Giriş

A rh - kan grubu sisli etfal'de kalp ameliyati icin cok acil lazim

Acik kalp ameliyatinda olan babamiz icin cok acil A rh - kana ihtiyac lazim.Sisli etfalAydan Aydoğdu05530171922
Acik kalp ameliyatinda olan babamiz icin cok acil A rh - kana ihtiyac lazim.
Sisli etfal
Aydan Aydoğdu
05530171922
Acil kan
(22 saat)
(23)

Sokağa Çıkma Yasağı ve Seyahat Kısıtlamalarıyla İlgili GÜNCEL Bilgiler

SON GÜNCELLEME İLE ŞU ŞEKİLDE OLDU:EKLEME: YILBAŞI İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ŞU ŞEKİLDE OLDU:31 Aralık 2020 Perşembe Akşamı Saat 21.00'den 4 Ocak 2021 Pazartesi Sabahı Saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak.Haftaiçi her gün AKŞAM SAAT 21.00 ile SABAH SAAT 05.00 arası sokağa çık
SON GÜNCELLEME İLE ŞU ŞEKİLDE OLDU:

EKLEME: YILBAŞI İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ŞU ŞEKİLDE OLDU:

31 Aralık 2020 Perşembe Akşamı Saat 21.00'den 4 Ocak 2021 Pazartesi Sabahı Saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak.


Haftaiçi her gün AKŞAM SAAT 21.00 ile SABAH SAAT 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır.

Haftasonu için; CUMA AKŞAMI SAAT 21.00 ile PAZARTESİ SABAHI SAAT 05.00 arasında kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır.


Uygulama 1 Aralık 2020, Salı Akşamı Saat 21.00 itibari ile geçerli olacaktır.


Yaş kısıtlamasına tabi olan vatandaşların sokağa çıkma statüsü değişmedi:


65 yaş ve üzeri vatandaşlar GÜN İÇİNDE 10.00 ile 13.00 saatleri arasında DIŞARIYA çıkabilir.

20 yaş altı vatandaşlar ise GÜN İÇİNDE 13.00 ile 16.00 saatleri arasında DIŞARIYA çıkabilir.

Yaş kısıtlamasına tabi vatandaşların bu dışarıda oldukları saatte toplu taşıma kullanmaları yasaklandı.


GENELGE:

www.memurlar.net

www.memurlar.net


ÇOK MERAK EDİLENLER:

*UÇAK, OTOBÜS, TREN, GEMİ vb yolculuğunuz varsa, biletinizi ya da rezervasyon kodunuzu ibraz ettiğiniz takdirde kısıtlamadan muaf olacaksınız. Bu muafiyet sadece yolcu için geçerlidir, refakatçileri kapsamamaktadır.

*Spor salonları ile ilgili bir açıklama yapılmadı, şimdilik açık.

*İstisnalar dışındaki TÜM İŞYERLERİ HAFTAİÇİ 20.00'den itibaren KAPALI olacaktır. Buna 20.00'ye kadar PAKET SERVİS HİZMETİ veren KAFE LOKANTA RESTORAN tarzı işyerleri de dahildir. Genelgeye göre HAFTAİÇİ 20.00'den sonra PAKET SERVİS hizmeti verilmemektedir ama bu zaman aralığında kimi restoranlar paket servisi hizmeti vermektedir, bu konuda bir anlaşma sağlanamadı. Ayrıca genelgede bununla ilgili bir madde yok ama haftaiçi gündüz bölümünde gel-al/take away tarzı hizmetler veriliyormuş, bununla ilgili de daha net bilgiyi deneyip görerek edinebiliriz muhtemelen.

*Tüm gün kısıtlama olacak olan haftasonları; LOKANTA ve RESTORAN tarzı işyerleri 10.00 ile 20.00 saatleri arası sadece PAKET SERVİS olarak hizmet verecektir. Bu bölümde gel-al/take away tarzı bir hizmet yok.

*Tüm gün kısıtlama olacak olan haftasonları; MARKET, BAKKAL, MANAV, KASAP ve KURUYEMİŞÇİLER 10.00­ ile 17.00 saatleri arasında açık olacaktır, ayrıca online olarak da sipariş verilebilmektedir bu saatler arasında. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) buralardaki zorunlu ihtiyaçlarını araç kullanmamak şartı ile ikametlerine en yakın olan yerlerden karşılayabileceklerdir.

*Tüm gün kısıtlama olacak olan haftasonları; EKMEK üretiminin yapıldığı FIRIN VE/VEYA UNLU MAMÜL ruhsatlı işyerleri ve sadece EKMEK SATAN BÜFELER açık olacaktır. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) buralardaki zorunlu ihtiyaçlarını araç kullanmamak şartı ile ikametlerine en yakın olan yerlerden karşılayabileceklerdir.


***UYGULAMANIN SÜRESİ BELLİ OLMAYIP KONUYLA İLGİLİ OLARAK ALINACAK YENİ BİR KARARA KADAR BU ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR.***


KISITLAMADA ŞEHİRLERARASI YOLCULUKLAR İÇİN ZORUNLU HALLER SAYILACAK DURUMLAR:

*Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

*Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

*Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

*ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

*Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

*Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

*Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

vatandaşlar yukarıda belirtilen durumlara sahipse sokağa çıkma yasağından muaf olacaklar ve TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA veya İçişleri Bakanlığına ait E­BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla ÖZEL ARAÇLARIYLA seyahat edebileceklerdir.


Bu durumlara sahip olmayan kişiler özel araçlarıyla seyahat edememektedir. Ancak; UÇAK, OTOBÜS, TREN, GEMİ vb. biletlerini ya da rezervasyon kodlarını ibraz etmeleri durumunda sokağa çıkma yasağından muaf olup TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA seyahat etmeleri mümkün olacaktır.

DAHA BASİT HALİYLE ANLATMAK GEREKİRSE:

Eğer yukarıdaki ZORUNLU HALLER kapsamında yer alıyorsanız TOPLU ULAŞIM ARAÇLARININ YANI SIRA ÖZEL ARACINIZLA da seyahat edebilirsiniz. ZORUNLU HALLER KAPSAMINDA DEĞİLSENİZ, biletinizi rezervasyon kodunuzu ibraz edip SADECE TOPLU ULAŞIM ARAÇLARIYLA seyahatinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sokağa çıkma kısıtlaması olmayan saatler içinse normal olarak herhangi bir kısıtlama yok.
Kamu kurumlarının hangilerine saat 10:00-16:00 uygulaması gelicek?


mikahakkinen
(30.11.20)
Haftaiçi kafelerden al götür yapmak da yasak mı?


anatomik
(30.11.20)
Geniş kapsamlı genelge yayınlanmadı henüz.


Haftasonu olan spor müsabakaları da iptal mi?


İçişleri Bakanlığının 30.11.2020 tarihinde yayınladığı iki genelgeye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Duyurunun ana metnine de eklenirse görünürlüğü artmış olur.

www.memurlar.net
www.memurlar.net


himmet dayi
(30.11.20)
Anladığım haftasonu ekmek almaya gidibilecez, en azından bu iyi.


faraton
(01.12.20)
şahsi araçla yasak olmayan saatlerde izinsiz seyahat var mı?


hocambunudayaz
(01.12.20)
Serbest saatler içinde yolculuğunuz tamamlanacaksa seyahat edebilirsiniz, yolculuğun herhangi bir anı yasağa denk gelirse ihlal etmiş olursunuz.


Diğer soruların cevabı;

Kamu kurumlarının çalışma saatleriyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Haftasonu için belirlenen saatler arasında sadece paket servisi var.

Spor karşılaşmaları devam ediyor.

Yürüme mesafesindeki fırınlardan ekmek büfelerinden ekmek alınabiliyor.


Başlık sahibi kusura bakmazsa ben yine bir şeyi tam anlamadım:
Haftaiçi kafelerde al götür serbest mi, yoksa o da mı yasaklandı?

Genelgeden anladığım kadarıyla serbest ama yine de emin olamıyorum.


anatomik
(01.12.20)
Hocam haftaiçi istisnaların dışında kalan tüm işyerleri 20.00'de kapatıyor, buna kafe lokanta restoran vs tarzı paket servis yapan yerler de dahil. Yani akşam saat 20.00'ye kadar aldın aldın, sonra kapalı.

Haftasonları tüm gün yasak olduğu için sabah 10.00 akşam 20.00 arası paket servis var, 20.00 sonrası yine kapalı.


Paker servise al götür giriyor mu? Bu mart nisan gibi olan kısıtlamalarda kahveyi alıp gidebiliyordun diye hatırlıyorum. Şimdi de öyle mi? Take away oluyo di mi yani?


nundu
(01.12.20)
Evet bir önceki süreçte bu tip hizmetler için özel olarak madde vardı, yani müşterilerin oturmadan gel-al tarzı bir sistemde alışverişine izin veriyorlardı ama yeni genelgede bununla ilgili bir madde yok, sadece paket servisin olacağı söyleniyor. Bu durumda bu sistemin olmayacağını varsayıyoruz. Tabii bu dediğim paket servis de haftaiçi akşam saat 20.00'ye kadar olan süreç için geçerli, saat 20.00 sonrası bu tip işyerleri zaten kapalı olacak, haftasonu da sadece ekmek almak için dışarı çıkılabiliyor. Diğerleri yine paket servis.


Take away servis vardı kafelerde bugün. Dün sormuştum, başka merak edenler de vardı, Starbucksta take away hizmet vardı, diğer kafeler de yapıyodu gördüğüm kadarıyla


nundu
(02.12.20)
Bulunduğum bölgeye şu an gece saat 1'de paket servisi yapan birçok yer var. Yani haftaiçi 20.00'a kadar değil paket servisi anladığım kadarıyla.


Yani evet genelgeye göre kapalı olması lazım çünkü tüm işyerleri 20.00'de kapanacaktır demiş, istisnalar içende lokanta-restoran tarzı yerleri göstermemiş paket servis dahilinde olsa bile ama benim bulunduğum lokasyonda da bazıları açık bazıları kapalı, çok anlayamadık.


Haftasonu taksi, otobüs, metro, havaş vs oluyor mu? Hafasonu uçuşum var emin değilim hangi alternatifler kullanıma açık olacak


senolll
(03.12.20)
Çalışıyorlar.

EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

24. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücü ve görevlileri.


sözlükte başlığını gördüm. dün adam sokağa çıkma yasağında çalışan bir sektördeki işinden arabayla çıkmış, evine giderken de markete uğradığı için ceza yemiş. niye? markete araçla gitmek yasakmış, yürüyerek araçsız gitmesi lazımmış.

