Sağ kalırsan sonrasından kork diyor herkes. Sağ kalanlar göç e
>>>Selamlar,şu aralar İstanbul'dan ev almayı düşünen biri olarak kafamı kurcalayan konular var.

İstanbul depreminden sonra yağma ve müthiş kaos kesin mi? İlk günlerde illaki kaos olur da 6 ay veya 1 sene sonrasını merak ediyorum daha çok. Sağ kalırsan sonrasından kork diyor herkes. Sağ kalanlar göç etmek zorunda mı kalacak büyük cogunlukla? İzmir bu göçten nasibini alır mı? İstanbul'da neler değişecek?

Sizin fikirlerinizi ve öngörülerinizi merak ettim.
ırene adler
(23.06.20)
Abi konuşacak daha ne var hala?
Kaos kesin, izmir nüfus artar, orada da yaşam pahalılaşır ama izmir tek başına nasıl kaldırsın.
Öte yandan istanbulda kaos demek, türkiyenin bir uçtan bir ucuna ekonomik ve sosyal açıdan çok acılar çekmesi demek olur.
Sağ kalanlar ne yapar bilinmez ama büyük travma yaşayacakları, ciddi psikolojik sıkıntılar çekeceklerini biliyorum.
Bir mucize olur da küçük çapta atlatırız demekten başka teskin edici bir şey yok.


jimjim
(23.06.20)
Kaos mesela nasıl olacak? Sağ kaldın,evin yıkılmadı. Evinde oturuyorsun. Silahlı kişiler gelip,hırsızlık,yağma vs olur mu? Yardim bekleyen insanlar olacak,öyle kaçıp başka sehire gitmekte doğru değil gibi. Kaosu biraz açalım demek istiyorum.


ırene adler
(23.06.20)
bir binanın yıkılması için binanın inşaatında, yapımında, malzemesinde çok fazla hatanın bir araya gelmesi gerekir diye bir analiz okumuştum. Evet çok bina yıkılacak muhtemelen ama çok daha fazlasına da hiçbir şey olmayacak. Bir şeyi olmayanlar zor durumdakilere yardım edecek. Diğer şehirlerden yardım ekipleri gelecek. Özetle kaos olmayacak. İlk girkaç gün olsa da çabuk toparlanacak. Tamam kendimizi çok gömüyoruz ama yardımseverlik konusunda iyi bir milletiz. Çabuk atlatırız. Dünyaya hiçbir katkısı olmayan futbol kulüpleri bile milyonluk topçularının maaşlarını ödeyebilmek için yardım çağrısı yaptığında bir sürü insan parasını esirgemiyor.

Depremi düşünerek yaşanmaz şahsi kanaatim. Tamam evim sağlam onu biliyorum ona göre ev seçtim ama geçen gün en yakın arkadaşımın evine gittim, bina 40 yıllık falan. Napayım gitmemeyim mi, bir çayını içmeyeyim mi?

İzmir’e göç konusunda, evet 7 ay önce izmir’e taşınma durumum olmuştu iş için, emlakçı bu ara istanbullular bayağı teveccüh gösteriyor şehrimize demişti. Ufak depremler oluyordu o ara sık sık istanbul’da. Büyük depremde bayağı göç olur.


juninho77
(23.06.20)
Beklenen deprem, kesin olacak diye bir şey yok. Bazen enerjiler ufak deprem ile boşaltılıyor.
Beklentinin en tepe noktası 7,6 deniyor ki maks bu... yani öyle abartı bir durum yok. Nasıl tahayyül ettin bu kaosu anlamadım


trgydl
(23.06.20)
bu tarz bir paylaşım vardı

seyler.eksisozluk.com

para sorunu çözülür de o kadar kişi enkaz altında kalsa, yaralansa, kaçmak isteyenler nedeni ile yollar kapansa yardım nasıl ulaşacak. zaten ilk bir kaç gün önemli.


fezagezgini
(23.06.20)
Insanlar felaket tellalligini seviyor. Ne kaosu..
Sanki butun sehir dumduz olacakmis gibi..
Sen saglam bi ev al yeter. Istanbul bitmez, yasanmaz hale gelmez yani.


Kittie
(23.06.20)
belediyenin güncel deprem tahminleri ilçe ilçe .

depremzemin.ibb.istanbul


fezagezgini
(23.06.20)
Şener üşümezsoyu dinle,deprem birikmiş enerjisini 99 da attı zaten dedi.Bende inanmıyorum deprem risk haritaları arazi değerlerine göre bi kaç sefer değiştirildi zaten.


essoist
(23.06.20)
(6)

Lindt çikolata

>>Ekşide zaman zaman baslıkları olur. Türkiyedeki abur cuburların kalitesizliği malumunuz. Son zamanlarda bu kalitesiz ürünler iyice pahalandı bir de. Markaların da bu konuda stratejileri var, mesela Algidanın İngilteredeki dondurmalarında Türkiyedekilere kıyasla süt oranı çok daha fazlaymış. Kullan
>>Ekşide zaman zaman baslıkları olur. Türkiyedeki abur cuburların kalitesizliği malumunuz. Son zamanlarda bu kalitesiz ürünler iyice pahalandı bir de. Markaların da bu konuda stratejileri var, mesela Algidanın İngilteredeki dondurmalarında Türkiyedekilere kıyasla süt oranı çok daha fazlaymış. Kullanılan yağlar,kakao cekırdekleri vb oranları da çok degısıklık gosterıyordur.


Abur cubur tükettiğim zamanlarda genelde yurtdışı ürünlerini tercih ederim. Genellikle Almanya, İsviçre civarından giden olursa sipariş veririm. Türkiyede Macrolarda ve şarküterilerde satılan ''Lindt'' diye bir marka var. Nedense sadece lindt ve bazen de ritter sport görüyorum buralarda.


Benim sorum şu: Lindt çikolata markası olarak nasıl görülüyor Avrupada? Kimsenin yüzüne bakmadığı düşük kalitede çikolatalardan biri mi? Sanki Avrupada baya ucuz olanları kur farkından dolayı burda bize iteliyorlar gibi. Bu konuda bilgisi olan var mı? Alamanyaya filan gidersek premium çikolata hissini hangi markalar verir bize?

