Giriş
(5)

Youtube'da ne izleyeceğini bilmeyenlere kanal tavsiyesi

Eğlencelik olur, muhabbeti saran zeki adamlar olur, ne bileyim ortaya karışık bir şeyler... Var mı önerisi olan?
Eğlencelik olur, muhabbeti saran zeki adamlar olur, ne bileyim ortaya karışık bir şeyler... Var mı önerisi olan?
shadra
(5 saat)
socrates
de marke


mikahakkinen
(5 saat)
Flu Tv
Burda olan burda kalır
TRT


paramolacak
(5 saat)
Flu tv +1
Neysene (Loş Sohbet)
196Sekiz


Geçen gün aileyle izlenecek Youtube içerikleri araştırırken şöyle bir liste yaptım, yabancı dil bilmedikleri için sadece Türkçe veya sözsüz içerikleri dahil ettim.

Bazıları muhalif kanallar.

- Flu TV
- Fatih Portakal
- 196Sekiz
- Nevşin Mengü
- özgür demirtaş
- beyhan budak
- yavuz yörükoğlu
- daire
- peaceful cuisine
- almazan kitchen
- atilla yeşilada
- vedat milor
- murat soner
- coşkun aral
- kerem gök
- Loş sohbet
- Rabarba talk
- İlişki testi
- Konuşanlar???
- trt arşiv
- 32. gün
- cenk erdem
- apartman sohbetleri
- bigstacked
- enver tuna
- hüseyin mutlu
- BuzzFeedVideo
- Evrim Ağacı 
- ilave tv
- artı tv
- yol tv
- krt kültür tv
- yavuz oğhan
- bide bunu dinle
- ünsal ünlü
- halk ekranı


hadi ya la
(4 saat)
geekyapar'daki yutuş festivali.. tok karna izleyin.


(1)

İPhone 6s orijinal pil değişimi sonrası performansı

Merhaba, iOS 13.4.1 kurulu olan telefonumda çakma pil kullanıyordum. Şarj artık yarım gün gitmeye başlayınca orijinaliyle değiştirmek istedim. Kvk’da orijinali ile değiştirdim. Şimdiye kadar 2 kere şarj ettim. Çakma pil gibi çabuk bitmese de bu da 1 günü zor çıkarıyor gibi. Gece şarj ettim. 21’de çe
Merhaba, iOS 13.4.1 kurulu olan telefonumda çakma pil kullanıyordum. Şarj artık yarım gün gitmeye başlayınca orijinaliyle değiştirmek istedim. Kvk’da orijinali ile değiştirdim. Şimdiye kadar 2 kere şarj ettim. Çakma pil gibi çabuk bitmese de bu da 1 günü zor çıkarıyor gibi. Gece şarj ettim. 21’de çektim. 24’e kadar yüzde yüzde kaldı. Uyudum. 10’da uyandım yüzde 85’ti. O saatten bu saate normal kullanımla yüzde 50ye geldi.

Bu Performans biraz gelişir mi? 14.2 sürümüne de yükseltmek istemiyorum ama o Yardımcı olur mu acaba?
iddaaci
(5 saat)
Yüksek amper pil taktım. Yan sanayi. On numara oldu. Geceye kadar bitmiyor.


pass
(5 saat)
(1)

Konum Değişmiyor

Merhaba. ZenMate'i Chrome'a ekledim, bir süre sonra uzantılar bölümüne girip kaldırdım, hatta hesabımı bile sildim ancak hala bazı sitelere girdiğim zaman şöyle bir uyarı alıyorum;"Bu içerik, içerik haklarından ötürü bulunduğunuz bölgede izlenememektedir. VPN uygulaması kullanıyorsanız uygulamayı de
Merhaba. ZenMate'i Chrome'a ekledim, bir süre sonra uzantılar bölümüne girip kaldırdım, hatta hesabımı bile sildim ancak hala bazı sitelere girdiğim zaman şöyle bir uyarı alıyorum;

"Bu içerik, içerik haklarından ötürü bulunduğunuz bölgede izlenememektedir. VPN uygulaması kullanıyorsanız uygulamayı devre dışı bırakarak tekrar deneyiniz."

"The requested URL was rejected. Please consult with your administrator."

Sanırım hala çalışıyor olarak gözüküyor ve konumum Türkiye dışında gibi algılanıyor, nasıl düzeltebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Michy
(5 saat)
Çerezleri temizlediniz mi?


(10)

yakınını kaybeden tanıdığı ne zaman aramalı?

bu tür durumlarda hemen telefon açıyor musunuz yoksa bir süre bekliyor musunuz? ayrıca şunu da sorayım, telefon açmak yerine mesaj gönderenler de oluyormuş bu tip durumlarda, bu sizce normal mi? yani bana aramak icap eder gibi geliyor karşı tarafın konuşmakta zorlanacağı muhakkak olsa da.
bu tür durumlarda hemen telefon açıyor musunuz yoksa bir süre bekliyor musunuz?

ayrıca şunu da sorayım, telefon açmak yerine mesaj gönderenler de oluyormuş bu tip durumlarda, bu sizce normal mi? yani bana aramak icap eder gibi geliyor karşı tarafın konuşmakta zorlanacağı muhakkak olsa da.
denizzz
(5 saat)
Annemin cenazesinden sonraki ilk 2-3 günde çok fazla insan aradı beni ama kimlerle konuştuğumu neredeyse hiç hatırlamıyorum. Sonrasında konuşurken "e aradım, konuştuk ya" diyenler oldu. Mesaj atanlar da oldu, çok samimi olmadığım insanların mesaj atmasına sevindim açıkçası, konuşmak daha zor olabiliyor. Ama yakın arkadaşlarım sadece mesaj atıp geçse de üzülürdüm galiba.

İyi tanıdığınız biriyse ve çok yakınını kaybetmişse hemen arayın, birkaç gün sonra da tekrar arayıp hatrını sorun. Nadir görüştüğünüz ve mesela iş icabı tanıdığınız falan biriyse mesaj atmakta çok sakınca yok bence.


kobuzchu kiz
(5 saat)
şahsi düşüncem çok yakın sık görüşülen dost ise duyar duymaz telefon.
arada bir görüşülen arkadaşlar birkaç gün sonra telefon.

çok uzun tutmadan. nasılsın. başın sağolsun. bir şeye ihtiyaç var mı. tekrar başın sağolsun.

mesaj uygun olmadığı düşünülerek anlık yazılabilir ama yine sonra arama gerektirebilir.


Valla kişi çok yakınım değilse beklerim birkaç gün. Çünkü ilk zamanlar çok yoğun bir telefon trafiği oluyor. Ilgili kişi daha acısını doğru düzgün yaşayamadan sürekli telefonlara cevap vermeye çalışıyor. Hoş bir durum değil bence.

Kişi çok yakınımsa da bir an önce arar elimden geldiğince de yanında durmaya çalışırım.

Mesaj ile bildirmek ise bana biraz saçma geliyor açıkçası.


Ben böyle durumlarda kesinlikle aramıyorum ya da mesaj atmıyorum. Adamın acısı var zaten ben o an ona başın sağ olsun diyeceğim ne faydası var. Ancak ne zaman aradan biraz da zaman geçer yüz yüze denk gelirsek "başın sağ olsun, zaten derdinin üstüne bir da afaki aramak istemedim" derim. O da eyvallah der geçer.


koskoca kirpi
(5 saat)
Çok yakınımsa zaten cenazeye giderim.
Gidemeyeceksem defin işleminin akşamında konuşurum ya da bir sonraki gün ararım.


megalomaniac
(5 saat)
Fıkhen taziyenin 3 günü geçemesi lazım.


Erva
(5 saat)
Yakın tanıdıklarımı haberi aldığım anda ararım. Eğer cenaze işlerinde yalnız kalacağını, ailesinin ve çevresinin kısıtlı olduğunu düşündüğüm birisi ise yanına giderim. İnsanlar cenaze ve hastane olaylarında çok güçsüz ve ne yapacağını bilemez durumda olabiliyor.

Fazla samimi olmadığım birisi ise 2-3 gün sonra ararım. Aramayacağım birisi varsa karşımda mesajda atmam. Karşılıklı görüşene kadar beklerim.


Soruyu arayacaklara sormuşsunuz ama ben aranacakların cevabını merak ettim daha çok. Çevremde insanlar şu şu aramadı diye çok net unutmuyorlar ve hatta mimleyenler var. Ve hatta aradan zaman geçip ilk karşılaşmada taziye dilemeyenleri bile unutmayan tandıklarım var.

Ben akraba vs yakın ise kısa sürede ararım, iş arkadaşı duruma göre arama ya da mesaj. Daha uzaklar mesaj.

Ancak o zaman acısı var aramayalım düşüncesi sanırım yanlış. Ben de ne diye arayayım diyorum kendi kendime ama asıl o zamanda arayıp belki de meşgul etmek lazım. Konuşmak, sosyalleşmek her türlü faydalı bir şey olduğundan taziyenin böyle bir önemi de olmalı.


epitaf
(3 saat)
bu taniidik ne kadar yakinin? eger cok yakininsa bizzat yaninda olman daha mantikli ama malum pandemi vs araya biraz mesafe girdi.

yine yakinligina gore en gec ertesi gun aramak gerekir, cenazenin topraga verildigi gun aramayabilirsin cunku kosturma vs oluyor, ertersi gun idealdir.

mesaj olayi olmaz olsun, sakin ha mesaj atma, cok samimiyetsiz, iki satir yaz gec olmaz oyle. arayip aciyi paylasmak, yapilacak bir sey var mi diye sormak, sabir dilemek gerek.

dedigim gibi cok yakininsa bizzat yaninda olman daha iyi tabi


exlibris
(3 saat)
En geç üçüncü gün. Yakınsa gidilir, gidilemiyorsa aranır, uzaksa “arayıp rahatsızlık vermek istemedim, size zorluk olur konuşmak” girişiyle mesaj.

Üçüncü günden sonra her arayan veya gelen kaybı yaşayanın acısını tazeler.

Yakınsa, bir veya iki hafta sonra daha kaliteli destek olmak için; tekrar gidilir müsaitse. Şoku atlatmış yeni hazmediyordur, konuşmaya ihtiyacı vardır belki. Ama baktık yalnız kalmak istiyor, geri dönülür.


gayda
(2 saat)
(3)

iş için şehir dışına çıkıyor musunuz bu aralar

pandemi döneminde yani.
pandemi döneminde yani.
şubattan beri evdeyim, bir kere sordular dışarı göndersek problem olur mu diye olur dedim bi daha konusu açılmadı


işim hep dışarıda. ayda 6.000 km yapıyorum.


etna
(5 saat)
şehir dışı seyahatler bayağı azaldı. olduğu zaman da bizimkiler şirket aracıyla gidiyor, en uzak izmir'den kastamonu'ya gittiler iki kere. şirket uçağa binmeyi yasakladı zaten.
teknik servis sıkça gidiyor bir yerlere, türkiye'nin öbür ucuna gittiler kaç kere.


pati
(5 saat)
(7)

Kiralık ev problemi

Yaşadığım mahallede yeni bir eve taşınmak istiyorum. Eski evlerin hiçbiri 100 m2den az değil hatta 150/160a bile bulunabiliyor. Yeni yapılan evlerde ise tam tersi 100 m2lik ev yok. 90 m2yi geniş salonlu diye satıyorlar. 2 aydır düzenli olarak bakıyorum ama gerçekten yok. Hangi seviyesiz çıkardı bu m
Yaşadığım mahallede yeni bir eve taşınmak istiyorum. Eski evlerin hiçbiri 100 m2den az değil hatta 150/160a bile bulunabiliyor. Yeni yapılan evlerde ise tam tersi 100 m2lik ev yok. 90 m2yi geniş salonlu diye satıyorlar. 2 aydır düzenli olarak bakıyorum ama gerçekten yok. Hangi seviyesiz çıkardı bu modayı bi anlasam.
Kaçırdığım bir şey var mı? Zamanı mı değil, pandemi mi etkiledi, başka türlü mü arayayım? Yoksa piyasa bu ve yeni bir plan mı lazım bana.
pudra
(6 saat)
yönetmeliklere göre değişebiliyor o. Başka bir şehirde dedemin apartmanı yıkılıp yeniden yapıldı, yeni yönetmeliğe göre bilmemkaç metre içeri girmesi gerekiyor arkada şu olması gerekiyor vs. detaylardan dolayı daha az metrekare oldu.