şimdi ben mali müşavirim. genelgenin 34. maddesi gereği sokağa çıkma yasağından muafım. bana yasak yok yani. şu şartla bu şartla demiyor. şu kişiler muaftır diyor, 34. maddede de mali müşavir yazmış.

ben şimdi hafta sonu markete arabayla gitsem "markete arabayla gidilmez, yürüycen" mi diyecekler? yahu ben muafım muaf. bana yasak yok. o arabasız gidecek yürüyerek gidebilir kısmı normalde yasak olan kişiler için değil mi? muaf olan adam isterse helikopterle gitmez mi?

yani ben genelgedeki muaf kişiler listesinde yer alıyorsam yasak saatlerde istediğim gibi at koşturamaz mıyım sokakta?


kibritsuyu
(07.12.20)
Abi mali müşavirisin ama seni muaf tutarlarken neden muaf tuttuğunu açıklamış;

"34. Yaklaşan yılsonu işlemleri nedeniyle serbest muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensuplarıyla birlikte çalışanlar"

Yani sen işin dolayısıyla muafsın, işin harici muaf değilsin benim anladığım kadarıyla. Yani işine gidiyorsan gidersin ama misal pazar günü evdesin işe gitmiyorsun ama markete gidiyorsun, o noktada ceza kesiliyorsa bence burada bir hata yok işinle ilgili bir durum değil bu keyfi bir durum. Bence dediğin gibi şartsız şurtsuz bir muafiyet yok burada.


selamlar, uçak ile bir şehre gideceğim, oradan beni alacak kişi için nasıl bir izin alınması gerekiyor? yerel jandarma aranıp plaka ve seyahat nedeni ve saati iletilmeli diye okudum, buraya da sormak istedim.


notinhere
(22.12.20)
Haftasonu ekmeği alabiliyoruz tamam ama sabah 8-9 gibi alabiliyor muyuz? Yoksa illa 10'u mu bekleyecez?


faraton
(25.12.20)
20 yaşında olan biride yasağa tabii midir?


madurumdamadurum
(11.01.21)

“Apple Türkiye Garantili” sorgulama

Merhabalar Apple kulaklık aldım trendyoldan, Apple Türkiye garantili yazıyordu ama ambalajı açmadan kutudaki barkodlardan sorgulatabileceğim yer, site, tel no var mı bildiğiniz?
Merhabalar
Apple kulaklık aldım trendyoldan, Apple Türkiye garantili yazıyordu ama ambalajı açmadan kutudaki barkodlardan sorgulatabileceğim yer, site, tel no var mı bildiğiniz?
turk kasi
(3 dk)

başka bankadaki hesabıma fast yapmak

mesai saatleri dışında başka bankadaki hesabıma fast yapmayı denedim ama beceremedim ya, "para göndermek istediğin hesap, şu anki hesabın" hatası veriyor.bunu deneyen/yapan var mı?
mesai saatleri dışında başka bankadaki hesabıma fast yapmayı denedim ama beceremedim ya, "para göndermek istediğin hesap, şu anki hesabın" hatası veriyor.

bunu deneyen/yapan var mı?
ahm1
(8 dk)
(1)

covid aşısı olmak için

bir yere başvurmak mı lazım? yoksa sıramızı mı beklicez?aşı oldunuz mu?
bir yere başvurmak mı lazım? yoksa sıramızı mı beklicez?

aşı oldunuz mu?
dafuq
(12 dk)
sıra beklenecek. sıralama sağlık bakanlığının sitesinde mevcut
sms ile bildiriyorlar sıra gelince


asbe
(5 dk)
(1)

ingilizce CV'imde yardımcı edebilecek olan var mı?

sb
sb
dm'den ulaşın bana


co2s2
(10 dk)
(3)

Birden fazla avukat

Bazı insanların birden fazla avukatı oluyor ya neden birden fazla avukata ihtiyaç duyuluyor? Tek bir avukat ilgilenemez mi? Avukatlar tartışıyor mu davayı aralarında? Hepsi birlikte mi temsil ediyor müvekkili?
Bazı insanların birden fazla avukatı oluyor ya neden birden fazla avukata ihtiyaç duyuluyor? Tek bir avukat ilgilenemez mi? Avukatlar tartışıyor mu davayı aralarında? Hepsi birlikte mi temsil ediyor müvekkili?
black mamba
(27 dk)
avukatların özel olarak ilgilendikleri alan oluyor. hepsi aynı alanda çalışmadığı için olabiliyor. ve birlikten kuvvet doğar :)


jelly bear
(21 dk)
Bir davada sadece biri mi savunuyor yoksa aynı davaya hepsi girebiliyor mu?


black mamba
(16 dk)
davaya herkes giriyor, göz korkutuyorlar. adam topladık da geldik. "adliye koridorunda olay çıkarsa alırız ifadenizi" gibisinden


co2s2
(9 dk)
(1)

roaster önerisi

tembelim eski duyurulara bakamıyorum.petra'dan çok memnunum ama petra ne lan asıl şunu dene diyeceğiniz çekirdek-roaster önerilerini bekliyorum.edit: null'dan aldım bile ya önerileri bir dahaki sefere değerlendiririm.
tembelim eski duyurulara bakamıyorum.

petra'dan çok memnunum ama petra ne lan asıl şunu dene diyeceğiniz çekirdek-roaster önerilerini bekliyorum.

edit: null'dan aldım bile ya önerileri bir dahaki sefere değerlendiririm.
kafeingo


co2s2
(9 dk)
(4)

Bu ev alınır mı?

Merkezi sistem olması ve yaşı biraz eksi puan oldu.İçini kendimiz yapacağız o konuda bi problem yok.Bu site zamanında kadıköy belediyesi tarafından yapılmış, o nedenle deprem dayanıklılığı konusunda biraz daha güveniyorum.https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-kozyatagi-belediye-bloklar
Merkezi sistem olması ve yaşı biraz eksi puan oldu.
İçini kendimiz yapacağız o konuda bi problem yok.
Bu site zamanında kadıköy belediyesi tarafından yapılmış, o nedenle deprem dayanıklılığı konusunda biraz daha güveniyorum.

www.sahibinden.com
mg3929
(47 dk)
Net 65 m^2 eve 650 bin bence çok. Muhit güzel (orda yaşıyorum). Ama bu yaşta bu kadar ufak daire 650 bana abartılı geldi. 65 m^2 1+1'ler için anca oluyor.


himmet dayi
(36 dk)
merkezi sistem bence artı puan olmalı :) yoksa ısınmıyor ev. ve fatura baya düşük geliyor.


jelly bear
(33 dk)
rakam bana da fazla geldi. hem yaşlı, hem küçük ev.

sağlam da olsa eski. devresi borusu kablosu hep eski.
bir de merkezi sistemin kötü olduğu görüşü nereden çıktı hiç anlamıyorum. ev ısınır, tüm evler ısınır, tüm evler toplamda daha az fatura öder.


co2s2
(23 dk)
bu ev 65 metrekareden her türlü daha büyük. oraya yanlış yazılmıştır. eğer gerçekten 65 metrekare ise de zamanında projesi baya iyi yapılmış olsa gerek. her oda ve salon olması gerektiği gibi eşyaları almış.

istanbul piyasasını bilemem ama izmirde bulsam böyle bir ev almayı düşünürüm açıkçası.


bigcaptain
(11 dk)
(3)

Soluğu birinde almak

i got home in no time flat.Şu deyimi başlıktaki cümleye nasıl uyarlarız? "Soluğu sende aldım, soluğu onda aldım" gibi.
i got home in no time flat.

Şu deyimi başlıktaki cümleye nasıl uyarlarız? "Soluğu sende aldım, soluğu onda aldım" gibi.
soluğu evde aldım?


co2s2
(23 dk)
Soruyu düzelttim. Açık olmamış.


direk deyim aklima gelmedi ama dash, rush, streak, hurry gibi fiiler kullanilabilir hatta fly bile olur mecaz iste


(1)

metin 2 tarzı

path of exile başladım sistemi zorladı başka önereceğiniz bu tarz bir oyun var mı teşekkürler
path of exile başladım sistemi zorladı başka önereceğiniz bu tarz bir oyun var mı teşekkürler
later
(56 dk)
4Story vardı. Metin2'nin de birçok pvp'si aktif.


ryhmer
(21 dk)

Avokadoma ne oldu :(

Çekirdekten büyüttüğüm avokadomun yaprakları bu hale geldi.Yukardan yeni çıkan yapraklarda da kahverengileşme başladı, sanırım mevzu sadece eski yaprakların kuruması değil.Ne yapmalı, bilen var mıdır?
Çekirdekten büyüttüğüm avokadomun yaprakları bu hale geldi.
Yukardan yeni çıkan yapraklarda da kahverengileşme başladı, sanırım mevzu sadece eski yaprakların kuruması değil.
Ne yapmalı, bilen var mıdır?
aynenbencede
(57 dk)
(1)

muhabir banka

merhaba,interactive brokers aracılığıyla amerikan piyasasında yatırım yapıyorum. çekim vermek istediğimde, ibkr bana "correspondent bank" seçmem gerektiğini söylüyor. bunu da tr'deki kullandığım bankadan öğrenebileceğimi söylüyor. bankam tersini söylüyor. nasıl yapıcaz bu işi?
merhaba,
interactive brokers aracılığıyla amerikan piyasasında yatırım yapıyorum. çekim vermek istediğimde, ibkr bana "correspondent bank" seçmem gerektiğini söylüyor. bunu da tr'deki kullandığım bankadan öğrenebileceğimi söylüyor. bankam tersini söylüyor. nasıl yapıcaz bu işi?
muhabir banka , paranın yatacağı banka ile ilgili burada. yani sizin bankanızın söylemesi gerekiyor.


co2s2
(22 dk)
(7)

İçli köfte fırında olur mu?

Ekteki içli köfteleri illa yağda mı kızartmamız gerekiyor?fırına atsam olmaz mı? üstüne azıcık yağ sürerim fırçayla.
Ekteki içli köfteleri illa yağda mı kızartmamız gerekiyor?

fırına atsam olmaz mı? üstüne azıcık yağ sürerim fırçayla.
gabe h coud
(1 saat)
olur. biz firinda yapiyoruz. yagda kizarmaya gore biraz daha kuru oluyor ama ben seviyorum.


crucio
(1 saat)
aşırı lezzet takıntınız yoksa gayet de olur


lcha
(1 saat)
İçli köfteyi haşlayanlar da var, haşlanmış yedim ben birkaç kez. Gerçi o zaman farklı mı hazırlanıyor bilmiyorum.


kobuzchu kiz
(1 saat)
Bence suya at haşla 15dkye pişer ve yağa göre daha lezzetli ve sağlıklı.


mg3929
(46 dk)
Yağını az koymayın çok çabuk kuruyor lanet


ryhmer
(26 dk)
fırını ilk kez duydum. ama en güzeli haşlanmışı.


co2s2
(22 dk)
valla bizde de hep haşlanmış yapılır.


aynenbencede
(20 dk)

Eski adıyla okutman ilanları nereden takip edilir?

Bu isim değişti biliyorum ama sektöre yabancıyım.Yeni ismiyle birlikte iş ilanları nerde yayınlanır ona ihtiyacım var. Uzak bir kuzenim yabancı diller bölümünde ingilizce hazırlık dersleri veriyor. Ama bunu nasıl yaptığı ile ilgili ser verip sır vermiyor. Bildiğim kadarıyla ales'e filan girmedi. Nas
Bu isim değişti biliyorum ama sektöre yabancıyım.
Yeni ismiyle birlikte iş ilanları nerde yayınlanır ona ihtiyacım var.
Uzak bir kuzenim yabancı diller bölümünde ingilizce hazırlık dersleri veriyor. Ama bunu nasıl yaptığı ile ilgili ser verip sır vermiyor. Bildiğim kadarıyla ales'e filan girmedi. Nasıl bir yöntemle özel bir üniversitede bu işi sürdürüyor anlamış değilim. Burnuma torpil kokusu geliyor.
Ben de bu sektöre atılmak istesem özel üniversitelerde iş ararım. Zaten devlet üniversitelerini zorlamanın akıl karı bir yani yok. Ancak özel üniversiteler bile o kadar düşük profile iş vermez. Bu insanlar Bu işlere nasıl sahip olabiliyorlar hayret ediyorum. Ekmek hakikaten aslanın ağzında çünkü.
Sweetieeeee
(1 saat)
(2)

yurtdışında prozac

selamlar,yurtdışında bir arkadaşım 3 kutu prozac getirmemi istedi, o ülkede reçetesiz satılmıyor.1. bu ilaç reçetesiz olarak satılıyor mu?2. yurtdışında reçeteli olan bir ilacı valizde soksam sorun olur mu?
selamlar,

yurtdışında bir arkadaşım 3 kutu prozac getirmemi istedi, o ülkede reçetesiz satılmıyor.