Kamu spotu:Saglıklı ve dengeli beslenmede yeri olmayan besinler, tüketmesek daha iyi olur.
ırene adler
(13.06.20)
Geçen yıl Almanya'ya gidince valizimde marketten alınmış çeşit çeşit ve ucuz Lindt'le döndüm geri. Orada yaşayanlar daha iyi bilir, benim izlenimim Lindt'in kaliteli ama standart seri üretim bir çikolata olduğu yönünde. Lindor gibi premium ürünleri orada da düz çikolatasından daha pahalıydı.

www.dw.com
Şöyle bir yazı buldum şimdi, Lindt'in tadını daha pahalı çikolatalarla denk bulmuşlar, en pahalı olan Godiva son sırada çıkmış. Godiva şu an bizde Lindt'ten daha ucuz çünkü markayı Ülker satın aldı.


kobuzchu kiz
(13.06.20)
fena olmayan ortalama ucuz cikolata, en ucuz klasmanda degil ama bir seviye ustu.


hewit
(13.06.20)
Lindt İsviçre için gayet iyi bir markadır ama atölyede özel üretim olan İsviçre cikolatalari ile bir değil tabii ki; marketlerde bulunan bir marka. Bir de lindt olsa dahi seriden seriye farkediyor; özel serileri daha da farklı. Özellikle Noel döneminde çok çeşitli ürünleri çıkıyor.

Ama kimsenin yüzüne bakmadıgi, düşük kalite bir çikolata değil. Lisedeyken fabrikalarını ziyarete gitmiştik; aldıkları ödüller, ürettikleri cikolatalar çeşit çeşitti. Zaten isvicre'nin önemli markalarından biridir.


fraise
(13.06.20)
ortalama kalitede diyelim. bayramda vs. insanlar birbirine getirir goturur, bizdeki gorece iyi sayilan, guzel paketli ulker bayram cikolatalari gibi.

Düzgün cikolata bulmak zor bir is, supermarkette bulmak ise imkansiz gibi zaten.

Almanya´da cikolatinin icine ucuz urun katmayan, iyi icerikli GEPA ve VIVANI var. GEPA cikolatalari cok ust kalite degiller, ama VIVANI´nin her ürünü iyi. Premium bir urunu aslinda supermarkette bulamazsiniz, ancak hissiyatini gosterisli bir paketleme ile verebilir markalar.

Premium cikolata ya da truff el yapimidir, kucuk isletmeden cikar, sekerin on tane farkli halini kullanmaz.

Almanya´dan su manifaktürü tavsiye ederim, cok ust kalite kakao ve kakao yagi kullaniyorlar: www.edelmond.de


buf-e kür
(13.06.20)
lindt ile ilgili cevapları avrupalı arkadaşlar vermiş zaten. şahsi görüşüm tr marketlerinde bulabileceğin guylian markasının lindt'ten daha lezzetli olduğu yönünde(eşdeğer çikolata tipleri için konuşucaksak tabii). zaten belçik çikosu alp'lerin çikosunu döver bence.

istanbul'da glories var butik üretim yaptığını bildiğim kaliteli atölye olarak, bir de jadore her ne kadar pastane ürünleriyle de bilinse çikolata üretimi yapıyor. ikisinin de el yapımı olduğunu anlıyorsun, kör tadım yapsan da fark edilir seviyedeler bence. bir de gamze baş'ın çikolataları efsanedir ama seri üretim yapmıyor o, denk gelmek lazım.


Bruce
(13.06.20)
Lindt cok guzel bir marka ama pahali ya da luks asla degil. Pahali olanlar ya direkt el yapimi cikolatalar ya da lokal isvicre vs cikolatalari. Lindt de sonucta fabrikasyon bir ürün. Ama kalite olarak bir cok cikolatadan iyi.


logisticsmanager
(13.06.20)
(3)

E-ticaret magaza acmak

>>>Selamlar arkadaslar, e-ticaret yapmak için mağazalar açmayı düşünüyorum.Ürünler az çok kafamda var,toptancıları buldum. Uzun yıllar faaliyet gösteren şirkette var. Magaza acabileceğim N11, Hepsiburada,Gitti Gidiyor var aklımda.Bunlardan baska hangi siteleri önerirsiniz?Amazon Türkiye nasıl mesela
>>>Selamlar arkadaslar, e-ticaret yapmak için mağazalar açmayı düşünüyorum.

Ürünler az çok kafamda var,toptancıları buldum. Uzun yıllar faaliyet gösteren şirkette var. Magaza acabileceğim N11, Hepsiburada,Gitti Gidiyor var aklımda.


Bunlardan baska hangi siteleri önerirsiniz?Amazon Türkiye nasıl mesela? Bu konuda şu şu konulara dikkat et dediğiniz ne varsa nacizane tavsiyelerinizi alabilir miyim?
ırene adler
(06.06.20)
ne satacaksınız, belki fikir veririz:)


blackgirl00
(06.06.20)
Trendyol. Bu dördü dışındaki sitelere ihtiyacın yok.


Komisyonu bilemem ama n11 de kupon kullanımı gayet iyi alıcı için. Satıcıya değilde n11 e çıkıyorsa kupon maliyeti n11 mantıklı bence. Hepsiburada da 75 tl ücretsiz kargo sınırı bence olumsuz. GittiGidiyorda kupon az veriyor ama bugüne kadar hiç sorun yaşatmadı satıcıya soru sor kısmı var diye çok kullandım.


Topalordek
(06.06.20)
(9)

Konut kredisi ile ev aldıktan sonra

>>>Herkese iyi akşamlar, 10 yıllık konut kredisi ile ev aldınız diyelim. 3 yıl taksitleri aksatmadan ödediniz. Daha sonra taksitleri ödemeyecek duruma geldiniz.Bu durumda ne oluor? Ev bankaya mı geçiyor? Bankaya gectıkten sonra nasıl oluyor? Satılıyor sanırım banka tarafından. 3 yıllık ödediğiniz mi
>>>Herkese iyi akşamlar, 10 yıllık konut kredisi ile ev aldınız diyelim. 3 yıl taksitleri aksatmadan ödediniz. Daha sonra taksitleri ödemeyecek duruma geldiniz.

Bu durumda ne oluor?