Kentsel dnüşümle yapılan evlerde müteahhit kendine kâr çıkarmak için daire sayısını artırıyor, yönetmelik kullanılabilir alanı küçültüyor, otopark yapması gerekiyor... Derken kuş kafesi kadar daireler yapıyorlar artık. Piyasa bu, merkezi bir yerde yeni ev arıyorsanız geniş bulmanız çok zor. Birkaç ay önce biz de aynı sıkıntıyı yaşadık, hâlâ ara sıra satılık ya da kiralık ilanlarınabakıyorum, yeni ve geniş daire yok.


kobuzchu kiz
(5 saat)
kentsel dönüşüm +1


anarsika
(4 saat)
Nüfus, ailelerin durumu, sosyal ve ekonomik değişimler konutların şeklini de değiştiriyor artık bu normal.

Eski semtlerde doğru düzgün 1+1 ev de bulunmaz ama şimdi öğrencisi, bekar çalışanı, boşananı derken ciddi talep ve ihtiyaç haline geldi. Yeni yapılar içinde kolaylıkla bulunabiliyor. Aileler de küçülüyor artık, çocuksuz veya tek çocuklı aile maddi gücü çok yüksek değilse neden İstanbul'da 4+1 ev alsın veya kiralasın. Isıtması, soğutması, temizliği, bakımı, tadilatı hepsi ayrı maliyet. Çok geniş evleri satın almak veya kiralamak çok yüksek maliyet ve lüks haline geldi, yenisi çok az yapılıyor veya hiç yapılmıyor. Kentsel dönüşüm sonrası evlerin küçülmek durumunda olması da buna bir etken.

Oturduğum sitede salon-mutfak entegre (amerikan mutfak demeyeceğim ilgisi yok) 2+1 evler de var, mutfağı kapalı ve ayrı, çift banyolu, daha geniş 2+1 evler de bulunuyor. Gücü geniş olana yetmeyen için bence iyi alternatif. Aynı kategorideki evler de çeşitlendirilmek durumunda.

İnşaat maliyetleri devamlı yükseliyor, maliyetten bu şekilde düşüşler sağlanıyordur mutlaka. Arsa sınırlı bir varlık, daha küçük metrekarelerde daha çok konut.

Yeni yapıların avantajlı yönü de var mesela kapalı otopark. Öyle böyle bir nimet değil bunu da eski yapılarda göremiyoruz.

Birinin çıkardığı modadan ziyade toplumsal bir değişim ve dönüşümün sonucunun konutlara yansıması olarak değerlendiriyorum.


Lethe
(4 saat)
@lethe
4+1 lerden falan bahsetmiyorum. 3+1, 4 kişilik bir ailenin yaşayabileceği, salonu güzel, yatak odalarının yeterli büyüklükte olduğu klasik apartman dairesinden bahsediyorum. Senin yaşadığın yerde alternatiflerin olması çok güzel. Bende o alternatifler yok işte.
Ayrıca evli ya da tek çocuklu bir ailenin yaşaması için de uygun değil bu evler. Küçücük, basık ve ruhsuz yapılar.
Artık ısıtma gibi şeyler de o kadar büyük sorunlar değiller. İyi bir ısı yalıtımı istanbul için gayet yeterli. Ayrıca 4+1 de yok.
Son olarak toplumsal değişim falan hikaye. Daha 1 hafta önce bana 90 m2lik yer satmaya çalışan, önemli olan evdeki huzur ben büyük evde yaşıyorum da ne oluyor diyen çok yakın bir tanıdığım, ben dubleks katı isteyip sizin kararınıza saygı duyuyorum, nasıl olsa siz yaşayacaksınız öyle yapalım cevabını alınca cin çarpmış gibi sinirleniyorsa o değişimine ancak sinirlenirim ben.
Toplumsal değişim ve dönüşüm nere biz nere. Bana gelince önemli olan huzur, kendine gelince bilmem kaç m2, iki banyo, kocaman teras, eşşek kadar mutfak, yüksek tavan, ithal parke ve daha fazlası.
Her neyse. Zor iş ev konusu.


pudra
(3 saat)
moda değil bu 50 yıllık binanın yenilenmesi için müteahit e bişi vermeleri gerekiyor buda dairelerinin ufalması ve müteahitin masrafını karşılayacak daire sayısının artmasından geçiyor.
20 daireli eski apartman yıkılır yerine 30 ufak daire yapılır 10 u müteahite kalır kaba hesapla.


jamswety
(3 saat)
Büyük evler var, neden olmasın. Sadece çok daha pahalı. Hem yeni olsun hem büyük olsun dersen ciddi para harcaman lazım. Genel olarak kimsenin bütçesi yetmediği için küçük ama yeni evlerde oturuyorlar.


roket adam
(43 dk)
(4)

Macbook kullanıp MacOS Big Sur'a geçenler

2020 mbp 13" var.Daha Mayıs'ta aldım.Şarjı rahat 7-8 saat gidiyordu.Big Sur güncellemesinden sonra bu süre 3,5 saate düştü.Resmen rezalet.Sizde durum ne?Bu gibi durumlarda bir fix yayınlanıyor mu kısa sürede?
2020 mbp 13" var.
Daha Mayıs'ta aldım.
Şarjı rahat 7-8 saat gidiyordu.
Big Sur güncellemesinden sonra bu süre 3,5 saate düştü.
Resmen rezalet.

Sizde durum ne?
Bu gibi durumlarda bir fix yayınlanıyor mu kısa sürede?
bu sefer o işletim sistemiyle ilgili her şey yeni olduğu için kısa sürede fix gelmesini çok beklemenizi tavsiye etmem mümkünse eski sürüme geri dönün çünkü yeni mac'lerin işlemcisi tamamen değişti muhtemelen eski yeni uyum sorunları bir süre devam eder.


Bizim şirketin IT takımı kurmayın diye talimat gönderdi. Güvenlik açıklarından dolayı.


pass
(5 saat)
pass+1, bizim sirket de kurulmamasi yonunde uyari gonderdi.


sertac akin
(5 saat)
ayni problemi yasiyorum. apple destek'e sordum. cozemediler. sonra us'e yazdim oradan ulastilar onlar da cozemedi. sonra baslarim yapacaginiz ise diyip internette arastirma yaptim. internette benzer sorunlar buldum ama cogu ipad ile alakali. sonra kendim problemi cozeyim dedim ve bircok seyi denedim. safe mod, ucak modu, tarayicisiz kullanma vs.. en sonunda birsey farkettim. activity monitor'da energy kisminda bazi uygulamalar hayvan gibi sarj yemeye baslamis. onlari kapattim duzeldi. ama muhtemelen uygulamalarla alakali birsey degil big sur'un boktanligi. mecburen yeni update bekleyecegiz. tuhaf sey su zikkim problemi internetteki milyonlarca macbook kullanicisinin yasamayip sadece ikimizin yasamasi.


buenosdias
(3 saat)
(10)

Akademisyen olmakla yada olmamakla ilgili

Merhaba iyi günler dilerim. Mezun oldum ve aklımda uzun süredir akademisyen olma isteği ve düşüncesi vardı ancak mezun olmadan önce akademideki hocalarıma akademi hakkında bazı sorular sordum ve genelde cevapları 'artık akademide de iş yok, yeni bir düzenleme geldi bu yüzden araştırma görevlisi olan
Merhaba iyi günler dilerim. Mezun oldum ve aklımda uzun süredir akademisyen olma isteği ve düşüncesi vardı ancak mezun olmadan önce akademideki hocalarıma akademi hakkında bazı sorular sordum ve genelde cevapları 'artık akademide de iş yok, yeni bir düzenleme geldi bu yüzden araştırma görevlisi olanlar bile max 5 yıl bu pozisyonda kalıcak eğer bir üstüne geçemezse işsiz kalıcak bizim fakültede x ve y kişileri böyle ayrıca ben sıradan memur kişisiyim ve torpilim yok benim bile ne olacağım belli değil diyen bir araştırma görevlisi konuştuğum bu gibi cümlelerle gelip hiç başlama demek istedi ve çoğu da başlama der gibiydi. Gerçekten bu kadar imkanları zor mu ve torpil orada da fazla mı?
Haklılık payları elbette vardır fakat birileri bu işi yapacak değil mi?
5 sene beklersin öyle bir üst pozisyona geçersin, akademisyen olarak hayatına devam edersin. Yapma diyenler istifa edip başka bir iş arayabilirler.


İş imkanları kısıtlı ve norm kadro düzenlemesiyle söylenenlerin hepsi doğru. Ama diğer sektörler de çok farksız sayılmaz. Hedef bu olsun ama gerçekleşene kadar daha makul şekilde geçiminizi sağlayabilirsiniz


Buradaki sorun şu: sen 2 sene yüksek lisans + 5 sene de doktora desek 7 sene eğitim göreceksin (ortalama). Hani daha mezun olur olmaz bu yola başlasan bile 30 yaşına geliyor bir insan bu süre sonunda (ortalama). Bu yaşa kadar akademide görev almış biri bu yaştan sonra başka bir işe biraz zor girebilir. Benim bir arkadaşım işsiz kaldı, şansını denediği yerler de “sen zaten yolunu seçmiş, akademik olmuşsun” tepkisi verdiler.

Onun dışında, söylenenler doğru. Kadro olayları zor ve sıkıntılı işler. Nice “canavar gibi” akademisyenler kadro saçmalıklarından ötürü abuk sabuk birimlerde çalışıyor maalesef.


giovanne
(6 saat)
Bölüme göre rekabet yüksek olabiliyor. Yüksek lisans yaptığınız üniversitede araştırma görevlisi ilanına yüksek lisans öğrencilerinin belki hepsi başvuracak. Başka üniversitelerden de başvuranlar olacak. Bu kişiler arasında ALES, YDS puanı çok yüksek olanlar, not ortalaması yüksek olanlar, bilim sınavından yüksek puan almış olanlar, o okuldaki hocalardan biriyle daha önce proje vs. yapmış olanlar olacak. Kısacası zor ama olmayacak şey de değil.


dissendium
(6 saat)
Şuan arş gör kadrosu almak bile çok zor. Sonrasında Dr ögr gör kadrosu torpilsizsen daha da zor.

Önce kendini garantiye al. Sonra o yola gireceksen gir


indifferent
(6 saat)
Valla dediklerinin çoğu doğru sanırım. Öyle güllük gülistanlik bir durum yok ortada kısaca ancak @but in dediği gibi diğer sektörler de hemen hemen aynı durumda. O 5 yıl olayından emin değilim ancak.

Torpil de ciddi şekilde dönüyor orada. O mülakatlarda istedikleri adaya yüksek istemedikleri ancak başarılı adaylara düşük not vermek en klasik olanı mesela.

Yalniz "x ve y su durumda" demesi de biraz saçma olmuş. Yani dediğini örnekle süslendirmeye çalışmış da direkt isim vererek milletin durumunu başkalarına anlatmak, bir nevi dedikodu olayı da hoş değil. Lafı açılmışken bu dedikodu olayları ve mobbingler de çok fazla olabiliyor o sektörde.


Yurt dışında iyi bir okulda/ iyi bir hocayla doktora yapmaya çalışın. Böylece tüm dünyada iş bulma şansınız yükselir. Türkiye'de alınan doktoralar gün geçtikçe size Türkiye'de doktora sonrasında kadro verecek iyi bölümlerin gözünde değersizleşiyor. Türkiye'de ortalama bir okulda en iyilerden olmayan bir hocayla doktora yaparsanız asistanlık sonrası kadro bulmanız çok zor olur. Türkiye'de doktora yapmak zorundaysanız çok çok iyi, yurt içi-dışı bağlantıları çok iyi, çok üretken bir hocayla çalışın. Yoksa hiç bu işlere girmeyin.

Bütün arkadaşlarınız gezerken, aile hayatı yaşarken çalışmaya, aldığınız parayı katlayan paralar almalarına dayanabilir misiniz? Konu çok sevdiğiniz bir konu da olsa doktora sırasında akademiden, bilimden nefret etmenize sebep olacak bir sürü gelişme olabiliyor.

Kendinizi iyi veya kötü kimseyle kıyaslamayın ama yapmak istediğiniz "tek iş" akademisyenlik değilse diğer olanaklara yönelin. Yazacağım en önemli şey bu. İş işten geçince diğer işlere yönelmeniz zorlaşacak/imkansızlaşacak.


cosmicstring
(5 saat)
Kısmen doğru kadro bekler durursun


basond
(5 saat)
Araştırma görevlisi olarak başlarsanız 3 yıl yl 6 yıl doktora olmak üzere toplam 9 yıl çalışabilirsiniz. Doktoradan mezun olursanız devam etmeniz kadro bulmamıza bağlı.