1. bu ilaç reçetesiz olarak satılıyor mu?
2. yurtdışında reçeteli olan bir ilacı valizde soksam sorun olur mu?
admin
(1 saat)
1- Bildiğim kadarıyla uzun bir süredir reçeteli.
2- Kontrolde görürlerse evet.


lcha
(1 saat)
Bir kutuyu kendim kullanıyorum diyerek sokabilirsiniz diye düşünüyorum ama ikinci hatta üçüncü problem olur. Varsa başka yolculardan tanıdık, onlara verin.


megalomaniac
(55 dk)
(5)

Miras Konusu

Miras konularından hiç anlamadığım için soruyorum. Bir yakınımıza ön bilgi gerekiyor. Karışıklık olmaması için harflerle giriyorum konuya.70 li yaşta ve hayatta olan anne(A) babanın(B) iki oğlu var.Onlara da X ve Y diyelim.Oğullardan biri(X) vefat ediyor.Vefat eden kişinin eşi(E) ve bir çocuğu(C) va
Miras konularından hiç anlamadığım için soruyorum. Bir yakınımıza ön bilgi gerekiyor. Karışıklık olmaması için harflerle giriyorum konuya.

70 li yaşta ve hayatta olan anne(A) babanın(B) iki oğlu var.
Onlara da X ve Y diyelim.

Oğullardan biri(X) vefat ediyor.
Vefat eden kişinin eşi(E) ve bir çocuğu(C) var.
Vefat eden kişinin(X) üzerine bir ev, 2 araba ve bir miktar para var.

1. Paylaşım kimlere ne oranda, nasıl oluyor tam olarak?
2. A ve B de ölünce miraslarının ne kadarı E ve C ye kalıyor? E'nin tekrar evlenip evlenmemesi miras alıp almamasını etkiliyor mu?

Teşekkürler
lambada
(1 saat)
1. Üçte 1 eşe, geri kalanı çocuklara olmalı, nikah payı olarak bakabilirsiniz.
2. Dede öldüğünde geline miras kalmaz, normalde vefat eden X'e kalacak miras çocuklara eşit bölünür.


X in mirasının 1/2 si E ye 1/2 si C ye kalır evli değilse.

A ölürse mirasının 1/4 ü x e 3/8 i X 3/8 Y ye kalır.

X hayatta olmadıpından 3/16 sı e ye 3/16 sı c ye kalır. Evli olup olmaması önemli değil


Mistyimage
(49 dk)
Üsttekini düzelttim
X in mirasının 1/2 si E ye 1/2 si C ye kalır evli değilse.

A ölürse mirasının 1/4 ü b ye 3/8 i X 3/8 Y ye kalır.

X hayatta olmadıpından 3/16 sı e ye 3/16 sı c ye kalır. Evli olup olmaması önemli değil


Mistyimage
(47 dk)
X öldüğünde A-B-Y'ye de miras kalır diye düşünülmüştü.
Öyleyse E ve C olduğu için böyle bir bişey mümkün olmuyor sanırım.

Aslında sorun şu: eşi(E) çocuğunu dede ve babanneye göstermeyeceğini söylüyor, tüm mirası da alıp. Biraz onunla ilgili sıkıntılar maalesef.
Dede-babaanne-amcaya da ölen kişinin mirası kalacaksa ve yıllar sonra dede babaanne öldüklerinde mirası E ye de kalacaksa çocuğu göstermeme gibi bir kötülüğe kalkışamaz. zira kendisi para odaklı bi kadın, ne kadar dede ve babaanneyi sevmese de.


lambada
(29 dk)
birisi öldüğünde eşi ya da çocuğu varsa miras onlara kalır. yoksa kardeşlere kalır.

ölen kişiye annesinden babasından kalacak miras, çocuklarına kalır.


co2s2
(19 dk)
(5)

Soygun temalı film önerileri

Evet kumarhane vesaire temalı soygunlu film önerilerinize açığım.The Italian Job'ı çok severim örnek olarak. Karanlık olmaması tercihim
Evet kumarhane vesaire temalı soygunlu film önerilerinize açığım.
The Italian Job'ı çok severim örnek olarak. Karanlık olmaması tercihim
sydney
(1 saat)
guy ritchie filmleri.


scudman1
(1 saat)
@scudman1 Guy ritchie filmlerinden pek keyif almıyorum :/


sydney
(1 saat)
Soygun filmi denince akla heat gelir tabi ki.
The Town
İnside Man
Ocean s eleven orjinal versiyon
Ronin


deer hunter
(56 dk)
Good time


izlemediyseniz tabii ki, Heat.


kobretti
(19 dk)
(8)

Turk klasikleri / kitap

Mutlaka okunmali dedikleriniz neler var? Bu siralar turk klasiklerine yogunlasmak istiyorum, cevaplarinizdan daha once okumadiklarim mutlaka cikacaktir. Okumadan ölme dediginiz ne varsa bekliyorum. Tesekkurler romalilar!Ek: oyku de roman da olur.
Mutlaka okunmali dedikleriniz neler var? Bu siralar turk klasiklerine yogunlasmak istiyorum, cevaplarinizdan daha once okumadiklarim mutlaka cikacaktir.

Okumadan ölme dediginiz ne varsa bekliyorum. Tesekkurler romalilar!

Ek: oyku de roman da olur.
invictae
(2 saat)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar


ms brownstone
(2 saat)
Küçük Ağa
Aylak adam
İnce memed
Türk'ün ateşle imtihanı
Kuyucaklı Yusuf
İçimizdeki şeytan
Devlet ana
Yaban


deer hunter
(1 saat)
Puslu Kıtalar Atlası
Benim Adım Kırmızı
Bereketli Topraklar Üzerinde
Sevgili Arsız Ölüm
Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu
Semaver
Üç İstanbul


Dokuzuncu hariciye koğuşu- Peyami Safa


megalomaniac
(56 dk)
Gün olur asra bedel
Toprak ana
Beyaz gemi
İnce memed
Kaplumbağalar
Yılanların öcü


Tochinoshin
(49 dk)
Huzur- Ahmet Hamdi Tanpınar

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu- Peyami Safa

Sinekli Bakkal - Halide Edip Adıvar

Aylak Adam - Yusuf Atılgan


drako
(45 dk)
"Araba sevdası" garip sekilde zamansız bir eleştiri.


ycaycayca
(19 dk)
Kemal Tahir'in Esir Şehir üçlemesini ısrarla öneririm:

Esir Şehrin İnsanları
Esir Şehrin Mahpusu
Yol Ayrımı

Ek olarak: Şevket Süreyya Aydemir'den Suyu Arayan Adam.


ultranil07
(16 dk)
(5)

bu ev ege bolgesinde ne kadardir?

https://imgur.com/a/FM0MaNG 12 donum arsa uzerinde 390 metrekare ev. 3 banyo, 3 yatak odasi, 2 garaj, gol yaninda. fiyat: 280 bin usd, 2 milyon tl. detayi burada: https://www.zillow.com/homedetails/E8847-Hudson-Rd-Clintonville-WI-54929/105141509_zpid/ lokasyonu buyuk uluslararasi havaalanina 3 saat
imgur.com 12 donum arsa uzerinde 390 metrekare ev. 3 banyo, 3 yatak odasi, 2 garaj, gol yaninda. fiyat: 280 bin usd, 2 milyon tl. detayi burada: www.zillow.com lokasyonu buyuk uluslararasi havaalanina 3 saat mesafede. kucuk uluslararsi hava alanina 1 saat mesafede.

bu ev&arsa ege bolgesinde olsaydi fiyati ne olurdu? tabiki tipatip ayni evi bulmak mumkun olmaz ama ayni yesillikte bir arsa ve duzgun bir ev icin diye dusunecek olursak toplam fiyat ne olurdu? en az 4 milyon tl mi?
Burda da hemen hemen o fiyatlar olurdu bence. 4 biraz fazla


Türkiye’de 2 milyona ancak 2-3 dönüm içerisinde böyle bir ev alınabilir.


otopsicocugu
(2 saat)
280 bine bırak 390 m3 evi 1+1 ev zor bulursun.


astronom bey
(1 saat)
kutahyada ege bolgesinde???? egenin neredisi

izmir ve civari en az 15 milyon (denize uzak alakasiz araziler tabii, yok ben urladan alacam derseniz 12 donumu imarli arsayi 50 den asagi alamazsiniz gibi)

dalaman gocek vss... 25

kutahya 2-3 milyon


cairo
(1 saat)
ege'nin neresinde? denize yakın, turizme yakın bölgede 2milyona bu evi bulmak çok zor.

karşılaştırma yapmak gerekirse, büyük uluslararası havaalanı izmir olsun. küçük uluslararası havaalanıda milas ya da dalaman olsun. buralarda 12 dönüm arazi almaya kalkarsanız 2 milyonla kurtulamazsınız.

arazinin sadece kendisi bu paranın 10-20 katı olacaktır. arazi fiyatı hesabını şöyle yapmak mümkün:

1 dönüm araziye iyi kötü 4 villa sığar. 12 dönüm araziye 48 villa sığar. denize yakın bir yerde 48 villanın tanesi 2-3 milyon liradan aşağı satılmaz. arsayı kat karşılığı verseniz %40-%50 arsa sahibine verseler, 24 ev x 2-3 milyon lira : 48milyon - 72 milyon lira.

ama böyle bir araziyi daha kuzeyde (edremit körfezi, assos, denizden biraz daha uzakta), iyi kötü 1milyona 2milyona bulmak mümkün olabilir. içine ev yapmak büyük maliyet değil. (arsayı satın alma fiyatının yanında)


co2s2
(12 dk)
(3)

Hafta sonu aynı şehirde otel rezervasyonumuz olsa?

eşimin bu ara keyfi yok pek. tatile de çıkamadığı için keyifsiz. o yüzden şehir içi hafta sonu kaçırayım onu değişiklik olsun istedim ama cuma iş çıkışı gitsek boşuna 1 gün para vereceğiz. o yüzden rezervasyonumuz vs olsa cumartesi günü gidebilir miyiz?
eşimin bu ara keyfi yok pek. tatile de çıkamadığı için keyifsiz. o yüzden şehir içi hafta sonu kaçırayım onu değişiklik olsun istedim ama cuma iş çıkışı gitsek boşuna 1 gün para vereceğiz. o yüzden rezervasyonumuz vs olsa cumartesi günü gidebilir miyiz?
matilda
(2 saat)
Hayır.
Otel rezervasyonu mazeret sayılmaz.


himmet dayi
(1 saat)
Otel uzak değilse taksiyle gidebilirsiniz, polisin taksileri durduğunu görmedim, duymadım.


doktor randevusu alın


co2s2
(11 dk)
(3)

python selenium

merhaba,bir web sitesine selenium ile erişim sağlıyorum. kullanıcı adımı ve şifremi otomatik giriyor. buraya kadar sorun yok.Fakat bunları girdikten sonra benden bir sms kodu istiyor websitesi. sms kodu ise hep aynı, farklı bir yerden almama gerek yok, koda gömdüm. fakat devamında kod hata vermiyor,
merhaba,

bir web sitesine selenium ile erişim sağlıyorum. kullanıcı adımı ve şifremi otomatik giriyor. buraya kadar sorun yok.