Ev bankaya mı geçiyor? Bankaya gectıkten sonra nasıl oluyor? Satılıyor sanırım banka tarafından. 3 yıllık ödediğiniz miktar ne oluyor? Evi alamamaktan başka maddi zararınız oluyor mu? Bilenler varsa aydınlatırsanız sevinirim.
ırene adler
(04.06.20)
ev bankaya geçiyor. ev satılmaya çalışılıyor. ödediğiniz para zaten borcunuzdan düşmüş oluyor. kalan için borçlusunuz yani. o da bütün masraflar ve borçlar düştükten sonra para artarsa bankanın oluyor ama banka zararda olursa yine peşinize düşüyorlar.

sicilinize işleniyor vs.

e ödediğiniz bütün parayı ve evi kaybetmiş oluyorsunuz. daha ne olsun?


ozdek
(04.06.20)
Ödeyememe durumu başladığında evi kendimiz satıp tüm borcu kapatmakta seçenekler dahilinde öyleyse.


ırene adler
(04.06.20)
Odeyememeyi hissettigin anda ! 90 gun dolmadan satmis olmalisin. Yasa var. 90. Gunde elkoyma baslar.


tunaktunaktun
(04.06.20)
kredi borcu tamamlanmamış şekilde aldığınız evi biraz yavaş satın diğer türlü saçlarınız dağılabilir zira


ismailbüyük
(04.06.20)
Kredi borcun bitene kadar ev bankanın. Yani satamazsın. Saçlar dağılır yani arkadaşın dediği gibi.


niye satılmasın yahu? nasıl bir günaha girdik ki 10 yıl bunu ödemek zorunda olalım?

www.hesapkurdu.com

3 yıl kredi ödedikten sonra sistemden çıkarsanız zarar mı yoksa kar mı edersiniz tahmin etmesi çok çok zor.

kira ödemiyor olmak artı. 3 yıl sonra ev daha da değerlenecek. aslında gerçekten değerlenmiyor tabi ama aldığınız fiyattan daha yükseğe satacağınız garanti. bu da bir artı.

en büyük eksi ilk üç yıl hayvan gibi faiz ödenmesi. 10 yıllık kredide ancak 26. ay faiz ve ana para ödemesi kafa kafaya geliyor. kira ödememe avantajı uçuyor bununla birlikte.

ekonomi önümüzdeki yıllarda kötü gitmeye devam ederse zarar etmeden çıkarsınız bence.


bruges
(04.06.20)
Koskoca kirpi: verdiğin cevabın ilk paragrafı, kredi borcu olan evin satılamayacağı anlamına gelmiyor mu üstadım :)

Kredi borcunu kaparsan elbette satarsın.


saturn
(04.06.20)
arkadaşların kavgasına bir son vereyim.

1 ev hipotekli olur. borcu ödemeden hipoteği kaldıramazsın. yani satış yapamazsın.

2 kim tanımadığı bir insanın ev borucunu baştan ödeyip sonra gidip tapu dairesine imza atmayı kabul eder?

-bu işin simsarları, fırsatçılar, değnekçileri 5 lira eden evi 3 liraya kapatmak isteyen insanlar.
- aile bireyleri veya çok yakın tanıdıklar.

bunun dışında kimse kalkıp da tamam ben evi çok beğendim, gidelim önce senin banka borcunu kapatalım sonra da imzaları atalım demez. ne malum senin borcu kapattırdıktan sonra basıp gitmeyeceğin? belki hesabında bloke var adamın yatırdığı paraya herhangi bir vazgeçme durumunda bloke konulacak?

hele hele böyle yer gök ev doluyken çok zor o işler yani.


@koskoca kirpi, süreci genel olarak doğru anlatmış ama bir noktada hatalı o da evin bankaya geçiş süreci. ona da ben katkı sunayım, kabaca anlatayım:

kredilerinizi ödemediğinizde evinize icra gelir. yani bankanın el koyması gibi bir durum söz konusu değildir. icradan satışa çıkılır ve o icra süreçlerine bankanın avukatları/şube müdürleri de dahil olurlar. muhammen bedelin yarısıyla başlayan icra sürecinde, banka eğer evin çok ucuza gittiğini düşünür, kendisinin evi rahatça satabileceğini değerlendirir gibi sebepler varsa girer parayı öder (ödediği para da alacağına sayılır vs) evi üzerine alır. diğer türlü icradan satışı bekler, yapılan satış üzerinden alacağını alır.

diğer bir detay da, eğer ev borcunuzdan fazla bir tutara satılırsa borç+masrafların üzerinde kalan tutar size iade edilir.

Bankaların portföylerinde ev bulundurma limitleri vb olduğu için banka borcunu ödemeyenlerin hepsinin evini almaz asla.


re noreno
(05.06.20)
(14)

Önemli kişiler araştırması

>>Selam arkadaslar, karantinada her hafta bir kişinin hayatını inceliyorum ve bilgi topluyorum. Başarıları,özgeçmişi,dünyaya kattıkları vs. Süreç gayet keyifli ilerliyor. Edebiyat,sanat,bilim belki politika camiasından olabilir. Dünyada kalıcı izler bırakmış, alanında ikon sayılabilecek veya olmaya
>>Selam arkadaslar, karantinada her hafta bir kişinin hayatını inceliyorum ve bilgi topluyorum. Başarıları,özgeçmişi,dünyaya kattıkları vs. Süreç gayet keyifli ilerliyor. Edebiyat,sanat,bilim belki politika camiasından olabilir. Dünyada kalıcı izler bırakmış, alanında ikon sayılabilecek veya olmaya yaklaşmış kişilere yogunlasıyorum daha çok.

Şimdiye kadar incelediklerim: Albert Einstein, Nikola Tesla, Dostoyevski,Sigmund Freud,Salvador Dali,Newton, Simone De Beuavoir.

Şu aralar biraz tıkandım gibi. Sizden de güzel fikirler gelecektir eminim.8 hafta daha sürecek bu durum. 8 kişi daha lazım. Sizce kimleri ekleyebilirim listeye?
ırene adler
(02.06.20)
Alexander Fleming. Ortalama insan ömrüne kafadan +30 yıl eklemiştir muhtemelen.


angelus
(02.06.20)
dennis ritchie


alperz
(02.06.20)
(bkz: Lev Pontryagin) :))

ilginç bir hayat hikayesi var.


levpontryagin
(02.06.20)
Dünya tarihine yön veren en etkin 100 , kitabından da araştırabilirsin.