Bence söylenen kadar vahim değil durum bu sistem elbet değişecek.
Eğer imkanınız olursa yurt dışında deneyin şansınızı.

Not: doktorasinin sonuna gelmiş araştırma görevlisiyim.


tüm yazanlara +1 diyorum bir de hoca faktörü var. haketmeyen arkadaslarim hocalari onlarla calismak istedigi icin kadroya girdi mesela daha iyi olupta acikta kalanlar oldu.


Şişli/Kagithane/Besiktas Eşyalı Oda Arıyorum

Merhaba,Şişli-Kagithane/Beşiktaş lokasyonunda kiralık oda arıyorum.35 yaşında ve mühendisim,yeşilden ve cepten ulaşabilirsiniz.531 341 80 54
Merhaba,

Şişli-Kagithane/Beşiktaş lokasyonunda kiralık oda arıyorum.35 yaşında ve mühendisim,yeşilden ve cepten ulaşabilirsiniz.

531 341 80 54
montiera
(6 saat)
(2)

Güncel masaüstü yazılım frameworklerin kapladığı yerlerin kıyaslaması

Güncel masaüstü yazılım geliştirme ortamlarında yazılan basit bir uygulamanın temiz bir Windows makinaya yüklenmesi durumunda ne kadar yer kapladıkları, registry'yi ne kadar şişirdikleri konusunda -altını çiziyorum- çoook kabaca bir kıyaslama arıyorum. Mesela Python veya Java veya .NET ile bir hello
Güncel masaüstü yazılım geliştirme ortamlarında yazılan basit bir uygulamanın temiz bir Windows makinaya yüklenmesi durumunda ne kadar yer kapladıkları, registry'yi ne kadar şişirdikleri konusunda -altını çiziyorum- çoook kabaca bir kıyaslama arıyorum. Mesela Python veya Java veya .NET ile bir hello world yazdık, bunların her birinin kurulumu son kullanıcıda ne kadar yer kaplar vs gibi kabaca fikir edinmek istiyorum.
Örnek vereyim: Tarih öncesi de sayılsa VB6 ile yazılmış bir hello world kurulumu, library yüklemez, neredeyse 0 yer kaplar ve registry'de herhalde 3-5 tane kayıt yapar.
Böyle bir kıyaslama gösteren site varsa güzel olur veya fikir sahibi olduklarınızı yazabilirsiniz. Teşekkürler.
mikro patlama
(6 saat)
windows makinada en az yer kaplayanı .net'tir muhtemelen çünkü zaten şu anda yazılım geliştirmiyor olsan bile yer kaplıyor bilgisayarında. sıfırdan bir hello world hiç bir yazılım dilinde registry kaydı atmaz, sistem seviyesinde .net uygulamaları dll vs kütüphanelere bağlantı için bazı kayıtlar atıyor ama onu da takip edemezsiniz zaten yazılan programın kendisi atmıyor çünkü sistem atıyor.
python, java, ve .net uygulamalarını büyükten küçüğe "Windows" kurulu bir bilgisayarda sıralarsam
Java > .Net > Python olur.
Java .Net kadar kapsamlı bir ortam ama işletim sistemiyle beraber gelmediği için dışardan kurulum yapmak zorunda olduğunuz için "yer kaplamak" olarak göz önüne alabilirsin aksi halde .Net daha büyüktür.


bellek kullanımı olarak c/c++ > c# > java > python olarak sıralayabiliriz sanırım. ancak yer kaplama konusundan emin değilim. üstteki arkadaşın dediği gibi jvm'yi dahil edersek c# executable derlenebildiği için daha az yer kaplar diye düşünüyorum. Java ve Python da executable yapılabiliyor ama normal class veya py dosyalarına göre boyutu biraz fazla oluyor. Ama emin değilim yine de. 2020 yılında da çok önemi var mı, birkaç yüz kb hafıza elde etmek en ucuz makineler için bile zor değil artık. araştırma konusu mu?


(3)

Avrupa'dan gelen gizemli çağrılar

Son 2 haftadır telefonuma çeşitli Avrupa ülkelerinden gizemli çağrılar geliyor. Yurtdışıyla herhangi bir işim olmadığı ve artık bir tür dolandırıcılık yöntemi olduğundan emin olduğum için hiçbirini açmadım ama bir yandan bunun ne olduğunu merak ediyorum. Aramaların yapıldığı ülkeler arasında Norveç
Son 2 haftadır telefonuma çeşitli Avrupa ülkelerinden gizemli çağrılar geliyor. Yurtdışıyla herhangi bir işim olmadığı ve artık bir tür dolandırıcılık yöntemi olduğundan emin olduğum için hiçbirini açmadım ama bir yandan bunun ne olduğunu merak ediyorum. Aramaların yapıldığı ülkeler arasında Norveç de var, İngiltere de, Belçika da, Hırvatistan da, Slovakya da. Başına benzer bir şey gelmiş olan var mı? Bundan kurtulmanın yolu nedir?
Aynı durumdayım. Bir kaç hafta önce bir mağazadan ayakkabı aldım. Ödeme sırasında numara istediler ve boş bulunup numaramı verdim. O günden beri adını dahi duymadığım ülkelerden aramalar geliyor. Hiç birini açmıyorum. Engelleme yolunu bilen varsa ben de öğrenmek isterim.


scudman1
(6 saat)
Bu cagrilar her zaman geir, gelecektir. Onemli olan geri donmemek. Avrupa'ysa opun basinizin ustune koyun, ben yakin zamanda Tonga ve Samoa'nin varligini ogrendim i.imgyukle.com


iyi yine çağrı geliyor size bana afganistandan profil fotosunda polat alemdar olan birisi whatsapptan arkadaşlık teklifi ediyordu bir süre önce.


(3)

Göç Çalışmaları

Bu alanda en kapsamlı başucu kitabınız varsa önerilerinizi alabilir miyim?
Bu alanda en kapsamlı başucu kitabınız varsa önerilerinizi alabilir miyim?
Göç psikolojisi alanında, meral gezici yalçın hocanın kitabı var, birçok yeni konuya kapı açan bir kitap


Stephen Castles


mariposa
(5 saat)
Sığınmacı devrimi - Marc engelhardt


Erva
(5 saat)
(1)

Bu zamanda pc almak?

Merhabalar Hem çalışan hem de master yapan biriyim. Excel yoğun kullanıyorum. hafif, şarj süresi uzun giden, işimi görebilecek PC olarak ne önerebilirsiniz ? Dell N4050 dizüstüm var evimde, bir de kardeşimin masaüstüsü var. Fiyat ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur. En kısa zamanda almayı düşünü
Merhabalar

Hem çalışan hem de master yapan biriyim. Excel yoğun kullanıyorum. hafif, şarj süresi uzun giden, işimi görebilecek PC olarak ne önerebilirsiniz ?
Dell N4050 dizüstüm var evimde, bir de kardeşimin masaüstüsü var.

Fiyat ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur. En kısa zamanda almayı düşünüyorum. Hepsiburada dışında öneriniz var mıdır?

Teşekkürler, iyi pazarlar
purplee
(7 saat)
Şu kanalın güncel ve bilgilendirici videoları var: www.youtube.com

Bütçen doğrultusunda bakıp seçebilirsin.


halitkin
(6 saat)
(2)

Sim Kartı Değişikliği

Merhabalar,Telefonuma yeni (başka bir ülkeye ait) sim kartı taktığımda WhatsApp'taki konuşmalar, gruplar vs. gider mi?
Merhabalar,

Telefonuma yeni (başka bir ülkeye ait) sim kartı taktığımda WhatsApp'taki konuşmalar, gruplar vs. gider mi?
WhatsApp'ı baştan kurmazsan gitmez. Yeni noya entegre oluyor. Bildirim gibi bir şey çıkıyor senin sohbetlerinde yukarda. "2enkucuksayidir telefon nosunu değiştirdi" gibi


westblack
(7 saat)
@westblack, bu doğru olmamalı. ancak whatsapp hesabının yeni telefon numarasına taşınması durumunda "telefon no değişti" uyarısı gider. aksi durumda sim kart hiç değişmemiş gibi whatsapp devam eder.


arkadakiadam
(6 saat)
(7)

Almanyaya göç videolarının bıktırması

Çok abartıldı gibi geliyor bana. Türkiyede zor şartlarda yaşıyoruz doğru ama bu şekilde almanya almanya diye bir sürü içerik olması bıktırdı beni. Neden hollanda değil, ingiltere, isviçre vs değil almanya? Almanyada çok türk olması bir neden olabilir ama bu videoları yapanlar almancılar değil, son b
Çok abartıldı gibi geliyor bana. Türkiyede zor şartlarda yaşıyoruz doğru ama bu şekilde almanya almanya diye bir sürü içerik olması bıktırdı beni. Neden hollanda değil, ingiltere, isviçre vs değil almanya? Almanyada çok türk olması bir neden olabilir ama bu videoları yapanlar almancılar değil, son birkaç senede gidenler. Fransayla ilgili neden bu kadar video ya da içerik yok mesela? Fransa kötü ülke mi? Yaşam şartları bizden düşük mü? Değil.
mg3929
(7 saat)
İngiltere, Fransa ve Almanya arasında göçmen politikası en gevşek olan (en azından Türkler için) Almanya gibi duruyor. İlaveten Almanya'da iş bulmak daha kolay çünkü zaten kalifiye işgücüne ihtiyacı var Almanya'nın. Pandemi olmasaydı bu yıl çok fazla göçmen alacaktı Almanya. Sebebi bu olabilir.


himmet dayi
(7 saat)
çünkü gidenlerin çalıştığı sektörlerin yoğun olduğu ülkelerin başını almanya çekiyor. sektör yoğun olduğu için sadece ingilizce bilerek iş bulabiliyorsunuz. 100 ilan varsa 90 tanesi almanca bilgisi isterken 10 tanesine ingilizce bilerek başvurmanız mümkün. hollandada ise 10 tane ilan varsa 9 tanesi flemenkçe bilgisi istiyor ve kalan 1 iş için dünyanın her yerinden özellikle hindistan gibi eskiden ingiliz sömürgesi olan ve ingilizce konuşabilen insanlarla yarışıyorsunuz. 10 ilana karşı 1 ilan olduğu için almanyada iş bulabilen insanları daha çok görüyorsunuz.


@nahto bu gerçek mi ? ben nedense tam tersini düşünüyordum.


garavel
(6 saat)
@garavel hangisinin tam tersini düşünüyorsun abi bir sürü şey söyledim :) ben de almanya'da iş arayan birisi olarak ve etrafımda bir sürü giden gelen insan olduğu için konunun içinden kendi görüşümü bildirdim. almanya dışındaki avrupa ülkelerine artık başvurmuyorum bile nerdeyse. sektör yazılım.


Almanya benim bildiğim kalifiye işçi arıyordu en son. Bunun etkisi vardır çünkü Fransa vs aramıyor. Yoksa misal Fransa'da emeklilik, tatil hakları falan daha iyi :) ha tabi Almanya'da daha çok türk var vs etkisi vardir belki.

Bir de Almanya ekonomisi güçlü diye gidiyorlardır. Bu kişinin hayatına ne etkiliyor bilmiyorum tabi, maaşın artmıyor, emekliligi duzeltmiyorlar, ek tatil vermiyorlar ama devlet kâr ediyor.


Almanya sadece Türkiye'den değil; İtalya, Romanya, İspanya ve Solevanya gibi ülkelerden de iş gücü olarak göç alan bir ülke. Adamlar WWII'dan beri bellerini doğrultamadı gitti ara eleman ihtiyacı konusunda.


dünyada en çok göçmen alan ülkelerden biri. bir türk için en çok göç olanağı olan ülke. gidip dönerci olarak da, patron olarak da, yönetici olarak da çalışabileceğiniz bi yer.


roket adam
(42 dk)
(6)

Yabancı dizi listesi

Çok eskileri lost,flash forward, breking varHepsini de gözönüne alarak ilk 5 favori dizinizi yazar misiniz
Çok eskileri lost,flash forward, breking var

Hepsini de gözönüne alarak ilk 5 favori dizinizi yazar misiniz
1. Lost
2. Diğerleri


himmet dayi
(7 saat)
1 lost
2 breaking bad
3 narcos
4 oz
5 got

Lost hariç diğerlerinin yerleri değişebilir, yerine diğer diziler yazılabilir.