Fakat bunları girdikten sonra benden bir sms kodu istiyor websitesi. sms kodu ise hep aynı, farklı bir yerden almama gerek yok, koda gömdüm. fakat devamında kod hata vermiyor, ama ilgili alana sms kodunu da girmiyor, click yapmıyor.

böyle bir hatanın sebebi ne olabilir ? giriş yap dedikten sonra URL de değişmiyor, sayfada elementler de değişmiyor.

teşekkürler.
xephyr
(2 saat)
sms kodunun olduğu kutucuğu nasıl işaret ediyorsun? xpath'i işaret edip o şekilde göstermeni öneririm.


roket adam
(2 saat)
selenium ilk sayfayı açtığında sayfa kaynağını okur, sonradan gelen bir element varsa orada sıkıntı yaşayabilirsin ki sorunun da bu sanırım. ilk olarak kullanıcı adı ve şifre alanını seçebiliyorsun ama selenium okuduktan sonra sms giriş alanı geliyor ve url'de değişmediği için selenium bu alanı bulamıyor. Bunun için explicit wait yapabilirsin. Yani bu sms alanı da selenium tarafından okunacak hale gelene kadar beklemelisin.


hlt1985
(1 saat)
Aynen güzel bir nokta, explicit wait eklemek de mantıklı. Yalnız hata da vermiyor olması kodunda başka bir problem daha olabileceğini de gösteriyor. Normalde o kutuyu bulamasa hata verir çünkü.


roket adam
(1 saat)
(2)

Bacakta ağrı

Birkaç gündür özellikle hareketsiz kalınca (yani çoğunlukla gece) kendini hissettiren bir ağri var üst bacağımda. Dayanılmaz değil ama kendini hissettiriyor, biraz hareket ettirince, bacağımı esnetince, yatakta pozisyon değiştirince geçiyor. Hep aynı yerde.Bana kas ağrısı gibi geliyor ama pcos için
Birkaç gündür özellikle hareketsiz kalınca (yani çoğunlukla gece) kendini hissettiren bir ağri var üst bacağımda. Dayanılmaz değil ama kendini hissettiriyor, biraz hareket ettirince, bacağımı esnetince, yatakta pozisyon değiştirince geçiyor. Hep aynı yerde.

Bana kas ağrısı gibi geliyor ama pcos için doğum kontrol hapı kullanıyorum uzun yıllardır ve birkaç yerde pıhtı atma ihtimalini arttırdığı yazıyordu, pıhtı atan kişiler de bir bacak ağrısından bahsediyor ama şiddetli diyorlar. Bilmiyorum evham mı yaptım, öyle bir şey olsa harekete bağlı geçmez sanki ağrı? Yoga yapıyorum evde, kası incitmiş de olabilirim istemeden.

Fikri olan var mıdır? Bunun için hangi bölüme gidilir?
gmzo
(2 saat)
Bir genel cerraha gidip renkli doppler isteyin.


deer hunter
(2 saat)
Bacak ağrınız corona bile çıkabilir.
Bkz. ben.
Geçmiş olsun ama bir uzmana gidin derim 5 gün boyunca geçmezse.


(4)

Olay yeri incelemesinin ne idüğünü basitçe anlatacak var mı?

Her seferinde birbiriyle uyuşmaz bilgiler okuyorum. Mesela:Cinayet mahalline önce adli tabip mi olay yeri inceleme ekibi mi girer? Duruma göre öncelik değişir mi? Mesela adli tabip olay yerine erken vardıysa olay yeri incelemeyi beklemeden cesedin ilk muayenesini yapar mı? (Ya da öncelik durumu fark
Her seferinde birbiriyle uyuşmaz bilgiler okuyorum. Mesela:


Cinayet mahalline önce adli tabip mi olay yeri inceleme ekibi mi girer? Duruma göre öncelik değişir mi? Mesela adli tabip olay yerine erken vardıysa olay yeri incelemeyi beklemeden cesedin ilk muayenesini yapar mı? (Ya da öncelik durumu farklıysa tam tersi olur mu?)

"cumhuriyet savcısı gelmeden olay yeri terk edilmemelidir" diye bir şey okudum. c. savcısının olay yerinde işi ne? her cinayet mahalline gelir mi? hatta düz savcı her cinayet mahalline gelir mi? (gelmek zorunda mıdır?)

"savcı adına olayı araştırıp, savcıya delil sunacak ekip olay mahalline gitmelidir" deniliyor. bunlar kimler? (cinayet büro ekibi mi?)

şu olay yeri (cinayet özelinde olabilir) meselesini basitçe anlatacak birisi var mı?
shadra
(2 saat)
önce düz savcı ve cumhuriyet savcısının farklı bir şey olmadığını bilmek gerekir.

normal savcı, cumhuriyet savcısı diye bir şey yok. tüm savcıların tam ünvanı cumhuriyet savcısıdır.

www.nasil-yazilir.com


gabe h coud
(2 saat)
OK, bu elde bir. Geri kalanlar?


shadra
(2 saat)
savcı suç şüphesinin öğrenilmesinden itibaren suça dair aleyhe ve lehe tüm delilleri toplayıp bu işlemler sonucu yeterli şüpheye ulaşması halinde iddianame düzenleyerek mahkemeye sunan soruşturma evresinin yegane amiri, adli kolluğun ise başıdır. (alıntı)

savcı kendisi adına olay yerine ekip gönderiyor. onun için çoğu savcı makamından çıkmıyor.

kardeşim olay yeri incelemede çalıştı, istersen sorayım.


gabe h coud
(2 saat)
Sorarsanız sevinirim.

mesela olay yeri inceleme daha gelmemişken adli tabip cesedin muayenesini yapabilir mi?


shadra
(2 saat)
(4)

4k Video edit için Laptop önerisi

Merhaba. Video programında camtasia8 de mesela video 4k atınca kasıyor editlemiyor videoyu bile oynatmıyor zar zor..ancak normal media playerda cart diye açıyor.Sorun programda mı ?Pc de mi ?yoksa bir DDR alsam mesela takılsa pc'ye değişir mi işleR?hepsine sorunu olumsuz ise bana en uygun laptopu ön
Merhaba. Video programında camtasia8 de mesela video 4k atınca kasıyor editlemiyor videoyu bile oynatmıyor zar zor..ancak normal media playerda cart diye açıyor.

Sorun programda mı ?
Pc de mi ?

yoksa bir DDR alsam mesela takılsa pc'ye değişir mi işleR?

hepsine sorunu olumsuz ise bana en uygun laptopu önerir misiniz ? 4k edit yapabileceğim ?
Bunu mutlaka biri yapacaktı bu sefer ben olayım.

M1 işlemcili mac'ler finalcut ile (diğer yazılımlarla da) 4k videoyu realtime preview ile problemsiz işleyebilmekte.

~win tarafı ile ilgili yıllardır fikrim yok. Bu aralar ryzen'li cihazlar talep görüyordu o yönde bir öneri gelecektir muhtemelen bilen biri tarafından.


hedep
(2 saat)
@hedep 12 binliralık bir versiyonunu gördüm M1 'in lakin o kadar para bende gezmez :) Yok mudur muadili ?


Programda da olabilir sıkıntı, daha doğrusu o programla o videonun codec'inin uyuşmaması olabilir,

Başka bir program daha denemenizi öneririm,
Ne sıklıkta aynı işlemi yapacaksınız bilmiyorum ama edit'lemek için daha uygun ama daha çok yer kaplayan bir codec'e çevirmeyi de deneyebilirsiniz,

Kolay gelsin,


@michael bu güzel bir öneri oldu ama çok uğraştırır çünkü sıklıkla yapılacak :/

DDR ile harddisk değiştirmek çözüm olur mu acaba
uygun windows olan bi laptop lazım :/ evdeki masaüstü


(1)

Bu hastalık nedir

Sokak kedisi ıslanmıştı dün kuru yere koydum üstü başı kurudu ama çok az mama yiyor, buna rağmen çok su içiyor. Yürüyüşünde hafif yalpalama var ve arka ayaklarını tam çekemiyor. Kutunun içine girebiliyor ama arka ayaklarda bir dengesizlik var gibi. Açık yara da göremedim. Hafif karın şişliği de var
Sokak kedisi ıslanmıştı dün kuru yere koydum üstü başı kurudu ama çok az mama yiyor, buna rağmen çok su içiyor. Yürüyüşünde hafif yalpalama var ve arka ayaklarını tam çekemiyor. Kutunun içine girebiliyor ama arka ayaklarda bir dengesizlik var gibi. Açık yara da göremedim. Hafif karın şişliği de var hamile gibi.
sumuklurakun
(3 saat)
fip olabilir maalesef


amugochi
(1 saat)
(8)

Arabanın içini nasıl kurutuyoruz?

Sol ön ve arka paspasın altı bayağı ıslak. Plastik paspasları kaldırdım tabi de döşeme ve altı ıslak yani. Birkaç haftadır ıslak, o ara yağmur yedi ve daha çok ıslandı bir de. Öğlen camları açıyorum, akşam 5'e kadar fln açık kalıyor (öğleden sonra güneş alıyor). Bezle suyu almaya çalıştım biraz. Baş
Sol ön ve arka paspasın altı bayağı ıslak. Plastik paspasları kaldırdım tabi de döşeme ve altı ıslak yani. Birkaç haftadır ıslak, o ara yağmur yedi ve daha çok ıslandı bir de. Öğlen camları açıyorum, akşam 5'e kadar fln açık kalıyor (öğleden sonra güneş alıyor). Bezle suyu almaya çalıştım biraz. Başka ne yapabilirim?
pati
(3 saat)
halı yıkama makinesi ile çekebilirsin. oto yıkamacılarda da olur.


reanarchy
(3 saat)
Bu havalarda kuruyup buharlaşma yapması imkansıza yakın.

Saç kurutma makinesi, ısı tabancası, fanlı ısıtıcılar gibi elektrikle çalışan bir şeyler ile kurtulmalı.

Acele edilmeli ki taban sacı korozyon olmasın iyice.

Edit: Kurutmaya geçmeden önce emilecek kadar suyu makineyle emmek çok mantıklı.


John Bloor
(3 saat)
profesyonel destek almayı düşünmelisin


kelepir
(3 saat)
Elektriği nereden bulacağım orada :/ yıkamacı çok iyi fikir, yıkamacılara soracağım bu akşam.


pati
(3 saat)
Blower kurutucular var.kuvvetli farklı noktalardan üfleyerek bir kaç saatte kurutuyor.oto kuaforlerde olur,gitmeden sor ama.