Erva
(02.06.20)
Marie Curie'siz o liste olmaz.

edit: Hasan Ali Yücel


fezagezgini
(02.06.20)
TRT'de zamanında Cumhuriyete Kanat Gerenler diye bir belgesel vardı. Bazı bölümleri internette var bildiğim kadarıyla. Ağlaya ağlaya izlerdik :) Onu da tavsiye ederim. Belki yeni kapılar açar.


cosmicstring
(02.06.20)
Afedersiniz, siz daha dünya çapında birilerini arıyormuşsunuz :) Yine de üstte yazdıklarımı not bırakarak Paul Dirac diyorum. Yine bilim insanı isterseniz Faraday ve James Clerk Maxwell. Birini seç derseniz Maxwell. Bence Newton kadar önemlidir.


cosmicstring
(02.06.20)
(bkz: robert capa) savaş fotoğrafçısı, dramatik bir hayatı olmuş
(bkz: lorenzo di medici) italyan rönesansının yükselişindeki temel şartların oluşmasını sağlamış ilerici ve sanat destekçisi bir devlet adamı. medici hanedanı ile beraber de incelenebilir.
(bkz: caravaggio) barok dönemin en önemlilerinden, ilgi çekici bir hayat hikayesi var
(bkz: john milton) ingiliz edebiyatının incelemeye değer şairi
(bkz: oliver cromwell) tartışmalı bir devrimci, ingiltere'nin politik tarihinde yaptıklarının etkisi uzun süre hissedilen adam
(bkz: thomas aquinas) filozof, teolog, din adamı. tarihteki din adamları arasında felsefe tarihine en fazla katkı yapmış kişi olduğunu düşünüyorum.
(bkz: marco polo) yukarıdakilerden daha jenerik ve bilinen bir isim ama incelemesi keyifli bir serüveni var
(bkz: edgar allan poe) hakkında az çok bilinen genel şeyler vardır ama derinlemesine inceleyince hayatını, en dramatik edebi karakterlerden biri


Bruce
(02.06.20)
atatürk? :)

rousseau, isaac newton, tolstoy.


tabudeviren
(02.06.20)
Alexander von Humboldt


sys coyg
(02.06.20)
Gottfried Wilhelm Leibniz
Carl Friedrich Gauss
Wolfgang Amadeus Mozart


rusalka
(02.06.20)
vincent van gogh

gandi

freud


bugisme
(02.06.20)
Naim Süleymanoğlu


since1907
(07.09.20)
(3)

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

>>Selamlar, bu belge e devletten alınıyor mu? E devletın bir nüfus kayıt örneği verdiğini hatırlıyorum ama vukuatlıdan emin olamadım. Resmi bir kuruma vereceğim.İkinci sorum:Annem vefat eden dedem ve annanem için veraset ilamını nerden ve nasıl alabilir?
>>Selamlar, bu belge e devletten alınıyor mu? E devletın bir nüfus kayıt örneği verdiğini hatırlıyorum ama vukuatlıdan emin olamadım. Resmi bir kuruma vereceğim.


İkinci sorum:Annem vefat eden dedem ve annanem için veraset ilamını nerden ve nasıl alabilir?
ırene adler
(02.06.20)
Belki de e devletin verdiği nufus kayıt örneği zaten vukuatlıdır, bu vukatlı kısmı eskiden kalma bir alışkanlık olabilir. Değilse nufus müdürlüğüdür alabileceğiniz yer sanırım.

İkinci soru ise mahkeme veya noterden alabilirsiniz, tabi kısa bir süre içinde bu kaide değişmediyse.


John Bloor
(02.06.20)
evet alırken soruyor, "vukuatlı olsun mu?" diye seçenek var.


aziz dostum jack
(02.06.20)
veraset ilamı eğer daha önce mahkeme açıldıysa sistemde görünüyor. uzun zaman önce vefat edildiyse göremeyebilir.

veraset ilamı mahkemeye başvurarak ya da noterlerden çıkarılabilir.
mahkemede cüzi bir cüret alıyorlar. noterler ise ona göre daha güzel bir ücret alıyorlar.

çıkarırken en az 3 tane + ev/araç sayısı toplamı kadar alın. yani 3 ev varsa 5-6 tane alın en az. fotokopi motokopi kabul etmiyor bazı kurumlar. tapuda da taratılırsa ihtiyaç olmuyor ama bizimkini tarayamadılar vs..


ozdek
(02.06.20)
(8)

Kanyon,Sapphire arkası

Herkese selam,bölgeyi bilenlerden yorum istiyorum. Bir ev almayı düşünüyoruz da. Levente yakın bölgeleri begeniyoruz. Avrupa yakasına çok alıştık.Kanyon,Sapphire gibi avmlerin arka tarafları nasıl? Güvenlik açısından bir sıkıntı yaşar miyiz? Şu an oturduğumuz semt baya nezih ama kiradayız. Kanyonun
Herkese selam,bölgeyi bilenlerden yorum istiyorum. Bir ev almayı düşünüyoruz da. Levente yakın bölgeleri begeniyoruz. Avrupa yakasına çok alıştık.

Kanyon,Sapphire gibi avmlerin arka tarafları nasıl? Güvenlik açısından bir sıkıntı yaşar miyiz? Şu an oturduğumuz semt baya nezih ama kiradayız. Kanyonun biraz ilerisinden Vestelin merkez ofisine doğru dönünce Talatpaşa Mahallesi var,orayı beğenmiştim bir kaç kez gittiğimde.

Bu civarlara yakın oturan var mı? Fikirlerinizi bekliyorum.
ırene adler
(01.06.20)
Ulusta doğup büyüdüm. Ulus, Levent (beşiktaş belediyesi çevresi), Etiler, Gayrettepe civarlarından alabiliyorsanız alın. Sapphire arkası Çeliktepe diye geçiyor sanırım ve Levente yakın olmasına rağmen dev bir fark var arada.