IncredibleMau
(7 saat)
• got(5. sezon sonuna kadar)
• true detective(1. sezon)
• better cal saul
• mandalorian(orijinal star wars filmlerinden daha çok seviyorum)
• shingeki no kyojin


sinek kral
(7 saat)
1. OZ
2. The wire
3. friends
4. Lost
5. Prison break


Friends
Six feet under
Dexter
Er
Himym


mor oje
(5 saat)
1.The Sopranos
2.House M.D
3.Hannibal
4.Himym
5.Seinfeld


mikahakkinen
(5 saat)
(2)

Hızlı çalışan VPS VPN

Scaleway ve digitalocean'ın kendinden VPN'li VPS'lerini denedim ama hız çok düşük. VPN server'ı kendim kurduğum zaman da VPS instance'ını kapattılar. Yasak mıdır nedir bilmiyorum. Var mı bildiğiniz düzgün çalışan bir VPS provider?
Scaleway ve digitalocean'ın kendinden VPN'li VPS'lerini denedim ama hız çok düşük. VPN server'ı kendim kurduğum zaman da VPS instance'ını kapattılar. Yasak mıdır nedir bilmiyorum. Var mı bildiğiniz düzgün çalışan bir VPS provider?
synesthesia
(7 saat)
torrent kullanacaksanız vpn hizmetini direk almanız daha uygun olur vps hizmetleri bu tarz şeylere izin vermiyor.


Google Cloud ve AWS denedim şimdiye kadar, bir senelik ücretsiz kredileri kullanarak. Hız konusunda da kapanma konusunda da bir sorun yaşamadım.


MEB e Bağlı Kurumlar ve Covid

MEBe bağlı kurumlar 4 ocak tarihine kadar kapalı. O tarihten sonrası için tekrar bir toplantı yapılacak.Gidisat o tarihten sonra da kapalilik devam eder gibi görünüyor. Sizin bir fikriniz/bilginiz var mı? Online devam edilemeyen bir kurs.Ben evden çalışıyorum ve kardeşim kursa gidiyordu. Kontratimiz
MEBe bağlı kurumlar 4 ocak tarihine kadar kapalı. O tarihten sonrası için tekrar bir toplantı yapılacak.

Gidisat o tarihten sonra da kapalilik devam eder gibi görünüyor.
Sizin bir fikriniz/bilginiz var mı? Online devam edilemeyen bir kurs.

Ben evden çalışıyorum ve kardeşim kursa gidiyordu. Kontratimiz bitiyor ve evden taşınacagiz bugünlerde. Istanbulda başka bir eve geçmek yerine komşu şehirdeki ailemizin yanina dönmeyi düşünüyoruz bir kaç ay için. Fatura, yemek ve kiradan kar eder ve yılbaşında alacağım zama göre yeni bir eve çıkmak makul geliyor.

Bilmiyorum bir kaç ay için değer mi, karar veremedik.
Bir ay sonra kurs başlarsa boşuna uğraşmış olacağız.
(3)

Bu cümleden ne anlıyorsunuz?

Racialism, a word we don’t often hear in everyday speech, refers to the belief in racial superiority, inferiority, and purity based on the conviction that moral and intellectual characteristics, just like physical characteristics, are biological properties that differentiate the races.
Racialism, a word we don’t often hear in everyday speech, refers to the belief in racial superiority, inferiority, and purity based on the conviction that moral and intellectual characteristics, just like physical characteristics, are biological properties that differentiate the races.
nerobianco
(7 saat)
racialism günlük hayatta pek duymadığımız, milletlerin üstünlüğü, aşağılığı ve saflığının, onların ahlaki ve entelektüel özelliklerinden elde edilen çıkarıma dayandırılmasıdır; tıpkı farklı fiziksel özelliklerin milletleri farklılaştıran biyolojik özellikleri olması gibi.


Racialism*, günlük konuşmada pek duymadığımız bu sözcük, tıpkı fiziksel nitelikler gibi ahlaki ve zihinsel niteliklerin de ırkları birbirinden ayıran biyolojik özellikler olduğu görüşüne dayanarak ırksal üstünlük, düşüklük ve saflığa inanmayı anlatır.

* Racialism'i sözlükler ırkçılık diye çevirmiş ama racism'den farklı olduğu için literatürde farklı bir kullanımı vardır sanıyorum.


kobuzchu kiz
(7 saat)
günlük konuşmalarda pek duymadığımız bir kelime olan ırksallık; ırksal üstünlük, düşüklük ve arılığa inancı temsil eder ve ahlaki ve düşünsel niteliklerin tıpkı fiziksel nitelikler gibi ırkları ayıran biyolojik özellikler olduğu fikrini esas alır.


sir gawain
(7 saat)
(4)

İstanbul anadolu yakası sessiz sakin site

Aidatı ile beraber, maksimum 2 bin lira tutan metro veya metrobüse yürüme mesafesinde olan site rezidans tavsiyelerinizi alırım var mı bildikleriniz
Aidatı ile beraber, maksimum 2 bin lira tutan metro veya metrobüse yürüme mesafesinde olan site rezidans tavsiyelerinizi alırım var mı bildikleriniz
rock bottom
(8 saat)
Bütçeniz düşük, Çekmeköy-Madenler tarafında bulabilirsiniz.


aynabugusu
(8 saat)
Site mahallesine bakabilirsiniz, rezidansların aidatı çok oluyor.


kaset
(4 saat)
bütçe çok düşük. o fiyata (metro-metrobüse yürüme mesafesi) fikirtepedeki residancelar olabilir ancak ciddi sorunları var.

ataşehir metrosu açılırsa brandium da olabilir 35m2 1+0 ların kirası 1200-1400 civarıydı. 300-400'de aidat olsa 1800 ediyor.

göztepe metrosuna yürürüm dersen (10 dk) dumankaya ikon da olabilir 1+0 daireler 1500 civarıydı.

maltepe civarına da bir bakın fiyat olarak daha uygun ancak merkezden aşırı uzak olmayan bir bölge.


orpheus
(3 saat)
Dumankaya ikonun 1+0'larına yeter o bütçe ancak. Lokasyon çok iyi ama 1+0'ları otel odasından bile küçük. Yaşanır mı dersen bence kesinlikle 1+0'da yaşanmaz.


roket adam
(40 dk)
(3)

Kitap takası yapalım mı?

Postanenin kitap gönderimlerinde uyguladığı bi indirim de vardı. Sürüyorsa tek gider bu olur. Ne dersiniz?
Postanenin kitap gönderimlerinde uyguladığı bi indirim de vardı. Sürüyorsa tek gider bu olur. Ne dersiniz?
jalapeno
(8 saat)
(bkz: ukitap.com)


nerdeyim ben
(8 saat)
Ukitap'ı kullanmıyorum. Kimse burnundan kıl adırtmıyor, ayrıca satış peşindeler daha çok, takas değil.


jalapeno
(8 saat)
Ekonomi ve iş yönetimi ile ilgili kitaplar var. İlgilenen olursa takas yapabilirim.


spacevan
(6 saat)
(1)

Beinconnect hk.

herkese selamlar.bende şuan digiturk var. haliyle bein connect'i bedavaya kullanabiliyorum. baya da memnunum yani, netfixten falan bin kat daha güzel içeriği var.digiturk ile olan taahhütüm bitti.bu yüzden bunu iptal edeceğim.diyorum ki; senelik 99tl'ye bein connect alayım direkt.film + dizilerin he
herkese selamlar.

bende şuan digiturk var. haliyle bein connect'i bedavaya kullanabiliyorum. baya da memnunum yani, netfixten falan bin kat daha güzel içeriği var.

digiturk ile olan taahhütüm bitti.
bu yüzden bunu iptal edeceğim.

diyorum ki; senelik 99tl'ye bein connect alayım direkt.
film + dizilerin hepsi varmış bu pakette.

sorum ise şu: canlı tv var mı peki?
bende şuan canlı tv'ye de giriyor, ama acaba digiturk aboneliğin iptal ettirirsem canlı tv'ye giriş yetkim kalmaz mı?
tchuck
(8 saat)
Eğlence paketinde 60+ TV kanalı da var.

www.beinconnect.com.tr en altta.


himmet dayi
(8 saat)

Aylak lakerda

Merhaba,Geçen Vedat milor un kanalında lakerda yapımını anlatamn aylak lakerda nin telefonunu ya da lakerda nin kilo fiyatını bilen var mı acaba?Evet aseriyorum:)Adresleri var ama telefon yok, soramıyorum.
Merhaba,
Geçen Vedat milor un kanalında lakerda yapımını anlatamn aylak lakerda nin telefonunu ya da lakerda nin kilo fiyatını bilen var mı acaba?

Evet aseriyorum:)

Adresleri var ama telefon yok, soramıyorum.
kisa
(9 saat)
(8)

intermittent fasting'in(uzun sureli oruc)un yan etkisi

gecen yil bunu denemistim. iyi de sonuc almistim. fakat o donem inanilmaz bir uyku sikintisi cektim. geceleri 3,4 kez uyaniyor ve rezil bir uyku cekiyordum. meditasyon, kahve azaltma, agir seyler yememe herbirseyi deneyip yine de sonuc alamamistim. hic bu diyetin sebep olacagina ihtimal vermemistim
gecen yil bunu denemistim. iyi de sonuc almistim. fakat o donem inanilmaz bir uyku sikintisi cektim. geceleri 3,4 kez uyaniyor ve rezil bir uyku cekiyordum. meditasyon, kahve azaltma, agir seyler yememe herbirseyi deneyip yine de sonuc alamamistim. hic bu diyetin sebep olacagina ihtimal vermemistim cunku gec yemiyordum. fakat bu hafta baslayinca farkettim ki uyku problemleri geri dondu.

sizde de var mi? mantik yurutunce aslinda dogal geliyor. sonucta midemiz bos. yataga giriyoruz muhtemelen vucut gida bulamadigi yada soka girdigi icin yag yakiyor veya ekstra efor sarfediyor bu da benim uykumu etkiliyor.

ne dersiniz?
buenosdias
(9 saat)
Uzun süreli açlıkları otofaji özelliğinden dolayı seviyorum, yaklaşık 2 yıldır da 20-4 şeklinde uyguluyorum, zaman zaman kademeli olarak 72 saate kadar da çıktığım oldu, açlık ne kadar uzun sürerse ben o kadar rahat hissettim, bahsettiğin problemleri hiç yaşamadım. Düşük kan şekerine duyarlı hipoglisemi gibi durumlarda bahsettiğin problemler görülebilir, onun dışında psikolojik olarak da olumsuz etkileyip plasebo etkisi görebilirsin, teknik olarak bir zararı yok ama herkese de iyi hissetirmesini bekleyemeyiz. Ek olarak erkekleri çok etkilemiyor ama kadınların hormonal döngüsü nedeniyle 16 saatten uzun açlıklar kadınlara pek iyi gelmiyor.


angelus
(9 saat)
Yaklaşık 3 yıldır 18 6 şeklinde yapıyorum. Hiç bir yan etkisini görmedim. Kendim için yaptığım en iyi şey diyebilirim. bir de mevsim geçişlerinde olabilen uyku halini ayrı tutmak lazım.


kisa
(9 saat)
Herkeste aynı etkileri göstermesi imkansız. Benim uykularımı düzenlemişti, uzun süre gece uykusu uyudum sayesinde.


jalapeno
(9 saat)
tesekkurler ben gunde 1 kez yedigim için de olabilir. ilk ve son yemegi 5de yedigim içindir belki.


buenosdias
(8 saat)
Onun adı omad


kisa
(8 saat)
ayri adi olabilir ama if'in opsiyonlarindan biri bu. ister 16-8 ister 24-1


buenosdias
(6 saat)
Elbette öyle ama soruna çözüm ararken daha net ifade edilirse belki ona göre yanıt bulunur.
Omad yapmadım ben, belki tek öğünle yaşasam o sıkıntıları çekeceğim, Bilmiyorum.
O yüzden asıl hedef kitle if yapanlar değil de tek öğüncüler olmalı


kisa
(5 saat)
bu arada internette kaynak buldum. sadece ben degilmisim. bilinen bir yan etkiymis. doktorun teki soyle bilimsel bir aciklama getirmis.

This is a common problem. The increase in nor-adrenalin and cortisol can disturb sleep.

yani bu bilinen bir durum. noradrenalin ve korizol artisi uyku bozuklugunu tetikleyebilir.

cok da guzel bir video buldum. if direkt uykuyla ilintiliymis. hatta amerikali bir bilim adami jetlag'a karsi bir diyet kesfetmis.
www.youtube.com


buenosdias
(3 saat)
(6)

bu böceğin adını bilen var mı?

evde dolu bunlardan, çözüm bulamıyoruz
evde dolu bunlardan, çözüm bulamıyoruz
guvveye benziyo
www.kozaliilaclama.com


buenosdias
(9 saat)
Pis kokulu yeşil böcek, stink bug, osuruk böceği gibi duruyor.


orient blue
(9 saat)
Korkutmak gibi olmasın da, tahta kurusu değildir umarım. Evin nerelerinde görüyorsunuz?


www.hurriyet.com.tr

bizde daha yeşil gibi olanı var(sarıyer). Bu yaz çok vardı sinekliklerin dışında birikiyorlar kimi içine bile girebildi.