Neden ıslandığını çözdün mü?


duptıs
(3 saat)
Oto yikamacilarda detayli yikama yaptıkları arabaları kuruttuklari sıcak hava istasyonları var. Sac kurutma makinesiyle falan olmaz.


pass
(3 saat)
@duptıs sol taraftaki kapıların contaları (conta mı deniyor, fitil mi?) yavşamış sanırım, bizim çocuklar baktı öyle dedi, havalar düzelince ustaya götüreceğim yine. İdareten bir şeyler sıkıştırdık araya.


pati
(3 saat)
kendin 10 gün beklesen kurumaz, bir de koku oluşur.
Hiç beklemeden, koku arabaya yerleşmeden bir yıkamacıya/oto kuaförüne götürün, onların sıcak hava üfleyen makineleri var, 2-3 saatte kuruturlar.

geçen sene tüm koltukları yıkayıp kurutma işini 200 TL gibi bir paraya yapıyorlardı. Sadece kurutma için bundan daha çok almazlar.

Sizin farklı bir yöntemle yapacağınız kurutma sağlıklı olmayacaktır.


burfak
(56 dk)
(1)

Biyoistatistik Sorusu

Merhabalar.Ratlar üzerinde şöyle bir çalışma yapmayı planlıyorum: Ratlara özel bir diyet verilerek karaciğer hasarı yapılacak, daha sonra X ve Y maddesinin bu karaciğer hasarlı ratlarda belli parametreler (ölçülebilir, sayısal değerlere sahip) üzerinde etkilerine bakacağım.Her bir grupta 8 adet rat
Merhabalar.

Ratlar üzerinde şöyle bir çalışma yapmayı planlıyorum: Ratlara özel bir diyet verilerek karaciğer hasarı yapılacak, daha sonra X ve Y maddesinin bu karaciğer hasarlı ratlarda belli parametreler (ölçülebilir, sayısal değerlere sahip) üzerinde etkilerine bakacağım.

Her bir grupta 8 adet rat olacak ve 4 grubum olacak
1.grup kontrol
2.grup diyet
3.grup diyet + X maddesi
4.grup diyet + Y maddesi

Sonuçlarımın normal dağılım gösterip göstermeyeceğini henüz bilmiyorum ve şu an projesini yazıyorum. İstatistik kısmına şu tarz bişey yazdım: Grupların karşılaştırılması için one-way ANOVA kullanılacak; non-parametrik verilerin analizinde Kruskal Wallis testi kullanılacak, gruplar Mann-Whitney U testi ile karşılaştırılacak.

Bunlarla beraber hocama gittiğimde bana dedi ki "peki korelasyon analizini nasıl yapacaksın, belirtmemişsin?". Şimdi tam olarak ne demek istediğini pek anlamadım, inanılmaz gıcık bir tip bir de, öğren gel bana anlat tarzı çalışıyor. Bana yol gösterebilecek kimse var mı?
nediyem
(3 saat)
regresyon iki ya da daha fazla değişkenin matematiksel olarak ilişkisidir. Tabi bir ilişki olduğunda bunun yöne ve kuvveti gibi durum çıkıyor ortaya. buna da korelasyon deniyor. korelasyon daima -1 ile +1 arasında olan bir şeydir. 0 en zayıf noktadır.

örn: aşı olma ile bağışıklık artıyorsa. bu pozitif korelasyondur. +1'e doğru bir sonuç verir.

örn: mesela 100 km'deki yakın tüketimi artarken, toplam gidilebilecek yol azılıyorsa bu da negatif bir korelasyondur. değerler -1 dogru olur.

örn: rat'ların cinsiyetleri ile aldıkları toplam besin arasında korelasyon yoksa değer 0 olur. senin hep sınırlı beslendiğini ve hepsinin yiyceklerinin tamamını yemek zorunda kaldıklarını varsaydım.


helenart
(2 saat)
(9)

Pandemi'de tatil yapan oldu mu

Son 1 yılda tatilini iptal etmeyen, tatilini yapabilen oldu mu, özellikle yurtdışına. Benim çevremde olmadı da hiç. Gittik 1 hafta Maldivler'de tatil yaptık vs diye, Bildiğiniz örnekleri verebilirsiniz böyle. Keyifsiz miydi daha mı keyifliydi.
Son 1 yılda tatilini iptal etmeyen, tatilini yapabilen oldu mu, özellikle yurtdışına. Benim çevremde olmadı da hiç. Gittik 1 hafta Maldivler'de tatil yaptık vs diye, Bildiğiniz örnekleri verebilirsiniz böyle. Keyifsiz miydi daha mı keyifliydi.
caletti
(3 saat)
3 kere Yurtdisi -> TR tatilim oldu. Acikcasi restorantlarin kapanmasina kadar fena degildi, sonrasinda tadi tuzu kalmadi.

Arkadasim yilbasinda maldivlere gitti. Covid test belgesini online yükleyip gitmis ve harika gectigini söylemisti.


VIPCH
(3 saat)
2500 km ege sahili tatili yaptık. keşke yapmasaydık diyorum konudan bağımsız.


gabe h coud
(3 saat)
Hafta sonları farklı yerlerde kamp yaptım, sayılır mı? Son yıllarda en çok gezdiğim yaz 2020 yazı oldu.
Edit: çoook keyifliydi :)


pati
(3 saat)
Benim bildiklerim hep yabanci pasaportu olan kisiler. TRde yasayan arkadaslarim genelde tatillerini evde veya memlekette gecirdi.

Irlanda'da calisan arkadasim cesme tatili yapti + 1 ay Izmirde annessinin evinden calisti.

Belcika'da is arkadaslarim Fransa, Ispanya, Isvicre tatilleri yaptilar. (Ikinci kapanmadan once)


cleric
(3 saat)
5 günlüğüne marmaris'e gidebildim. maskeli tatil ne kadar keyifli olursa o kadar oldu.


15 gün bodrum, birkaç kez de günübirlik gezi (yedigöller, şile, izmit, vs vs)
Her türlü vizem olmasına rağmen yurtdışına çıkmadım, bir aksilik durumunda uğraşmak istemedim. Vizeler de öylece süresi doldu gitti.

Standart bodrum tatili keyifsizdi, gergindi çünkü. Ama hiç kamp yapmamıştım, doğal yaşamı öğrendim bu vesileyle, birkaç kez kamp yaptım, çok keyifli bir şey keşfettim yani.


roket adam
(2 saat)
Türkiye'den çıkmadım.
Maske hastalık endişesi kapalı mekanlar vs. derken hiçbir tatilim keyifli geçmedi. Yelkene çıkan arkadaşlarım dışında mutlu olan pek yoktu.


lcha
(1 saat)
ege akdeniz sahili boydan boya balayı yaptık. yurtdışına gidecektik gidemedik haliyle atladık arabaya dura dura geze geze temmuzun ilk haftaları gezdik. daha sonra arkadaş evlenme teklifi edecek diye bir hafta da kaş-kalkan yaptık.

maske falan hak getireydi her yerde. bence yazın böyle olmasa şu an evlerde tıkılı kalmayacaktık. üzülüyorum keşke yapmasaydık. o zaman bitti zaten diyip ciddiye almadı kimse.


Bir haftasonu olympos'a gittim. Orada Covid'e dair bir şey yoktu o günlerde. Lazim olursa diye cebinde maske taşıyordu insanlar.


(2)

Güncel teknolojik konu önerisi?

Selamlar,Güncel bir teknolojik konu ile ilgili araştırma yapmam gerekiyor. Kriter olarak güncel ve teknolojik olması gerekli. Başka bir kısıt bulunmuyor.Önerilerinizi alabilir miyim? Konu belirlememe çok yardımcı olur. Bonus telekom ile ilgili olursa bir tık iyi olabilir.Çok teşekkür ederim.
Selamlar,

Güncel bir teknolojik konu ile ilgili araştırma yapmam gerekiyor. Kriter olarak güncel ve teknolojik olması gerekli. Başka bir kısıt bulunmuyor.
Önerilerinizi alabilir miyim? Konu belirlememe çok yardımcı olur. Bonus telekom ile ilgili olursa bir tık iyi olabilir.

Çok teşekkür ederim.
Şifresiz kimlik doğrulama (en. passwordless authentication) olur mu?


Acream
(3 saat)
starlink:

kendi uyduları arası lazer ile haberleşme,
yer istasyonlarında kullanılan "phased array antenna"


(4)

multivitamin öneri

beslenme şeklim pek sağlıklı değil. ayırabilecek zamanım da pek yok. multivitaminlerin sağlıklı beslenmenin yerini tutamayacağını kabul ederek, ne önerirsiniz?eczacı, doktor ya da konuyla ilgili profesyonel bilgisi olanlar cevaplarken belirtirse sevinirim. sade vatandaşın fikirleri de önemli benim i
beslenme şeklim pek sağlıklı değil. ayırabilecek zamanım da pek yok. multivitaminlerin sağlıklı beslenmenin yerini tutamayacağını kabul ederek, ne önerirsiniz?

eczacı, doktor ya da konuyla ilgili profesyonel bilgisi olanlar cevaplarken belirtirse sevinirim. sade vatandaşın fikirleri de önemli benim için, sadece plasebo olasılığını da biraz hesaplamaya çalışıyorum.
belirli vitaminlerin, multivitamin formunda alınması sebebiyle emiliminin olmadığı hatta diğer bileşenlerin yararlanımının da azalttığı yönünde bir çok çalışma var.

yani b12 veya d vitaminini multivitamin tablet içerisinde alıyorsanız, o sizin noksanlığınızı maalesef gidermiyor.

ayrıca bkz: www.ncbi.nlm.nih.gov
Dr. Greger'ın güzel bi videosu var konu hakkında: www.youtube.com

edit: sizin betimlemenizle, sade vatandaşım.


kobretti
(3 saat)
yararlanmayı azaltması sorun değil benim için. şu anda olduğum durumdan daha iyidir her türlü. ürün öneriniz varsa alırım.


Beklediğiniz öneri bu değil belki ama vakitsizlikten geliştirdiğim bi tarifi paylaşmak isterim. Hazırlayıp içmesi 5 dk. Yaklaşık 2 senedir her gün uyguluyorum, genel zindelik anlamında gözle görülür fark yarattı.

Arzum Shake'n Take veya muadili bi smoothie blender alınır, her sabah içine:

1 bardak kefir
2-3 çorba kaşığı yağsız lor
2-3 çorba kaşığı yulaf ezmesi
20 adet kavrulmamış fındık
2-3 adet ceviz
1 çorba kaşığı harnup pekmezi
2 çay kaşığı kakao

Kefir yoksa sulandırılmış ev yoğurdu kullanabilirsiniz. Karışımın tadı gayet ideal. Vakit anlamında her sabah kahvaltıya ayrılan en az yarım saatten kurtarıyor ve tok tutuyor. Sürekli vitamin kullanırdım artık hiç elim gitmiyor.


msb
(1 saat)
sade vatandaş olarak benimde okuduğum yazılara göre multivitamin almak yerine tek tek eksikliğin olan vitaminleri almak daha yararlıymış. örneğin ikame D vitamini alımını her 10 kilo için 1000ıu öneriyorlar ama multivitamin içindeki D miktarı bunun 10da 1i kadar bile değil. Keza bu diğer vitaminler içinde böyle. Bunu karışık kuruyemişteki kaju miktarı gibi düşünebiriz.


astronom bey
(1 saat)
(3)

İkametgahımı dolu eve nasıl taşırım?