Çeliktepe ve Ortabayır olarak geçiyor oralar. Kanyon civarında çalışan beyaz yakalılar oralarda yaşıyor. Büyükdere Caddesinden uzaklaştıkça profil de düşüyor. Biraz fazla aşağı doğru inince küçük arabistanla karşılaşabilirsin. Kanyona yakın yerler bir nebze daha iyi. Öyle aşırı nezih bir yer değil, aşırı kötü de değil. Ortalama bir yer.


himmet dayi
(01.06.20)
otoparklı ev bulmak çooook zor, sokaklar çok dar ve sürekli araç park ediliyor yollara. bazı sokaklara ambulans, itfaiye girmesi imkansız görünüyor. yine de avrupa yakasında merkezi noktalar arasında en "bütçe dostu" bölge orası denebilir. böyle olmasının sebebi de yukarıdaki gibi sebepler; bir şeylerden feragat etmek zorunda olduğun için nispeten uygun yani.


Bruce
(01.06.20)
aracınız varsa otopark meselesinden katil olursunuz. plaza bölgesi olduğu için hafta sonu o bölgeler çok tekin olmayabilir. çünkü bir anda ıssızlaşıyor. keza saat 18'den sonra da aynı. plazalara çok yakınsan o bölgede yürümek belli bir saat sonrasında sıkıntı.

yine aynı yerlerde çok uzak olmayan site tipi yapılanmalar var sanırım sapphire arkasına doğru. mümkünse onlara bakın. hatta kağıthane tarafına bile inebilirsiniz hiç sıkıntı değil oradan daha nezihtir.


ozdek
(01.06.20)
hocam oralar leş
ana cadde cok pahalı
bir alt sokak cingene mahallesi
gercekten leş

avrupa pahalı hocam ev anlamında


kingcyrax
(01.06.20)
Bruce +1

Ben sapphire’in arkasında oturuyorum. Bence sapphire’in arkası kanyon’un arkasına göre çok daha iyi. Kanyon’un arkası gültepe, sapphire’in arkası çeliktepe olarak geçiyor.
Çeliktepe’ye taşınmadan önce gültepe’deki nef’lere bakmıştım. Mahalleler o kadar kötüydü ki güvenlikli site bile kurtaramaz yani. Çeliktepe’de ise, sapphire’den ne kadar uzaklaşırsan, ne kadar yokuşun aşağısına inersen o kadar daha az nezih bir mahalle çıkıyor karşına hatta bir süre sonra mahallede nezih kelimesinin anlamını bilen biri kalmaz muhtemelen.

Güvenlik konusunda hiç sorun yaşamadım.
Sadece bir kere park yeri yüzünden gece birisi kapıma dayanmıştı, o da o şahsın manyaklığı. Park edecek asla yer yok. Var olan tek tük yerler ise adeta parsellenmiş. Ben bilmeden kendi kapımın önüne araba koymuştum. Meğer bir ruh hastasının park yeriymiş, o da işte gece eve geldiğinde arabasını park edemeyince soluğu kapımda almış.

Kiralar uygun diye genelde bu taraflar tercih ediliyor yoksa evimde geçirdiğim vakit haricinde çeliktepe’de hiçbir şey yapmıyorum. İşim levent’te, spor yaptığım yer etiler’de. İkisine de yürüyerek gidiyorum. Gönül isterdi ki etiler’de müstakil evim olsun ama param çeliktepe’ye yetti :)


irene
(01.06.20)
Benim arkadaş Kanyon'un arkasında Gültepe'de Zincirlikuyu'nun dibinde yaşıyor. Mahalle biraz kötü. Bir keresinde Kanyon'dan eve yürürken bu mahallede içki içemezsiniz diye durdurup tartışmışlardı. Yobaz, cahil insanlar. Ama öyle yankesici, tekin olmayan bir ortam görmedim. Sokaklar acayip dar, otopark yoksa park yeri büyük sıkıntı.


Yatırım amaçlı alınır ama oturmak için alınmaz


ikikerekac
(01.06.20)
(5)

Daire kanalındaki evler

>>Selamlar herkese,youtube'daki daire kanalını bilenler vardır.Buradaki evlerin bir çoğunu baya sevdim. Modern ile vintage karışımı yerleri beğeniyorum daha çok. Aşağıdaki ev mükemmel mesela.https://youtu.be/FJHnWtFa3LUSorum su. Mimar olanlar hariç,insanlar bu tarz evleri nasıl olusturuyor?Elime şim
>>Selamlar herkese,youtube'daki daire kanalını bilenler vardır.
Buradaki evlerin bir çoğunu baya sevdim. Modern ile vintage karışımı yerleri beğeniyorum daha çok. Aşağıdaki ev mükemmel mesela.

youtu.be

Sorum su. Mimar olanlar hariç,insanlar bu tarz evleri nasıl olusturuyor?Elime şimdi istediğim tarzda bir ev yapmak için para gecse ki geçebilir( çok büyük bütçelere gerek yok).Neyi nerden alıcam,aldıklarımın yanına dekor olarak koyabilcegim şeyleri nerden alırım,hiç bir fikrim yok.

Bu insanlar bu tarz evleri zaman içinde mı oluşturuyor? Bir koltuk,yatak vs beğeniyor mesela ,sonra tarzına uygun bir gardrop gibi temel esyalar. Ve bunlar alındıktan sonra dekoratif şeylerle süslemek mı kalıyor sonrasında? Tam anlatamadigim galiba sorumu ama para da olsa hemen bu tarz evler oluşturmak benim için zor gibi. O artistik bakış açım,vizyonum filan pek yok sanki. Bu durum için bir iç mimarla çalışmak gerekir mi ilk etapta? Sonra da düzenlemeleri ve dekoru zaman içinde zenginleştirmek mesela. Sizce nasıl süreçler bunlar? Biraz bu konudaki kültürü mü arttırmak gerekir?
ırene adler
(27.05.20)
yapı malzemelerini tanımanız ve yeni çıkan malzemeleri-çözümleri takip etmeniz gerekir. bunun için iç mimarlık-dekorasyon dergilerini okuyabilir ve fuarlara gidebilirsiniz. bir de bu konuda başarılı olabilmeniz için mümkün mertebe uygulanabilirliği kolay, detayları zor olmayan ama dayanıklı ve uzun ömürlü çözümler düşünmeniz/bulmanız istediğiniz şekilde bir evi yaptırabilmenize olanak kılabilir. diğer türlü mimar-mimarlık firması ile çalışmanız gerekebilir. yani siz istediğiniz imalatı bir usta çağırıp yaptırmanız mümkün olmayabilir.

bir de dekorasyon işinde mobilya-ahşap işi en önemlisi. iyi bir mobilyacı ile çalışırsanız yukarıda bahsettiğim, yaptırmak istediğiniz basit ev, mobilya eklenince göze hiç de basit görünmez..


malheiros
(27.05.20)
eskiden dergiler vardı. dergiden tasarımı alır eve bunu yap derdik hoop sana tasarım mobilya olurdu.