Buna çözüm olur mu bilmiyorum ama çoğu böcek için "bayer k-othrine 50" iş görüyor. Hazır sulandırılmışı da satılıyor. Evde köşelere kenarlara sıkıyorsun silmezsen birkaç ay etkili. Oradan geçen böcek ölüyor. Özellikle balkonda bir sürü ölü böcek görüyorum ben.


osuruk böceği galiba bu, istanbulda inanılmaz derecede sayılarında artış var 1-2 ay önce ben de sorgulamıştım. sinekliklere, balkona astığım çamaşırlara falan itinayla yapışıp orada ölüp kuruyorlar.

eksiduyu.ru


ben de osuruk böceğine benzettim. sadece biraz küçük gözüküyo ve yeşil değil.


(1)

Mobil oyunun adı

Böyle numaralı küpler iniyor aşağıya o numara kadar vurmak lazım. Siz de bayağı top atıyorsunuz çarparak o küpleri eritmeye çalışıyorsunuz her hamlede bir sıra aşağıya iniyorlar en alta inince kaybediyorsunuz. Metroda gördüm bu oyun appleda var mıdır ve varsa adı nedir?
Böyle numaralı küpler iniyor aşağıya o numara kadar vurmak lazım. Siz de bayağı top atıyorsunuz çarparak o küpleri eritmeye çalışıyorsunuz her hamlede bir sıra aşağıya iniyorlar en alta inince kaybediyorsunuz. Metroda gördüm bu oyun appleda var mıdır ve varsa adı nedir?
neverlose
(9 saat)
bbtan


Acream
(9 saat)
(3)

Tek başına yaşayan biri covid olursa alışverişi kim yapıyor?

Çıkması da yasak 1 hafta karantina oluyor minimum. Kim hallediyor bu işi ?
Çıkması da yasak 1 hafta karantina oluyor minimum. Kim hallediyor bu işi ?
musmus
(10 saat)
Getir


respect
(10 saat)
migros veya carrefour'un sanal marketleri, getir, istegelsin, banabi ve diğer tüm evlere servis yapan market uygulamalarından sipariş verip temassız teslimat istenebilir.
kapınıza bırakıyorlar.
mahallenizde bakkal varsa o da olur, sadece belki fiyatlar çok avantajlı olmayabilir.


Beni kaymakamlıktan aramışlardı, dışarı işlerinizi yapabilecek biri var mı, yoksa yardımcı olalım diye. Kendileri aramadılarsa da ihtiyaç halinde kaymakamlık aranabilir demek ki.


inawen
(9 saat)
(1)

Orhan Pamuk'un Amerika'da katıldığı yazarlık kursunun adını bilen var mı?

Sb
Sb
gregor melehov
(10 saat)
international writing program


ala09
(10 saat)
(2)

ezel , eyşan ve aliyi kandırmak

ezelde ezel eyşan ve aliyi cengizi aradan cıkarmak yok etmek için nasıl ikna etti ne vadetti nasıl kabul ettiler
ezelde

ezel eyşan ve aliyi cengizi aradan cıkarmak yok etmek için nasıl ikna etti
ne vadetti
nasıl kabul ettiler
seyyar satıcı
(10 saat)
Eyşan ezele aşık olmuştu zaten. Ali’yi de bahar sana kalır kumarhanenin de başına geçersin diye kandırdı


arvalati
(9 saat)
Bir de tam o vakitler Cengiz, Eyşan'a havaalanında iki tokat indirmişti ve Eyşan kinlenmişti.

Ali de kumarhane sahibi olmuştu ve götü kalkmıştı.


halitkin
(7 saat)
(1)

Taşınma sonrası online abonelik nakilleri

Merhaba, ben pazartesi yeni bir eve taşınacağım. İstanbul anadolu yakası’ndayım. E-devlet’ten ve firmaların kendi sitelerinden online başvuru yapabiliyormuşım sanırım ama yeni abonelik değil nakil de aynı şekilde oluyor mu, veya daha hızlı mı olur bilgisi olan var mı? Yeni evde salı gününden itibare
Merhaba, ben pazartesi yeni bir eve taşınacağım. İstanbul anadolu yakası’ndayım. E-devlet’ten ve firmaların kendi sitelerinden online başvuru yapabiliyormuşım sanırım ama yeni abonelik değil nakil de aynı şekilde oluyor mu, veya daha hızlı mı olur bilgisi olan var mı? Yeni evde salı gününden itibaren elektrik ve su gerekecek.
ats
(10 saat)
nakil yok yenisini açıp eskisini kapatıyorsunuz. şimdi başvursanız yarın listeye alınsa en erken salı açarlar zaten. o yüzden bir an önce başvurmanızda fayda var.


hadsafhada
(8 saat)

dizide çalan şarkı

çalan şarkının adını bilen, duyan varsa paylaşabilir mi acaba?https://youtu.be/FQGcyeLUwDA?t=1871
çalan şarkının adını bilen, duyan varsa paylaşabilir mi acaba?

youtu.be
maybe one day
(11 saat)
(3)

Sevgili işsiz arkadaşlar...

Günler nasıl geçiyor bu aralar?
Günler nasıl geçiyor bu aralar?
luluki
(13 saat)
GÜnaydın. Klâsik geçiyor.

Bilgi edinme, araştırma, makale okuma...


simderun
(10 saat)
Uzun vadeyi düşünürsem boğulacak gibi oluyorum. Kısa vadede sorun yok. Spor, online dersler, kediler... böyle geçiyor.


megalomaniac
(8 saat)
Geçmiyor. Her gün aynı artık pozitif olamıyorum.


red morning
(8 saat)
(3)

eskişehir'de 27 yaşında birisi nasıl sosyalleşebilir?

Burası kendi memleketim ama liseden, ilkokuldan kimse ile görüşmüyorum hali hazırda. Üni bitti memlekete döndüm.Gönül işleri de olabilir normal hemcinslerim ile dost ve arkadaş edinme de olabilir. Nasıl ve nerede yapmam gerektiğini bilmiyorum. Şu an çalışmıyorum da. Evdeyim. Kös kös oturmak, paylaşı
Burası kendi memleketim ama liseden, ilkokuldan kimse ile görüşmüyorum hali hazırda. Üni bitti memlekete döndüm.Gönül işleri de olabilir normal hemcinslerim ile dost ve arkadaş edinme de olabilir. Nasıl ve nerede yapmam gerektiğini bilmiyorum. Şu an çalışmıyorum da. Evdeyim. Kös kös oturmak, paylaşımda bulunabileceğim kafa dengi insanın olmaması yoruyor ruhsal olarak. Önerilerinizi bekliyorum. Not: kahve, pub gibi alışkanlığım yok. Alkol ve sigara tüketmiyorum.
Dartagnan
(14 saat)
Pandemi bu konuyu da etkiledi maalesef.
Kurslar, etkinlikler, atölyeler vs her şey durdurulduğu için sosyalleşmek daha da zor su an için..

Instagram vs gibi sosyal medyadan tanışmaya başladı insanlar yalnız orda da kime nasıl güvenilebilir bilmiyorum.


purplee
(11 saat)
Valla çok zor cidden. zaten covid var. Her yer kapalı. Bir de Eskişehir kışın çok soğuk. Kimse dışarı cikmaz. Herkes evinde takılıyor. Üniversite kütüphaneleri denenebilir ama oralar da sakindir bu ara. Atölye vs. de sıkıntı.

Sosyal medya, tinder vs vs. Belki.


westblack
(7 saat)
Arada gel kanlikavaga gidip yuruyus yapalim


nax
(4 saat)

RT809H Sahibi Var midir?

Arkadaslar merhaba. Arabamin multimedya unitesinin emmc chipini ne yazik ki hic ettim. Ogrendigim kadariyla RT809H chip programcisiyla elimdeki backup flashlanabiliyormus. Bu alete sahip birini nereden bulurum? Nerelere bakmam gerekir? Bir kez kullanacagim icin satinalma opsiyonun bulunmuyor.
Arkadaslar merhaba. Arabamin multimedya unitesinin emmc chipini ne yazik ki hic ettim. Ogrendigim kadariyla RT809H chip programcisiyla elimdeki backup flashlanabiliyormus. Bu alete sahip birini nereden bulurum? Nerelere bakmam gerekir? Bir kez kullanacagim icin satinalma opsiyonun bulunmuyor.
(4)

ALES vs covid vs

Merhaba Haftaya ALES sınavı yapılacak, bu kadar vaka var iken bulaş yüksekken sınava girmeyi düşünüyor musunuz? Özellikle de İstanbul’da.
Merhaba
Haftaya ALES sınavı yapılacak, bu kadar vaka var iken bulaş yüksekken sınava girmeyi düşünüyor musunuz?
Özellikle de İstanbul’da.
purplee
(16 saat)
evet, kpss'ye de girdim hatta muhtemelen oradan kaptım virüsü buna da gireceğim.


kayıt oldum fakat bu kadar vaka varken girmeyeceğim gerçi çalışmamış olmam ve puanın bir işe yaramayacağı için bu kararı verdim.


Ankaradayim ben ama tam olarak filozofun dedigi sebeplerle girmiycem


Kararımı bu gidişle son güne kadar veremeyeceğim gibi. Bence ertelenmesi gerekirdi. Girerim heralde ama İzmir’de vaka sayısı arttı, riskli olacak fazlasıyla.


Hazelelif18
(4 saat)
(12)

sadece tavuk eti ve yumurtayla beslenirsem nelerim eksik kalır?

vitamin mineral vs? hem daha sağlıklı hem de daha ucuz olsun diye böyle gitmeyi düşünüyorum.üniversitedeyken de 4 yıl kadar böyle beslenmiştim ve en sağlıklı/fit olduğum zamanımdı. hiç hasta olmadım, sağlık sorunu yaşamadım. o zamanlar ek olarak arada ekmek arası konserve ton balığı da yiyordum tek
vitamin mineral vs?
hem daha sağlıklı hem de daha ucuz olsun diye böyle gitmeyi düşünüyorum.

üniversitedeyken de 4 yıl kadar böyle beslenmiştim ve en sağlıklı/fit olduğum zamanımdı. hiç hasta olmadım, sağlık sorunu yaşamadım. o zamanlar ek olarak arada ekmek arası konserve ton balığı da yiyordum tek fark bu. tavuğu yumurtayı vs. ekmeksiz yiyordum.

son yıllarda pizzalar hamburgerler atıştırmalıklar dondurmalar vs. derken daha kötü beslendiğimi düşünüyorum. pek spor da yapmayınca biraz göbeklenmiştim. günde de 4-5 öğün yiyordum.

önce 3 öğüne düştüm, pizzayı bıraktım(hergün en az 1 bazen 2 tane yiyordum. bazen dominos bazen dondurulmuş) bir süredir tavuk döner dürüm yiyorum onu da bırakıp paketli döner(ekmeksiz) ve tavuk bonfileye döneceğim karbonhidratı kesmek için. keto besleneceğim yani.
bir süredir de intermittent fasting yapıyorum günde 18 saat. 2 öğün yiyorum.

spora da dönüyorum. yine üniversite zamanı gibi protein tozu ile beslenmedeki açığı da biraz kapatırım. vitamin takviyesi alıyorum. c, b3, b5, b2, b6, b1, b9, b7, b12, d3, çinko, iyot, selenyum var içeriğinde.TLDR: uzun vadede tek besin kaynağı;
Tavuk eti (bonfile, döner, sucuk vs.) -ekmek olmadan
Yumurta (günde 3-4 tane, haşlanmış)
Multivitamin takviyesi (c, b3, b5, b2, b6, b1, b9, b7, b12, d3, çinko, iyot, selenyum)
Protein Tozu (whey, günde 1 ölçek, 26gr protein)

olan birinin alması gerekip de almadığı şeyler nelerdir?

kan değerlerini test ettirirdim ama pandemi sürecinde doktora gitmek de bir sağlık sorunu hissetmezken çok mantıklı gelmiyor.
2econd
(17 saat)
ölürsün kısaca, bir süre sonra miden bulanır sonra yiyememeye başlarsın ve besin yetersizliğinden ölürsün.


diffarentiationation dediğim gibi üniversite yıllarımda devamlı böyle beslendim ben ve hiç mide bulantısı vs. yaşamadım. yıllarca hergün aynı şeyleri yedim. ama daha gençtim sonuçta biraz da bilinçsizlik olabilir... şimdi bişey eksik kalacaksa onu da takviye edeyim diye soruyorum.

eğer aynı şeyi yemekten bıkmaya bağlı diyorsan o konuda sorun olmaz. ama yediğim şeyler yetersiz diye diyorsan eksik olanın ne olduğunu söylersen yardımcı olmuş olursun. bu haliyle çok havada kalıyor söylediğin...