Eşim ikametgahını değiştirirken sadece kendisini bizim eve taşımış,Şimdi ben kendimi bizim eve taşımak isteyince dolu olduğu için taşıyamıyorum,O da beni taşıyamıyor bizim eve,E-Devlet'ten yaptık bunları hep,Ben nasıl o eve taşınacağım?
Eşim ikametgahını değiştirirken sadece kendisini bizim eve taşımış,
Şimdi ben kendimi bizim eve taşımak isteyince dolu olduğu için taşıyamıyorum,
O da beni taşıyamıyor bizim eve,

E-Devlet'ten yaptık bunları hep,

Ben nasıl o eve taşınacağım?
Size en yakın nüfus dairesinden.


malheiros
(5 saat)
Eşinizle birlikte gitmeniz lazım. Tek giderseniz bu sefer onun ikameti düşer.


himmet dayi
(4 saat)
Pandemi nedeniyle eşinize gerek yok diye biliyorum, ben bana ait fatura ve evlilik cüzdanı ile birlikte gitmiştim. 2 dakikada kaydettiler.


(6)

2021 Aralık Ayı Yurtdışı Gezisi

2021 aralık ayında mevcut durum nasıl olur sizce? Pegasus'da hazır indirim varken, yapıştırdım ayak üstü aralık ayına. Gerçi daha 11 ay var ama düzelir inşallah.
2021 aralık ayında mevcut durum nasıl olur sizce? Pegasus'da hazır indirim varken, yapıştırdım ayak üstü aralık ayına. Gerçi daha 11 ay var ama düzelir inşallah.
Aşılama bu hızla devam ederse yaz sonuna kadar her şey 'yeni' normale döner. Maske mesafe yine olur ama tüm yasaklar kalkar bence.


himmet dayi
(4 saat)
Aşı olabileceğini düşünüyor musun?
Ben ihrimal vermiyorum bu yıl içinde..


otopsicocugu
(4 saat)
Ben olamam da risk grubunun büyük bölümü olur. Hastaneler ve yoğun bakım ünitelerinin dolulukları çok düşerse kimse hastalığı takmaz.


himmet dayi
(4 saat)
Maddi durumu düzeltmek adına 2022 Şubat'ına öteledim. Bazı şeyler anca düzelir.


Çok yüksek ihtimalle aynen böyle devam eder. Daha hangi ülkenin hangi aşıyı kabul edeceği bile belli değil, aşı yaptırsan bile adam çin aşısını kabul etmeyebilir.

Pegasus'un ayakta durmasına yardımcı olmuşsun hayır işi gibi düşün :) Yoksa gitme ihtimalin baya düşük.


roket adam
(2 saat)
Şubat 2022’de gidebilirsek bence bu da harika.
Ben normal hayata 2023’ten önce geçilemeyeceğini düşünüyorum


otopsicocugu
(1 saat)
(6)

iş teklifi konusunda yardım

merhaba, daha önce çalıştığım şirketten, iş teklifi aldım.iş teklifini yapan şirket 100 birim önerdi, ben 109 birim olsun dedim sonra 106 birim teklif ettiler. olumlu yaklaştığımı ama biraz zaman istediğimi söyledim.şimdi arayıp "ya 106 birim dediniz ama şu an çalıştığım yer de bir iyileştirme sözü
merhaba, daha önce çalıştığım şirketten, iş teklifi aldım.

iş teklifini yapan şirket 100 birim önerdi, ben 109 birim olsun dedim sonra 106 birim teklif ettiler. olumlu yaklaştığımı ama biraz zaman istediğimi söyledim.

şimdi arayıp "ya 106 birim dediniz ama şu an çalıştığım yer de bir iyileştirme sözü verdi ben 118 birim istiyorum" demeyi düşünüyorum. daha önce olumlu yaklaştığımı beyan ettiğim için bu durum sorun yaratır mı? yoksa her şey mübah mıdır?
ala09
(5 saat)
eğer doğruysa söyle elbette,
Eğer blöf yapıyorsan risk senin.

Gerçekten çalıştığın yerde 100-105 alacaksan iş değiştirdiğine değmez 106 için.
SAmimi şekilde anlat bence durumu


gerçekten doğruysa %18-20 artışı kendi iş yerin verdiyse bir söylersin karşıya, %6 artış için iş değiştirilmez yav


Daha önce "109 olsun" dediğin için şimdi 118 istemen profesyonelce olmaz. Ben işe alımcı olsam hayırlı olsun derim iyileştirme sözünüz.


himmet dayi
(4 saat)
şu an 100birime çalışıyorsanız zaten geçmeyin. himmet dayi +1


nuisance
(4 saat)
himmet dayi'ya katilmiyorum. Ise alimcilar sadece aracidir.Karsida ekibinde yer alacaginiz yoneticinin size ne kadar ihtiyaci olduguna gore degisir tepkileri.


turkuaz
(3 saat)
Bu tamamen risk. Bazı şirketler pazarlık kısmında daha esnek, bazı şirketler bu gibi dalgalanmalara karşı çok sert tepki veriyor. Şirketin içinden biri bu konuyu bilip sizi aydınlatmadıkça genel cevaplar sizi doğru sonuca ulaştırmaz maalesef.


(2)

"it's going to be a thing" ne demek? Bir kalıp, deyim falan mı bu?

it's gonna be a thing olarak yazanlar da var.
it's gonna be a thing olarak yazanlar da var.
context'e göre değişir
herkes tarafından tanınan, kabul gören bir şey (popüler) olacak
bu konu büyüyecek
bu aramızda bir sorun olacak
ileride geçmişe baktığımızda önemli bir konu olacak


gabe h coud
(5 saat)
(4)

sokaga cikma yasagi sirasinda turk vatandasi turistlerin durumu

10 gunlugune yabanci olan patronumla Turkiye'ye is gezisi planliyoruz. Son 10 yildir yurtdisi oturumluyum. 2020'de hic giris yapmadim. Onceki giris cikislarimda en fazla 45-50 gunluktu. Bu geldigimizde de donus biletimiz hazir olarak geliriz zaten acik biletli degil.Sokaga cikma yasagi sirasinda yab
10 gunlugune yabanci olan patronumla Turkiye'ye is gezisi planliyoruz. Son 10 yildir yurtdisi oturumluyum. 2020'de hic giris yapmadim. Onceki giris cikislarimda en fazla 45-50 gunluktu.

Bu geldigimizde de donus biletimiz hazir olarak geliriz zaten acik biletli degil.

Sokaga cikma yasagi sirasinda yabanci patronla birlikte yabanci turist muamelesi gormek icin ne yapmam gerek? Ozel bir izin mi cikartiyoruz durum budur diye aciklayan?Yoksa polis sorarsa pasaport, oturum, giris damgasi, cikis bileti her seferinde gostermek izah etmek mi gerekir?
2oda1salon
(6 saat)
Siz yabancı turist olmadığınız için sanırım sokağa çıkmanız yasak,
Genelge şöyle diyor: "Turistik faaliyetler kapsamında geçici süreyle ülkede bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak,"

Bunu aşmak için belki bir tur şirketinden "turistik istanbul turu" alırsınız. O şekilde oluyor galiba


Bilmediğim için araya kaynak soru ekleyeyim.

Arkadaşın yabancı ülkeye ait pasaportu var. Türk olduğu alnında yazmıyorsa polis nerden anlayacak Türk olduğunu? Polis çevirdiğinde yabancı pasaportunu taktim etse "yok sen aslen Türk'sün." mü diyecek polis?


himmet dayi
(3 saat)
himmet dayi+1 yabancı pasaport var sonuçta. Türkçe konuşuyor diye Türk olduğu manasına gelmez bence de.


fezagezgini_4
(3 saat)
Pasaportunuz yabanciysa Turk de olsaniz disari cikabilirsiniz.BU kesin bilgi.

ALmanyada oturan Turk pasaportlu arkadaslarimdan ogrendigim kadariyla oturumunuz yurt disinda da olsa Turk pasaportuyla TR'ye giris yaptiysaniz haftasonu disari cikmaniz yasak.Garip ama son durum boyleydi birkac hafta evvel.Degismediyse halen boyledir.


turkuaz
(3 saat)
(1)

Bu iki link arasındaki fark nedir?

https://www.instagram.com/p/CCaK7D1lkrP/?igshid=1veacliiheuprhttps://www.instagram.com/p/CCaK7D1IkrP/?igshid=1veacliiheuprKafayı yiyeceğim biri açılıyor diğeri açılmıyor telefonda. Açılmayanı kendim yazdım diğeri copy paste. 10 kere kontrol ettim, gözlerim mi kör oldu nedir?
www.instagram.com
www.instagram.com

Kafayı yiyeceğim biri açılıyor diğeri açılmıyor telefonda. Açılmayanı kendim yazdım diğeri copy paste. 10 kere kontrol ettim, gözlerim mi kör oldu nedir?
biri "Ikr", diğeri "lkr"


eileengray
(6 saat)

Solgar-korean ginseng

Hiçbir yerde bulamıyorum. Faydasını oldukça hissettiğim bir takviyeydi.Sizce bunun yerine ne kullanabilirim?
Hiçbir yerde bulamıyorum. Faydasını oldukça hissettiğim bir takviyeydi.
Sizce bunun yerine ne kullanabilirim?
hede hodo
(8 saat)
(3)

Hazır donuk tavuk - zehirlenme

Merhaba. Şundan almışım saat 11de. https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSxQiAOWyHVcX1rlKHfWwzgduUzWL68RNEvSw&usqp=CAU Buzluğa koymayı unutmuşum. Kaloriferin yanmadığı mutfakta duruyordu. 3 saat falan kaldı orada. Ziyan olmasın diye fırında ısıtip yedim. Sonra aklıma geldi oda sıcakl
Merhaba. Şundan almışım saat 11de.
encrypted-tbn0.gstatic.com

Buzluğa koymayı unutmuşum. Kaloriferin yanmadığı mutfakta duruyordu. 3 saat falan kaldı orada. Ziyan olmasın diye fırında ısıtip yedim. Sonra aklıma geldi oda sıcaklığında çözündüğünden zehirlenme ihtimali olur mu? Buzluktan çıkarıp ısıtın diyorlar direkt. Midem de bulanmaya başladı. Psikolojik de olabilir...
o kadar hızlı bozulmaz, zaten oda ısısnda buzunun çözülmesi 1 saat.


orpheus
(7 saat)
afiyet olsun.


co2s2
(4 saat)
Sorun yok, afiyet olsun.


cleric
(3 saat)
(4)

Matematiksel modelleme

Matematikte hangi konuya hakim olmak gerekir bunu yapabilmek için?
Matematikte hangi konuya hakim olmak gerekir bunu yapabilmek için?
rene
(11 saat)
diferansiyel denklemler arti bilgisayar programlari (matlab vs ne kullaniyorsaniz bolumde iste)


İstatiksel modelleme ile aynı şey midir?


rene
(10 saat)
Türev, integral, dif denklemler (özellikle fourier dönüşümleri) , matrisler ve kesinlikle MATLAB.

Konulara bir göz atmak istersen :

sharif.edu


kimlanbu
(5 saat)
Bu kabaca bir alandaki problemi ya da sistemi matematik dilini kullanarak formulize etmeye deniyor. Spesifik olarak su konuya hakim olmalisiniz diyeyem. Genel olarak o alandaki modelleme orneklerine bakarak ilerleyebilirsiniz.


nesterov
(4 saat)
(1)

temiz temiz youtube playlisti indirmek

abuk subuk programlarla muhatap olmadan nasıl playlist indirilir?
abuk subuk programlarla muhatap olmadan nasıl playlist indirilir?
owaki
(11 saat)
jdownloader.. cok aradim baska programdi, browser eklentisiydi olmadi. baska programlarda ses sorunu vs. de oluyordu. bu tertemiz ekle unut.