şimdi youtube var beğendiğin bir koltuk vs olursa gösterip aynısını yaptırabiliyorsun.

misal bu evi ve eşyalarını mı beğendin? buluyorsun bir usta sana aynısını yapıyor. ya da bunlara benzer şeyleri arıyor ve alıyorsun.

bu işi kurumsal olarak yaptığım için çok kolay olduğunu söyleyebilirim. mühendis olmama rağmen en az 5-6 özel patron odası ve yüzlerce örnek daire vs için eşya satın aldım. tasarımı da yoksa iç mimar bulup çizdirdim. çizdiremediysem kendim çizdim vs.

koleksiyon ile falan çalışıyorum genelde patron odaları için hiç kasmaya gerek yok para var huzur var.


ozdek
(27.05.20)
www.youtube.com burada bir kitaptan bahsediyorlar. Bir bak istersen.


sanguine mcqaer
(27.05.20)
bu evlerden birindeyim.
mimar değilim.
öncelikle güzel ışık alan bir daire aradım uzun süre.
evi dekore ederken yani henüz eşyalarım yokken/taşımamışken özellikle salona bakıp hangi duvara hangi köşeye ne gelecek planlamıştım.
ağırlıklı renkler ve geometrik etkisi belirliydi kafamda. mesela oval, elips hiçbir şey yok. genellikle karesel objeler, köşeli hatlı eşyalarım var.
bir de akım/trend açısından ana bir çizgim vardı. retro mu olacaksınız, romantik mi modern mi potmodern mi iskandinav mı vs bu da önemli.
büyük bir bütçem yoktu.
uzun bir süre her gün letgo ve bazı küçük parçlar için antikacılara gittim. örneğin yemek masası için aradığım parça belliydi ve ilan sahibi paylaşır paylaşmaz letgodan yazıp ertesi günü satın aldım.

bence ışık, ışığa göre yerleşim, eşyaların aynı dili ya da en azından aynı ana dili konuşması, kullanılan renkler vs önemli. evi ya da odayı yani dekore edilen bölgeyi bütün görmek gerekir. şu koltuk da ne rahatmış ya da ay rengine bayıldım diye düzeninizle tezat oluşturacak bişey sırıtıyor yani özellikle tezatlık amaçlanmıyorsa.


jimjim
(27.05.20)
aynı şeyi ben de düşündüm. evler çok güzel objeler, dekorlar, renkler, bitkiler. Bence uzun süren bir süreçtir bu parçaları birbirine uydurmak ya da yakıştırmak. ve genelde hepsi istedikleri parçaları uzun süre arayıp bulamayınca bir mobilyacıya falan yaptırdıklarını söylüyorlar.

bence işin para boyutu da çok önemli. çok büyük bir kısmının kendi evi ve cidden istedikleri gibi dekore edebiliyorlar. keza aldıkları ürünler, objeler, bitkiler bile baya iyi para. etiler'de çekilen bir bölümündeki mermer kitap tutacağına bayılmıştım, tekinin fiyatı 500 liraydı mesela... o upuzun makromeler, duvar kağıtları da o şekilde. bitkilerden hiç bahsetmiyorum bile. neyse gidip biraz pinterestten ev bakayım da bunalıma gireyim :/


livaist
(27.05.20)
(1)

Fon müziği

https://youtu.be/Ruh7SozpqJEYukarıdaki Bülent Ersoy'un annesinin cenaze videosunda yer alan müzik hangi filmden olabilir? Yeşilçam müziklerine çok benziyor ama cıkaramadım. Filme ait olmayan bir fon müzigi de olabilir,tam halini bulmak istiyorum.
youtu.be

Yukarıdaki Bülent Ersoy'un annesinin
cenaze videosunda yer alan müzik hangi filmden olabilir? Yeşilçam müziklerine çok benziyor ama cıkaramadım. Filme ait olmayan bir fon müzigi de olabilir,tam halini bulmak istiyorum.
ırene adler
(29.04.20)
(1)

Uzay ile ilgili belgesel

>> Uzay,evren,karadelikler,yıldızlar,büyük patlama ve daha fazlası. Bu yukardaki konularla ilgili kaliteli belgeseller izlemek istiyorum.Neler önerebilirsiniz? Tavsiyeleri bekliyorum.
>> Uzay,evren,karadelikler,yıldızlar,büyük patlama ve daha fazlası.

Bu yukardaki konularla ilgili kaliteli belgeseller izlemek istiyorum.

Neler önerebilirsiniz? Tavsiyeleri bekliyorum.
ırene adler
(11.04.20)
Cosmos: A Spacetime Odyssey


fobfilm
(11.04.20)
(5)

Sarı Işık

>>Odama aydınlatma için derecesi ayarlanabilir sarı ışık almak istiyorum. Philips Hue'lere baktım pahalı geldi.Nispeten uygun sarı ışık severleri mutlu edecek seçenekler var mı? 200'e kadar verebilirim iyi bir ampül için.Nelere bakayım? Kumanda ile ayarlananlar var, onlar nasıl?
>>Odama aydınlatma için derecesi ayarlanabilir sarı ışık almak istiyorum. Philips Hue'lere baktım pahalı geldi.

Nispeten uygun sarı ışık severleri mutlu edecek seçenekler var mı? 200'e kadar verebilirim iyi bir ampül için.Nelere bakayım? Kumanda ile ayarlananlar var, onlar nasıl?
ırene adler
(30.03.20)
Ne derecesini ayarlamak istiyorsunuz? Hem sarı hem beyaz mı olacak? Yoksa nornal sarı ışığın şiddeti artıp kısılan mı


gatherer
(30.03.20)
Işığın şiddeti artırılırıp kısılanlardan arıyorum. Sarı ışık ve tonları olabilir. Diğer renklere ihtiyacım yok ama dahil olursa da sorun değil.