2econd
(15 saat)
Valla millet aç sadece makarna corba falan yiyor. Türkiye'de sağlıklı beslenmek cok zor.

Sizin diyet gayet güzel araya azcik meyve sebze koyun. Tavuğu bazen domatesli havuçlu falan yapın. Yumurtanin yanında süt falan için . Peynir falan yiyin.

Türkiye şartlarında gayet güzel olur.


ycaycayca
(14 saat)
@ycaycayca millet o kadar ac mi


@hayat gercekten guzel twitter.com


robokot
(12 saat)
Uykun hafifler, en ufak bir etkide ya daseste uyanırsın diye biliyorum .Tavuklar da böyle durumlarda anında gözlerini açarlar.
Ayrıca şimdiki tavukların da ne şekilde tüketime hazır hale getirildiği ayrı konu. O güzel tavuklar eskilerde kaldı.

Tek tip beslenmek doğru değil.
işin sonu dengesiz beslenmenin olumsuz sonuçları hastalık olarak karşına çıkar sonunda.
Yani doymak demek, her zaman vücudun gerekli ihtiyacı karşıladığı manasına gelmiyor.


Erva
(12 saat)
Ben olsam bağırsak sağlığı açısından lifli bişiyler eklerdim. Etin yanına bol salata, glisemik indeksi düşük meyveler, fırında sebze (kabak, patlıcan, brokoli, karnabahar).


inawen
(9 saat)
Abi keşke ben yalan söylüyor olsam. Çevremde Asgari ücretle geçinen insanlar düzgün ve sağlıklı besleniyor olsalar.


ycaycayca
(9 saat)
En kötü yetiştirilen hayvanlardan biri olarak biliyor tavuk. O kadar suni yetiştiricilikten çıkmış ürünü yemekten rahatsız olmayacak misin?


Bence sürekli bu şekilde hayvansal gıda almak uzun vadede zararlı. Kalp-damar hastalıklarına yatkınlık varsa tehlikeli bile sayılabilir. Yaşınız genç olduğu için vücudunuz tolere edebiliyor belki ama ileride böyle olmayacak.

youtu.be


sadece kan değerleri ile olmaz. mesela sindirim sisteminin çalışması ve doğru probiyotik florası için yeterince lif almalısın.

konu sadece ucuz ve iyi beslenmekse mercimek ve pırasa tavuktan ucuz.


orpheus
(3 saat)
Erva ben de ondan soruyorum zaten işte. gerekli olup da eksik kalan neyse desteklemeye bakıyorum. şu vitamin şu mineral lif vs. vs. söylensin diye sordum.


inawen tek eksik lif mi bu durumda? öyleyse şu tarz bi ürün işimi görür herhalde?
www.hepsiburada.com
86% lif içeriyormuş.
her giriste sifresini unutan adam türkiyedeyiz fakiriz napalım... sanki vejetaryen olsam sağlıklı olacağımın garantisi mi var? onda da tarım ilacı hormon vs. yok mu? yurtdışına ihraç ederken kabul edilmeyip iade edilen ürünlerin iç pazara sürüldüğü bir ülkeyiz. tavuğun enazından tadı daha iyi.
et olaraksa kırmızı etin tadını zaten sevmiyorum. tavuk hem daha ucuz hem daha lezzetli.

mercimek pırasa havuç sebze meyve vs. diyenlere genel olarak: sebze ve meyveleri sevmiyorum. bu beslenmede eksik kalan şeyleri supplement ile tamamlamak ilk tercihim. o yüzden nokta atışı "eksik kalan şey şu" tarzı cevaplar daha yardımcı olur.


2econd
(2 saat)
(3)

Torrent Sorusu

Merhaba,Diyelim özel bir trackerdan bir torrent dosyasını indirip başka bir ülkede arkadaşıma gönderiyorum. Sonuçta o indirecek ve o izleyecek. Ancak bu torrent dosyasını benim paylaştığım tespit edilebilir mi? Ben Almanya'dayım ve bunun yasal olup olmadığını merak ediyorum.Paylaştığım şey sadece öz
Merhaba,

Diyelim özel bir trackerdan bir torrent dosyasını indirip başka bir ülkede arkadaşıma gönderiyorum. Sonuçta o indirecek ve o izleyecek. Ancak bu torrent dosyasını benim paylaştığım tespit edilebilir mi? Ben Almanya'dayım ve bunun yasal olup olmadığını merak ediyorum.

Paylaştığım şey sadece özel bir trackerdan indirdiğim bir torrent file. O kendi programına bu dosyayı atıp filmi indirecek.
parcaliham
(17 saat)
Private tracker'lardan indirdiğin her torrent dosyası sana özel passkey içeriyor. O şekilde zaten sen ne kadar download/upload yapmışsın takip ediliyor.

Burada küçük risk, yani bence çok çok çok küçük ihtimal eğer dizi film müzik paylaşıyorsan salla, eğer arkadaşının bilgisayarına polis el koyar, sonra da şans eseri tracker'a el koyulur ve tüm logları falan ele geçirilirse, o torrent dosyasını senin indirmiş olduğun belgelenir.

Büyük risk ise bunlardan bağımsız olarak tracker'dan ban yersin.


malheiros
(17 saat)
Başka ülkede torrent işlerin problemli olduğunu okudum. Zannımca riskli.


sana bişey olmaz tracker'dan ban yersin, torrent'i indiren arkadaş havuzdan takip edilir ve evine korsan içerikten dolayı tebligat gider.


Sayısal değerlere göre bildirim yapan app sorusu

Selamlar,https://aviationweather.gov/taf/data?ids=LHBPTAF LHBP 282315Z 2900/2924 VRB03KT 5000 BR OVC015 TEMPO 2900/2907 2300 -DZ -SG BR BKN003Yukarıda Budapeste Havalimanı'nın hava raporu var. Bu raporda 5000 ve 2300 (m) genel görüşü, OVC015 ve BKN003 (feet) dikey görüşü ifade ediyor. Bu değerler m
Selamlar,

aviationweather.gov

TAF LHBP 282315Z 2900/2924 VRB03KT 5000 BR OVC015
TEMPO 2900/2907 2300 -DZ -SG BR BKN003

Yukarıda Budapeste Havalimanı'nın hava raporu var.
Bu raporda 5000 ve 2300 (m) genel görüşü, OVC015 ve BKN003 (feet) dikey görüşü ifade ediyor. Bu değerler misal 0500 (500 m) ve OVC001 (100 feet) ve altına düştüğünde (değeri biz atayacağız) sesli bir uyarı ya da pop up (ya da telefona push notification) ile bizi uyaracak bir app ya da firefox eklentisi vb. bir şeye ihtiyacım var. Bu bilgiyi yukarıdaki linkte yeni hava raporu yayınlandığında onu okuyarak yapacak.

Linkte yeni hava durumu yayınlanıp, misal aşağıdaki gibi oldugunda bildirim yapacak.
TAF LHBP 282315Z 2900/2924 VRB03KT 1000 BR OVC001
TEMPO 2900/2907 0500 -DZ -SG BR BKN001

Maalesef hiç programlama dili bilmiyorum. Tahminim bu PHP ASP ile falan çocuk oyuncağıdır ancak hangisi ile yapılabilir? Teşekkürler.
geldiler
(17 saat)

bukowski'nin bir kitabı.

You Get So Alone at Times That it Just Make Sense adlı kitabını satın almak için internette aradım, taradım ama bir türlü çevirisini bulamadım. bilen, duyan varsa yazarsa çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.
You Get So Alone at Times That it Just Make Sense adlı kitabını satın almak için internette aradım, taradım ama bir türlü çevirisini bulamadım. bilen, duyan varsa yazarsa çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.
(2)

inen dosya açılmıyor.

ekteki gibi oluyor indirildiği anda hatta. Bunun anlamı nedir?indiği klasörde dosya uzantısı olarak "dosya" yazıyor. Aslında bir görsel, ve indirmemem gereken bir dosya da değil hatta indirmem için sağlanmış bir görsel. Manuel olarak uzantısını jpg yaptım yine açılmadı.
ekteki gibi oluyor indirildiği anda hatta.
Bunun anlamı nedir?
indiği klasörde dosya uzantısı olarak "dosya" yazıyor. Aslında bir görsel, ve indirmemem gereken bir dosya da değil hatta indirmem için sağlanmış bir görsel. Manuel olarak uzantısını jpg yaptım yine açılmadı.
owaki
(18 saat)
dosya uzantıları gizlidir şu an. dosya uzantılarını göster deyip sonuna .jpg ekle (eğer jpg ise). Yine olmaz ise sağ tıkla, birlikte aç de ve resim görüntüleyicisi ile aç.


himmet dayi
(18 saat)
jpg dosyası olmayabilir. webp var mesela son zamanlarda yaygınlaştı, normal resim görüntüleyiciler açamıyor. firefox, chrome gibi tarayıcılarda açmak gerekiyor...

tarayıcı ile açmayı dener misin bi?


konetsu
(18 saat)
(4)

Oppo Reno 4 Vs Realme 7 Pro arasında kaldım?

"Realme 7 Pro'nun Oppo Reno 4'e göre avantajları:-Stereo hoparlör-65W hızlı şarj-IMX682 ana kamera sensörü-485 mAh daha fazla pil""OR4 avantajları: İMX 586 sensör kalite çıtası daha yüksek.. Kamera donanım ve yazılımı, sonuçları daha iyi.. Daha ince ve zarif, hafif bir telefon, kalite algısı daha yü
"Realme 7 Pro'nun Oppo Reno 4'e göre avantajları:
-Stereo hoparlör
-65W hızlı şarj
-IMX682 ana kamera sensörü
-485 mAh daha fazla pil"

"OR4 avantajları: İMX 586 sensör kalite çıtası daha yüksek.. Kamera donanım ve yazılımı, sonuçları daha iyi.. Daha ince ve zarif, hafif bir telefon, kalite algısı daha yüksek.. Ekran parlaklığı ve kontrast değerleri çok iyi.. NFC var, bluetooth 5.1 versiyon.. Navigasyonda Galile artısı...
RP7 avantajları: İnanılmaz hızlı şarj.. Daha yüksek pil kapasitesi.. Stereo hoparlör.. Ekrana çift dokunma .. VOLTE özelliği.. 700TL ucuz Fiyatı.."

2 farklı yorum var böyle.

Realme 7 pro 3600 TL
Reno 4- 4000 TL

Reno: www.hepsiburada.com

Realme: www.hepsiburada.com
Cesario
(19 saat)
bu özelliklerdeki telefona 4000-4500mah batarya az geldi bana. samsung m31 de bile 6000mah batarya var

bence farklı seçeneklere yönelebilirsin. nfc ve vowifi özellikleri kullanışlı. diğer şeyler bence öyle ahım şahım fark etmez. kamera pikseline takılma zaten çekim kalitesine ve gece çekimine bak. hızlı şarj da senin için çok önemli bir özellik mi onu sorgula. yani hemen acele bir yerlere mi yetişiyorsun ki şarjın bitiyor. onu sorgula.


mr.goodcat
(19 saat)
illaha ikisinden biriyse realme 7 pro.

www.epey.com

başka telefonlarla da kıyaslayabilirsiniz.


realme guven vermedi, bu telefonu ukin kartelleri carphone wwarehouse, argos niye satmiyor? Daha pazarda oturmamis, kullanici kitlesi olusmamis markayi almazdim sahsen


7 proyu ay basindan beri kullaniyorum memnunum.


(1)

Laptopuma yeni işlemci ama hangisi uygun? (Uyumluluk Problemi)

merhaba cayır cayır işlemci üreten mühendisler,eski bir laptopum var biraz işlemcisinde sorun var. değiştireyim diyorum. ikinci el alacağım işlemciyi. laptop: toshiba L635, 2010 çıkışlı makine. üstündeki işlemci ise Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 350 @ 2.27GHz 2.27 GHzşu da intel sayfası:https://ark.
merhaba cayır cayır işlemci üreten mühendisler,

eski bir laptopum var biraz işlemcisinde sorun var. değiştireyim diyorum. ikinci el alacağım işlemciyi. laptop: toshiba L635, 2010 çıkışlı makine.