2oda1salon
(6 saat)
(4)

kettle tamir etmece, resimli

arçelik gusto model bir kettle var. alt ünitesinden bir parça kopmuş parça da yok ortada. bu parçanın adı nedir? bakır terminal falan diye aradım ama bulamadım. alt ünite strix üretimi yedek parça satan yerlerde uygun model bulamadım. komple ünitesini 120 civarına satıyorlar ama sanki şu kopan bakır
arçelik gusto model bir kettle var. alt ünitesinden bir parça kopmuş parça da yok ortada. bu parçanın adı nedir? bakır terminal falan diye aradım ama bulamadım. alt ünite strix üretimi yedek parça satan yerlerde uygun model bulamadım. komple ünitesini 120 civarına satıyorlar ama sanki şu kopan bakır parçayı yenilersem olay çok masrafsız çözülecek gibi?
HasanK
(12 saat)
bu parçayı doğrudan bulamayabilirsiniz. köşe başındaki elektrikçiye götürün. 10-20 TL'ye yaparlar.


co2s2
(4 saat)
Fotoğraf çok makro çekim olmamış, kopan parça yazıp kırmızı işaretlediğin yerde, sağdaki gibi bakır uzantı parça mı eksik? Tam kıvrım yerinden kopmuş eğer doğru anladıysam.

Daha makro bi foto at daha net anlayalım, ama bakır bir parça koptu ve yerinde yoksa oraya benzer bir bakır parça kesilir biçilir lehimlenerek uydurulabilir.

Mesela elektrikçilerin kullandığı sigorta alt bakalitler var, hani yan yana duran sigortaları birbirine paralel yapan bir bakır parça, adı gelmedi aklıma. Onun gibi bir bakır parça kesilip uygun şekle getirilip lehimlenebilir.


John Bloor
(3 saat)
@John Bloor hocam, resimdeki sağdaki parçanın benzeri hasarlı malzeme. aynen o kıvrım yerinden kopmuş. bu bakır malzemlerin bir adı varmıdır? bakır lama, bakır bara gibi isimler buldum ama sanırım bu değil ilgili parçanın isimi :/

@co2s2, teşekkürler hocam ama olabildiğince DIY şeklinde evde yapmaya çalışıyorum böyle tamiratları


HasanK
(3 saat)
@HasanK : o parçanın elektrik iletmek haricinde bir görevi olduğunu sanmıyorum. bir kablo parçasını ya da üçlü prizin içindeki levhaların bir kısmını eğip büküp koysanız problem olmaz bence.


co2s2
(1 saat)
(2)

Macbook pro mid 2012 (a1278) için pil önerisi

Coconut Battery uygulamasına göre pil kapasitesi %62'ye üşmüş durumda. Laptop artık kabloya bağlı bir desktop olmak üzere. Pili değiştirmeyi istiyorum ancak orijinaline yakın güvenilir bir şey almak istiyorum. Tecrübe sahipleri tarafından önerisi olan yazabilir mi?
Coconut Battery uygulamasına göre pil kapasitesi %62'ye üşmüş durumda. Laptop artık kabloya bağlı bir desktop olmak üzere. Pili değiştirmeyi istiyorum ancak orijinaline yakın güvenilir bir şey almak istiyorum. Tecrübe sahipleri tarafından önerisi olan yazabilir mi?
yaz gecesi
(12 saat)
sözlükte macbook pro başlığını incele, orada pil ile ilgili entry yazan bi vatandaş var, sonlara doğru bayağı fav almış.


killerbee
(12 saat)
killerbee'nin dediği entry'i merak ettim.
Şu galiba
eksisozluk.com


(11)

Hayalimdeki iş

Merhabalar. Ben makine mühendisiyim. Mesleğimi sevmiyorum diyemem ama teknik işler çok ilgimi çekmiyor. Ben bilgisayarda çalışmayı seviyorum genel olarak. Bilgisayarda zaman geçirmeyi seviyorum. Hayalimdeki işte sabahtan akşama kadar rapor falan yazayım, Excel kullanayım, kimse bana bulaşmasın istiy
Merhabalar. Ben makine mühendisiyim. Mesleğimi sevmiyorum diyemem ama teknik işler çok ilgimi çekmiyor. Ben bilgisayarda çalışmayı seviyorum genel olarak. Bilgisayarda zaman geçirmeyi seviyorum. Hayalimdeki işte sabahtan akşama kadar rapor falan yazayım, Excel kullanayım, kimse bana bulaşmasın istiyorum. Bu şekilde hangi işlerde çalışmak mümkün olabilir? Sadece mühendislik için sormuyorum. Bambaşka bir bölüm de olabilir.
dissendium
(12 saat)
memuriyet geldi aklıma nedense. şartnama yazan mühendisler oluyor galiba evrak işi yapan sadece bilgisayarda raporlarla zaman geçiren


HasanK
(12 saat)
otomotiv


rewlack
(12 saat)
Asistanlık olabilir


rapisa
(11 saat)
vhki


candide
(11 saat)
yazılım


orpheus
(7 saat)
data mining analiz gibi islere bakin


oscar
(5 saat)
Otomotiv sektöründe kaliteci de olabilirsin.


pati
(5 saat)
audit, analist, muhasebe, finans, raporlama

illa iibf olman gerekmiyor.


gabe h coud
(5 saat)
senin seveceğin iş sap danışmanlığı, güzel de para kazanırsın üretim modülü veya tesis bakımı modülü seçersen okuduğun bölümle de ilgili belki bir şeyler yaparsın


business analyst


buenosdias
(4 saat)
data scientist olarak banka mufettisi olabilirsiniz. data science sart degil ama ozellikle it auditlerinde daha rahat edermissiniz gibi geldi. sosyal bilimlerde yuksek lisansiniz varsa banka mufettisi olabiliyordunuz en son. bir bakin derim banka teftis kurullarina. eger kati hiyerarsiyle cok sorununuz yoksa is bankasi her acidan sizi ihya edecektir.


hazen
(1 saat)
(3)

İbb başkasının öğrenci kartını kullanırsam...

Arkadaşımdan kartını aldım benim yok ama kendisi keyfi bir yl’ye başladığı için kartı öğrenci basıyormuş 3-4 gün önce aldığımda fark ettim. Şimdi yarın tekrar kartı kullanmam gerekecek ama başım belaya girmesin durduk yere? Hes kodunu da arkadaşım kendi adına tanımladı tam sahtecilik işine girdim gi
Arkadaşımdan kartını aldım benim yok ama kendisi keyfi bir yl’ye başladığı için kartı öğrenci basıyormuş 3-4 gün önce aldığımda fark ettim. Şimdi yarın tekrar kartı kullanmam gerekecek ama başım belaya girmesin durduk yere? Hes kodunu da arkadaşım kendi adına tanımladı tam sahtecilik işine girdim gibi hissediyorum.

Kart çıkartma zor uzun bi iş mi olayı ne? Hes kodunu nasıl tanımlayacam normal aldığım karta?

Ne tavsiye edersiniz napayım? Arkadaşımında toplu taşınayla alakası yok öğrenci bastığını bile bilmiyordu
avatar is back
(13 saat)
kart cikarma olayi basit bir olay. parasini veriyosun aliyosun.

burdan da hes ile eslestiryosun.

kisisellestirme.istanbulkart.istanbul


yoggi
(13 saat)
Yaşlarınız yakın gösteriyorsa problem yok. İsim soyisim ve yaş şoförün ekranda çıkıyor çünkü. Yakalanırsan en fazla kartı alıyorlardı, kart sahibine de aylık akbil cezası kesiyorlardı yeniden çıkartmak isterse. Şimdi hes kodu olayı var ama kanuni bir şey değil. Öyle olsa her belediyede olması gerekirdi. Örneğin bursada yok. Özetle polislik olmazsınız korkmayın


Unde bach canim
(11 saat)
Kart çıkarmak zor değil, online olarak yapabilir ya da iett şubelerine gidebilirsiniz. Aof dahil türkiyenin herbangj bir yerinde öğrenci iseniz öğrenci kartı alabilirsiniz.

Arkadaşınızin kartını otobüste kullanmak sorun çıkarabilir. Metrolarda sorun olmaz.

HES kaydını yaptırın kartınızın. Hes sebebiyle başkasının kartını kullanmak yerine kendinize bir kart alsanız daha iyi.


(4)

Lahmacunun ustune hangi tatli

Yemeyi seviyorsunuz ya da tercih ediyorsunuz?Tesekkurler :)
Yemeyi seviyorsunuz ya da tercih ediyorsunuz?

Tesekkurler :)
balpolen
(13 saat)
baklava-şöbiyet.


jelly bear
(12 saat)
Katmer, kadayıf, fıstıklı dolama,


rapisa
(11 saat)
Lahmacun olsun da devamında her şeyi yerim yahu. Tercihim irmik tatlısı ve dondurmadan yana.


kutukcu
(9 saat)
bol fıstıklı künefe veya burma kadayıf.


(5)

birbirinden alakasız iki soru

1. eskiden kombiler bacalıydı. kombi, ortamın oksijenini yaktığı için cama delik açardık ki ortam havalansın, oksijensiz kalıp karbonmonoksit zehirlenmesi yaşamayalım. artık kombiler hermetik. yakacağı oksijeni de dışarıdan alıyor. biz cama deliği niye deliyoruz? diyeceksiniz ki gaz kaçağı olur, bac
1. eskiden kombiler bacalıydı. kombi, ortamın oksijenini yaktığı için cama delik açardık ki ortam havalansın, oksijensiz kalıp karbonmonoksit zehirlenmesi yaşamayalım. artık kombiler hermetik. yakacağı oksijeni de dışarıdan alıyor. biz cama deliği niye deliyoruz? diyeceksiniz ki gaz kaçağı olur, baca çekmez falan, ondan. 2021 yılında çekmeyen bacanın, kaçağın falan çaresi pencereye eşşek kadar delik açmak mıdır ulan? dışarısı -15 derece, evin içinde rüzgarlar esiyor. mutfak buz kesmiş, kombi de ısıtacam diye habire gürül gürül çalışıyor. yani bir sensörle, bir dedektörle çözülecek iş için niye hala böyle ilkel bir yöntem kullanıyoruz? ha ona da diyeceksiniz ki ya sensör de bozulursa. e o kadar talihsizsem camdaki deliğe de ya kuş yuvalar, toz yabışır da tıkanırsa? yok mu bu çağda şunn teknolojik çözümü de koca delikle bertaraf etmeye çalışıyoruz? ha o deliğin de ortamı ne kadar havalandırdığı mechul. kaçak olsa kurtaracak kadar içeriyi havalandırır mı belli değil. soğuk yapmaktan başka bir halta yaramıyor.

2. behzat ç'yi yayınlandığı dönemde televizyondan veya sansürsüz yayınlanmaya başladığı 3. sezondan itibaren star tv'nin sitesinden izlemiştim. netflix'te görünce sevindim, netflix olmasına da ayrıca güvendim, tekrar izleyeyim dedim, hevesle üçüncü sezona kadar geldim, dizi sansür manyağı lan. ben küfürleri duymayı beklerken bira şişeleri bile blurlu. netflix lan bu? hadi orijinali de sansürlü olanın master kayıtlarını bulup yayınlayamadın da, sitesinden gayet sansürsüz halde halka sunulan şeyin ne diye sansürlüsünü koydunuz ya?
kibritsuyu
(13 saat)
1-ocak için o havalandırma.