ırene adler
(30.03.20)
Olay dimmerde bitiyor ampul bütceye göre değişir


yeliz adeley
(30.03.20)
sana dimmer'e uygun bir ampul ve dimmer anahtar tavsiye ederim. kumandalı, renk değiştiren falan overkill olur, ama istersen o da olur yani. ben aliexpress'ten çin malı kumandalı rgb ampul aldım mesela birkaç tane, işimi görüyor.


nabrukk
(30.03.20)
aradığın şey şu:

www.amazon.com.tr

dimmer pek çözmez o ışığın aydınlığını arttırıp azaltıyor. mesela bazen sapsarı 2700k istersin bazen daha gün ışığı tadında 3000k falan. işte bu onu yapıyor.

edit: ha şahsi fikrim bu arada dimmer en güzeli. al 3000k ışık zaten en güzel ışık da bu. dimmer anahtarını da tak keyfine bak.


(7)

Kombiye ne oldu?

>>>Basınç 3ünde üzerine çıktı, daha sonra su boşaltımı yaptık, 2ye indi tekrar. Bir iki saat içersinde yine tavan olmus,3ü de geçmiş. Su giden mavi vanayı kapatın dedi kombici,onu kapatmamıza rağmen yine 3 ve üzeri. Bu kombiye ne oldu?Bilmem ne vanası bozulmuş filan dedi. Anlamıyoruz ki,belki daha u
>>>Basınç 3ünde üzerine çıktı, daha sonra su boşaltımı yaptık, 2ye indi tekrar. Bir iki saat içersinde yine tavan olmus,3ü de geçmiş.

Su giden mavi vanayı kapatın dedi kombici,onu kapatmamıza rağmen yine 3 ve üzeri. Bu kombiye ne oldu?Bilmem ne vanası bozulmuş filan dedi. Anlamıyoruz ki,belki daha ucuza halledilcek bir şey. Tamir için 500 TL dediler.Daha basit bir çözümü yok mudur? Şu an çalışıyor kaloriferler.
ırene adler
(02.02.20)
su doldurma vanası bozulmuş olabilir. markasına göre tamir ücreti yukarı çıkabilir.


sutlu nescafe
(02.02.20)
Bence çok basit birşekilde göstergesi bozuldu. Kombi markasına göre youtube'da bazı videolar var sorunu nasıl çözeceğinize dair. Tabiiki işe yaramama olasılığı var ama ben 150 lirayı youtube sayesinde kasada tutmuş bulunuyorum.


aks-i endaz
(02.02.20)
ne kadar zamanda tekrar 3 e çıkıyor. basıncı 1 e sabitleyip evin suyunu kesin yine de 3 e çıkıyorsa vanada değildir. evin suyunu kesince sabit kalıyorsa vanadır problem. bir tesisatçıya bu vana değişecek kaça değişirsin yarım saatlik iş deyin(borular plastikse). teşhisi siz koyduğunuzda fiyat inanılmaz düşer.


tukenmez adam
(02.02.20)
1 saat içinde tekrar 3e çıkıyor. Tüm suyu keselim bakalım. Teşekkürler bilgiler icin


ırene adler
(02.02.20)
büyük ihtimalle vanadır problem. kombinin içindeki su basma vanasıysa pahalıya değiştirebilirler.


tukenmez adam
(02.02.20)
su basincini ayarlayan ya vana ya da icinde basinci dengeleyen tup gibi balon gibi bir sey var odur. ikisi de cok pahali degistirilmemeli. internetten fiyatlarina bakabilirsiniz hatta.


sparkle kiddle
(02.02.20)
Genleşme tankı içindeki hava bitmiş,muhtemelen delinmemiştir. Düzgün bir servis pompayla hava basacak ve bu 500tl kesinlikle olmaz kendimizin bile yapabileceği basit bir işlem bu.


(5)

Otomatik araç

Selamlar, ehliyetimi alıyorum bu ay kısmetse. Mart-Nisan ayı gibi de ilk arabamızı alıcaz. Yeni araba kullanan 3 kadınız. Otomatik araç bakıyoruz,60 bine kadar çıkabiliriz. İyi bir otomatik için miktarın az olduğunu biliyorum.İlk araç olmasından dolayı ufak tefek carpmalar olursa çok üzülmeyeceğimiz
Selamlar, ehliyetimi alıyorum bu ay kısmetse. Mart-Nisan ayı gibi de ilk arabamızı alıcaz. Yeni araba kullanan 3 kadınız. Otomatik araç bakıyoruz,60 bine kadar çıkabiliriz. İyi bir otomatik için miktarın az olduğunu biliyorum.İlk araç olmasından dolayı ufak tefek carpmalar olursa çok üzülmeyeceğimiz bir araç istiyoruz.Bütceyi arttırabiliriz ama ilk araç için gerek duymadık.


Sahibinde fiyatlar uçmuş durumda malumunuz. 55-60 civarı düzgün otomatik araç bulamıcaz gibi geliyor bana. Araç alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bizi sanayiye abone yapmayacak hangi markalara ve modellere yoğunlaşalım?

Bir de ben biraz pimpirikli bir insanımdır. Araç aldığımızda koltuk kılıflarıni değiştirtmek istiyoruz. Bu kaça mal olur aşağı yukarı?
ırene adler
(24.01.20)
Toyota yaris olabilir hem küçük park etmek ve manevra yapmak kolay olur.genel olarak sorunsuz denilebilir. ama al satçılar falan denk gelebilir önceki sahibini bilemezsiniz. mümkünse araba işlerinden anlayan ve dolandırılma riskini minimuma indirecek bilgili kişilerden yardım isteyin.
Arabayı alınca koltuk direksiyon temizliği yaptırırsınız.üstüne isterseniz kılıf alırsınız. Kılıf işi 200 liraya falan malolur heralde. temizliği de çok ucuz yerlere yaptırmayın ama uçmayın da çok.


bahoho
(24.01.20)
d4d yaris akar.


Tears of Devil
(24.01.20)
Temiz bir Yaris iş görecektir. Doğru düzgün bir ekspertize götürün.