üstündeki işlemci ise Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 350 @ 2.27GHz 2.27 GHz

şu da intel sayfası:

ark.intel.com

ben bu işlemcinin yuvasına uygun işlemciyi ararken neye dikkat edeceğim uyumlu olması için?
iddaaci
(20 saat)
mevcut cpu bga ise değiştirmen zor. pga ise şuradan filan alabilirsin tr.aliexpress.com

garanti uyumluluk için birebir aynı modeli tercih edebilirsin.
başka bir modelin sokete uyması çalışacağı anlamına gelmez çünkü. biosun da desteklemesi lazım. mesela aynı sokete 2011 yılında da cpu çıkmıştır ama senin laptop bios güncellemesi almamıştır, o yeni modeli tanımaz fiziksel olarak uysa da...


konetsu
(19 saat)
(2)

Volim mi Şarap mi?

Selam aksamcilar, yarin bi arkadasla evde alkol tuketecegimde, iki alternatif var, ya 3/4 Volim ya da 50/100 liralik bir sise sarap.. baska tercih yok şu an, hangisini secsem kararsizim, Volim in tadi bok gibi afedersin ve cok sekerli ama kafasi guzel, şarap daha guzel/lezzetli ama kafasi yok, ne ya
Selam aksamcilar,
yarin bi arkadasla evde alkol tuketecegimde, iki alternatif var, ya 3/4 Volim ya da 50/100 liralik bir sise sarap.. baska tercih yok şu an, hangisini secsem kararsizim, Volim in tadi bok gibi afedersin ve cok sekerli ama kafasi guzel, şarap daha guzel/lezzetli ama kafasi yok, ne yapsamki bilemedim?
alttaraf
(20 saat)
iki secenek var ise; şarap şarap şarap:-) dedim.
farklı alternatifler var ise: kesinlikle viski :-)


ankarakecisi
(19 saat)
Sanirim ucuz yollu kafa bulmak istiyorsunuz. Bazuka vodka al geç


optimistbakunin
(19 saat)
(10)

olası bir imamoğlu cumhurbaşkanlığında ekonomi yönetimi...

böyle bir ihtimal oldu ve seçildi diyelim. özellikle ekonomi de nasıl bir yol izleyeceğini tahmin ediyorsunuz?benim gördüğüm kadarıyla imamoğlu şekilcilik (kötü anlamda demiyorum) üzerinden liyakati çok önemsiyor. ibb'nin tüm üst yönetiminde prof'lar akademisyenler var. hepsi alanının iyilerinden sa
böyle bir ihtimal oldu ve seçildi diyelim. özellikle ekonomi de nasıl bir yol izleyeceğini tahmin ediyorsunuz?

benim gördüğüm kadarıyla imamoğlu şekilcilik (kötü anlamda demiyorum) üzerinden liyakati çok önemsiyor. ibb'nin tüm üst yönetiminde prof'lar akademisyenler var. hepsi alanının iyilerinden sanırım ama nokta atışı isimlerden ziyade kariyer isimleri ibb'de var hep. örneğin acil durumları kapsayan işlerde (ulaşım vs) çok hızlı aksiyon alabilecek kişilerden ziyade, oldukça yavaş ve pasif iş yürüten kişiler var. akp'den kalma ibb yöneticileri 10 iş yapıyorsa 5'i doğru 5'i yanlıştı dersek imamoğlu yönetiminde 10 işin 9'u doğru yapılıyor ancak bir çok iş aşırı bürokratik ilerliyor gibi görünüyor.

sormak istediğimse şu, ben şöyle bir senaryo görüyorum:

ekrem imamoğlu cb oldu... bakanlıklara elinden geldiğinde en doğru en dürüst kişileri atadı ve çalışmalar başladı. politik bakanlıkları (içişleri adalet vs) saymazsak, hazine ve maliye bakanlığı, mb başkanlığı vs gibi yerlere de getirebileceği en iyi kişileri yerleştirir ancak, türkiyenin ihtiyacı olan kalkınmayı yapabilecek bir kadro kurabilirler mi sanmıyorum. mesela akp'nin 2002-2007 arası ekonomi ve ab sürecinde yapabildiklerini yapabilecek kadar güçlü ve inançlı ekip olur mu?

nedense kafamda hep "hayalini kurduğumuz" gelecek gelse bile hiç bir zaman çok iyi işlerin olacağına inancım yok, kalmamış gibi duruyor. sanki israflar adaletsizlikler bitecek ama o beklediğimiz kalkınmalar olmayacak gibi hissediyorum.

sizce nerede yanlış düşünüyorum nereyi kaçırıyorum?
avatar is back
(20 saat)
Türkiye'nin sadece İBB den oluştuğunu sanan kişilerdensiniz sanırım :-(


ankarakecisi
(20 saat)
Sömürge ülkesinde hayal edilen o kalkınma olmaz. Yanlış burada başlıyor. Sistem içinden bu sisteme hayal edilecek bir çözüm üretmek mümkün değil. Emperyalizm bu değil...


imamoğlu chp'den bağımsız bir lider değil, rte gibi her şey imamoğlu'nun isteyeceği şekilde yapılacak diye bir şey yok. kaldı ki imamoğlu da bu konuda her sorumluluğu üstlenmek isteyecek biri değil.
bunlar şimdiki başkanlık sistemi ile ilgili yorumlar bu arada, akp'nin gittiği gün başkanlık ortadan kalkacak, konu imamoğlunun kadro kurma becerisine kalmayacak. zaten chp tek başına iktidar olsa bile meclisin önemli kısmında iyi parti ve hdp'nin de olacağını düşünürsek, senin fikirlerini temellendirdiğin tek adam rejimine kalmayacak işler, demokratik bir ülkede işleyeceği gibi parti bazlı bir kabine kurulacaktır. bunun karar vericileri arasında kemal de, meral de olacak yani, o yüzden söylediğin şeylerin hiç birinin akp'nin gittiği senaryoda gerçekleşme ihtimali yok. imamoğlu o tek adamlığı alabilecek oy gücüne sahip değil tek başına.

bunlardan ziyade şunu merak ettim ben, neye istinaden şu yorumu yaptın?
"örneğin acil durumları kapsayan işlerde (ulaşım vs) çok hızlı aksiyon alabilecek kişilerden ziyade, oldukça yavaş ve pasif iş yürüten kişiler var. akp'den kalma ibb yöneticileri 10 iş yapıyorsa 5'i doğru 5'i yanlıştı dersek imamoğlu yönetiminde 10 işin 9'u doğru yapılıyor ancak bir çok iş aşırı bürokratik ilerliyor gibi görünüyor."
kaçırdığım bir şey mi var merak ediyorum, ondan sordum.

tüm bunlar haricinde, beklediğin demokratik, hak ve özgürlüklerin yerine geldiği, kalkınan bir türkiye ise bunu pat diye yapacak bir sihirli değnek yok. bana kalırsa bu halk işin içinde olduğu sürece "refah seviyesi" yüksek bir türkiyenin daha çoook uzağındayız. işin içine buna engel olmak isteyecek dış güçleri de kat, iç düşmanları da; mevcut bataklıktan çıkmak kolay olmayacak. ama bunu yapabilme ihtimali varsa bile bunu şimdiki hükümetle rte ile yapmak mümkün değil, o yüzden önce ondan kurtulmak lazım. nasıl ki depremde ağır hasar alan evin içine girip "bunu da yıkarsak başımızı sokacak hiçbir yerimiz kalmayacak" diyip orada yaşamak saçmaysa mevcut durumda bu binayı terk etmek için tereddütte bulunmak da aynı şekilde saçma. sen hele bi o evden çık, gerekirse çadırda yaşarsın bir süre, sonrasına bakarsın.


Jux
(19 saat)
Valla hocam nereden tutsam elinde kalıyor. Yani o kadar çok varsayım o kadar çok yüzeysel kabul var ki gerçek manada yorum yapmak oldukça zor. Dedigin gibi hadi seçim oldu ve seçimde seçildi diyelim.

Onun o zamanki kararlarını etkileyecek o kadar çok parametre var ki bunları şimdi saymak bile anlamsız kaçabilir ancak hadi kendimizce daraltalim bunları. Misal seçim zamanı Türkiye'nin genel durumu, CHP nin durumu, meclisin dağılımı, muhalefetteki ittifaklar vs ilk aklıma gelenler. Onu da geçtim @jux un dediği gibi herkes avaz avaz eski sisteme dönüş yapmalıyız, tek adam sistemi iyi değil derken şimdiki sistemi devam ettiriyor olarak görmek de garip geldi.

Hadi bunların hepsini geçtik ve şimdiki sistemi devam ettirme ve atamalarla ilgili varsayımların kabul ettik, güzel. Peki 'o beklediğimiz kalkınmalar' ne? Neyi bekliyoruz biz? Çok yüzeysel kaçmış bu şekilde bir tanım. O beklediğin kalkınmalarin ne olduğunu bilmeden ne diyebiliriz ki?


Yani o yazdığın "o beklenen kalkınmalar" olayı "kahrolsun bağzi şeyler" gibi olmuş. Bağzi şeyler olayında bişeylere karşı bir isyan var ancak ne olduğu belli değil. Senin yazdığında ise bişeylere karşı bir talep, istek var ancak onun da ne olduğu belli değil.


O seçim zamanlarında batıdan (ve bir de bae olması lazım) kendisini önemseyen haber yapan ve ayrıca destek veren bir çok ülke oldu.
(Bir belediye başkanlığı seçimi onlar için ne demekse)

Samimi olmak gerekirse ekonomi düzelsin diye yine imf den borç alma ihtimalini yüksek görüyorum.
Geçen sene kamu bankaları projeler için kredi vermiyor dediği için çözümü de dışarıdan aradı. (bakanlıklar ise böyle bir kredi talepleri olmadığını açıkladılar)

Gerçek şu ki dışarıdan bu topraklara çözüm için gelen kişi de olsa, para da olsa olmuyor, tutmuyor.
Türkiye'de ileride neler olur bilemeyiz tabi ama geçmişte olanları kısaca yorumlarsak, siyasi arenadaki bir çok karar alma veya uygulama sürecinde genelde liyakat hususu geride kalıyor. Liyakati olan o makama gelse dahi o makamda fazla kalamıyor. Çok farklı dinamikler söz konusu.
Liyakat kavramını burada sadece akademik veya diğer meskeki ünvanlara bağlı bir şey olarak görmemek gerek. Tecrübe ve sonuç alma odaklı düşünme burada çok önemli .


Erva
(19 saat)
tolkien hayranı +1

çok varsayımsal bir soru. Ancak bildiğimiz bir şey var ki o da millet ittifakının parlamenter sisteme dönmek istemesi. bu yüzden chp'nin cb adayının aslında vasıfsız bir aday olması bile gündeme geldi bir ara. yani önümüzdeki seçim tayyip vs. parlamenter sistem olacak aslında. o yüzden imamoğlu'nun bu aşamada aday olacağını sanmıyorum. kaldı ki erken seçim olabilir. henüz istanbul'da 2-3 yıl görev yapmışken görevi bırakıp o "vasıfız" aday olmaz bence.


himmet dayi
(18 saat)
parlamenter sisteme donelim de kim gelirse gelsin.

adam bildigin padisahligi geri getirdi. osmanli su anki turkiye'den daha demokratikti vallahi.


baldur2
(17 saat)
akp 2002-2007 arasında ekonomide ne yaptı ki? zaten iyi ve kalıcı şeyler yapsaydı ekonomi o yıllardan sonra hızla bozulmazdı.
2001de kriz çıkınca imfden borç alındı, kemal derviş geldi, kemerleri sıktı ve maliyeyi düzelme yoluna soktu. halk ise bu kemer sıkma işinden bunalıp iktidarı değiştirdi.
AKP geldi. ekonomide hiçbir yapısal sorunu çözmeden kemal derviş politikalarını devam ettirdi. dünyada para bolluğu vardı, özelleştirmelerden de gelen paralarla birleşince ülke sahte cenneti yaşadı olay budur.
özetle AKP ekomide hiçbir yapısal sorunu çözmediği gibi üretimi de yavaş yavaş bitirmiştir.


prizmatik
(16 saat)
Çok fazla mucize bekleniyor. O kalkınmalar zaten zamanla olur. Yeni cb gerekli reformları yapabilirse (ki zordur) Türkiye zaten oto pilotta kendini kalkındırır fakat ben İmamoğlu'nun son yirmi yılın enkazının faturasını o adamlara keseceğini sanmıyorum hiç.