2-neksfiliz de denetlenmiyor muydu en son. Emin değilim bundan.


habarbey
(13 saat)
1. ocak için değil, genel olarak "doğalgaz" için. yani tüplü ocak kullanırsan kimse delik sormuyor. ama o mutfağa giren doğalgaz borusu varsa, ocak olsun, doğalgaz olsun, açabilmek için delik arıyorlar. ben son teknoloji, en ufak kaçakta sistemi komple kesen über sensörlü dedektör de taksam yoooh illa delik olacak.

2. cayır cayır küfürler edilen, içkinin sigaranın cayır cayır içildiği, insanların çatır çatır seviştiği bir sürü yerli yapım var. denetleniyorsa bile o kadar da değil.


kibritsuyu
(12 saat)
1. kombi neden içeride o zaman? içeri alarak yeterince ısı yalıtımı yapmış oluyorsunuz zaten. dışarıda, mesela balkonda dursun sorun kalmaz o zaman. ya da inşaat işine kalkışıp duvardan çıkış vereceksiniz. paranız ve vaktiniz çoksa öyle yapılabilir.

2. her dizi sansürlenmiyor, her yayın platformunu kendine ait kuralları var. bir de ülkeden ülkeye de değişiyor. netflixin yayın politikası.


rewlack
(12 saat)
niye sorduğum soruya uygun cevaplar alamıyorum? çünkü bir cevabı yok galiba.

1. balkon kapalı değilse kombiyi balkona koymayı da kabul etmiyorlar, malum yağmur çamur rüzgar falan. yani illa diyorlar ki kombiyi içeri koy, gaz kaçağı falan olursa da sensör gibi teknolojik laetlerle uğraşmak yerine pencereye delik aç,-15 derecede oradan havalansın. diyorum ki bu çok ilkel değil mi ya?

duvardan çıkış vermek nedir onu anlamadım. içeride duran kombinin bacası zaten duvardan çıkıyor. bu baca iki bölmeli. yakacağı havayı da, yaktığı gazı da aynı bacadan alıp veriyor. yani kombinin çalışması için gerekli her şey o delik olmadan da oluyor. başka ne deliği açayım duvara? penceredeki yetmedi, bir de duvara açıp iyice mi dondurayım evi?

2. dizinin; televizyonda yayınlanmak üzere sansürlü, ancak internet sitesinde yayınlanmak üzere sansürsüz olarak iki versiyonu var. yani elimizde sansürsüz yayınlanabilir formatta mevcut. hatta birkaç bölümü arşivimde bile var.

netflix platformunun da politikası küfüre içkiye karşı değil. platform sansürlemiyor yani. koydukları versiyon televizyon için olan versiyonu. o halde neden netflix gidip sansürsüzünü almak yerine sansürlüsünü alıp star'da izliyor gibi izlettiriyor bize?

bir tane daha konuyla alakasız cevap gelirse soruyu sileceğim. anlatamıyorum demek ki.


kibritsuyu
(5 saat)
1. Güvenlik gereği bazı sistemler ilkel olmak zorunda. Bence güvenlik konusunda teknoloji insanoğlunun güvenilir dostu değil. Sensör bozulabilir. Sistem düzgün çalışmayabilir vs. Ama bundan daha önemlisi camda o delik yoksa gaz kaçağını sensör tespit etse, hadi diyelim gaz kaçağını da bir yere kadar kesse yine de yeterince güvenli olmuyor. Kaçak tespit edilene kadar kaçan gazın tahliyesi nasıl olacak (evde kimse yok diyelim)? Kaçak gaz kesme sisteminin daha gerisindeyse? Düşünsene mutfağın içi gaz dolmuş, tahliye olmuyor. Evde evcil hayvan var. Eski tip ziller var hala birçok evde. Kıvılcım çıkaran. Ona bassa biri güm. Bunlar hep yaşandı. O yüzden yasal zorunluluk olarak getirildi o menfezler.


himmet dayi
(4 saat)
(6)

ilk kez gömlek giyecek kişiye tavsiye

ortaokulda 1-2 yıl zorunlu olduğu için beyaz gömlek giymiştim.5 yaşlarımdayken bir gömleğim oldu7 yaşımda bir gömleğim oldubir kez de 12 yaşımdayken bir düğüne giderken gömlek giydim.şuan yaşım 21. birkaç gün sürecek bir etkinlikte smart casual giyinmem gerekecek, bundan dolayı gömlek kurcalamaya ba
ortaokulda 1-2 yıl zorunlu olduğu için beyaz gömlek giymiştim.
5 yaşlarımdayken bir gömleğim oldu
7 yaşımda bir gömleğim oldu
bir kez de 12 yaşımdayken bir düğüne giderken gömlek giydim.


şuan yaşım 21. birkaç gün sürecek bir etkinlikte smart casual giyinmem gerekecek, bundan dolayı gömlek kurcalamaya başladım. Henüz almadım ama kurcalarken bazıları gerçekten hoşuma gitti.


Soru1-)
Bunun yapıldığı materyal nedir, dümdüz gömlek ama güzel.

www.lacoste.com.tr


Soru2)
Vakkoda pekçok gömlek 1000+ iken bu ve bazı gömlekler 100-200 aralığında, sebebi nedir?
www.vakko.com


Bunun haricinde tişörtçü olmaktan gömlekçiliğe geçmek hakkında fikir, görüş vs alabilirim "eskiden ben de giymezdim sonra şöyle oldu giydim" gibilerinden
owaki
(14 saat)
Cevap 1: adamlar yazmış ya materyali: %72 Pamuk %28 Liyosel

Zor ütülenir bu.


lancelot du lac
(14 saat)
Urun ozelliklerinde yaziyor.

Pamuk ve lyosell karisimi. Lyosell ekolojik bir kumas cesidi, severim ben yumusak oluyor.
Lacoste gomlekleri genelde iyi oluyor. Ilk defa alacaksaniz magazaya gidin bence.


kuehles blondes
(14 saat)
Lyocell kumaş çok iyiydir, renkleri parlak, sağlıklı bir kumaştır. Bence bir gömlepe bu kadar para vermek müsriflik. Lyocell kumaşta ben mangonun ürünleri çni beğeniyorum fakat erkek reyonunda kadın kadar çok çeşit yok. Zara ya da bakılabilir. Erkek arkadaşıma mudodan almıştık kaliteli bulmadı. Bence 200den fazla vermeyin.


rapisa
(11 saat)
@rapisa bunu almayacağım zaten materyal hoşuma gitti buna benzer ürün bulmaya çalışacağım.


owaki
(11 saat)
Pierre cardin gömlekleri kesim olarak güzel oluyor onlara da bakabilirsin. Ayrıca ben de 20li yaşların başında gömlek giymezdim yaş ilerledikçe gömlek pantolon tarzı daha çok hoşuma gitmeye başladı. Rock konserine bile böyle gitmişliğim var =)


bigcaptain
(4 saat)
Kanka düğmelerini ilikle


(8)

Çıkmayan Kiracı?

Merhabalar,3 aydır kirasını ödemeyen birine ihtarname çekildi fakat ihtarnameyi almıyor. Elektriğini kestik ama kaçak bağlatmış hala elektrik kullanıyor. Ödicem, çıkıcam diyor ama hala çıkmıyor üstelik faturaları da üzerine almadığı için tüm borçlarını biz ödüyoruz.Adam bu arada Azerbaycanlı. Pasapo
Merhabalar,

3 aydır kirasını ödemeyen birine ihtarname çekildi fakat ihtarnameyi almıyor. Elektriğini kestik ama kaçak bağlatmış hala elektrik kullanıyor. Ödicem, çıkıcam diyor ama hala çıkmıyor üstelik faturaları da üzerine almadığı için tüm borçlarını biz ödüyoruz.

Adam bu arada Azerbaycanlı. Pasaport ve oturum kartı kopyaları var sözleşmeyle beraber ama bu adamdan paramı almam için en azından evden çıkmasını sağlamam için daha ne yapmam gerekiyor?

Not: oturduğu ev eşyalı. eşyaların listesi sözleşmede mevcut zarar verirse ne yapmamız gerekiyor onun için de bir bilgi verirseniz çok sevinirim.
elektr10
(14 saat)
Bkz: tahliye talepli icra takibi


Mistyimage
(13 saat)
elektrik konusunda kaçak kullandığını ihbar et haftada bir sözlü değil de bimer üzerinden yazılı şekilde yaparsan lafta kalmaz.


killerbee
(13 saat)
Bagli bulundugu elk idaresine bizzat gidip mudur ile gorusun kacak ihbari yapin. O gun keserler elektrigini


oscar
(13 saat)
@oscar @killerbee kaçak ihbarı yaptım telefonla. Kesmişler yine bağlamış.


elektr10
(13 saat)
elektrik sizin üstünüzde ise, kendi kendinizi mi şikayet ettiniz? başınız ciddi ağrıyabilir kaçak kullanım yüzünden. acilen bir avukatla gorusun bence.


prizmatik
(9 saat)
kacak bagladigi elektrigi kesmisler onu mu yeniden kacak baglamis ?


oscar
(5 saat)
Bir arkadaşım var, biraz delibaş ve umursamaz, kiracıları var. Afrikalısı, Suriyelisi, bekarı her türden ve çeşitten var.

Problemli kiracılarını yaka paça döve döve sokağa atıp kapının kilidini değiştiriyor.

Ben arada "lan olm yapma bak, bu yaptığın suç, şikayet ederlerse bir sürü sıkıntı çekersin" diyorum.

Sanırım onun verdiği cevap aslında en güzeli, ama hepimiz o kadar gamsız olamıyoruz. Diyor ki; "ben mahkemelerde karakollarda sürünüp hakkımı arayacağıma, o gitsin arasın. Suçlu olduğu için gitmiyor da hiç biri"


John Bloor
(3 saat)
@prizmatik kendi kendimi şikayet etmedim. Sözleşmemiz var ve oturan kendisi. Kiracımın kirayı ödemediğini, faturayı üzerine alması gerekirken almadığını belirtmiştim kayıt tutuyor zaten müşteri hizmetleri. Ondan bana bir şey olacağını zannetmiyorum.

@oscar elektrik idaresinden gelmişler kesmişler. Onlar gidince tekrar bi elektrikçi bulup bağlatmış. Yasal yaptırımı yok mu bu tip işlerin? Elin adamı başka bir ülkede nasıl bu kadar rahat olabiliyor?

@john dostum o tip işlere girersem ben suçlu suruma düşerim o yüzden gerek yok.


elektr10
(1 saat)

Doğal ürünler

arkadaşlar merhaba.geçen gün bir aile ile karşılaştım geçinmek için köy ürünleri satıyorlar.(iç anadolunun bir köyü)Benim de aklıma buraya yazmak geldi.Tüm ürünler sertifikalı ve çok lezzetli.Bal, terayağı, ceviz, pekmez vb.Almak isteyen olursa iletişime geçebilir.
arkadaşlar merhaba.
geçen gün bir aile ile karşılaştım geçinmek için köy ürünleri satıyorlar.(iç anadolunun bir köyü)
Benim de aklıma buraya yazmak geldi.
Tüm ürünler sertifikalı ve çok lezzetli.
Bal, terayağı, ceviz, pekmez vb.
Almak isteyen olursa iletişime geçebilir.
robernarkha
(14 saat)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.