Kocaeli Tarcanlar
İkitelli Yeşil Oto
Düzce Onay Oto


aristarkos
(24.01.20)
Bana sorarsanız 2004 corolla benzinli. Çünkü eski tip 4 ileri otomatik vitesi var. Motor ise tüpe uyumlu. Genel olarak görüş açıları sorunsuz bir araba.


denizgonen
(24.01.20)
Mazda 3 (dynamic) benim de ehliyet sonrası ilk arabamdı.
Kilometresine takılma, yağ su koy yeter.
Ama lpg’li olmasın. Benzinli.


otopsicocugu
(25.01.20)
(9)

Izgara Tavuk Göğüs Tarifi

>>Izgara tavuk göğsü yapıyorum evde bazen.Bir sürü baharat koymama rağmen tatsız oluyor sanki. Dışarda çok daha güzel yapıyorlar,ızgaranın da etkisi vardır tabi. Yumuşacık,lezzetli ızgara tavuk için tarifimiz var mı? Marinasyon tarzı bir şeyde olur.
>>Izgara tavuk göğsü yapıyorum evde bazen.Bir sürü baharat koymama rağmen tatsız oluyor sanki. Dışarda çok daha güzel yapıyorlar,ızgaranın da etkisi vardır tabi. Yumuşacık,lezzetli ızgara tavuk için tarifimiz var mı? Marinasyon tarzı bir şeyde olur.
ırene adler
(16.01.20)
www.gimmesomeoven.com
Şuradaki brine aşamasını deneyebilirsiniz. Tavuğu çok tuzlu (aşırı çok tuzlu) ılık suda 15 dakika bekletin (önceden hazırlıyorsanız en fazla 6 saat bekleyebilir suda) sonra çıkarıp musluktan soğuk suyla yıkayın ve kağıt havluyla kurutun. Sonra istediğiniz gibi pişirin.


kobuzchu kiz
(16.01.20)
yogurt, salca ve baharatli bir marinede bekletebilirsiniz birkac saat.
ayni sekilde soya sosunda da bekletebilirsiniz.


soya sosunda bekletebilirsiniz. hatta biraz da nişasta ekleyerek kadifemsi bir dokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz.


ben zeytinyağı, yoğurt, salça, karabiber karışımında bekletiyorum dolapta 2 saat.

saman gibi olmuyor, ama tam bir kanat but ızgara performansı beklememek lazım, sonuçta malzeme ortada. sağlıklı bişeyi, sırf yumuşak olsun diye sağlıksız bişey haline de getirmemek lazım.


onemoremile
(16.01.20)
sütlü veya yoğurtlu ve zeytinyağlı (+istediğiniz baharatlar) ile sos yapın güzelce bir kapta karıştırın. buzdolabında en az 2.5-3 saat bekletin. tavukları çok büyük kesmeyin cücük kadar da olmasın.

pişirirken tava iyice ısınsın ondan sonra içine atın tavukları ve bir tarafı böyle kahverengi olana kadar(kızarana kadar) çevirmeyin sonra çevirin. varsa eğer döküm tava ile yapın güzel ısınıyor çünkü. tavanın azını kapak ile kapatmayın.

birde ben tuz eklemiyorum. suyunu salmasın diye. en son yerken ekliyorum. en son pişme aşamasından sonra biraz krema ve kaşar ile 5 dk daha kısık ateşte çevirdim güzel oldu.

püf nokta özeti: dolapta soslu olarak bekletmek ve kızgın tavaya atıp pişirmek.


morcivert
(16.01.20)
Kaynar suda 5 dk haslayip tavada kizartirsan ici sulu ve yumusaak disi citir olur


justathought
(16.01.20)
tuz, çekme karabiber, kekik/fesleğen, zeytinyağı varsa worchestershire sos ile marine edip döküm tavada pişirin.

döküm tava önemli sulu olması açısından


argent dawn
(16.01.20)
brine++

www.tablespoon.com


inheritance
(16.01.20)
kefir, kekik, fesleğen, karabiber, nane ve az tarçınlı sosta bir süre bekletip döküm tavada pişirerek yapıyorum. mis gibi oluyor.


d e j i n
(16.01.20)
(2)

Makyaj

>>İyi makyaj yapabilmek istiyorum. Göz kalemi,ruj ve allık kullanmayı biliyorum ve onları kullanıyorum.Diger ürünler nedir ve ne için kullanılır hiç bir fikrim yok.Agır makyajı zaten sevmem ama iyi makyaj yapabilmek isterim.2-3 kere ders mi alsam birinden?Karar veremiyorum.
>>İyi makyaj yapabilmek istiyorum. Göz kalemi,ruj ve allık kullanmayı biliyorum ve onları kullanıyorum.Diger ürünler nedir ve ne için kullanılır hiç bir fikrim yok.Agır makyajı zaten sevmem ama iyi makyaj yapabilmek isterim.2-3 kere ders mi alsam birinden?Karar veremiyorum.
ırene adler
(05.01.20)
Bence ders almaya hiç gerek yok. Bu konuyla alakalı bir sürü youtube videosu var. Baz, aydınlatıcı, sabitleyici sprey neden ve nasıl kullanılır tek tek gösteriyor. İyi makyaj yapmak ancak pratikle oluyor. Bol bol video izle, sonra kendinde dene. Zaten bir süre sonra, kendin de bir şeyler katmaya başlayacaksın makyajına.
Ürünleri mac’ten alacaksanız muti’nin dediği de iyi bir alternatif. Yalnız bu noktada cildi iyi tanımak lazım. Mesela bana mac’in fondötenleri resmen dokunuyor fakat rujlarını çok beğeniyorum. Siz de önce deneyin 2-3 saat cildinizde kalsın, sonra alın.


irene
(05.01.20)
Fırça çok önemli demeye geldim. Guzel makyaj=kaliteli firca benim icin.


Hazelelif18
(05.01.20)
(2)

SGK döküm

-Aralık ayı bitmek üzere hala Kasım ayının SGK dökümü daha yansımadı.Kasım ayının 30 günlük girişi ne zaman yapılır ya?Sinir oldum.Sirket ödemiştir primi,buna eminim.
-Aralık ayı bitmek üzere hala Kasım ayının SGK dökümü daha yansımadı.Kasım ayının 30 günlük girişi ne zaman yapılır ya?Sinir oldum.Sirket ödemiştir primi,buna eminim.
ırene adler
(17.12.19)
genelde ayın 20. günü ve sonrasında yansıyor bir önceki ay. ama kişi veya kuruma göre değişebilir.


foolrules
(17.12.19)
e bildirge ayın 23.üne kadar veriliyor.genelde son gün verilir, 23ünden sonra görebilirsiniz.


benaslinda
(17.12.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.