Geçen Cengiz Holding'i ziyarete gitmiş sarılıyorlar öpüşüyorlar. Zaten Karadeniz milliyetçiliği bezdirmiş durumda memleketi. Mesela Cengiz'in önüne 30 milyar dolarlık faturayı koyar mı? Bence koymaz. Ama olur da cb adayı İmamoğlu olursa oy veririm.


dougsampson
(11 saat)
imamoğlu kendi istediği kişileri isimleri getiremiyor. çünkü canan kaftancıoğlu ile anlaşamıyor. kk da imamoğlunun pek ön plana çıkmasından yana değil,çünkü ön plana çıktıkça akp saldırıyor. kaftancıoğlu değilde imamsonun istediği il başkanı olsa belki imamoğlunun gerçekten çalışmak istediği kişileri görürdük. trnin kalkınmadan önce şefaflığa ihtiyacı var.


mikahakkinen
(5 saat)
(3)

Whatsapp Silinen Mesaj

Az önce mesaj atmamam gereken birine mesaj attım, anında herkesten sildim olarak yok ettim ama ona kesin bildirim gitmiştir değil mi? Yani mesajı göremese bile ''Bu mesaj silindi'' olarak orada kalıyor mu?
Az önce mesaj atmamam gereken birine mesaj attım, anında herkesten sildim olarak yok ettim ama ona kesin bildirim gitmiştir değil mi? Yani mesajı göremese bile ''Bu mesaj silindi'' olarak orada kalıyor mu?
bitchesaintshit
(20 saat)
bildirim gidiyor + whatsapp ana ekranında +1 mesaj olarak görünür + mesajlaşmanın içerisinde "bu mesaj silindi" olarak kalır.


canercuxy
(20 saat)
evet mesaj yolladigi an ona whatsappdan bildirim gitmistir. Okumak icin actiginda bu mesaj silindi seklinde uyariyi gorecektir. bu arada bir arkadasim bana yanlislikla fotograf atmisti, ben dedim yanlis kisiye yolladin:) sonra sildi whatsapptan resmi. Resim whatsapptan silindi ama benim albumlerde duruyor su an. Hani whatsapptaki resimleri otomatik albumlere atma muhabbeti falan herhalde telefonda default olarak benim. Hani sikintili bir resim yollandiginda silsen bile karsidakinin albumlerde kaydediliyor olabilir halen, resim olayi cok sakat


Attığında açmamasına rağmen önizlemeden görmüş de olabilir. Silmek sadece devamında orada kalmasını engeller, o kadar


(7)

psikolog/terapi

merhaba, hayatımda kendimi çok yalnız hissettiğim bir dönemden geçiyorum. inanın o kadar çok yalnız hissediyorum ki. sanki dünyada bir tek ben varım. ilk başta keşke biri olsa da sarılsam derdim. şimdi de sadece konuşsam diyorum. bazen yazdıklarım entrylerime yansıyor ve insanlar sanırım bana acıyor
merhaba,

hayatımda kendimi çok yalnız hissettiğim bir dönemden geçiyorum. inanın o kadar çok yalnız hissediyorum ki. sanki dünyada bir tek ben varım. ilk başta keşke biri olsa da sarılsam derdim. şimdi de sadece konuşsam diyorum. bazen yazdıklarım entrylerime yansıyor ve insanlar sanırım bana acıyor diye mesaj atıyor. halbuki acınacak durumda değilim ben. ama yazıyla konuşmaktan da sıkıldım.


psikologa mı gitsem? ben sorunlu muyum? ya da bir insan ne zaman psikologa gitmeye ihtiyaç duyar. aranızda psikolog var mı? bilenler cevaplarsa sevinirim.
atina
(20 saat)
Terapiye gitmek düşüncesi varsa, istek mevcutsa doğru bir zamandır. Sadece bu yazdıklarınızdan anlamak mümkün değil doğrusunu isterseniz, psikoloğum ama bu soruya bakıp size bu doğru diyemem, kimse diyemez. Zihninize düştüyse, fırsatınız varsa başlayın. Sadece anlatma ihtiyacı bile başlamak için ilk sebep sayılabilir.


@kullanıcıadımbuolsun

Hayatımda psikologa gitmedim. Gidince özgürce konuşamam galiba ondan da korkuyorum.

Sorunu nasıl buluruz bilmiyorum. Sıradan bir konuşma gercekten rahatlatmıyor beni. Dinleyenim var ama uzun süre kimse dinlemiyor. Huzursuz oluyorum, üzülüyorum. Herkesin de işi var zaten.
Tesekkür ederim ama.


atina
(19 saat)
@atina, sorunu nasıl bulacağı, çözüme nasıl yöneleceği kısmı psikologun işi. Zaten sizin bu konuda bir şey yapmanız gerekmiyor.
Psikolog seansı sıradan bir sohbet, akıl verme, öneride bulunma gibi işlemiyor. Belli bir çerçevede gitmek zorunda.

İlk gidişte "ne anlatıcam ki", "her şeyi aktaramazsam", "tıkanıcam, garip garip bakışıcaz" diyen çok oluyor, bu konuda da endişeniz olmasın. O kısımlar da psikologun işi. İmkanınız varsa gidin+1


mor bembombom
(12 saat)
imkanınız varsa gidin+1. belli ki düşüncelerinizi ve duygularınızı toparlayamadığınız bir süreçtesiniz, çok insani bir durum bu. bir an önce adım atmanızda fayda var, örneğin bir depresyonun başındaysanız kronik bir duruma dönüşmeden, iyice kökleşmeden çözüm yoluna girmiş olursunuz.

seansın nasıl kurgulanacağının da metodları var, psikoloğun işi+1


Phoebe
(6 saat)
@mor bembombom

Çok teşekkür ederim. Her meslekte düşük zekaya sahip insan çıkıyor. Öyle bir durumla karşılaşmak istemem doğrusu. Sağolun


atina
(6 saat)
@phoebe

Evet napmam gerekiyor bazen şaşırıyorum. Konuşmak iyi gelebilir. Tesekkür ederim


atina
(6 saat)
sadece sorunlu insanlar psikoloğa gitmez bu tr de böyle algılanıyor. insan yön bulmak istediği zamanda psikoloğa gidebilir.


mikahakkinen
(5 saat)

Ekside Türkiye Ekonomisi İle İlgili Bir Entry

Selamlar,Bundan en az 3-4 sene önce yazılmış bir entry arıyorum.kısaca TR'nin olması gerekenden iyi ve lüks şartlarda yaşadığını günü gelince bunun bozulacağından bahsediyordu.hatta araç alım manyaklığı ile ilgili Golf araba mı ulan, Mercedes aldım BMW'ye ezikler biner gibi cümleler de içeriyordu.bi
Selamlar,

Bundan en az 3-4 sene önce yazılmış bir entry arıyorum.
kısaca TR'nin olması gerekenden iyi ve lüks şartlarda yaşadığını günü gelince bunun bozulacağından bahsediyordu.

hatta araç alım manyaklığı ile ilgili Golf araba mı ulan, Mercedes aldım BMW'ye ezikler biner gibi cümleler de içeriyordu.

biraz sığ yazdım fakat aslında nispeten detaylı bir entry idi, ingiltere ve Türkiye karşılaştırması vs. yapıyordu.

bi buldurur musunuz?
nuisance
(20 saat)
(4)

Ramler neden bu kadar pahalı yahu?

Selamlar romalılar,Yahu yadigar laptopuma ram bakıyordum da, 2x8 ddr3l ramler falan 600 lira olmuş, küçük bir oha çektimDdr4ler çıkmışken bu meretler niye bu kadar pahalı yahu?
Selamlar romalılar,
Yahu yadigar laptopuma ram bakıyordum da, 2x8 ddr3l ramler falan 600 lira olmuş, küçük bir oha çektim
Ddr4ler çıkmışken bu meretler niye bu kadar pahalı yahu?
ddr4 çıktığı için. artık üretilmiyor haliyle stokta kaldığı kadar satılıyor.
belki micron hala üretiyordur? bir tek crucial marka sıfır ürün bulunuyor amazon newegg gibi satıcılarda çünkü. ama hala üretmeleri saçma olur, muhtemelen ellerinde belli bi stok kalmıştır. ama hynix, samsung filan yıllar önce üretimi bitirdi o kesin bilgi.

piyasada sıfırdan çok ikinci el olarak bulunuyor ddr3 ramler.


konetsu
(20 saat)
Bilgisayar parçalarında durum cep telefonları gibi değil. Yani iPhone 12 çıkınca eski modellerin fiyatının düşmesi durumu RAM'lerde olmuyor. Çünkü uyum sorunu var. DDR3 destekleyen bir anakarta DDR4 takamıyorsunuz. Haliyle üretimi de durduğu için DDR3'lerde arzı talebi karşılaması adına fiyatlar düşmüyor ya da yükseliyor.


himmet dayi
(20 saat)
İkinize de teşekkür ettim, mecbur artık swapi arttırıp devam edeceğiz:D


Bunların yanında tabiki dövizin etkisi var. 2 sene önce 300 liraya aldığınız şeyin 600 lira olması normal. Ben fiyatlarının yükseldiğini görmedim pek, genelde aynı kalıyor ancak paramızın değeri düştüğü için sürekli fiyatlar artıyor gibi hissediyoruz.


(3)

iktisat-basit grafik yorumu sorusu

https://hizliresim.com/Go8ta5şimdiden teşekkürler.
hizliresim.com

şimdiden teşekkürler.
hommedunord
(20 saat)
talep esnekliğinin giderek artması durumu.

talep esnekliği bazı faktörlere göre artar veya azalabilir. İkame malların varlığı, bütçedeki payı vb. faktörlere göre örneğin.

talep esnekliği ve faktörlerine bakabilirisniz.


AlsterWasser
(20 saat)
@homedunord

daha açayım madem :)

t zamanında P1 fiyatında talep Q1 iken talebin esnekliğinin zamanla artması sonucu (artık hangi faktörler etkiliyse esnekliği etkileyen) örneğin t+1 zamanında P1 fiyatında talep Q2'ye düşüyor sonra t+2 zamanında P1 fiyatından talep Q3'e düşüyor.

t zaman arttıkça P1 fiyatındaki talp düşmeye başlıyor çünkü esneklik artıyor. Denge noktası Pe.


AlsterWasser
(20 saat)
@alsterwasser:

ben ne kadar uğraşsam böyle nokta atışı yorum yapamazdım. eksik olma. :)


hommedunord
(19 saat)
(2)

saldıran köpeği şikayet

dün akşam bizim sokakta bi otoparkın köpeği var o saldırdı bana.ısıramadı ama eşofmanın paçasından bi parça kopardı.bu akşam otoparka gittim de şunu bağlayın diye, çalışan biri vardı, patrona söylerim dedi.mahallenin facebook grubuna da yazdım meğer biçok insana saldırmış.oradaki manav 10 kişiyi ısı
dün akşam bizim sokakta bi otoparkın köpeği var o saldırdı bana.ısıramadı ama eşofmanın paçasından bi parça kopardı.bu akşam otoparka gittim de şunu bağlayın diye, çalışan biri vardı, patrona söylerim dedi.mahallenin facebook grubuna da yazdım meğer biçok insana saldırmış.oradaki manav 10 kişiyi ısırmıştır dedi.galiba sahibini yine bi halt yapmayacak.
nasıl bi yol izlesem?
1-belediyeye şikayet etsem, diğer köpeklere dokunurlar mı? sevdiklerim var da aralarında
2-köpek sahipli olarak geçiyor sanırım, muhtar öyle yazdı.bekçilik yapıyormuş(sanki köydeyiz anasını satayım) ısırdıysa belediyeye şikayet edebilirsiniz diye ama sahipli köpek belediyeye şikayet edilir mi?
3-elektro şok aletim var uzaktan açınca ondan çok korkuyorlar ama o olmayınca kinlenip daha çok saldırır mı?
not:lütfen duyar kasmayın, karşı taraftan yürüyün falan diye hayvan bildiğin korku salıyor sokakta.
Belediyeye şikayet edince belli olmuyor, onların insiyatifine kalmış oluyor. BAzen hayvan hakları bilmem ne dokunamayız deyip yolluyolar seni, bazen de alıp o köpeği yakın bi mahalleye bırakıyorlar, sonra köpek yine çıkıp geliyor ya da o bıraktıkları yerdekilere musallat oluyor. Ama hiçbi belediye sorunu çözmüyor tam olarak.


superfluid
(19 saat)
Istanbul'da belediye saldıran kopekleri topluyor. Nerede nasıl rehabilite ediyorlar bilmiyorum.


pass
(18 saat)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.